Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi ARHIVA Deca Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

Ova tema sadrži 1,387 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Mirche 9 godine ranije.

Gledanje 46 članaka - 46 do 60 (od 1,388 ukupno)

Raspored prvih obroka, izbor prvih namirnica, prvi bebin jelovnik

• shvrchko
    Član
    shvrchko

Cao mamike!
    Jako mi je drago sto je GaGaT postavila ovu temu bas sada(iako slicno vec postoji) zato sto mi tek sada krecemo sa klopom, a sad cemo za par dana 6 meseci. Pa sad, ja sam do sada procitala sve i svasta, ali definitivno zavisi od deteta kako ce se stvari odvijati. Moj mozak je za sada u „magli“ na neki nacin jer: moje dete je do sada klopalo bananu, probalo jabuku, kombinaciju ta dva nije hteo u kupovnoj kasici, breskvu(nije odusevljen), pre neki dan smo klopali krompir i to ne u kolicini od jedne -dve kasicice nego malo vise, hm, pa je jeo kombinaciju krompir-sargarepa i krompir-tikvica, i meni on ne da jede, nego prvi zalogaj onako „testira“ a posle klopa samo tako pa sam ja sad u zabuni sta da radim jer vidim da se savetuju neke kasicice(kasike) za pocetak, a posle svega toga jos i sisa!!! Inace, ja sam prema savetima htela da zapocnem(i zapocela) sa pirincanim pahuljicama Milupinim, kombinacija sa kukuruzom i sa bananom, ali tri dana je sve bilo u redu da bi cetvrti dan moj baby dobio koprivnjacu na licu, tamo gde je bio musav! To se povuklo za nekih dvadesetak minuta. Na telu nista. Sutra opet ista prica, tako da sam to batalila. Juce mi je bio nesto nemiran pa vec nisam znala jel vise gladan ili sta je, pa sam mu na kraju smuckala bebelac(prvi put) i dala da vidim da li ce da popije- prvo ne da je napravio gadljivu facu to vam ne mogu opisati, a drugo- momentalno mu je opet izasla koprivnjaca!!! Tako da sam sad definitivno sigurna da je adaptirano mleko u pitanju,a u sve te instant kasice sadrze adaptirano mleko. Napominjem da niko u porodici nije alergican ni na sta.
    Jako mi je drago sto su Faye i GaGa spomenule kinou i heljdu jer iste i u svojoj ishrani koristim i rado cu ih dati i svom detetu, a nisam znala da vec mogu. I ovo za zacinsko bilje je sjajna ideja! Pozdravljamo vas sve, pa kad budemo imali i mi neki ustaljen raspored, napisacu ga! Sutra planiram da mu dam kasicu jabuka-kruska da vidim kako ce reagovati, posto je iz teglice a koliko vidim sveze napravljeno bas klopa dok mu se ovo bas ne dopada-po meni i bolje…POZDRAV :caos:

MissGak
    Član
    MissGak

Shvrchko,dobrodosla na temu!heljda i kinoa ipak treba da sacekaju,dodjosmo do zakljucka,jer su teske za stomacic.Pogledaj temu Zitarice :caos:

Marija123
    Član
    Marija123

Kaja cura fina
    ujutru – sisanje
    pa spavanjac sat vremena
    dorucak – pola kiselog mleka i malo sredine od hleba
    pa spavanjac od 4 sata pre malo sisala
    rucak povrce i piletina sa kasikom pavlake
    po podne-mala kasica juvitanina od kruske
    vecera – sad jos malo cu joj dati frutolino
    kupanjac i pre spavanja malo sisanja…
    Ja Kaji u svaki slani obrok dodam pavlaku, a dok nismo poceli pavlaku u svaki sam joj ubacivala kasiku slatke kasice juvitanine od breskve ili kajsije i tako je jela i slane kasice, posle se lako navikla na pavlaku tako da bas voli…inace ona adaptirano nece nikako i to nijedno, probali smo vise vrsta i nije htela nijednu milupinu kasicu…tako da smo presli na lino proizvode: keksolino, karamelino, frutolino, rizolino(nije bas odusevljena) i uskoro cemo cokolino (probala je malo od seke i svidja joj se)…i to joj pravim sa obicnim mlekom, to uglavnom bude jedan obrok dnevno, jedino frutolino pravim sa rosa vodom…
    Inace kolicine su pola solje za caj…neznam koliko je to ml a kupovne obicno pojede one od 190gr…
    pozdrav…

