Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi PORODICA Samohrani Roditelji Problem koji ne mogu da rešim,POMOĆ

Gledanje 1 članaka - 1 do 14 (od 14 ukupno)

Samohrani Roditelji

• zoki1606
    Član
    zoki1606

Neznam dali je pravo mesto za temu ili ne.Kao što već neki znaju piso sam da sam samohrani roditelj.Imam dvoje dece koje neznam kako dalje školovati.Sin mi je ove godine završna godina ćerka mi je prva godina.Zima mi je najteži period da obezbedim deci osnovne potrebe za školovanje.Primam invalidsku penziju u visini 8400 dinara mesečno i dečiji dodatak.I dečiji dodatak 5000 kao samohrani roditelj.Došao sam dotle da deci nemam čime kupiti kartu autobusku na početku meseca koji se bliži karte su za njih dvoje 7000 dinara.Kome se sve nisam obraćo za neku pomoć bezuspešno.Išao sam u socijalno da molim da mi obezbede mesečnu kartu bar za jedno dete i ništa imam 1.5 hektar zemlje i zato ne mogu da ostvarim takvo pravo.Ćerka mi je završila 8 razreda sa odličnim uspehom tražio sam preko škole stipendiju i odbijen sam bez odgovora zbog čega.Piso žalbu i opet odbijen.Nekoliko puta sam pokušavo da dodjem do presednika opštine sekretarica kaže da će mi zakazati prijem i dala mi telefon na koji da se informišem kad će me primiti,već dva meseca stanje je isto ne može da me primi.Piso sam nekoliko puta generalnom direktoru laste prevoza u beogradu da molim da mi obezbedi bar jednu mesečnu kartu od loznice do sela i nisam dobijo nikakav odgovor.Ovaj mesec plaćam punu kartu bez popusta navodno što nije ceo mesec pa me 11 dana radnih izadje kao ceo mesec.Celu penziju sam u minusu a prvi je blizu.Šta u ovoj državi treba da se uradi dabi nas neko saslušo bar,Da se skoči sa mosta?Ili šta?Svaki savet i svaka vid pomoći dobro došla.Očajan roditelj.Mail [email protected] unapred zahvalan.Molba za admine ako premeste temu dami pošalju link na pp ili mail dabi moga naći.

chencha
    Član
    chencha

Zao mi je sto ste u tako teskoj situaciji, pogotovo zbog dece koja su, kako kazete, dobri djaci i zele da se skoluju.
    Moj savet vam je da se obratite direktoru ili strucnom saradniku (psihologu ili pedagogu) skole koju deca pohadjaju i objasnite situaciju. Oni vas mogu uputiti na organizacije koje stipendiraju ucenike i razlicite vidove pomoci ucenicima loseg materijalnog statusa (uzimanje udzbenika na koriscenje iz skolske biliblioteke, besplatni obroci itd.). DOgovorite se sa njima da oni kao skola posalju dopise predsedniku opstine, direktoru Laste, centru za socijalni rad…svim onim institucijama kojima ste se vi bezuspesno obracali. Vrlo je moguce da ce dopisi koje skola posalje biti urgentnije razmotreni nego oni koje ste vi slali.

