Ova tema sadrži 22 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  nakica 9 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 23 ukupno)

Predrasude

• NIKOLINA
    Član
    NIKOLINA

… da li ste ikad na prvi pogled stekli negativan utisak o nekome i pogresili…da li imate predrasude o drugima? zanima me sta vi mislite o predrasudama na osnovu  izgleda ,posla,bracnog statusa.,razlike u godinama izmedju supruznika ,zavrsenih ili ne zavrsenih skola i fakulteta….! da li pruzate sansu ljudima da ih upoznate ili …  da li imate za prijatelje ljude o kojima ste nekad imali predrasude?!

Ella
    Član
    Ella

Dobra tema :bravo:

Da, da i DA… I drugi o meni su cesto imali predrasude, a desilo se i meni da imam o nekom, na zalost 😳 U mom slucaju, desilo se da osudim o nekoj osobi, na osnovu njenog izgleda, sto nema veze sa vezom. Zaista treba upoznati jednu osobu skroz, pa onda doneti neko misljenje ili sud o toj osobi.

A o meni?? Mislim da je ista stvar… da su o meni sudili najvise zbog izgleda (iako nisam excentricna nesto i ne izdvajam se iz mnozine, ali eto). Znam jedno… nisam dobila neki posao zbog izgleda, intrvjuisala me jedna zena, i njoj sam zasmetala za oko. U to sam sigurna… Na jedan vazan intervju koji sam cekala mesecima, godinama, dobila sam vreme… U jednoj velikoooooj i poznatoj svetskoj firmi.. Kad sam trazila posao kao asistent tog poznatog dizajnera, zena koja me intervjuisala, nije ni gledala moj cv, crteze itd.. nije ni otvorila da vidi, pitala me je "da li trazis posao kao manekenka, ako trazis, ja se licno ne bavim time" 😆 To je bilo pre par godina, pa sam joj izgledala mladje, iako mislim da je pre htela da me povredi, nego da mi uputi kompliment 🙂

Mislim da je za mnoge neshvatljivo ako je zena uredna, pametna, ambiciozna, vredna, pri tom lepo izgleda… onda kao mora da ima neka falinka 🙂 Ne moze sve u jednom. Obicno ljudi donesu sud o nekome zbog izgleda, sto je pogresno.

Pitanje je sledece.. koje bi ja nadovezala na ovo vec pstavljeno… Ako ste doneli predrasud o nekome pre nego sto ste tu osobu upoznali… da li ste se pokajali ili toj istoj osobi izvinuli?

NIKOLINA
    Član
    NIKOLINA

HVALA !i ja mislim da je tema dobra! slazem se sa tobom sto se tice tvog pitanja,mislim da je na mestu!ovo mi je palo na pamet jer mi jedna poznanica juce kaze kako sam jednu devojku mogla izabrati za kumu kad je ona "neugledna",lose se oblaci,nikad nema frizuru,a garant ni para! mislim svasta!kakve veze ima sta to ona nema ili ima ,pa boljeg coveka od nje nema! a od te iste sto mi je to rekla zivi sto puta bolje a i finansijski bolje stoji! pa ima ljudi koji ne ulazu sve u odecu i izgled!!! ovo sam napisala! da li se sada vidi?

mrva
    Član
    mrva

NIKOLINA – 25/2/2009 14:41

HVALA !i ja mislim da je tema dobra! 8) slazem se sa tobom sto se tice tvog pitanja,mislim da je na mestu!ovo mi je palo na pamet jer mi jedna poznanica juce kaze kako sam jednu devojku mogla izabrati za kumu kad je ona „neugledna“,lose se oblaci,nikad nema frizuru,a garant ni para! mislim svasta!kakve veze ima sta to ona nema ili ima ,pa boljeg coveka od nje nema! a od te iste sto mi je to rekla zivi sto puta bolje a i finansijski bolje stoji! pa ima ljudi koji ne ulazu sve u odecu i izgled!!!

eto ga post… nikolina je mozda greskom koristila te znakove za slova 😉

tijanast
    Član
    tijanast

Sjajna tema. Shto se mene tice dozivljavam ih stalno, bash zbog godin, razlike u godinama itd… dosta sam ih dozivela i ovde…
    A i sama sam ih imala, Ella znash i sama, znash i odgovor na tvoje pitanje:-) ali desilo mi se mnogo puta i da mi se neko na prvi pogled ucini super a onda shvatim da je totalni kreten, to mi se cheshce deshava nego suprotno…

Ella
    Član
    Ella

tijanast – 25/2/2009 19:41 Sjajna tema. Shto se mene tice dozivljavam ih stalno, bash zbog godin, razlike u godinama itd… dosta sam ih dozivela i ovde… A i sama sam ih imala, Ella znash i sama, znash i odgovor na tvoje pitanje:-) ali desilo mi se mnogo puta i da mi se neko na prvi pogled ucini super a onda shvatim da je totalni kreten, to mi se cheshce deshava nego suprotno…