GaGaT
    Član
    GaGaT

Faye i Pulinka Bravo za obe!!!! Obe ste napisale odlicne postove!!!Postavile odlicna pitanja i dale super odgovore u kojima se vidi kako sve bebe nisu iste i kako uvek ali uvek treba pratiti svoje dete!!!
    Verovatno ce vasi postovi pomoci mnogim mamama jer mi se ovde i trudimo da kako bih rekla, da se svi zajedno postavimo na „right path“ !!!! Znaci svi zelimo najbolje svojoj deci pa cemo i dalje deliti savete jedni drugima!
    Svetska zdravstvena organizacija predlaze dojenje najmanje do godinu dana (to svi znamo) ali meni je doktor rekao da se spremaju da objave (ili su vec objavili ne znam stvarno) najmanje do 2 godine!!!Verovatno za ovo postoje dobri razlozi!

Marija meni je tvoj post privukao paznju pa moram da ti kazem da se dojenje ili adaptirano daje bebi najmanje do godinu dana! To je jako vazno za bebin razvoj!!!Ne znam kad ti je prestala piti adaptirano, zbog cega nece?Pokusaj opet nemoj da odustajes? Jesi li probala sojinu formulu da joj das?Definitivno moras da smanjis unos svih tih „LINA“. To je bre slatko, zato nece da jede ono sto treba. Evo kopiram post od nase forumasice Cvetic (pisala je u temi „Zitarice“ pa pogledaj) – zene koja se bas u ovo sve razume i koja je doktor:

CVETIC:
    „Ja sam odavno napolju i mada ima cokolina, frutolina i sl u nasim prodavnicama, nije mi plao napamet da kupujem.
    emulgatorima, hidrogenizovanoj biljnoj masti nije mesto u decjoj ishrani.Dobro da ne budem sad nepristojna,pomalo od svega nece nastetiti bebi ali pitanje je, kada se uvodi u ishrani?
    Prvi sastojak je griz, znaci preko 50% je griz…18 posto „cokolada“ u prahu, ostalo najobicnije brasno. Sinteticki vitamini nisu nesto strasno iskoristljivi…sve u svemu, poslastica. „

Marija ja da sam na tvom mestu izbacila bih sva LINA. Pirincana i kukuruzna kasica je odlicna za veceru. Ne znam mame za vas ali ja moram da kazem da sam veliki protivnik svih tih proizvoda koji se zovu keksolino, frutolino itd….tako da to ce nas mimoici u jelovniku, a pogotovu u izboru prvih namirnica…mislim moze nekad da se da ali zaista to treba maximalno izbegavati koliko se moze. I ako to budem dala tamo nekad posle definitivno nece biti u prvoj godini, jer bitno je postaviti „dobre temelje“ da bi dalje gradilo he he he odoh ja u filozofiju.
    Naime danas sam bila u jednoj prodavnici koja se zove Natural i nema sta nema! Celi dan sam odusevljena sta sam tamo nasla!Imaju sve moguce zitarice i to organic, znaci od kinoe, heljde, prosoa, kamuta, jecma, razi, kukuruza, milion vrsta rize, crvena, crna….ama da dobijes milion ideja za veoma veoma zdrave vecere kako za bebirona tako i za nas!!!
    Sta ce nam ta lina, kad mozemo lepo da nekad pomesamo pravu zitaricu sa svim i svacim pa i sa vocem i povrcem ma bukvalno da pravimo poslastice he he he A nasla sam i pilece batake za moju Taricu jer uskoro pocinjemo sa mesom. Medjutim planiram da pocnem sa curecim mesom naravno batacima jer su „zdraviji“ od belog mesa, ali nisam jos nasla curece, pa cu pogeldati preko vikenda. Cula sam da ide prvo curece, pa pilece…itd. Ove sto sam nasla cu da rasporedim i zaledim.

