Ova tema sadrži 231 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  BibiDisney 7 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 232 ukupno)

Prvi sokici

• mayya
    Član
    mayya

Eto ja bih zamolila iskusne mame da me posavetuju!
    Nemanja ima ne$to vi$e od 4 meseca, pa bi trebali da krenemo sa sokicima. Da li ste vi davali sok od sveze ili kuvane jabuke? Da li ste druge nedelje uveli $argarepu zajedno sa jabukom, ili…? Kada ste dali prvu ka$icu od jabuke? Da li uop$te prvo ide jabuka? Spremali ste sokove u sokovniku ili narendali pa procedili kroz gazu?
    Izvinjavam se unapred $to je sve ovo vec obja$njeno mozda negde, ali bi bilo lepo da se opi$e na jednom mestu, jer nisam uspela da pronadjem konkretno.
    Dakle, sam pocetak bebine ishrane?

😛

vesna srce

Ja sam mom sinu koji se isto zove Nemanja dala sokove od 3 meseca.Cedila sam mu u sokovniku sveze voce i tako dobijen sok razblazila sa prokuvanom vodom.U pocetku mu dajes po kasicicu,sutradan dve a narednog dana tri kasnije mu dajes na flasicu recimo 20 ml soka razblazenog sa 30/40 ml vode.U pocetku malo blazi sokovi kako raste daj mu razblazene 50/50.Ili da ti pojednostavim prvo 1/6 jabuke pa 1/4 pa 1/2 pa cela jabuka ili sargarepa.Uh,,,,,
    Prvo jabuka pa posle sargarepa,sa 5 meseci moze breskva,kajsija,kruska sa 6 jer je malo jaka,sljiva…Banane mozez davati od 6 meseca.Naravno videces sta ce tvom malisanu da se svidi i koje ce mu voce postati favorit.Naravno ne dodaj secer u sokove.Uvodis postepeno jednu namernicu zbog mogucih alergija.To vazi i za povrce,voce,meso i sve namernice koje ces uvoditi u ishranu svog Nemanje.
    Moj Neca je veliki ima godinu ipo.
    Izvini nemam srpski na tasturi .

mayya
    Član
    mayya

Sasvim sam te dobro razumela i bes š, č, ć, i ž. Zbunile su me neke mame koje su me savetovale da i za sokic bude od kuvane jabuke, da mu sveza ne bi strugala stomak. Znaci sokovnik je ok?

Sanjica__
    Član
    Sanjica__

Mayya, ja sam pocela Lazaru da dajem sa 4,5 meseca i kasice i sokice. Prvo sokic od jabuke , znaci od prilike 20ml soka i 30ml vode iz flasice tj. kupljenog. Sad mu dajem samo sokic(bez vode), sargarepa, jabuka, pomorandza, kasjija. I bas ih obozava

Aiko
    Član
    Aiko

A kad krecu kupovni sokici? Jel je obavezno da se prave? Znam da je bolje praviti, ali me zanima.

Sneki
    Član
    Sneki

Ja ću da napišem kako sam ja , mada je bilo davno. pri uvođenju trebaju male količine sokića, pa je možda lakše iscediti na gazu. Ja sam mojima spremala prvo sok od jabuke (kao što mi je preporučeno) tako što sam narendala malo jabuke, to procedila kroz gazu , potonm razblažila (e to se ne sećam koliko) i u prvom mahu jednu kašičicu, pa se polako povećava.

gorana
    Član
    gorana

Ja sam krenula sa sokicima u 4 mesecu!!!Iscedila sam jabuku i dala mu na kasikicu malo,odmah je imao zatvor!neznam dali je zaista od toga ili se tako desilo!
    Od tada sam kupovala sokice!Nisam mu pravila ja!Uvek je pio kupovne!
    Sto se tice prve kasice,ja sam mu uvela u 5 mesecu vocnu!Sve vise cujem a i citam da treba poceti prvo sa zitaricama!Tako sada preporocuju diktori!
    Imas u temi sta jedu vase bebe takodje pisano o tome,ali kao sto kazem vecina uvodi prvo voce!

LediIv
    Član
    LediIv

ja sam prvo pocela s 4.5 meseca one zitarice-pahuljice (kao cokolino, samo bez dodataka secera i ostalih stvari – milupine su, cini mi se, najbolje s te strane).
    sto se sokica tice, moja cerka ima 20 meseci, i i dalje ih retko kad dobije. meni su govorili jos dok je bila beba (posto sam ja bila opsednuta ishranom) da nema razloga da se daje sok, nego je mnogo bolje dati voce (tj. u pocetku kasicu), jer kad pravis sok bez veze odbacis dobre stvari. pre svega, vlakna – mozda zato i dodje do zatvora, posto vlakna pospesuju stolicu. generalno, princip dobre ishrane je da namirnice budu sto blize izvornom obliku – sto ih vise preradjujes, to vise gube svoja dobra dejstva.
    mislim da sam ja skoro odmah davala sveze voce, da nisam kuvala. vise se ni ne secam, kao da je bilo pre 100 godina…

mayya
    Član
    mayya

Eto, a ja sam cula da se sokic od jabuke daje kada dete nema stolicu, da ga “protera“. Koliko mi$ljenja!!!
    Da li i prve sokice koje dajemo na ka$icicu, treba razblazivati???
    p.s. mi smo poceli da pijemo od jabuke! Svidja nam se! Njam njam!!

