Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi ARHIVA Deca Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

Ova tema sadrži 1,387 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Mirche 7 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 1,388 ukupno)

Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

• GaGaT
    Član
    GaGaT

Drage mame,

Odlucila sam da otvorim ovu temu i nadam se da ce naci odziva! Naime citajuci temu „Sta je beba rucala danas?“ shvatila sam da se javlja jako malo mama koje imaju decu ispod godinu dana sto mi je iskreno zao!
    Kao novopecenoj mami :love: nephodno mi je mnogo vise informacija o ishrani beba ispod godinu dana i mislim da nam na forumu bas ovakva jedna tema nedostaje! Nadam se da se slazete!
    Ovde bi mogle da se jave mame dece ispod godinu dana, a svakako i mame starijih beba i decice kako bi nam dale korisne savete :HAG:
    Evo na primer, ukratko cu da opisem…Mi smo krenuli sa pirincanim pahuljicama sa 4 meseca i 3 nedelje. Zatim smo uveli mrkvicu, krompir, tikvicu, persunov koren( jako, jako zdrav, sadrzi dvaput vise gvozdja od spanaca), slatki krompir (izuzetno zdrav), karfiol, celer i paskanat. Tara bi imala rucak otprilike oko 1pm.
    Zatim smo krenuli sa vocem, tako da za sada smo probali jabuku, krusku, sljivu i bananu. Sledece sto planiram da joj uvedem jeste brokoli, blitva, spanac i avocado, a od voca breskvu i kajsiju!
    Mislim da cu ubrzo da krenem i sa mesom! Moram da navedem da sam joj namirnice uvodila znaci svakog cetvrtog dana! Znaci 3 dana probamo i onda nova namirnica!
    Danas sam joj uvela i treci obrok, pa evo kako je to izgledalo kod nas danas:

Tara, 6 meseci i 1 nedelja:

Dorucak: sisanje;
    Uzina u 10am :Banana;
    Rucak u 1pm: Pravila sam joj kasicu od krompira, paskanata, tikvice i mrkvice;
    Pre popodnevbog spavanja koje je obicno izmedju 2 i 5pm sisanje opet!
    Vecera u 6pm : jabuka sa pirincanim pahuljicama;
    Zatim polako spremanje za kupanje i pred spavanje opet sisanje!

MissGak
    Član
    MissGak

Meni se ideja za temu naravno dopada!!!Istina da na forumu postoji dosta tema koje se bave ishranom beba/dece,ali mislim da bi ovako nesto,konkretno,na jednom mestu dosta pomoglo mamama koje se spremaju da bebama uvedu cvrstu hranu ili su nedavno pocele,dalo bi im ideju o namirnicama koje se uvode,kao i nekim okvirnim rasporedom obroka.

Faye
    Član
    Faye

Sofija – 7 meseci

Dorucak: sljiva + 1 kasika Humana mlecna kasa kukuruz i pirinac sa burbon vanilom

Rucak: curece meso + sargarepa + krompir + pastrnak(paskanat)

Vecera: kinoa + Humana mlecna kasa kukuruz i pirinac sa burbon vanilom

Necu pisati vreme jer kod nas je to uvek razlicitio, zavisi nam od budjenja a i sisanje nam je nekad manji a nekad veci broj puta. Jos uvek nam nije svaki dan isti po broju sisanja.

GaGaT
    Član
    GaGaT

Faye bas mi je drago da si se pridruzila i iskreno se nadam da ce biti vise mama koje ce se javiti na ovu temu koja otprilike obuhvata period od 4 meseca pa do godinu dana!
    Htela sam da te pitam kad si uvela kinou i kako je spremas?THX

Tara, 6 meseci i 1 nedelja

Dorucak: sisanje;
    Uzina u 10am : Kuvala sam joj krusku i pomesala sa bananom;
    Rucak u 1pm: Kasica od zimske tikvice sa kukuruzom;
    Zatim sisanje i popodnevno spavanje;
    Vecera u 6pm : pirincane pahuljice;
    Pred spavanje sisanje;

marija mara

mi cemo se uskoro aktivno prikljuciti ovoj temi jer cemo i mi poceti sa nemlcnom ishranom,do tada evo jedan link o ovoj temi pozz
    http://www.porodicnilekar.net/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=10&Itemid=54&limitstart=11

