Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Ishrana Dece Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

Ova tema sadrži 669 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Veca81 7 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 646 članaka - 646 do 660 (od 670 ukupno)

Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

• angelina1
    Član
    angelina1

MilicaCale;789393 wrote: mi smo ribu uveli sa punih 7. (oslica i recne ribe, plavu ribu posle prvog rodjendana, a mislim da je i losos u grupi zabranjene). Pazljivo sam proucila internet i zakljucila da je ok (nemamo alergiju na ribu u porodici). Nasi lekari, inace, imaju svakakve ideje (cesto kontraverzne), pa riba ne sme u prvoj godini, ali zato smeju virsle, pastete i kroasani…
    Spremala sam identicno kao meso: na pari u kombinaciji sa povrcem. Moja omiljena kombinacija: som+povrce za rusku salatu i mrvica belog luka :). U nekim drugim zemljama inace postoje kasice za decu sa ribom. I to su od 6 ili 8 meseci.

ako sam dobro razumjela uvela si oslic i losos prije prvog rodjendana.Nas dr nam je rekao da mozemo oslic,pastrmku,losos, da proba i jednom nedeljno ili jednom u dvije nedjelje da jede.
    vidjela sam kasice sa lososm hipp i one su cak (ako nisam pobrkala )od 4 mjeseca….

MilicaCale

lososa nisam, mislim da mi je bio na spisku riba koje ne smeju…
    oslica i recnu ribu 🙂

kobrica
    Član
    kobrica

Jeste, Hipp ima kasice sa lososom od 4+ meseci, takodje, kao ne preporucuju citruse do 1. godine, a u skoro svim kasicama ima pomorandze. Eto ti, sta covek da misli.

Ja cu od danas uvesti palentu i jogurt.

malisha75
    Član
    malisha75

Ja sam uvela oslić (filetirani) sinu tek negde oko rođendana. A ćerka je puno namirnica sama sebi uvela, tako što je uzimala od nas iz tanjira šta god joj se svidi i tako je jela sa mnogo boljim apetitom nego kad joj nešto posebno nudim. Oslić i losos jede negde od 9. meseca, možda bi i ranije, da sam je držala u krilu dok jedem :).
    Inače, imam drugaricu sa Šri Lanke koja je deci uvodila sve vrste ribe i morskih plodova još pre šestog meseca, odmah posle osnovnih žitarica i povrća. Jednostavno, to je u njihovoj kulturi tako normalno.

angelina1
    Član
    angelina1

kobrice mi smo jogurt uveli isto tako sa nekih nepunih 8 mjeseci.a za citruse nam je dr rekao moze od punih 10 .
    ajde onda cemo i mi krenuti ovih dana od oslica…
    malisa nama je dr rekao sa punih 9 da uvedemo ribu,ali ja sam malo sacekala …
    sad malo kad razmislim ja uvijek oduzim uvodjenje novih namirnica par nedjelja od kad mi on kaze:lol: ne znam zasto ali mi treba vremena da se ja pripremim….
    samo jos jedno pitanje kupujete svjez i u ribarnici?i da li neko iz Novog Sada moze da mi preporuci tj kaze gdje kupuje?

kobrica
    Član
    kobrica

Angelina, u Novom SAdu na Limanskoj pijaci ima neka dobra ribarnica, moj tata tamo kupuje ribu, pa cu i ja kada beban bude to jeo tamo kupovati. Probaj, vidi, proceni! :-*

Moj beban posle vocnog obroka i posle obroka koji se sstoji od povrca voli da popije i 150ml adaptiranog mleka. Vocnog i povrcnog ;] obroka pojede oko 200 ml. Kao da mu je to slatkis posle rucka. Posle mesnog obroka i kada mu dam zumance mu ne dajem adaptirano. Jel to ok? Kada ustane popije 210 ml i posle toga nije gladan do 11h, a to popije oko 7h. Uvece popije pred spavanje isto 210 ml. Kako vasi malci jedu i kojim rasporedom u toku dana i na koliko sati?

angelina1
    Član
    angelina1

kobrice kupovala sam na limanskoj ,hvala….
    mi ujutru i uvece popijemo po 210 mlijeka,i moj beban ujutru pravi duzi razmak od 3ipo sata do 4 kad opet jede,naprosto nekad duze spava,dakle jede okopola 7obicno pa oko11ili 11:30,pa oko 14 pa 17,vecera18:30 i mlekce pred spavanje.
    ja ne dajem posle voca i povrca mlijeko.pa ne znam za to sta da ti kazem,ali ne mislim da je to nesto pogresno.
    cmok

kobrica
    Član
    kobrica

Angelina, hvala tebi! Planiram danas da pitam dr u savetovalistu oko toga, ja isto ne mislim da je to pogresno. :-*

Ljuca
    Član
    Ljuca

Kobrice, sta kazu u savetovalistu? Na Mom pedijatru, kazu da rucak ne treba ‘zalivati’ mlekom :neznam:

Inace, Uros jede (uglavnom) na svaka 2 sata. Ujutru i pred spavanje popije oko 250 ml mleka. Oko 10h dorucak, oko 12h uzina, 14h rucak, 16h uzina, 16h vecera. S tim da ponekad spavanjem pomeri vreme.
    Jedna uzina nam je, najcesce, cedjena pomorandza, a i druga nam je vocka (ponekad vocni jogurt).

Da li je neko od vas davao bebcu pasulj?

drdraganadimitrov

Ljuco,ja sam davla i pasulj i kupus! samo skuvan ,nezacinjen. Kupus sam sitno iseckla u secku pa ga skuvala sa pirincem i lepo su ruckali.

Ljuca
    Član
    Ljuca

drdraganadimitrov;790224 wrote: Ljuco,ja sam davla i pasulj i kupus! samo skuvan ,nezacinjen. Kupus sam sitno iseckla u secku pa ga skuvala sa pirincem i lepo su ruckali.

I pasulj? I njega si celog iseckala, ili si ga propasirala kroz cediljku, zbog opne?:roll:

drdraganadimitrov

Ljuco,nega sam im davala da prsticima uzmaju i sam stavljaju u usta.Kao smoki.

Ljuca
    Član
    Ljuca

drdraganadimitrov;790331 wrote: Ljuco,nega sam im davala da prsticima uzmaju i sam stavljaju u usta.Kao smoki.

:bravo: :bravo: :bravo:

megica
    Član
    megica

Pitanje: kada dati belance, i da li se belance uvodi postepeno ili odmah celo,a ?

Gledala sam ovaj http://www.dnevnikbebe.com/jelovnici/zanimljivosti/11-12-28/Jelovnik_za_bebe_od_10_-_12_meseci.aspx jelovnik za bebe i videh za dorucak vrsle, pastete i slicno.. Da li ste to davale svojim bebicama ili ne? Ja Mioni nisam davala, ali u vrticu deca jedu, pa sam u zbunu dal sme ili ne..

Sta dajete za veceru?

Ja sam sinoc pravila pitu sa sirom, spanacem, jogurtom i zumancetom, i miona se odusevila. Samo je ponavljala nammm 🙂

MilicaCale

belanac tek sa punih godinu dana.
    virsle, pastete i slicno nismo jeli pre vrtica (sa 15 meseci je posao), osim, mozda, argete posle prvog rodjendana.
    inace, nasla sam odlican recept za domacu pastetu (slican ukus argeti) a internetu, pa bi mozda to mogla da joj das, umesto kupljene pastete?

Gledanje 646 članaka - 646 do 660 (od 670 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.