Ova tema sadrži 114 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Zibic 6 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 115 ukupno)

Prirodna medicina

• jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Cilj ove teme jeste da razmenimo iskustva i recepte koji lece. Posto ne znam puno o ovome,necu mnogo pisati, ali mislim da ce se mnogima dopasti i da ce mnogima koristiti. Da se bacimo malo na drevni i prirodni nacin lecenja:

Veceras sam saznala prvi recept i primenila ga. Karamel- mleko

3 kasikice secera, 250ml mleka
    secer se u dzezvi izpece da posatne karamel boje tecan, postepeno se doda prva polovina meka dobro se mesa kad se sav secer dobro istopi dodate drugu polovinu mleka .
    Preporucuje se za kasalj, nadrzanenoo zdrelo, prehladu.

Nikita
    Član
    Nikita

Evo mene sa iskustvom 😆 😆 za kasalj guscija mast. Guscija mast ili loj se topi i istpoljenu masu staviti u nekoj kutijici, teglici i na hladnije mesto da se stegne. Koriscenje kod opstruktivnog kaslja; namazati na pluca tanak sloj i gazom pokriti taj deo a zatim normalno dete obuci, posle nekog vremena desava se da dete pocinje sve jace i jace da kaslje dok ne izbaci sav taj sljam (ja sam se prvi put prepala od silnog kasljanja), mojoj deci je jako puno puta pomogla da nazovem ova cudotvorna kremica.

Takodje za smirivanje kaslja toplo preporucujem med sa zalfijom i med sa kantarionom, e sada ja to tako kupujem nista ja ne brckam vec sve izbrckano 😆 😆 i to je super, super stvar, kazu da je odlican med sa zalfijom i ko ima problema sa stitnom zlezdom.

Karamel mleko ili kako ga ja zovem pregorelo mleko je fantasticno e tu vec imamo problem kako naterati decu da to popiju??? Jedva ponekada na silu ali je isto superrr stvar

Kantarionovo ulje dobro za tvrdu stolicu :doomed: , posekotine, rane…

E Jelena fantasticna je tema nego ovo vreme meni mozak vec spava sutra produzavam moj spisak ja sam ti ko neka baba uh sto volim tu prirodnu medicinu pa detinjstvo sam provela t.j svaki skolski raspust na planinu pa naucila i ja nesto hehe osim da muzem kravu i sirim sir 😆 😆 😆

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

evo psle 3 dana pjenja karamel mleka, Matiji je tako lepo sazreo kasalj , stvarno nemam reci. Sad samo da ga iskasljemo.

Ovo za muzu u opste nije losa ideja.

ZZ
    Član
    ZZ

e drago mi je da je Matiji pomoglo karamel mleko, zaista je sjajno!

isto tako dobra stvar za prehlade, kad curi nos i dete kašljuca su inhalacije nad čajem od bosiljka i nane..
    kad je nosić zapušen, odlična stvar je i eukaliptusovo ulje..stavi se koja kap u vodu za kupanje, ono fino isparava i pročisti „dizne“..

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

ZZ – 21/9/2008 19:46

e drago mi je da je Matiji pomoglo karamel mleko, zaista je sjajno!

isto tako dobra stvar za prehlade, kad curi nos i dete kašljuca su inhalacije nad čajem od bosiljka i nane..
    kad je nosić zapušen, odlična stvar je i eukaliptusovo ulje..stavi se koja kap u vodu za kupanje, ono fino isparava i pročisti „dizne“..

Zz, npr kad su deca jako mala i ne mogu da stoje u jednom mestu i inhaliraju se, moj predlog je vrelu prokuvanu vodu u serpi sa bosiljkom, ili etericnim uljima, eukaliptus, menta , nana staviti tik uz krevetac. Ja koristim gel kobinacija etericnih ulja, i Matiji u nosic stavim po mrvicu toga, uh to sam bezborij puta napisla po raznim temama.

Evo jednog saveta za glavobolju.

1 kasikica djumbira u prahu umutiti u casi vode. To je sve
    za 30 min nestaje glavobolja

Hanan
    Član
    Hanan

Jelena, moram prvo da pohvalim ideju za temu.

Ja moram da spomenem cuveni lijekic za bronhitis, rotkva i med.Roktkvi se skine gornji dio( kao poklopac), izdubi se naspe med, i onda tim gornjim dijelom poklopi, i preko noci da odstoji, sutradan po jednu kasikicu tog sirupa davati.Ja sam davala svako malo, jer nam je bilo bas zeznuto stanje.

Umjesto kapi za nos, mi koristimo caj od bijelog sljeza.Spremim kako pise na upustvu, naspem u prazano pakovanje od kapi i to je to.

Za zububolju, kasikica sode bikarbone u pola case malake vode, promijesati i ispirati.

Za bubrege, su jako dobri pecenjci i voda u kojima su se kuhali.

Za mokracne kanale, caj od patlica tresnje.

Za kasalj, caj od zove.

Sjeticu se ja jos kojecega…

MissGak
    Član
    MissGak

Jelena u taj karamel napitak iliti narodski receno Serbet moze se dodati svinjske masti koja jos ubrzava dejstvo.Uverih se na svom primeru.

U slucaju zubobolje uzeti cen belog luka i zaseci ga sa strana,kao kod prvog koraka za ciscenje i staviti u uvo sa one strane sa koje nam se nalazi zub.Ovo sam probala u trudnoci i mogu reci da se dejstvo oseti u rekordno kratkom vremenu.