MissGak
    Član
    MissGak

Mi smo sa cvrstom hranom poceli sa navrsena 4 meseci,nakon pregleda gde je napredak bio nesto slabiji.Isti slucaj je bio i sa starijim batom.
    Prvo smo uveli pirincanu kasu i nekih desetak dana ruckali to.Zatim smo presli na povrce i to sargarepu,krompir,tikvice,celer,paskanat,karfiol,spanac,blitva,brokoli,muskatna tikva,bundeva.Zatim smo presli na voce,od kog smo probali za sada jabuku,krusku i breskvu.Sledi banana,kajsija i avokado(0vde su nam dalji predlozi dobrodosli).Sa 6 meseci planiramo da uvedemo meso.

Ana 5,5 meseci
    rano jutro-sisanje
    10h vocna kasica od kruske+breskva(jos uvek isprobavamo)
    12h rucak-tikvice,paskanat,sargarepa
    sisanje pred popodnevno spavanje je obavezno,ona tako zeli iako je to svega sat,sat ipo nakon rucka i nije u pitanju samo uspavljivanje na taj nacin jer se ona tako ne uspavljuje,verujem da je u pitanju skok u razvoju
    4h sisanje
    6h pirincane pahuljice
    i sisanje pred spavanje

lena77*
    Član
    lena77*

GaGaT…bravo i hvala

mi jos uvek samo sisamo ali pitanje je dana kad cemo poceti sa nemlecnom hranom…

Dosta sam citala o uvodjenju nemlecne hrane…ali sve mi je nekako bilo sturo …samo s"cim treba poceti…pirincane pahuljice ili vocne kasice…

mislim da ce nam ovo monogo olaksati …jer ipak lakse je kad znam raspored i vreme obroka i kolicinu…

a ako se mame budu redovno javljale i pisale sta njohve bebe jedu… imacemo i mi nove ideje a ne da lupamo glavu sta bi mogli danas da ruckamo?

:bravo: :bravo:

Marija123
    Član
    Marija123

Evo i mene…pa Kaja je pocela sa jabukicom u 4.mesecu, prvo sokic pa onda rendana i kuvana jabuka, ali smo jako brzo presli i na bananu, krusku, breskvu i kajsiju, pa onda kombinacija sargarepa i jabuka, pa onda polako bundeva pa tikvica. Kad sam je vodila na kontrolu sa 6 meseci njena doktorka koja je inace nutricionista mi kaze sve joj dajte da jede, ona je velika i meso pogotovo…Tako da je sa 6 pocela da jede i jogurt, kajmak, kiselo mleko, pavlaka, meso pilece i curece pa polako junetina i teletina, pa brokoli i karfiol, i dala sam joj i malo spanaca…Od 7 smo poceli i vocni jogurt koji obozava…
    Ujutru oko 8h sisa i nastavi da spava, oko 10.30-11 dorucak i to bude palenta, ili popara ili kifla i jogurt (udrobim joj malo sredine u jogurt) ili kiselo mleko ili keksolino, karamelino, griz…Ona one prve kasice milupine nije htela ali nece mi ni adaptirano mleko i onda joj se gadi…pa krene da povraca…U 13-14h je rucak, obicno sa mesom, u 17-18h vockice i oko 21h vecera koja bude slicna dorucku…
    Sa 6 meseci je imala 7210gr i bila 68cm dugacka…a rodjena 3300gr i 53cm dugacka…i doktorka kaze da je idealno napredovala…
    Inace jos sisa a dokle ce ne znamo…
    U medjuvremenu u toku dana pije vodu i sokic razblazen sa vodom…
    Pozdrav svim mamicama i bebicama…
    :-* :-* :-* :-*

milica-cica

Nemanja, 7.5 meseci

8h-sisanje

11h-sljiva+banana

14h-mlecni obrok-danas rizolino

17h-povrcno mesni, danas junetina sa povrcem+pavlaka

20h sisanje

Ujutro pije caj, a u toku dana sok sargarepa+jabuka koji napravim

Faye
    Član
    Faye

Ne znam kako ste zamislile ovu temu al neka bude da kad se neka mama prvi put javi kaze kako je pocela pa posle svaki dan jelovnik tog dana :neznam: :neznam: kako ce izgledati ova tema? Hocemo li pricati o hrani ili cemo samo pisati jela od tog dana? Ako budemo i caskala bojim se da ce se tema pretvoriti u onu Sta jedu vase bebe koja je bas konfuzna i sarena. Ili da ovde samo pisemo meni tog dana a da se ukljucimo sa caskanjem u Sta jedu vase bebe?

