Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi ARHIVA Deca Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

Ova tema sadrži 1,387 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Mirche 9 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 1,388 ukupno)

Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

• Faye
    Član
    Faye

zn

GaGaT – 28/1/2010 05:35

Jao poludicu sad sam napisala ogroman mail koji je jednostavno nestao…:uzid:

Tara – 6,5 meseci

Dorucak: sisanje;
    Uzina u 9am jutros: sljiva + malo banane;
    :spavam:
    Rucak u 1am: krompir, sargarepa, tikvica, karfiol, celer i paskanat (pravila sam joj kasicu od svega po malo);
    sisanje opet pred popodnevno :spavam:
    Vecera u 6pm: rizine pahuljice;

E sad drage mame imam milion pitanje, a prvo molim vas napisite nam za te kukuruzne pahuljice koje dajete i od kog proizvodjaca, u kakvoj kombinaciji? Ovde bas nemju neki izbor za bebe jedino imaju kasicu tikvica + kukuruz, a imaju kukuruo brasno i kukuruzne krupice kao palenta koje su takodje gluten free pa ne znam jel to mozemo da kuvamo pa mesamo?
    Inace da napisem danas sam kupila kinou i planiram da je uvedem jer je ne sadrzi gluten i veoma je zdrava, bogata gvozdjem, vlaknima, kalcijumom, ugljenim hidratima…Kinoa je bila glavna hrana naroda Inka u Juznoj Americi.Mislim da je odlicna za dorucak ili veceru ili u bilo kojoj povrcnoj kombinaciji. E ova moja je organska i vrlo brzo se skuva, bukvalno dok ne upije svu vodu.
    Faye ti si pisala da je kuvas u tri vode, pa ne znam da li to treba i kakva je ta tvoja jer na ovoj mojoj pise da recimo jedna soljica kinoe +2 vode i skuva se 12 minuta ili dok upije vodu i onda se skloni sa vatre i poklopi jedno 15 minuta?
    Dalje imam pitanje za heljdu, posto mi je muz odrastao na njoj i kod nas je stalno na jelovniku, kontam da i nju mogu vec da uvedem Tari? Sta mislite mame, posto je i heljda ne sadrzi gluten i mame koje vec spremaju heljdu bebama pisite kako je spremate?Da li je sameljete ili kako vec? Ja je nama skuvam samo u vodi sa malo ulja i soli, a moze i da se sprema mesana sa povrcem, pa sta znam…Kako je bebama spremiti?
    Jao mame izvinite ja sam ovde svasta nesta nabacala ali mi je jako bitno sto zdravije pa pisite :-*

:klanjam: :klanjam: :klanjam: :klanjam: :klanjam: naisao neko ko misli kao ja. Bas lepo GaGaT.

Moze opusteno kukurizno brasno kao i palenta. Kinou sam kuvala tako jer sam na forumu procitala da tako nema neki specifican nezeljeni ukus :neznam: :neznam: :neznam: :neznam: Danas ce da probam samo da skuvam pa javljam. I moja je organska pise kuvati 10-20 min.
    Heljda moze takodje. Kupicu ovih dana pa cu i nju da ukljucim.

Sto se tice zitarica kod nas ima de se kupe Milupa, Humana, Nestle, Baby King… :-*

Sto se tice nekog mog misljenja o pocinjanju i hranjenju neko je vec napisao ono sa cime se slazem tako da nisam duplirala. Ja nisam za rano pocinjanje i uvek sam samo za zdravo tj ono od cega ima neku korist a izuzetno sam protiv stvari koje stete odraslima a kamoli bebama.
    Kad ste na samom pocetku samo polako nije uopste vazno kad ce biti taj obrok (prva 2,3 dana nemojte samo uvece da biste videli kako reaguje)vi se samo ucite jedenju na kasicicu. Ponudite bebi posle toga mleko.Mozete i da sacekate ako mislite da je jela dovoljno da vidite dokle ce je drzati to sto je pojela. Opustite se i igrajte sa tim obrokom. Nemojte da mislite jao ona ne jede. Ona se samo uci bitno je da pije mleko. Tek posle nekog vremena pa i mesec dana videcete ustvari kakva je vasa beba pa ce vam onda sve samo biti jasno. :-*