zoki1606
    Član
    zoki1606

Kao što napomenu sekretar ćerkine škole vujo matić u loznici sve to zna kad sam dolazio da predajem papire za stipendiju preko nje je išlo oba puta nije za shodno našla da mi objasni razlog zašto sam odbijen od djačke stipendije:Nekoliko puta sam dolazio kod nje da mi kaže dali je šta rešeno bukvalno se ponašala bezobrazno i odbojno samo što me nije isterala iz kancelarije.Uz reči rezultati će biti pročitani u odeljenju.Meni nije teško da dođem 25km do škole a njoj je teško da kaže dali je rešeno jel negativno ili pozitivno.Nemogu da shvatim u šta se ovaj narod pretvorio.Uvek sam se pito zašto sam bio u ratu toliko vrmena po rovovima koje to izazvao raspad kako je počelo i nikad nisam našao neki realan odgovor na svoja pitanja sad tek shvatam zavadili su nas ti koji su na vlasti da puca brat u brata jer njima nije stalo do nas naroda sirotinje koja nije na vlasti.Bitni su samo oni.Usloveniji sam odslužio vojni rok i posle toga jedno vreme sam radio u kranju u sloveniji radio sam u zagrebu 3 godine na nekom vojnomedicinskom centru zaboravio sam mislim da je u naselju dubrave spavo sam leti u parku na klupi kad su velike vrućine nije se moglo u stanu osećo sam se kao u svom dvorištu.Žao mi je što sam ovo moro napisati ali skupilo se tolikoa gorčina da se ne može više.

secer
    Član
    secer

zoki bas mi je zao da se nalazite u takvoj situaciji u kojoj ste, ali eto od nase drzave opet nista…ja ne zivim tamo pa i ne bih znala na koji nacin da dodjete do svog cilja, tj kome se obratiti. mozda medijima, npr neke novine ili lokajnoj televiziji kako bi se digla malo galama a vi dosli do toga sto zelite za vasu decu. zelim vam srecu u svakom slucaju.

bitten kitten

I meni je jako zao sto vam je situacija takva i nazalost izleda da ima dosta slicnih situacija u zemlji. Mislim da je dobar predlog da se javite medijima, da se digne buka, pa cete ako nista od dobrih ljudi dobiti donacije.
    Ne mogu, a da vas ne priupitam sta je sa tom zemljom koju imate? 1,5 hektara je prilicno veliko zemljiste i mogli biste uz pomoc sina, koji je vec punoletan da je obradjujete i tako prikupite dovoljno novca za skolovanje, ishranu, prevoz i sve sto vam treba. Ako ne mozete da obradjujete zemljiste, postoji opcija i da ga iznajmite, pa i tu da uzmete neki ozbiljan dinar. Zemlja je danas najvece bogatstvo i mozete od toga dobro da zivite, ako se dobro organizujete. Ako nemate novac za pocetak, to je nesto zasta vredi pozajmiti, isplatice vam se!
    Pozdrav i zelim vam puno srece u ostvarenju planova!

zoki1606
    Član
    zoki1606

Na žalost to se zemljište osipa godinama nekoliko puta ravnjo i opet se ospe i na kraju stoji samo livada samo neznam o čemu pričaš zaraditi iznajmljivanjem pa ovde ljudi prvoklasnu zemlju daju 100Evra godišnji zakup.Vidim da si iz Beograda da si u selu znao bi kako žive seljaci ajde daj mi primer šta bi ti posejo na 1.5Ha da je obradljiva zemlja pa da ti člana porodice od toga živi od sve muke se i nasmejah.Sreća što sam invalidski penzioner pa imam osiguranje inače da se vodim kao poljoprivrednik 60000 je godišnje penziono osiguranje 24000 zdrastveno osiguranje sa 1.5 Ha nebi mogo zaraditi ni za zdravstveno.Veliki poljoprivrednici sa dosta zemlje i koji imaju mašine mogu i nekako da preživljavaju od toga a šta mi mali 200evra je ektar tanjiranje i oranje što ti neko obradi 50 evra sejaenje 40 evra prskanje plus djubrivo i seme na sve to pa mi reci štabi ti posejo da izvučeš samo uloženo na jednom hektaru.Nekad dok se nije osipala zemlja sadio sam malinu i kupinu bile su cene solidne nešto se moglo zaraditi sad više tu nemože ni da se hoda od rupa i pikotina a i kupina je ove i prošle godine bila 15-20 dinara da je niko nije hteo ni brati.Pa u ovoj državi na mačku da imaš zaradu i nju bi oporezovali za ostalo da ne pričam.Jeste daje pola školske godine prošlo ali šta ću izpisaću ćerku iz škole nek sin nekako završi pa sledeće godine ako nadje negde neki posao da mi malo pomogne da je školujem,nema druge opcije nažalost.