Tara – 6,5 meseci

Dorucak: sisanje;
    Uzina u 9am: sljiva + breskva (isprobavamo drugi dan);
    spavanje
    Rucak u 1pm: krompir, mrkva i celer (dajem onaj duguljasti zeleni);
    sisanje + spavanje
    Vecera u 6pm: pirincane pahuljice
    sisanje pred spavanje

p.s. Dala sam joj opet sljivu imala je malo zatvora…pa da poguramo i bio je uspeh 🙂 Nije pojela sve pa cemo sutra da zavrsimo 🙂 MissGak ja se sad razmisljam sta ide sa spanacem dobro osim krompira…i ne znam….znam da je dobro da se mesa sa nekim sirom ali zato je jos rano, a kad moze tofu da se da bebi? Mozda s tim moze da se pomesa? Ne znam ni sama….Ajde mame ako znate uskacite u pomoc :-))))

MissGak
    Član
    MissGak

Gago,nije ni vazno,sacekacemo vreme za sir i zumance uz spanac,Za sada cemo ga jesti samo sa krompirom.Ne znam zasto sam pokusavala da ga sparim sa jos nekim povrcem kad i nema potrebe za to.Od uvek(mislim jos od kad je Aleksa bio beba :)) uvek sam gledala da pomesam tri vrste povrca u kasicu,ne znam ni sama zasto,tim sam se vodila neko vreme kada smo poceli sa cvrstom hranom.
    I potpuno se slazem kada su Lina u pitanju.Mozda sam i preterala,Aleksa je cokolino probao sa godinu ipo dana,pre toga mi nije bilo ni palo na pamet da kupim.Koliko razumem Marija daje bebi te proizvode zato sto odbija da jede zitarice bez secera,koliko vidim hranu uopste.
    Okusim svaku kasicu koju bebi spremim i neke od namirnica bas imaju slatkast ukus,mislim da nema potrebe za dodavanjem voca u slane kasice,mada,recimo, kada je americka kuhinja u pitanju to je sasvim normalno.
    Gago,ja bih ti preporucila da odes u Publix,znam da tamo mozes naci curetinu,kao i jagnjetinu i meso im je uvek sveze.

Ana 5 meseci 3 nedelje
    dorucak sisanje
    uzina sljiva+banana(3.dan)
    rucak spanac,krompir
    sisanje
    vecera mlecna kasica
    sisanje pred spavanje

nisam pisala vreme posto smo danas bile malo van rasporeda zbog izmenjenog rezima spavanja.

GaGaT
    Član
    GaGaT

Missgak a sta mislis jel mnogo ako se pomesa vise povrca u kasicu? Mislim jel to puno skodi? Mozda mi je zato dobijala zatvor?
    Vidis ja to nisam znala pa sam Tari znala da pomesam svega pomalo…A ovih dana joj mesam kako kad..Dobro je da si to napisala jer kad razmislim cini mi se da ima logike 🙂

MissGak
    Član
    MissGak

Gago,slagala bih kada bih rekla da sam ja to pravilo negde procitala.Ne znam ni sama,jednostavno sam se,kao sto rekoh,vodila time uvek.Nekako mi bilo logicno,a pri tom opet je lakse sa tri namirnice praviti vise raznovrsnih kombinacija 🙄 Bolje neka druge mame napisu sta misle o tome…
    Opet mislim,mozda i ne moze da bude previse,ali sad vec glasno razmisljam.Da cujemo mame ?:)

Faye
    Član
    Faye

Sofija – 7 meseci, 3 dana

Dan prilicno los jela svega nekoliko kasicica i zaspala u 1:15h:roll: 🙄 🙄

08:30h – dojenje

10:00h – jabuka +sargarepa

13:10h – dojenje

16:00h – Juvitana curetina, kukuruz + Hipp mlado povrce (rucak mi je zagoreo :doomed: 😳 😳 pa sam dala kupovno)

18:00h – dojenje

20:20h – palenta + jogurt

23:00h – dojenje

01:00h – dojenje :spavam: :spavam: :spavam: :spavam:

Faye
    Član
    Faye

GaGaT postoji pravilo za vise vrsta povrca.