Moja Sofija je tek pre desetak dana uspela da pojede 120 gr voca i to tek kad sam joj u njega stavila 1 kasiku mlecne kase tako da se toga drzim do daljnjeg. To cu promeniti kad joj uvedem 4. obrok. Onda ce biti taj prvi obrok zitarice i jogurt ili kiselo mleko a voce ce biti uzina.

:caos: :caos: :caos: :caos: :caos:

pulinka
    Član
    pulinka

Moja čupavica ima 9,5 meseci.
    Dohranu je počela sa 6 meseci.
    Prvo je probala jabuku, pa kuvanu bundevu, zatim palentu, tikvice, proso, bananu, pirinač, kajsiju, krompir, šljivu, šargarepu, brokoli, boraniju, i višnje.
    Svaku namirnicu sam uvodila pojedinačno, u razmaku od 3-5 dana.
    Sve što je probala obožava da jede, osim jabuke, koju baš mrzi i odbija je, i brokolija, od kog je dobila grčeve u stomaku i koji je odložen do daljnjeg.
    Ima dva obroka dnevno, jutarnji i popodnevni. Ujutru jede žitarice i voće, popodne žitarice i povrće. U popodnevni obrok obično kapnem i par kapi domaćeg maslinovog ulja, koje mi rođaci donose. Kombinujem kako mi se učini da će se slagati ukusi i hranljivost, npr.:
    Doručak: pirinač ili proso + banana/kajsija/višnja/šljiva/bundeva
    Ručak: palenta ili proso ili pirinač ili krompir + boranija/šargarepa/tikvice/bundeva

U toku dana sisa 6-7 puta i noću 1-2 puta.

MissGak
    Član
    MissGak

Ja bih samo Boyanna dodala da je mozda pametnije da im u rucak dodas zacinskog bilja kako bi poboljsalo ukus,.Mislim,vegeta je sama so + pojacivaci ukusa,nije ni malo zdrava.
    Hvala na odgovoru Faye,a koju najradije biras od kukuruznih kasica,mislim kog proizvodjaca?
    Kako spremate palentu bebama?Ja sam je sinu spremala sa malo putera,bez soli,ali ne ovako rano.,posto sam dodavala kefir,kasnije pavlaku.

GaGaT
    Član
    GaGaT

Tara – 6,5 meseci

Dorucak: sisanje;
    Uzina u 9am: jabuka + malo breskve koju smo probali prvi put;
    Rucak u 1pm: Kasica od slatkog krompira sa malo muskatne tikvice i paskanata;
    izmedju obroka sisanje (ona sama hoce);
    Vecera u 6pm: bice rizine pahuljice;
    sisanje pred spavanje;

Boyanna
    Član
    Boyanna

Začinsko bilje !!! ladno se toga nisam setila !!
    Uvek nekako sve na frku ide, ne verujem koliko je kratak dan !!!
    Dok se okrenem, već je vreme da se skuva ručkić i brzo sve moram da spremam, jer kad su gladni, tad su i opasni 😆 😆 😆
    Šalim se naravno, ali kao i sve bebe verovatno, nervoza je golema ako se ne da hranica kad oni to zatraže
    Kad će više ova zima proći !!!
    Jel ima neka preporuka za bilje koje bih mogla staviti u supicu, a da se stvarno oseti ??
    Mada znam dosta mama da stavlja vegetu, mislim da u ovim količinama i nije baš štetna, ali ako mogu da je zamenim nečim, što da ne

Faye
    Član
    Faye

Sofija – 7 meseci, 2 dana

Danasnji dan je prilicno cudan, nikad nije jela sa ovolikim razmakom izmedju obroka a i nikad nije spavala po danu kao danas. Nikad joj nisam davala mlecnu kasu bas direktno pre spavanja (ili u vreme obroka pre onog sisanja pred spavanje ili sat vremena pre kupanja) ali vremena vise nije bilo hhhhhhhhhhaaaaaa a htela sam da joj malo pojacam sisanje pred spavanje.