pulinka
    Član
    pulinka

Eh, zoki, kako vas nažalost razumem…
    I nažalost ne mogu vam ničim pomoći, osim predlogom. Probajte tu zemlju da poklonite, pravno i legalno razdelite tj. prepišete na ćerku i sina, ako vam je ta ideja prihvatljiva. Dokle god budete vodili tu zemlju na svoje ime, odbijaće vas za sve stipendije, jer naša draga država svako parčence zemlje računa tako dragoceno kao da možete ne znam koliku zaradu iz nje izvući-a u realnosti ste srećni ako niste na gubitku…Čudim se da ste kao „zemljoposednik“ uspeli i dečji dodatak da dobijete…Treba doduše proveriti kod nekog pravnika da li će deca kao vlasnici zemlje imati problema zbog tog vlasništva da dobiju stipendije-ne bi me čudilo ni to.
    Drugi predlog je da svoj problem iznesete javno preko interneta kako ste i počeli na ovom forumu, facebook bi možda bio delotvoran. Verujem da opština Loznice ima neki svoj javni sajt, ćerkina škola verovatno isto, možda bi ih javno objavljivanje vaše priče nateralo da nešto urade…
    Šta je sa centrom za socijalni rad- da li oni imaju neku ideju kako da vam pomognu? Ili savez invalida? Lasta je prevoznik monopolista i lako im je da rade šta hoće, ali ipak verujem da postoji neka olakšica koju biste mogli za dete da ostvarite i kao invalid i kao socijalno ugroženo lice. U krajnjem slučaju, šta je sa njenim drugovima iz razreda-da li bi mogla da stanuje kod nekog od njih i uštedi na prevozu-možda bi se našla neka dobra drugarica?
    Što se zemlje tiče-kako stoji stvar sa lešnicima-ili orasima-imaju li oni neku cenu? Da li bi to bilo isplativije od kupina i livade?
    Bitten kitten, mnogo zemlje-preko 50 jutara recimo, plus mašine koje si već nasledio, je bogatstvo i kapital. Hektar i po bez mašina za obradu je kamen oko vrata.

Lekii
    Član
    Lekii

Zoki što se karte tiče, ne znam kako je kod vas, ali kod nas, opština plaća karte prosvetnim radnicima i deci koja idu u osnovnu školu. Pord toga, obezbedili su neka sredstva za kupovinu karata deci iz materijalno ugroženih porodica, srednjoškolcima i studentima. Kod nas te karte raspoređuje Odeljenje za društvene delatnosti, pa ako je to i kod vas slučaj, možda bi mogli da se obratite rukovodiocu tog odeljenja, pre nego predsedniku opštine, do koga je uvek teško doći. I napišite zahtev za pomoć koji ćete predati na prijemnom odeljenju vaše opštine.

zoki1606
    Član
    zoki1606

Lekii – 22/1/2011 21:43

Zoki što se karte tiče, ne znam kako je kod vas, ali kod nas, opština plaća karte prosvetnim radnicima i deci koja idu u osnovnu školu. Pord toga, obezbedili su neka sredstva za kupovinu karata deci iz materijalno ugroženih porodica, srednjoškolcima i studentima. Kod nas te karte raspoređuje Odeljenje za društvene delatnosti, pa ako je to i kod vas slučaj, možda bi mogli da se obratite rukovodiocu tog odeljenja, pre nego predsedniku opštine, do koga je uvek teško doći. I napišite zahtev za pomoć koji ćete predati na prijemnom odeljenju vaše opštine.

