Ova tema sadrži 231 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  BibiDisney 7 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 232 ukupno)

Prvi sokici

• mayya
    Član
    mayya

Joj to za cokoladu mi je ba$ cudno da sme do godinu dana. I pasulj isto! Ali ce vidimo!!! : )

LediIv
    Član
    LediIv

iskreno, moja cerka je prvi slatkis dobila sa godinu i po dana. dodati secer apsolutno treba izbegavati, nema nikakvog nutritivnog razloga da se daje, a samo decu zasiti pa ne jedu prave stvari, i pri tom veoma lose moze da utice na zube. oni ionako dobijaju secer kroz voce ili mleko, ili druge namirnice, nema razloga da im se dodaje. mislim da je svaka cokolada losa, to da je kinder dobra, to je samo reklamna propaganda. nije nista ni bolja ni gora od ostalih. ja cerki sada vec dajem plazmu, ali isto tako ni ona nije bas najbolji izbor, kao ni mnogi bebi grizevi (samo pogledajte na deklaraciji koliko onih E dodataka imaju – zato sam rekla da mi se cini da su milupini bolji od ostalih, da nemaju to).
    ja sam pocela sa zitaricama, pa onda povrce, pa voce. doduse, ja nisam imala problem, moja cerka jede sve. negde sam citala da je mozda pametnije dati detetu povrce pre voca jer je povrce bljutavije, pa kad osete voce, posle teze prihvataju povrce.
    za vegetu i zaprzavanje se apsolutno slazem. ali generalno deci do godinu dana ne samo da ne treba vegeta, nego im ne treba soliti hranu, valjda zato sto im se bubrezi jos razvijaju.
    cini mi se da je nama pedijatar rekla da citruse (limun, pomorandze i sl.) ne dajemo pre prve godine, ali se vise ne secam tacno.
    inace, bebama naravno ne treba davati ono voce koje je jak alergen (jagode i ostalo)

racic
    Član
    racic

Sa sokicima smo poceli sa 4,5 meseci i to:

prvi dan jedna kafena kasicica ujutru izmedju obroka i popadne jedna kasicica izmedju obroka (sipam u soljicu pa sa njenom malom kasicicom dajem pomalo)

drugi dan dve kasicice ujutru, dve popodne

i tako do sestog dana kada smo dosli do sest kasicica ujutru, sest popodne i tako do punih 5 meseci (kupovala sam sokice bistri od jabuke i mesano jabuka i sargarepa)

Od petog meseca pila je sve kupljene sokice za bebe, jedan sokic dnevno od 125ml.

Od devetog meseca sam pocela da joj kupujem sokove na kojima pise 100% voce i bez konzervansa (ne kupujem od jagodicastog voca) i dajem joj punu malu flasicu sto dodje negde oko 150ml (dr mi je rekla da ne bi trebalo vise).

Samo jos da kazem da smo odlucili da se drzimo saveta lekara, ovako nam je dr savetovala.

Vodu dugo nije htela da pije, stalno sam joj nudila i jednog dana je sama pocela, negde oko desetog meseca, na ovoj vrucini zna da popije i po 3 male flasice prokuvane vode i bas sam srecna zbog toga.

:caos: :caos: :caos:

Prex
    Član
    Prex

Vidim da vecina mama ovde vise vole same da prave sokice i kasice, ali ja od starta Tari kupujem i sokice i kasice. Nije da me mrzi da pravim nego bre ljudi nisam sigurna vise sta kupujem, na pijaci ili u supermarketu voce i povrce ko zna cime je sve prskano, necu da rizikujem. Ovako ako kupim gotove kasice i sokice znam da su prosli ko zna koliko razlicitih provera i kvaliteta i ispravnosti, i nekako sam sigurnija. Do sada sam samo kupovala Hipp-ove kasice i sokice, kakva su vasa iskustva? Koje vi kupujete?
    Inace sa sokicima smo pocele sa 4 i po meseca, i to prvo jabuku, ali ja nisam postovala to pravilo samo pola kasicice ili jednu kasicicu na pocetku, prvih dana sam joj davala po nekoliko kasicica, a posle po trecinu soljice ili polovinu. Sada pije sokic iz flasice ali joj ne dajem vise od 40-50 ml dnevno, nego se trudim da joj dajem i caj, a vodu odbija, na moju zalost. Mozda ce i ona kao sto kaze Racic da je njena Iva odjednom pocela da pije vodu, nadam se.
    O kasicama cu da pisem u onoj drugoj temi koja se time bavi, da ne bismo ponavljale…