Rano jutarnje dojenje – 5:30h – dojenje

Dorucak – 9:30h – jabuka + 1 kasika Humana mlecna kasa kukuruz i pirinac sa burbon vanilom

Uzina – 13:30h – dojenje

Rucak – 17:15h – teletina + bundeva + pastrnak + 1 kasicica pavlake (ne znam sta mi bi pa sam dodala pavlaku u ovo, losa kombinacija, posle je samo bljuckala a mozda i zbog toga sto sam je posle pola sata dojila, nekako mi je malo pojela pa bila nervozna pa sam je dojila a mozda je jela dovoljno pa joj je ovo dojenje bilo previse pa je zbog toga bljuckala :neznam: )
    Rucak ili uzina :neznam: 17:45h -dojenje

Vecera – 20:50h – Humana mlecna kasa kukuruz i pirinac sa burbon vanilom
    21:00h – dojenje :spavam: :spavam: :spavam: :spavam:

Faye
    Član
    Faye

Boyanna predlazem kuvanje povrcno mesnih kasica umesto kupovnih. Vocne su mnogo lepse i ja ih kupujem ali povcno mesne :anene:
    Probaj bez vegete, daj rucku bez vegete ponovo sansu. Moje povrcne kasice su tako ukusne da im apsolutno nista ne treba. Ako opet ne ide probaj da dodas malo pavlake ili jogurta. Ako ne ide ni tad imas u prodavnicama zdrave hrane suseno sitno seckano povrce kao zacin samo se plasim da nikad ne moze biti dovoljno meko :neznam: :neznam: :neznam: mozda da probas da ga sameljes kao prah :neznam: :neznam: sad lupetam al mozda moze. Ili vidi sta imaju bez soli. Ako na kraju nista ne pomaze mozda shvatis sta vole onako bas pa da im to ubacujes i na kraju krajeva ako ne ide stavi im tu vegetu ali bar znas da si sve pokusala. A mozda kroz neko vreme i oni promene misljenje… :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Faye
    Član
    Faye

MissGak ja kupujem Humanu ona mi je najukusnija mirise na vanilu a i slatkasta je pa reko da i ja pocastim Sofiju. To joj je jedini porok 😆 😆 😆 😆 😆 😆

Boyanna
    Član
    Boyanna

Stavila sam danas pavlakicu u kašicu, brokoli, karfiol, šargarepica i žumance, Boki nema šanse da jede, a Jovana pojela i njeno i njegovo !
    Blago rečeno razbila se od hrane, pojela je do 300g toga ( možda malo manje, ali oko 300g )
    Probaćemo sutra drugačije malo.
    Faye, koliko staviš teletine u obrok ?
    i koliko na kraju joj napraviš ?
    Meni oni pojedu veliku kupovnu – 190g, a ponekad načnemo još jednu veliku pa i nju podele !
    tako da znam da mogu da pojedu kad hoće oko 200-250g klopice.
    Piletinu sam stavljala ceo batak na njih dvoje,
    ali ne znam koliko bi trebalo ostalog mesa da bude kad se sprema .

GaGaT
    Član
    GaGaT

Mame molim Vas da ne zaboravite da pisete Jelovnik za svaki dan! To ce svima pomoci da se orijentisemo i naravno pisite uz to kad sta uvodite!Voljela bih da se sto vise mama ukljuci u ovu temu jer je zaista prva godine bitna u zivotu deteta!
    Boyanna ne znam jesi li videla ovu temu, mozda ces nesto da izvuces, prelistaj je

http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=4395&start=1

Mozda mozes da umesto vegete probas znaci ili to zacinsko bilje ili recimo maslinovo ulje + neki „zdraviji zacin“ pa ti vidi i Cvetic je lepo opisala o vegeti pa skontaj nesto 🙂 Bas mi nije jasno sto dodaju so u te kasice. Ovde u ovim kasicama ne dodaju so, secer i nikakve vestacke arome…Bas bezveze…