Ja sam karte plaćo i u osnovnoj školi od V-VIII razreda a tada mi je prevoznik bio neki privatnik Andrić mogo sam bez problema da odem kod njega dobio bi brezplatnu kartu kao što su neki radili ali tada mi nije trebalo i ove godine bi se nekako izvukao da nisam u novembru propao u šahtu i polomio dva rebra to me je vezalo skoro dva meseca za krevet nisam mogao ništa da radim sad je sneg zatvorio u četri zida nema se ni gde ni šta da radi.Dečiji dodatak sam isto prošle godine bio odbijen pa sam platio advokatu žalbu piso je ministarsvu u beograd i to mi je vraćeno isto zbog zemlje.Neko pomenu lešnik i orase da sadim sve to treba nečim da se obradi dabi se sijalo a kod mene i koza treba da povuče ručnu kad pase u toj ospini a kamoli da neko nešto obradjuje tu.Sećam se jesenas kad sam bio u centru za socijalni rad i kad su mi rekli ne mam pravo zbog zemlje.Kaže podaj zemlju državi ja im reko evo samo ostavite mi dvorište gde je kuća a uzmite zemlju da mi školuje te decu.Ona službenica mi kaže šta će nam ospina.Na fejs nebi stavio to ni po koju cenu zbog dece oni ću radije biti gladni nego da ih tamo neki tatini i mamini sinovi maltretiraju i ponižavaju u školi.Stalno slušam neke priče gde se pominje srednji stalež kad će ova država jednom da prizna istinu da više toga nema ostali su samo bogati i sirome.I dok se plosanici prse u skupštini kako zastupaju narod taj isti narod koji ih je glaso nema leba da jede.Dok oni primaju 300-400000 platu mi se borimo da obezbedimo deci bar za kartu.A za odeću da ne pominjemo što je se nosilo pre tri godine nosi se i sad samo nek je čisto i da nije tesno.Bio sam u ratu sve sam preživeo i proživeo tokom tog vremena to je grozota nikome ne želim,da isto proživi ali mnogi će me osuditi zbog ovog što ću reći voleo bi da se ponovo zarati jer onda smo svi jednaki metak ne bira dal je bogat ili siroma svakoga pogađa….
    ovaj je lepu pesmu ispevo za našu srbiju http://www.youtube.com/watch?v=2TQIfG_zksA

pulinka
    Član
    pulinka

Zoki, ako ti je cilj da gineš a ne da živiš, to možeš i bez rata.
    Znači, nećeš deci prepisati zemlju, a vidim da ti se ne sviđa nijedan od mnooogo predloga koji si dobio od drugih.
    Žao mi je. Para nemam da ti pošaljem.

zoki1606
    Član
    zoki1606

pulinka – 25/1/2011 17:44

Zoki, ako ti je cilj da gineš a ne da živiš, to možeš i bez rata.
    Znači, nećeš deci prepisati zemlju, a vidim da ti se ne sviđa nijedan od mnooogo predloga koji si dobio od drugih.
    Žao mi je. Para nemam da ti pošaljem.

Znam da mogu i bez rata samo sam rekaoda smo u ratu svi jednaki i bogati i sirome svakome je ista sudbina samo zavisi dal je i sreća preživeti ista.U predhodnom ratu u j mojoj jedinici smo imali jednu budalu tako reći…koja se nikad nije nešto posebno čuvala pa sve preživi a izginuše ljudi koji su se trudili da sakriju i stopalo daje u zaklonu.Oni činimi se kome se više živi pre poginu.A ponekad nije mnogo ni vredelo pogino je čovek zajedno smo bili u rovu na nekih 30 sm jedan od drugog izvadio je cigare i dao i meni ja zapalio i pružam upaljač a gledam napred on ne uzima kad sam se okreno njega metak iz snajpera pogodio u glavu nije se ni javio.I danas danji se ponekad probudim iz sna sanjam to.Teško je to sve zaboraviti samo možeš da se trudiš da što manje misliš o tome.
    Nisam rekao da neću da prepišem zemlju službenica u centru za socijalni rad kaže ako imaš zemlju pa je otudjiš prodaš ili pokloniš nekome opet nemam pravo.Znam da to može da se izbegne pravno je moguće…prepisati pa izvesti geometar da se to oseče proknjiži ali postoji opet problem na decu ne mogu jer kad se traži socijalna pomoć za tročlanu porodicu vadiš uverenje o kućnoj zajednici i o imovnom stanju u katastru proveravaju sva tri imena na nepokretnost znai opet otpada to jedino da poklonim nekom komšiji.