Znam Tijana 🙂 :HAG:

i ja mislim da je super tema, i zanimljivo je cuti i ostale 😉

katarina
    Član
    katarina

Ja licno ne osudjujem osobe dok ih ne upoznam,mogu stvoriti losu ili pa dobro sliku o nekom putem slika,postova al to nije moje neko definitivno misljenje o nekom jer se desava da pogresim u proceni…zato dok nekog ne upoznam licno, mogu ga samo povrsno znati pa je i moje misljenje takvo.

katarina
    Član
    katarina

Hm sad iskreno mozemo mi pricati i verovati da je dovoljno biti dobar pa se sa njim i druziti sto i nije tako ….pa svako trazi prijatelja ravnom sebi..ja sebe ne mogu zamisliti sa nekom osbom koja je dobra al zato aljkava,neuredna,oblaci se katastrofalno,ponasa isto tako da ne nabrajam ili pa sa nekom ala barbi koja nemaa gram mozga (poput Karleuse haha ona mi je sada pala na pamet)…sa takvim ne bih imala teme za razgovor ..sad drugo je ako je osoba ok a nema dovoljno para ako mi je dobar prijatelj tu bi pomogla a ne na takav nacin pricala o svojoj prijateljici..to je tako nisko sa njene strane !!!

NIKOLINA
    Član
    NIKOLINA

meni recimo idu na zivce price tipa udala se jer je trudna,upecala muza na trudnocu ,glupa je jer je sa sela ,los je vozac jer je zena i slicno- :buljavko: :buljavko: mislim i to su predrasude! a sto se tice mene -poneki zbog razlike u godinama izmedju muza i mene donose svakakve zakljucke! :sok: :sok: :sok: ali da se vratim na pricu sa pocetka….ta moja kuma nema "frizuru" jer ne stigne cesto da ide kod frizera,ali kao i sve zene ,brate mili ,opere kosu! a to sto obuces bitno je da je cisto i opeglano…..meni je to najbitnije,sto se tice izgleda,a svako se prema svojim mogucnostima oblaci ,sminka td…. a kod nas predrasuda vrlo brzo predje u trac :batinepoguzi: :batinepoguzi: :batinepoguzi:

NIKOLINA
    Član
    NIKOLINA

izvinjavam se zbog slova! 😳 😳 😳 nesto nije ok!

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Nikolina,najvaznije je da ti tvoju drugaricu volis,da se postujete,verovatno vase prijateljstvo dugo traje,cim si je uzela za kumu…Najbitnije je da ti je dobar prijatelj,da ce ti sutra uvek otvoriti vrata bilo sta da ti zatreba,pa cak i savet,da ce kao kuma redovno dolaziti na rodjendane tvog deteta,a mozda ova druga ne bi mogla imala bi recimo zakazan neki tretman kod frizera,kozmeticara,masera 🙂
    Meni nikad nije bilo bitno kako se neko oblaci,sminka,ima li auto,da li je u skoli bio odlican ili dovoljan,da su toj osobi imucni roditelji,da li je na nekom nivou …Ja imam 5 drugarica iz srednje skole koje su bile siromasne,jedna nije imala oca,druga majku,trecoj poginuli otac i majka u ratu,baba i deda je odgajili.Sto ti napisa gore,te devojke su uvek bile pedantne,ciste,skromno obucene po njihovoj mogucnosti,odlicne ucenice i najbolje drugarice na svetu…Imam i drugarice koje su na tom nivou,lepe,bogate,napucene,uvek u trendu,ali to nije to,nisu to prijatelji na koje mogu da se oslonim,cujemo se kad sam tamo popijemo kafu,ali nemam dovoljno tema za razgovor kao sto imam sa ostalim drugaricama.

Bas proslog leta okupile smo se nas sest ,izasle u grad i super provele.Bilo mi je puno srce sto su se izvukle,sto rade,dve su se udale imaju decicu,ali su ostale one iste stare dobre drugarice i moji pravi prijatelji..I sad kad mogu sebi priustiti garderobu,sminku,letovanje ostale su su devojke sa ukusom,nisu napadne…Meni je najvece zadovoljstvo kad mi cestitaju rodjendan,godisnjicu,slavu,rodjendane mom detetu..znaci ostale su prave i jedine vredne drugarice 🙂

Sto se tice predrasuda o meni,ima ih,znam da ih ima:lol: Imala sam i ja o nekim osobama,ali nekog ne mozes upoznati preko slika,postova,sta ima,sta nema to nije upoznavanje dok tu osobu ne pogledas u oci i ne pruzis joj ruku 🙂 Desavalo mi se da preko izgleda ocenim neke osobe,pa se posle prevarim,ma kome se to nije desilo 🙂