Faye
    Član
    Faye

pulinka – 28/1/2010 13:51

Moja čupavica ima 9,5 meseci.
    Dohranu je počela sa 6 meseci.
    Prvo je probala jabuku, pa kuvanu bundevu, zatim palentu, tikvice, proso, bananu, pirinač, kajsiju, krompir, šljivu, šargarepu, brokoli, boraniju, i višnje.
    Svaku namirnicu sam uvodila pojedinačno, u razmaku od 3-5 dana.
    Sve što je probala obožava da jede, osim jabuke, koju baš mrzi i odbija je, i brokolija, od kog je dobila grčeve u stomaku i koji je odložen do daljnjeg.
    Ima dva obroka dnevno, jutarnji i popodnevni. Ujutru jede žitarice i voće, popodne žitarice i povrće. U popodnevni obrok obično kapnem i par kapi domaćeg maslinovog ulja, koje mi rođaci donose. Kombinujem kako mi se učini da će se slagati ukusi i hranljivost, npr.:
    Doručak: pirinač ili proso + banana/kajsija/višnja/šljiva/bundeva
    Ručak: palenta ili proso ili pirinač ili krompir + boranija/šargarepa/tikvice/bundeva

U toku dana sisa 6-7 puta i noću 1-2 puta.

Nisam imala vremena juce da komentarisem pa cu sad. Kad sam procitala ovo moj prvi utisak je bio da je mama pogresila u kucanju i da je beba mladja. Pa onda sam pomislila pa mozda je stvarno toliko stara i posto ti imas tako malo poruka pre komentara sam procitala sta si do sad pisala cisto da steknem neki utisak o mame pre negativnog komentara. Nadam se da se neces uvrediti na ovo sto cu ti reci.

Prvo beba stara 9,5 meseci mora da ima vise od dva nemlecna obroka u toku dana. To ce potvrditi svaki dr. Ne znam da li si ove vrste voca i povrca samo dala ili jos nesto. Ako je samo ovo onda vi kasnite mnooooogo. Ovo govorim gledajuci u najstroze tablice uvodjenja bebi hrane. U ovom periodu beba bi trebala da ima mnogo konkretnije obroke i raznovrsnije.

Drugo gde vam je meso i zumance, kao i mlecni proizvodi? Ako ste vegetarijanci zanima me kako nadoknadjujete meso i druge stvari?

U ovom periodu vi ste vec trebali da imate neki raspored hranjenja da se navikava na to kad jede i sta. Imate previse dojenja. RTrebalo bi vise da jede ovu drugu hranu tako ce lagano smanjivati dojenje. Videla sam da se bas razumes u dojenje i da si dosta citala o tome, da to volis i da ne gledas na sat. To izuzetno postujem i ja sam tako radila pa i sad. Ali ali ali tvoja beba je vec velika treba joj jos nesto sada. U tom periodu treba maksimalno 4 puta na dan da sisa, trebalo bi mozda i dva ali neka vam bude 4. Ne ostaje vremena za druge obroke koje napominjem sada mora da ima. Ja sam isto tako radila ali kad smo pocinjali sa dohranom sa 5,5 meseci. Svi su me pozurivali kao beba je gladna ali ja se nisam obazirala ali kad sam s njom cim se malo unervozi a ja odmah u glavi pa mozda su oni u pravu pa daj da je dojim. I tako posto se budi i nocu mi u toku 24h nakupimo puno dojenja. To je bilo pogresno. To sam shvatila kad sam napisala na forumu i jedna mama me pitala- zasto je toliko dojis? Shvatila sam da je to u mojoj glavi a ne u bebi. Evo sad ja tebe pitam pa ti razmisli o tome –
    Pulinka zasto je toliko dojis?

