Ova tema sadrži 119 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  <3 Mirelica <3 6 godine, 6 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 120 ukupno)

Problemi sa zubima u trudnoci

• nina*****
    Član
    nina*****

Nisam primetila da smo caskale o tome. Da li Vam desni krvare kad perete zube? Da li ste dobile karijes? Jesu li Vam potamneli zubi? Kvare li se?

Bolje je ne cekati poslednji trenutak da se javite zubaru. Desni,kao i sluznica nosa,oticu,zapale se i lakse krvare zbog hormona u trudnoci. Nekad je veci rizik za plod odloziti popravku nego je uraditi. Ozbiljan kvar moze stvoriti infekciju koja se moze prosiriti po celom organizmu. Medjutim,upotreba opste anestezije moze da poremeti priliv kiseonika fetusu,ali je u vecini slucajeva dovoljna i lokalna anestezija.

Za sve probleme,najbolja je prevencija… Barem jednom u toku trudnoce treba otici na pregled i ocistiti kamenac. Treba izbegavati snimanje rendgenom.Rutinske popravke koje zahtevaju anestetik treba odloziti jer anestetik moze da udje u krvotok.

Jedite sto manje secera,jedite puno hrane bogate vitaminom C(jaca desni i smanjuje krvarenje),unosite kalcijum,cistite zube koncem,operite jezik cetkicom,a ako niste u mogucnosti da odmah posle jela operete zube,onda grickajte parce sira ili kikiriki…

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

NI JEDAN ZUB MI SE NIJE POKVARIO U TRUDNOCI,MOJA ZUBARKA I GINEKOLOG SAVETOVALI SU MI DA PEREM ZUBE SA PASTOM KOJA SADRZI SAMO FLUOR,TAKO SAM I RADILA CELE TRUDNOCU I NISAM IMALA NIKAKVIH PROBLEMA,PLUS SAM SE HRANILA ZDRAVO I NISAM PRETERIVALA SA SLATKISIMA.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

ja nisam bas u top formi sa zubima, to je problem od ranije, cima sam ostala trudna obavila sma one glavne popravke a ostatak ce se obaviti posle trudnoce. Jednu moju drugaricu su savetovali da nikako ne dobija anesteziju, a dr. ju je uputila kod specijalnog zubara za trudnice ❗
    Toliko sam bila naplasena sa tom anestezijom, da sam probila mozak mom zubaru da mi radi opravku na zivo , nasta on u ludilu ne bi pristao! Ne bi mi dosta njegovog ubedjuvanja pa sam se obratila mojoj dr. gin. i ona mi je takodje potvrdila bezopasnost lok. anestezije!

MissGak
    Član
    MissGak

Nina je lepo objasnila kako hormoni uticu na desni,a sto se samih zuba tice koliko sam uspela da se informisem,tokom trudnoce oni sami nisu preterano ugorozeni zbog neke vise sile,potrebno je samo malo vise voditi racuna o higijeni usta iz prostog razloga sto se u trudnoci javljaju mucnine,kod nekih samim tim i dolazi do povracanja,cesce jedemo i to je dovoljnan razlog za to da malo vise paznje obratimo nasim zubima u toku trudnoce.
    Ja sam se toga pridrzavala i nisam imala nikakvih problema.Naravno i pravilna ishrana je pola posla.Desni su mi krvarili ali sam isto tako znala da je to normalno.Budite slobodni da pri svakom pranju blago masirate desni nevezano za njihovo krvarenje.To je bio savet mog stomatologa!

nina*****
    Član
    nina*****

Zube sam redovno kontrolisala pre trudnoce,tako da sada, sto se tice njih nemam problema.Desni mi po nekad krvare,to nije straso.Medjutim,mene brine to sto su mi zubi malo potamneli.Pretpostavljam od Tothema ampula koje pijem.Tamo i napominju da se to moze desiti.Ja ih pijem na slamcicu,pazim da ne dodje u dodir sa zubima,odmah ih operem,ali ne vredi.Imala sam bas lepe,bele zube,a sada svi primecuju da su potamneli malo.Isto tako,ja dnevno pojedem bas,bas mnogo borovnica i kupina i one mi boje zube. Samo se nadam da cu moci posle porodjaja da ih izbelim. 

maja22
    Član
    maja22

ja probleme sa zubima u trudnoci nisam imala.sve je bilo ok.

JelaJana
    Član
    JelaJana

maja22 – 11/2/2007 12:23 PM

ja probleme sa zubima u trudnoci nisam imala.sve je bilo ok.