tratincica

Ja sam svom sinu pokusala da dam kupovni sok od jabuke ali je odbio. Posle sam ga ja probala i iznenadila sam se koliko je sladak iako na njemu pise 100% voce. Nakon toga sam odlucila da mu ne dajem sokice. Do punih 6 meseci samo je sikio a onda sam pocela da mu ujutru dajem rizolino spremljen sa mojim mlekom. Sada ujutru dobija vocnu kasicu a poslepodne od povrca. Ponekad ako je kasica jako retka dodam malo rizolina u nju. Moram priznati da mu uglavnom dajem kupovne kasice jer zivim u potkrovlju i izbegavam kuvanje, a i par puta mi se desilo da mi zagore ( dok sam na forumu). Od svezeg voca dajem mu breskvu sa rizolinom i bananu ( bez rizolina). Vodu za sada nece ( ima 6,5 meseci) ali zato uvek siki posle kasica. Citam po ovim bebecim magazinim da se sada bebama treba izbegavati davanje sokova jer oni njima zamenjuju obrok, nisu im pice kao nama. Za psenicni griz sam citala da se ne daje do punih 10 meseci jer sadrzi gluten. Mozda sam ja previse opsednuta pravilnom ishranom za svog malisu a sama sam ovisnik o cokoladi koju na planiram da mu dajem dok je sam ne zatrazi. Grickalice ne jedem pa se nadam da nece ni on (pusti snovi).

tratincica

Slazem se sa Prex o kvalitetu kasica i kupovnog voca i povrca. Kada na pijaci trazim crvavu sargarepu gledaju me kao da sam blago retardiranu, pa im ja moram objasnjavati da ta sigurno nije prskana. Ako je voce i povrce sjajno i dobro izgleda, kao za izlozbu, sigurno je puno pesticida. Ja kupujem HIPP Bebivita, Frutek i ponekad Nestle kasice. U Takovo kasicama sam videla da sadrze kuhinjsku so pa ih ne kupujem.

gorana
    Član
    gorana

Nemislim da si opsednuta,nego samo zelis sto kvalitetnije da hranis bebu!I ja se isto trudim koliko mogu!
    Ima ovde posebna tema o cokoladi pa mozete i tamo ostaviti komentar!Ja mom takodje ne dajem cokoladu i grickalice a juce je napunio godinu!!!
    Mnogi misle da preterujem!

mayya
    Član
    mayya

A koliko sokic sme da se drzi na sobnoj ili spoljnoj temperaturi?
    $ta ako ponesem bebcu sokic na ovih nepodno$ljivih 35 i vi$e stepeni koliko je bilo predhodnih dana?

racic
    Član
    racic

Mayya, mislim da je najbolje da poneses kupljeni ne otvoreni sokic i da ga po potrebi sipas u flasicu, ja sam tako radila, zaista ne znam koliko moze da stoji, ja sam ga drzala najvise 2 sata, za to vreme nestane 😆

mayya
    Član
    mayya

Ej hvala ti Racicu!
    Danas si bila spominjana u NS. Neko je mislio da si iz NS, pa se pitao $to te nema na skupu, a onda se setio da si iz Ni$!
    Ne mogu da se setim ko je to pricao!

mayya
    Član
    mayya

Nemanja juce i danas probava kajsiju. Jako mu je kisela i slaze strasno komicne face! Steta sto ga nisam slikala. Smem li da mu dodam secera? Kako ste vi prosle sa kajsijom? Sestra nam je jos od rodjenja savetovala da secerimo vodu, sve kupovne kasice su sa secerom, zasto onda ne bi mogao i sokic?

tratincica

Mislim da kupovne kasice ne sadrze secer, nije naveden ne etiketi. Kasice konzerviraju pasterizacijom i vakumiranjem prilikom pakovanja. Zato se cuje onaj karakteristican zvuk kod otvaranja. Bebama ne treba davati secer do navrsene prve godine. Probaj kajsiju pomesati sa nekim sladjim vocem koje je vec uvedeno u ishranu kao sto su kruska ili jabuka.

gorana
    Član
    gorana

Navicice se on na taj ukus!Mozda mu je prvi put malo kiselkasto!Ja iso mislim da ne treba da dodajes!
    Ja nikada nisam u nista!U vodu mozda samo nedelju,dve dana!Posle vise ne!

mayya
    Član
    mayya

Pa ja onda podpuno pogre$no radim sve vreme. Zasladjujem vodu jo$ od pocetka. Jo$ u $kolici nam je sestra tako rekla, a i meni patronazna kada sam iza$la iz porodili$ta!

gorana
    Član
    gorana

jeste mayya za vodu ali tako u tih prvih mesec dana!On je vec veliki,pa bi najbolje bilo da prestanes jer pitanje je kako ce ti sada prihvatiti vodu kada je navikao da bude slatka!
    U svakom slucaju nemoj se puno nervirati jer nije to nista strasno!
    Znas i sama da mnogi kazu da se deci i ne daje voda ako sisa!Tako da nisi zakasnila nigde!pokusaj mu od sada vodu davati bez secera!

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 232 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.