Shvatila sam da dosta citas pa me zanima zasto posle svega je izbor pao na ovakav nacin hranjenja? Ovde smo da naucimo i da se savetujemo, nadam se da se ne ljutis. Ne znam da li sam ovo lepo napisala i da li ces shvatiti sta sam htela najdobronameranije da ti kazem.
    :caos: :caos: :caos: :caos:

MissGak
    Član
    MissGak

Boyanna,kada je zacinsko bilje u pitanju tu postoji pravilo da sve ono sto ne steti bebi kada je zdravlje u pitanju(kao sto je slucaj sa secerom i solju),ok je stavljati u hranu.Sto se zacinskog bilja tice ne preporucuje se jedino uvodjenje pre 8 meseca zbog mogucih alergija,a kako vidim vi ste blizu.Uvodi se kao i svaka druga namirnica,postepeno,jedna po jedna.
    Za devojcicu je trik sa pavlakom upalio,jos samo da otkrijes sta ce da upali kod decaka :)Recimo beli luk,kao i crni daju lep ukus hrani i ne moramo da pricamo o tome koliko su zdravi.

Nas juceranji jelovnik je izgledao ovako:
    Ana 5 meseci 3 nedelje
    jutro-sisanje
    10h-vocna kasica od jabuke i banane(bananu isprobavamo)
    12h sisanje pred spavanje
    14h rucak-krompir,brokoli,paskanat
    16h sisanje
    18h pirincana kasa
    sisanje pred spavanje

Faye
    Član
    Faye

Boyanna moja Sofija nece toliko jesti ni u srednjoj skoli 😆 😆 😆 Ona jede vocnu kasicu 120 gr a povrcno mesnu :neznam: 80gr od toga mesa kao pola kocke za led. Znam da je to malo ali ona toliko jede. Do pre 7 dana jela je i voca 60gr tako da se nadam da ce i povrca poceti vise. Mlecnu kasu jede 150gr.

MissGak palentu sam samo kuvala na vodi i dodavala u ovu gotovu mlecnu kasu. Samo mora brzo da se jede posle 10 minuta se vec razvodni pretvori se sve u tecnost. Veceras cu da probam da joj dam samo palentu sa jogurtom. Nisam dodavala puter nikada. Sacekacu sa njim. Nocas cu da otkucam naravno sta smo jeli danas. :caos:

MissGak
    Član
    MissGak

Mamice,moze jedno pitanjce-sa cim jos kuvate spanac?ja ga uglavnom kuvam sa krompirom i to je to za sada(kasnije sa zumancetom cu ga mesati),a nemam ideju sta bih jos mogla da skuvam sa njim.Sve mi se cini kako nista drugo i ne ide … danas bih ga kuvala pa predlozi su dobrodosli !