Desavalo mi se i dok sam radila,da ocenim neku osobu pogresno,ne zbog garderobe,sminke,auta ili sta vec..Vec stvori mi se neka slika cim nekome vidim facu,nekad se ispostavi tacno,a nekad ne..Uglavnom moje predrasude se svode na hladne,neljubazne,srdacne,nekulturne,aljkave i lenje 🙂

katarina
    Član
    katarina

NIKOLINA – 25/2/2009 21:51

meni recimo idu na zivce price tipa udala se jer je trudna,upecala muza na trudnocu ,glupa je jer je sa sela ,los je vozac jer je zena i slicno- :buljavko: :buljavko: mislim i to su predrasude!  a sto se tice mene  -poneki zbog razlike u godinama izmedju muza  i mene donose svakakve zakljucke! :sok: :sok: :sok: ali da se vratim na pricu sa pocetka….ta moja kuma nema „frizuru“ jer  ne stigne cesto da ide kod frizera,ali kao i sve zene ,brate mili ,opere kosu! a to sto obuces bitno je da je cisto i opeglano…..meni je  to najbitnije,sto se tice izgleda,a svako se prema svojim mogucnostima oblaci ,sminka  td….          a kod nas  predrasuda vrlo brzo predje u trac :batinepoguzi: :batinepoguzi: :batinepoguzi:

Hm ovo o cemu ti pises su po meni kompleksi vise ili nize vrednosti…to sto je izmedju tebe i muza velika razlika (cak ne znam ni koja je nebitno)to je vasa stvar i sta te briga ili pogadja sta drugi misle o tome ako se vas dvoje volite…
    o kumi ti najbolje znas kakva je osoba pa i sama kazes da je ok a sta drugi misle ne treba da te dotice.
    Ja sam gore pisala uopsteno kada sam rekla da sebi biramo sami prijatelje pa ko kome odgovara.
    A misljenja osoba koje me ne poznaju ne mogu da me bole jer me jelte ne znaju 😉
    Ja se cesto susrecem da ljudi o meni misle ono sto u stvari nisam a samo tako delujem ..jbg ne razumem kako moze neko reci da sam arogantna,puna sebe bla bla a kad me upozna da mi kaze da sam otvorena,iskrena i veliki drug..pa zar nije bolje stvoriti sliku o osobi tek kada je upoznas pa onda odlucis odgovara ti ili ne…ja koga gotivim gotivim dok sam ziva a koga ne necu da se petljam i nerviram se….

NIKOLINA
    Član
    NIKOLINA

po meni su to ipak predrasude! sebe sam navela kao primer,to mozete zanemariti,meno to zista ne pogadja! …htela sam reci da predrasude nisu zanemarljive! …nadam se da ste shvatile na sta mislim…vidim da se tema i otvori ali malo ko ostavi svoju pricu 🙁

rozga
    Član
    rozga

Pa svi imamo predrasude nazalost. I meni se milion puta desilo da o osobi sudim na osnovu izgleda i onda mi dodje da se pojedem posle. Ne znam ko je rekao:"Ne sudi o coveku dok ne predjes 1000milja u njegovim cipelama" ili tako nesto. Stvarno se ne moze tako olako suditi o ljudima. Ali opet ljudi smo pa gresimo…

I verujem da to nije uvek iz neke lose namere vec jednostavno postavljamo zid da na neki nacin mi sami ne bi bili povredjeni.

Beca
    Član
    Beca

Predrasude u ljudskim odnosima su veoma opipljiva tema.Da li neko ima predrasuda kada su druge osobe u pitanju ili ne proistice iznjegovog licnog stava, iskustva…
    Imati predrusude pri upoznavanju i druzenju sa ljudima je normalno nekako i ja bih to povezala sa nekim instiktivnim ophodjenjem prema nepoznatom.
    Zato zaista ako neko i nesto pomisli drugacije o nama, drugacije od onog sto bi mi zeleli, svesno, nesvesno, podsvesno svejedno je, normalno je jer nas ne poznaje u pravom smislu reci.
    Postoji jedan termn koji se u zove „halo efekat“ i taj termin cesto se koristi u psiholoskom smislu kada pokusavamo objasniti osecaj odbijanja pri prvom pogledu na neku osobu i cak i dalje ako se i nastavimo i ponasati odbojno prema toj istoj osobi vodjeni tim nekim losim osecajem a bez nekog razloga, povoda.To je jednostavno iznutra.
    Medjutim veremnom, kada upoznajemo osobu taj osecaj se menja.

Tema je zanimljiva.
    Mene licno zanima kako se odnosite prema predrasudama u ostalim aspektima zivota…
    Imate li predrasuda u svom zivotu i u vezi cega najcesce?

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 23 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.