Posto ja sve pisem evo svako vece cu i ovde da iskuckam sta je jela, pisacu i vreme i sisanje.

GaGaT kinou sam uvela pre 2 dana. Nisam nasla ranije da je kupim. Ona ne sadrzi gluten znaci moze odmah. Ja je kuvam u 3 vode to sam procitala ovde na forumu dok ne postane mekana. Malo vri pa promenim vodu i sve tako. Mozda tako i ne mora ali probacu i da je samo skuvam pa javljam. Izgnjecim je viljuskom i to je to. Moze sa bilo cime da se daje.

:caos: :caos: :caos:

aleksandraps

Danilo ima pet ipo meseci i poceli smo pre 15 dana sa pasiranom hranom. Prvo smo jeli pasiranu jabuku iz kompota i to pet dana, zatim krompir, a danas je jeo prvi put sargarepu. On jako malo pojede nekad svega kasicicu ili dve, a ponekad i desetak, tako da nam je osnovna ishrana mleko. Nazalost ne dojim ga, pa veliku paznju poklanjam vremenu i kolicini mleka koju pojede. Mi smo malo krupniji pa nam dr nije savetovao pirincane zitarice. Inace ujutru oko 8 jedemo mleko, oko 10.40 krompir , oko 12 mleko, oko 15.30 jabuka, oko 16 mleko i posle kupanja posle 20 mleko. Jos uvek ne pojede dovoljno da bih mu izbacila jedan mlecni obrok.

dijana87
    Član
    dijana87

Svaka cast na ovoj temi!
    Danima prelistavam internet i sve stranice ovde ne bi li mi bilo jasnije malo. Sva sam konfuzna kada je uvodjenje hrane u pitanju. Nije mi u stvari jasno na koliko da joj dajem da mleko(samo sisa do sada) kada krenem sa hranom i to sada na pocetku, kada su u pitanju dve,tri ili pet kasicice, posto to i nije obrok. I kada da joj dam pre ili posle sisanja… Pre sisanja ce biti nervozna naravno i to sam iskljucila, ali kada posle sisanja, kazu u vreme buducih obroka? Ja bila juce na konsultacijama kod dr i kaze ona prvo pirincane pahuljice sa vodom, milupinove, i to pre vecernjeg sisanja, pa se ja sada pitam da li ce joj to odloziti sisanje ili ne?! npr. da ako sisa u 18h da joj dam pahuljice u 19.30 a onda sisanje i uspavljivanje u 21h? Sta vi mislite o tome?

aleksandraps

Ne bih ti preporucila da joj das uvece novu hranu, citala sam da treba ujutru ili pre podne uvoditi hranu zbog mogucih alergija. Narocito ako sisa, jer pahuljice su sa adaptiranim mlekom cini mi se, pa budi oprezna. Oni inace na pocetku samo par kasicica pojedu, tako ti ponudi u pauzi izmedju dva sisanja, kad nije puno gladna bebana. U vreme obroka ce biti puno nervozna i plakace jer je gladna pa nece mozda hteti da klopa. Konsultuj se sa Halobebom ako hoces.

aleksandraps

Mame, da li znate neki sajt o pripremi hrane za bebe, zbog cuvanja vitamina prilikom obrade i kuvanja. Znam da treba na nizoj temperaturi i u malo vode bariti povrce. Interesuje me takodje, ako beba ne pojede ispasirano povrce, da li isto moze kasnije da se ponudi, kako ga podgrejati da bi bilo bezbedno. Ja sam do sad uvek iznova kuvala i sto ne pojede bacim, ali sobzirom da tek uci da jede, tesko je sve postici. Hvala! Tema je super!

Marija123
    Član
    Marija123

Ujutru izmedju dva podoja joj daj po par kasicica ako bude htela, meni Kaja nije htela ali je zato kasicu od jabuke posle nedelju dana celu jela…Ja sam pocela u cetvrtom a posto nije htela te milupine kasice ja sam odmah ubacila voce pa povrce. Kasnije nije htela odmah povrce pa joj ubacim kasikicu dve slatke kasice od kajsije ili breskve u slanu i sve pojede a malo kasnije sam pocela sa pavlakom… :-*

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 1,388 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.