Ja imam jedan kuvar za bebe. Dobio mm kad je isao da prijavi Sofiju u opstinu. Zove se Kuvar za bebe. Ja sam ga skenirala do pola, nisam imala vise vremena. Vrlo je jednostavan pa ako zelite mogu vam postaviti da skinete. Problem je sto kad postavim na rapidshare moze da se skine samo 10 puta. Ako neko skine pre vas onda moram ponovo. Vec sam ga postavljala za mame na caskanju, mogu opet.

dijana87
    Član
    dijana87

to bi bas bilo lepo…kako skinuti? nisam do sada skidala tako nesto…..znam za taj kuvar, ranije su to delili, nama npr. nisu dali nista…
    Hvala 😉

yoka
    Član
    yoka

mila 6,5 meseci

ručkić : danas smo jeli pirjač

svi ostali obroci su podoji.
    danas nam je drgi dan da jedemo pirinač, a kada savladamo kukuruz uvodimo doručak.za sada smo jeli jabuku,krušku,bananu, kajsiju, šangarepu i krompir.

shvrchko
    Član
    shvrchko

Cao devojke!

E ja sam nesto pronasla o ishrani beba i cini mi se jako dobrim, pa zelim da i vi to osmotrite… Nadam se da me nece banovati zbog ostavljanja adrese! 😆

http://dnevnikbebe.wordpress.com/category/ishrana-beba-u-prvoj-godini/

Pozdrav! :caos:

Marija123
    Član
    Marija123

Kaja je jutros sisala
    11h sredina od przenice koju sam napravila sa mlekom i zumancetom i jogurt
    13h sisala malo i zaspala
    15h sargarepa i tikvica +malo raznog povrca i kasika pavlake i malo sredine od kifle
    18h jabuka, pola banane, jedna suva sljiva i jedna suva kajsija + malo mlevene plazme
    19.30 malo sisala i zaspala
    kad ustane vecera frutolino…
    Danas je pila malo sokica od jabuke gusti razredjen sa vodom…

yoka
    Član
    yoka

shvrchko – 30/1/2010 18:06

Cao devojke!

E ja sam nesto pronasla o ishrani beba i cini mi se jako dobrim, pa zelim da i vi to osmotrite… Nadam se da me nece banovati zbog ostavljanja adrese! 😆

http://dnevnikbebe.wordpress.com/category/ishrana-beba-u-prvoj-godini/

Pozdrav! :caos:

Sad kada sam ovo pročitala odlažem kukuruz.Malo me je zbunilo, kada se uvodi žumance?

GaGaT
    Član
    GaGaT

Ja mislim da ne treba odlagati kukuruz bas mi je to cudno u ovom tekstu. Mislim kukuruz zajedno sa pirincom spada u namirnice koje izazivaju najmanje alergija, jer npr. ni kukuruz ni pirinac ne sadrze gluten, prije ce ti izazvati bilo sta druge alergju nego kukuruz.
    Ne treba covek slepo uzimati sve zdravo za gotovo sto procita. Jednostavno postepeno i polako. Pratite dete :-))

Tara – 6,5 meseci

Dorucak: sisanje
    Uzina: sljiva + breskva koju isprobavamo vec treci dan 🙂
    sisanje
    Rucak: slatki krompir, muskatna tikvica sa malo paskanata;
    spavanje + sisanje
    Vecera: Pirincane pahuljice
    sisanje pred spavanje

Gledanje 46 članaka - 46 do 60 (od 1,388 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.