bitten kitten

Uh Zoki… nisam znala za sve te peripetije oko prodaje i poklanjanja, a taman sam htela da predlozim da se resite zemlje i da uzmete socijalnu pomoc… stvarno strasno…
    Ja jesam iz Beograda i zaista nisam htela da vas uvredim. moj tata ima 1,3 hektara u Macvi, ne obradjuje vec 10tak godina jer on covek ima 80 godina, pa iznajmljuje zemljiste za 200 evra godisnje, ali kaze da je mogao uzeti vise, ali da je njemu bitno da se zemlja obradjuje, a ne koliko para dobije… ali tokom 90-tih mi ne bismo preziveli i pocrkali bismo od gladi da nismo imali to parce zemlje, tad je cale obradjivao, sejao soju i secam se, dobijemo odjednom neke pare, mislim da je bilo oko 300-400 maraka i kupimo svinju, pa to jedemo godinu dana…
    Takodje, znam za dve istinite price – moja drugarica je ostala trudna i udala se, a da muz i ona nisu imali posao… to je isto bilo 90tih… nabili su se kod mame i tate u 40 kvadrata i trazili posao par godina i pukao im je film, odose kod babe na selo, pozajmili su veliki novac, kupili ovce i eno ih sad, bogati ljudi. Drugarica cak i pravi ovciji kackavalj sa raznim zacinima, npr. sa bosiljkom i jako lepo joj ide.
    Takodje, moj drug sa fakulteta je bio jako bedan i nije mogao vise da se skoluje, ozbiljno je razgovarao sa ocem da pocnu da sade voce i nagovorio ga da posadi prvih 30 ari sljiva… i tako polako, malo po malo, sada ima 6 hektara na kojima su dunje, orasi, lesnici i ne znam ni sama vise sta. On je imao masine, to jeste, ali kaze da sad ima godisnji profit od oko 40000 evra i ne pada mu na pamet da zavrsava fakultet!
    Ovo su primeri koje ja znam i zbog kojih sam razmisljala da se pozajmim i da zapocnem nesto na tatinom zemljistu, ali mi je mnogo obaveza pored posla i bebe.
    Dakle, ne kazem da ste i vi u mogucnosti, lepo ste rekli da je ta vasa zemlja propala, ali ovim objasnjavam zasto sam pomislila da biste mogli da se izvucete iz bede…
    Imam jos jedan predlog, nemojte da se ljutite – ispisite sina iz skole, on je pri kraju i neka polaze vanredno – tu profesori nisu strogi, a diploma je diploma! Nece morati da trosi novac na prevoz, a skolujte cerku, nemojte nju da ispisujete, muski su jaci, oni mogu i da fizikalisu za novac, a za devojcicu je bitno da ima skolu. Sutra nedo’ Bog moze da se uda za kretena koji ce je ostaviti sa decom, to se nikad ne zna i danas je jako bitno da i zena moze da se zaposli. Ovim necete uskratiti ni sinu skolovanje, jer ce i on zavrsiti!
    Na kraju cu jos jednom da vas podsetim na medije, dignite buku, a zanemarite sramotu u skoli – ovde sam videla da ste divan roditelj kad na to mislite… ipak, bolje da dobijete neki novac nego da gladujete…
    Ja ne znam vise nijednu mogucnost, a nadam se da su vam predlozi sa foruma makar malo pomogli… vidim da ja nisam uspela… sve najbolje vam zelim!