vesna srce

Naravno da se daju razblazeni sokovi pa i u tako malim kolicinama.Mom Neci i sad pomalo razblazim sok.Kazu da je vrlo bitno da se deci ne daju vise od flasice soka ,ali sve zavisi od deteta i porodicnih navika. 🙂 I moj Nemanja je super prihvatio sve namirnice ,nema alergije na hranu ,lepo raste i jedan je vrlo zivahan i veseo decak.
    Posle voca uvodi Nemanji povrce pravi mu pire uz pomoc stapastog miksera koji se makar meni bolje pokazao od blendera,a i divno ces mu pasirati meso,am tako slatko da mi ruca 🙂
    Meso posle povrca najpre mlada teletina pa piletina pa zumance/od 6 meseca/7 meseca.Kad beba napuni sedam ili malo kasnije mozes mu davati mlecne proizvode jogurt,pavlaku,mladi sir .Bebe tu hranu dobro podnose ako beba par sati po uzimanju neke nove hrane dobije proliv ili osip po kozi to je znak da joj nije prijala i trebas pitati pedijatra za savet.A da ne zaboravim meso mlado bez kozice i kasice tj bebine ruckove ne treba soliti mada mozes ali vrlo malo.Kravlje mleko mozes mu ponuditi od 9 meseca ali najpre razblazeno jer kravlje mleko izaziva najcesce alergije na hranu.
    Belance oko 9/10 meseca,riba oko rodjendana.
    To je uglavnom najbitnije sto se tice hrane za bebe.Ako imas jos pitanja,pitaj nas i mame ce tebi i nekoj novoj mami pribliziti i pojednostaviti i objasniti jer ucimo svi dok smo zivi.Pozdrav

Bojana I Anja

Anji sam pocela da dajem kasice i sokice kad je imala 5,5 meseci i to kupovne.Ne pije puno sokice ali se zato naliva vodom.

gorana
    Član
    gorana

Mnoga deca bojana nece da piju vodu,pa mame imaju problem tako da na ovu vrucinu nema veze sto se naliva!!!
    Danilo hoce vodu a sokic takodje samo popije jednu flasicu dnevno!Sada kako je ovako tolo dam mu malo vise!!!
    On je sada veliki momak!!

May05
    Član
    May05

[QUOTE]mayya – 24/6/2007 15:33

Eto, a ja sam cula da se sokic od jabuke daje kada dete nema stolicu, da ga “protera“. Koliko mi$ljenja!!!

Mayya ena kad god ima tvrdu stolicu ja joj dam sokic od jabuke i ona automatski pocne da kaki,jedan dan mi je bila komsinica na kafi sa malenom i ja eni i toj malenoj dala sokic od jabuke,kad one u roku pola sata po tri puta kakise,mi se bile zabrinule sta im bi 😯 i tako ja pricam mojoj sveki kako sam se bila prepala, kad ona mi kaze tako da sokic od jabuke „protjera“kao sto i ti rece,i mi od sad praktikujemo cim nema redovnu stolicu dajem joj sok od jabuke,taj sok sad obavezno imam u vecim kolicinama,ja se izvinjavam ako sam malo skrenula sa teme… 😆

mayya
    Član
    mayya

Hej Vesna, stvarno ti odgovara nick! Stvarno si srce! Hvala ti! Svaki savet puno pomogne. Na meni je samo da odlucim kojim cu redom da krenem: zitarice, povrce, voce ili obrnuto. Ali, po$to sam mu vec dala sok od jabuke, znaci tim redom cu.
    Kazu da po novim pravilima preporucuju prvo zitarice.
    I May05, hvala i tebi puno! Eto re$enja za kaku!
    Zanima me jo$ da li dodajete $ecer u kisele sokove??
    I jo$ ne$to, ni sa d pijemo jabuku, pa cemo $argarepu, pa breskvu, pa kajsiju… Sme li vi$nja i kada? I da li $argarepicu kuvam ili je samo spremim u sokovniku kao i jabuku?

vesna srce

Sargarepu isto presnu cedis.Visnju moze od 6 meseca ali ona je kisela pa je mozda nece hteti.Juzno voce,banana moze od 6/7 meseca.Limun i pomorandza ne trebaju da se daju manjim bebama zbog kiseline.Mom Neci sam limun ponudila posle 10 meseca.On sad voli limunadu i naravno da mu je zasladim.Od 4 meseca bebi mozes davati pirinac,tj rizolino ili nesto slicno.Ako dobro podnosi mozes mu uvesti griz bilo instant bilo klasican kao i palentu kad beba napuni 6 meseci.Keks sam mom sinu dala sa 7 meseci.Plazma ili yuvitanini bebi keksici.Kikiriki ne treba davati malim bebama tokom prve godine pogotu ako je neko od roditelja alergican na njega,ali ko moze odoleti smokiju 🙂 Sakica grickalica je dovoljna.Cokolada sa 7/8 meseci i to kinder ili najlepse zelje 🙂 Pasulj sa 9 meseci,ali kad kuvas pasulj za bebu ces odvojiti kozicu od mesa pasulja,pasirati i hraniti bebu.Ne koristi vegetu.Sladak kupus sa 7 meseci.Kiseo kupus oko prve godine.Med oko 11 meseca.Bebi do prvog rodjendana trebas uvesti sve namirnice.Kruska je bogata vitaminom a ali je ponudi posle 6 meseca jer je jaca za stomacic.Paprika sa 7 meseci ,paradajiz…Nemoj bebi da zaprzavas rucak.Kuvaj mu povrce na pari ako si u mogucnosti.Sokovi se prave uvek od svezeg voca.Cvekla je odlicna za krv i jacanje pa mozes je iscediti u sokovniku,razblaziti i zasladiti medom kad bude velikiii decak 🙂 Pozdrav

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 232 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.