Potpisujem!

tijanast
    Član
    tijanast

Drage moje, kako vi stojite sa zubima? Kod mene je stanje uzasno, pre dva meseca sam bila kod zubara i popravio mi je jedan karijes i rekao da je sve ostalo u redu, da obratim malo vishe panje na zube dok sam trudna ali da misli da ce sve biti ok. Medjutim, pre neko veche dok sam jela samo mi se odjednom polomio jedan zub… Nisam mogla da verujem, jeste da je on imao plombu ali nikad ne bih poverovala da zub moze tako da se slomi i to u hlebu!!! I to cela polovina! Otishla sam juche kod zubara i rekao je da mora da mi nadogradi tu polovinu da se ne bi desilo neshto josh gore, uberavao me je da to nema nikakve veze sa bebom i da ne moze da joj nashkodi i verujem mu jer i njegova devojka je trudna ne bi me lagao i stvarno je divan ali dok sam lezala u stolici moja Emica me je udrala kao nikad do tada, verovatno je osetila da sam se uplashila… Moram da odem josh dva puta da mi to zavrshi, ne znam kako cu izdrzati.. Mrzim zubare! I da naravno imam i novi karijes :galamdzija:

pregnancy calendar

Sneki
    Član
    Sneki

Tijana, i ja sam imala slicne probleme! Meni je cak vadila i zivac na zivo, posto navodno nije smela da snimi zub (za vreme trudnoce), a posle sam cula da zubi mogu da se snimaju tokom trudnoce. I da lomili su se narocito posle porodjaja ( mislim 3 kom koji su prthodno bili plombirani)

kika
    Član
    kika

JA SAM PILA FLUOROGAL PO SAVETU LEKARA I NISAM NIJEDAN JEDINI ZUB IZGUBILA U TRUDNOCI, NI MM ZUBA.

jelenab
    Član
    jelenab

Ja sam bas u subotu popravila tri zuba i nije bilo strasno-zapravo na jednom mi je popravila plombu, na drugom mi je to jutro dok sam cistila koncem ispala plomba?! (nisam mogla da verujem) a treci jos ranije nisu hteli da bude jer je bio mali karijes, ali je sad ipak popravila jer kaze da zene umeju da se ulenje oko sebe kad se porode, pa bolje da to sad resimo. Ali nista nije nastalo kao posledica trudnoce! I ja pijem fluorogal!

Inace posto se uzasno plasim zubara, procitala sam odmah na pocetku trudnoce da li trudnice smeju da popravljaju zube uz anesteziju-i naravno smeju!!!  Isto vazi i za rendgen-jer ne znam koliko puta mora da bude jaci (neki sumanut br.) da bi bio stetan po bebu.

Bambina.
    Član
    Bambina.

JOOJ, mene nesto bolucka zub 🙁 Idem sledece nedelje kod zubara, videcemo sta ce biti. Inace u trudnoci su mi samo desni krvarili, dok nije poceo da me jos i zub boli 😥 😥 😥

Beca
    Član
    Beca

Ja sam ih sve popravila pre nego sto sam ostala u drugom stanju, kao da sam znala, i za sada jedino nekada osetim dva kutnjaka jedan iznad drugog i oba imaju plombe.Dr kaze da je verovatno ok jer je plomba kod oba blizu pulpe, pa na hladno i toplo moze dugo da reaguju.Medjutim kada su desni u pitanju ja vise na znam sta da radim, tako me bole sa vremena na vreme, krvare mnogo kada perem zube, uzas.Ranije jesu ponekada, ali nikada ovoliko.Moracu da odem i ja do mog zubara, to je jedan super lik, inace je Arap i ovde u Becu ima ordinaciju preko 25 godina, rade mu i zena i cerka sa njim i svi su jedan super tim.Ja sam znala i da dobijem lupanje srca zbog straha od zubara, ali on ima neke svoje fazone i potpuno mi je pomogao da uspem da savladam taj strah, normalno ne sasvim, ali kako je bilo sada je super.

tijanast
    Član
    tijanast

Ja se ne plashim toliko nego mi je bash neprijatno, sad kada sam bila morao je da mi bushi koren da mi stavi kochic i bash je gadan osecaj a ja sam alergichna na anesteziju shto je dodatan problem 🙁 Idem danas opet pa cemo da vidimo kako cu da prodjem…

Bambina.
    Član
    Bambina.

Samo da kazem da je u DZ Vracar obavezna poseta stomatologu u trudnoci. Svi pregledi, kao i intervencije, su besplatne tokom trudnoce kao i godinu dana nakon nje. Jedino se naplacuje ciscennje kamenca (900din.) iz meni nepoznatih razloga. Smatram da je to jedan pametan korak u nasem zdravstvu.
    Doktorka koja vodi moju trudnocu mi je na proslom pregledu dala specificni formilar za stomatolog koji on mora da popuni a na kome se izmedju ostalog nalazi i kratko obavestenje o razlozima krvarenja desni u trudnoci kao i o mogucim nacinima saniranja istih. Taj list popunjava stomatolog Doma zdravlja a predaje se ginekologu na sledecem pregledu.
    Danas sam bila kod stomatologa koji mi je stvarno lepo pregledao zube, popricao malo samnom o desnima i obavestio me je o mogucnostima kontrole zuba u trudnoci i nakon nje. Mogu da vam kazem da sam se po prvi put osecala stvarno lepo. Ne znam da li je ova praksa karakteristicna za sve Domove zdravlja u Beogradu ili sire, ali ako kojim slucajem nije bilo bi dobro da se uvede.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 120 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.