Za proliv preporucujem caj od Shtavlja,verujem da se moze naci u biljim apotekama.

Potpisujem Hanan vezano za narodne kapi za nos,s tim da ih mi pravimo od korena belog sleza.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Missgak super sve za ovaj cen bemog luka znam za to pa moja mama tako isla na orl da joj vade cen iz uha 😆
    Hanan iscitala sam sve. Od danas kad god imam problem trcim ovde da citam sta mi je ciniti i pravim arhivu recepata za kucnu upotrebu.
    Niki ako ti nije tesko napisi recept za malokrvnost…

Nikita
    Član
    Nikita

He,he mislis na kupinovo vino???

Bomba je za anemiju t.j malokrvnost ; kilogram kupina i oko pola kg secera. U teglu se redja red kupina pa red secera i tako do kraja, zatim zatvoriti teglu i drzati oko 14 dana na prozoru t.j sunacanoj strani. Posle 2 nedelje procediti i davati deci po casicu rakijsku malu dnevno. Probano i provereno EXTRA…

E ima moja mama neki recept za stitnu zlezdu sa orascicima nesto isto na ovom fazonu pa eto mene cim saznam tacno kako to ide…

vele
    Član
    vele

Kod bola u uhu pomaze cuvarkuca, tj. sok iz lista (ja sam iscedila kap-dve na stapic za uho i stavila ga i drzala nekih 5min u uhu).
    Mene je to spasilo kad sam bila mala. nonstop sam imala upale uha, nije smela kap vode da mi udje u uho. a i napolje nisam mogla ako je duvao vetar, pa makar bilo i +40.
    otol-h vise nije pomagao i moja mama jednom donese cuvarkucu i isprobasmo. to je bilo pre vise od 15god…od tada me nijednom nije zabolelo uho.

vele
    Član
    vele

e setila sam se jos neceg – kantarionovo ulje za opekotine! odlicno je i nikakav oziljak ne ostaje!

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

vele – 23/9/2008 14:17

Kod bola u uhu pomaze cuvarkuca, tj. sok iz lista (ja sam iscedila kap-dve na stapic za uho i stavila ga i drzala nekih 5min u uhu).
    Mene je to spasilo kad sam bila mala. nonstop sam imala upale uha, nije smela kap vode da mi udje u uho. a i napolje nisam mogla ako je duvao vetar, pa makar bilo i +40.
    otol-h vise nije pomagao i moja mama jednom donese cuvarkucu i isprobasmo. to je bilo pre vise od 15god…od tada me nijednom nije zabolelo uho.

Potpisujem te Vele 🙂

Isto je bilo i kod mene dva puta sam imala upalu uha,i mama i baka mi nacede sok od cubvarkuce i od tad pu,pu nikad mi se nije desilo da imam upalu.

Eto dobro si me podsetila da imam da posadim za svaki slucaj,ako se Luki desi ne daj Boze.

Hanan
    Član
    Hanan

Vele, kad spomenu kantarionovo ulje, za opekotine pomaze ulje od zambaka, ljuljana, krina kako ga vec ko zove.Onaj bijeli klasicni ljiljan kad procvate izvade mu se oni zuti dijelovi cvijeta(tucak ili kako se zvase) u teglicu prelije uljem jestivim, a jos bolje malsinovim, zatvori i gotovo.Po meni nema boljeg lijeka za opekotine.Ja sam to ulje stavljana i na epiziotomiju poslije poroda, rana za cas zacijelila konci ispali 3-4 dana poslije poroda. Muz ljetos vario neko zeljezo, i onaj aparat mu sprzio ruke do laktova, jedno vece samo namazem, ujutro ne moze da vjeruje da nema nista. Kod gojaznih osoba, ljeti se cesto sa unutrasnje strane prepone „namane“koza, postane crvena, i za to je bio mnogima spas…ja ga uvijek imam „za nedaj Boze“

vele
    Član
    vele

hanan, hvala na savetu, probacemo…
    mada je meni i ovaj kantarion stvarno super…profa iz kozmetologije nam je rekao za njega, naime on je sprzio lice parom iz hladnjaka (prokuvao mu auto, a on otvorio hladnjak i nadneo se nad njega), pa je kuci stavljao obloge od kantarionovog ulja-na njegovom licu oziljka nikakvog nema! a ko moze da nadje kantarion, lako se i pravi-cvet kantariona se stavi u ulje (obicno kuhinjsko), najbolje u staklenoj tegli, pokrije se gazom i ostavi na prozoru dok ulje ne pocrveni. onda se procedi i maze. NIKAKO NE KORISTITI ZA UNUTRASNJU UPOTREBU TJ. NE PITI!!!

Wish
    Član
    Wish

Kada se prehladim imam problema sa grlom i kasljem..
    Evo jednog starog recepta za kasalj:Caj od uprzenog secera i luka:
    Uprzi se secer u serpici i prelije se vodom i u serpicu se ubaci crni luk sa korom sve to kuvati dok ne provre..Dobro je za sazrevanje i izbacivanje slajma ..
    To me svaki put izleci..

Ako znate jos koji recept za razne tegobe napisite

Evo npr meni je forumasica Ceca Ns rekla da je za upalu grla dobar i nariban krompir da se napravi oblog od njega i zavije dobro i tako treba prenociti…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 115 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.