katarina
    Član
    katarina

Svi u zivotu imamo upone i padove,nekad nam je tesko i ne vidimo izlaz a nekad ide sve ko po loju..za svojih 30 god imam puno iskustva, padova a i uspeha pa se ne osvrcem na nemastinu,rat i smrt..svakome je svoja muka najteza ..ne vredi kukati vec se moras boriti..ti bar imas krov nad glavom neko je ostao sa koferom na ulici pa opet stekao nesto..zivot je borba i ne vredi kukati to niko ne cuje.
    Vidi sta ces i kako ces ti to najbolje znas.Mi kao stranci ti tesko mozemo pomoci sem nekim savetom..

srecna mama

zoki1606 – 19/1/2011 20:52 Neznam dali je pravo mesto za temu ili ne.Kao što već neki znaju piso sam da sam samohrani roditelj.Imam dvoje dece koje neznam kako dalje školovati.Sin mi je ove godine završna godina ćerka mi je prva godina.Zima mi je najteži period da obezbedim deci osnovne potrebe za školovanje.Primam invalidsku penziju u visini 8400 dinara mesečno i dečiji dodatak.I dečiji dodatak 5000 kao samohrani roditelj.Došao sam dotle da deci nemam čime kupiti kartu autobusku na početku meseca koji se bliži karte su za njih dvoje 7000 dinara.Kome se sve nisam obraćo za neku pomoć bezuspešno.Išao sam u socijalno da molim da mi obezbede mesečnu kartu bar za jedno dete i ništa imam 1.5 hektar zemlje i zato ne mogu da ostvarim takvo pravo.Ćerka mi je završila 8 razreda sa odličnim uspehom tražio sam preko škole stipendiju i odbijen sam bez odgovora zbog čega.Piso žalbu i opet odbijen.Nekoliko puta sam pokušavo da dodjem do presednika opštine sekretarica kaže da će mi zakazati prijem i dala mi telefon na koji da se informišem kad će me primiti,već dva meseca stanje je isto ne može da me primi.Piso sam nekoliko puta generalnom direktoru laste prevoza u beogradu da molim da mi obezbedi bar jednu mesečnu kartu od loznice do sela i nisam dobijo nikakav odgovor.Ovaj mesec plaćam punu kartu bez popusta navodno što nije ceo mesec pa me 11 dana radnih izadje kao ceo mesec.Celu penziju sam u minusu a prvi je blizu.Šta u ovoj državi treba da se uradi dabi nas neko saslušo bar,Da se skoči sa mosta?Ili šta?Svaki savet i svaka vid pomoći dobro došla.Očajan roditelj.Mail [email protected] unapred zahvalan.Molba za admine ako premeste temu dami pošalju link na pp ili mail dabi moga naći.

Dragi Zorane,

Bas kao sto su i ostali rekli, zivotje jako tezak.I, ja sam za svojih 31 god.imala jako puno nedaca.Izbegli smo, ostali bez kuce, bez icega…Ni dan danas nikada nam niko sa vlasti nije pomogao…Mogu samo da te teo posavetujem, znam da ti ne moze biti lakse, ako ti bilo ko kaze da je i njemu tesko, ali se bori.Idi i kod nacelnika opostine, ma jednostavno dosadjuj.Mozda ce to uroditi plodom, moras da se boris.Nemoj da te bude sramota, moj tata je ostao invalid u saobracajnoj nesreci pre 27 god.nikada ama bas nikada za tih 27 godina nije pitao ni u posti da ide preko reda, jer ne moze da stoji, a kamoli da bilo sta drugo trazi na sta ima pravo.I, sta se desilo desilo se to da zdravi i pravi danas na mufte dobijaju stanove, i sve moguce privilegije….

Tako da samo budi uporan, nema druge.Kucaj na sva vrata na koje mislis da treba, puno srece i veliki pozdrav za tebe i tvoju porodicu.

Gledanje 1 članaka - 1 do 14 (od 14 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.