pulinka
    Član
    pulinka

Faye, sve si lepo napisala i naravno da se ne ljutim :-* !
    Prvo, u pravu si da bi trebalo polako uvoditi i treći obrok, i na tome radim ovih dana, vrlo polako. Nazvaću ga obrokom tek kad se ustali, tj. kad se čupavica navikne da pojede neku značajniju količinu hrane za taj obrok.
    Drugo, nismo vegetarijanci i meso takođe uvodimo ovih dana, isto polako i sa oprezom, da vidimo kako ide. Žumance će još da pričeka, a za žitarice sa glutenom se još intenzivno dvoumim- sad ili kasnije.
    Da, pomalo kasnimo gledajući i najstrožije tablice dohrane.
    E, sad, za to postoje razlozi. Prvo, dohranu nisam počela pre šestog meseca zato što se danas svi doktori slažu da je majčino mleko dovoljno do punih šest meseci. Zato, tu nije bilo razloga da krećem ranije-ona se na dohranu navikla za par dana i nisam sa tim imala nikakvih problema i u tom pogledu ne mislim da sam zakasnila. Sa 6 meseci imala je 7,4kg i 68 cm-po mojoj dr sasvim prosečne mere za to doba.
    Što se tiče izbora namirnica, išlo je tako jer ja imam jake alergije na veći broj alergena, između ostalog i na neku hranu.
    (Ja sam, recimo, dojena samo tri meseca i zatim dohranjivana adaptiranim mlekom i čvrstom hranom na način na koji većina mama na ovoj temi dohranjuje-pet čvrstih obroka +adaptirano ili kravlje, što je, prema mnogim alergolozima, odličan način da osoba kasnije u životu pati od teških alergija ).
    Osim toga, moja beba je imala jake grčeve sve dok ja nisam izbacila iz ishrane sve alergene namirnice-mlečne proizvode,jaja, ribu, soju, orašasto voće, sve što je prskano nepropisno pesticidima-breskve, npr. Zadržala sam samo namirnice sa glutenom jer mi je teško bez hleba, i ponekad sagrešim sa dimljenom slaninom. Proteine nadoknađujem iz dosta mesa i žitarica. To mi je bilo pokazatelj da i moje dete ima sklonosti ka alergijama i htela sam da se potrudim maksimalno da tu sklonost ne razvije dalje i gore. To se, kako kažu lekari, postiže dojenjem i laganim uvođenjem dohrane, prvo namirnicama koje retko izazivaju alergije, a što kasnije one „problematične“. Zato nemamo još na meniju žumance, zato meso ide tek sad, a kravlje mleko kao najjači alergen će probati tek nakon prvog rođendana.
    Eto odgovora zašto je sve tako kako jeste. Možda ćeš reći da je moja beba specifičan slučaj i da ne spada zato u ovu temu, ali ja ne mislim tako. Puno mama pati od nekih alergija a da im niko nije rekao da uzrok može biti i hrana. Puno beba isto pati od alergije na hranu a da mame to često ne znaju-ekcem je često izazvan baš alergijom na kravlje mleko, koje, vidim, svi tako rano daju, ili na recimo žumance. Zatvor takođe često izaziva baš prerana dohrana kravljim ml., a ono može da izazove i anemiju kod alergičnih beba. Preporuke doktora su da se ono daje bebama tek nakon prve godine.
    Znam da će većina reći-ok, ali u našoj porodici nije bilo alergičnih. Pa, nije ni u mojoj. Ja sam prva. Poenta je da se nikad ne zna da li će beba razviti alergiju ili ne, zato su tablice dohrane sve strožije i strožije.
    Što se tiče toga kako moja beba nadoknađuje proteine-proso je veoma bogato njima, kao i gvožđem, bundeva obiluje gvožđem, a ni ostale namirnice nisu za bacanje. Uskoro će ih dobiti i iz mesa. Osim toga, mom detetu uopšte ne nedostaju mlečni proizvodi- ima ih u izobilju-pa onoliko je dojim 😛 ! Sve što ne dobije dohranom dobije iz mog mleka.
    Zašto nisam zabrinuta-prvo, beba do sad ima dobru krvnu sliku, 9,1 kg i 73cm-opet prosečne mere. Prosečna je i u aktivnostima-puzi, sedi, uspravlja se, guče, viče „mama“ i „daj“, „kuka“ za kucu itd. Drugo, znam gomilu mama čija deca su intenzivno odbijala dohranu mesecima, jela po kašičicu-dve, a opet ostala zdrava uz sisanje. Moja jede sasvim lepe količine, a što se raznovrsnosti tiče, trudim se da joj dajem namirnice sa što manje hemikalija-zato ne jede kupovne kruške, paradajz i ostala čudesa iz supermarketa u sred zime.Ješće ih u sezoni.
    Što se tiče toga zašto je toliko dojim, mogu samo da ti uzvratim pitanje-a zašto da ne? Dojim je kad god traži jer sam tako sigurna da je dobila potrebnu količinu mleka. Meni zapravo nije logično obrnuto-zašto bi bebe koje još nemaju ni zube trebalo da jedu toliko čvrste hrane, a ne da sisaju mleko? Za čega onda služi mleko? Nije mi namera da provociram, iskreno me zanima jer ne razumem.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 1,388 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.