Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Zdravlje Dece Rendgen i deca-sta sve treba znati

Ova tema sadrži 44 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Nataša B. 5 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 45 ukupno)

Rendgen i deca-sta sve treba znati

• jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Mi smo u prvoj godini Matijinog zivota tri puta bili podvrgavani rengenskim snimanjima na razlicite nacine. Svako nsimanje je bilo prica za sebe. Zelim ovim putem da prenesem nase iskustvo i znanje. Otvaranjem ove teme takodje zelim da pozovem i druge koji su imali iskustva sa rengenom da pisu o tome.

1. Mikciono snimanje–  ovo snimanje smo radili kada matija imao 40 dana. Snimanje je neprijatno i stresno po bebu. Radi se tako sto se stavi kateter u mokracni kanal i povremeno se kroz njega pusta kontrast ( tecnost ) i vrsi se snimanje. Na osnovu ovog snimanja dobije se rezultat rada i funkcijonalnosti bubrega, kao i nacin mokrenja, da li je potpuno ili delimicno. Beba mora biti cvrsto fiksirana za podlogu i ne sme se pomerati kako bi snimak bio uspesan. Ono sto morate znati je da svako stavljanje katetera u 90% slucajeva izazove infekciju ( urinarnu) pa se stoga odma nakon analize mora pripisati adekvatan antibiotik sirokog spektra, sto u nasem slucaju nije bilo uradjeno pa smo posle ovoga zaglavili u bolnicu sa leukocitima u masi, naravno greskom lekara.Roditelji na ovom snimanju nose zastitne kecelje protiv zracenja. Ovo snimanje smo obavili u Tirsevoj.

2. IVP- ovo snimanje se obavlja perijodicno tako sto se bebi prvo stavi bronila u venu i kroz nju se periodicno ubrizgava kontrast (tecnost) koja inace nista ne boli , ne pece, i periodicno se snima i dodaje kontrast sve ukupno oko 2 sata traje snimanje. Ovo snimanje smo obavili kada matoja nije imao ni puna 3 meseca. Takodje je jako stresno po bebu jer isto mora biti fiksirana za podlogu. Takodje se ptari rad i funkcijaonalnost bubrega. Na ovom snimanju  roditelji nose zastitne kecelje protiv zracenja. Posle ove analize se ne prepisuje nikakva terapija. Ovu analizu smo obavili na Institutu za majku i dete.

3.DTP-cintegrafija- ovu vrstu snimanja smo obavili nedavno sa punih 12 meseci. Radi se tako sto se preko bronile ubrizgava kontrast u venu, periodicno dodaje na 15 min. Snimanje traje tacno 30min u kontinuitetu. Dete teba da lesi fiksirano za podlogu bez pomeranja kako bi snimak bio uspesan. Takodje je stresno ukoliko je dete malo, vec starija deca to lake podnose i nema nikakvih problema jer im se da objasniti. Takodje se ovim snimanjem dobija rezultat funkijonalnosti i rada bubrega. Roditelji na ovom snimanju ne nose zastitne kecelje protiv zracenja kao i osoblje. Ovo snimanje smo obavili u Gradskoj bolnici, kod radiologa dr Aide Afgan. Rezultat je gotov nakon 15 minuta. 

kaja
    Član
    kaja

I bre! Pile malo, šta je već prošao! :HAG:
    jelenaorg, odlično što si otvorila ovu temu. Verujem da će puno značiti svim mamama. Treba uvek biti infromisan.

Bojana I Anja

Jelenaorg hvala ti sto si podela svoje iskustvo sa nama.
    Bas mi je zao sto je Matija morao kroz sve to da prolazi.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Jelena lepo je sto si otvorila ovu temu,tako ce se majke u sa istim problemom informisati i razmnjivati svoja iskustva:)

Zao mi je kroz sta je sve Matija prosao 🙁

Elem, i mi smo bili na rengensko snimanje kukova 🙂

Ja sam mislila da ovde to rade kao kod nas sa onim aparaticem za UZ,ustvari ovde uopste se ne snimaju kukove nego se beba pregleda cim se rodi tj. dva dana posle rodjenja pregldaju je dva pedijatra u porodilistu.
    Kad je Luka imao mesec dana nasa doktorka ga je pregledala i dala uput da mu se snimaju guzovi kao nisu simetricni.Odemo zakazemo u centar i tad ga je doktor pregledao za UZ,naravno sve je bilo u redu.

Kad je imao 4 meseca posalje ona nas na snimanje kukova,kao ne radi se to ovde ali ipak da proveri,mi zakazemo u isti centar,ja sam mislila icice i muz sa nama kao prosli put mislila sam bice na Uz,kad ono rengensko snimanje,i trazili su majka sa detetom da krene,meni su dali keselju da obucem,Luku sam skinula golog legla ga na podlogu i dali mi zastitu da mu stavim na penis.Morala sam da mu istegnem noge da budu prave,a ne u zabljem polozaju,on se rita,place,ona zastita za penis se pomera,a ja nemam snage da ga drzim cvrsto,on zbunjen,uplasen,verovatno ga je i bolelo kad sam mu drzala noge,i naravno taj snimak su pregledala 3 lekara i sve je bilo u redu.
    A ja sam posle plakala sto sam ga onako stezala a moralo je tako,i sve sam mislila bice to pregled sa UZ ,a ovako sma bas bila iznenadjena,mislim malu bebu na rengen snimati 🙁

mayya
    Član
    mayya

Uh, Jelena, svaka cast na hrabrosti i tebi, a pogotovo Matejici.
    Zelim vam da se nikada vise ne mucite tako.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Pisala sam detaljnije na temi od ZZ Kad ti se zivot preokrene, ovo je samo delic onoga kroz sta smo prosli. Ali sada je sve ok, Bogu hvala. Moje ne iskustvo me je poidstaklo da otvorim ovu temu, ako neko bude prolazio kros slicne stvari da zna sta ga tamo ceka.
    U svakom slucaju mi je drago da vam se tema dopada, i volela bi da se ukljuce i drugi i pisu o razlicitim iskustvima kada je Rengen u pitanju!

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Ivana sada sam iscitala ceo tvoj post, nije Luku nista bolelo sigurno, samo male bebe ne znaju sta ih je snaslo kada ih tako fiksiramo i ne damo im slobodu pomeranja, to je za njih pakao, i na sve to im mi to radimo a od nas ocekuju samo najbolje pa nas onda gledaju u cudu, zasto to radimo ….ali hvala Bogu mali su pa sve to brzo zaborave. Verujem da je bilo stresno , bilo je i za mene a pogotovu za Matiju.
    Zaboravila sam da napomenem da posle ubrizgavanja kontrasta treba dete da popije sto vise tecnosti bilo koje.

Bambina.
    Član
    Bambina.

Jelena ti si mama heroj :HAG: :HAG: :HAG: :HAG:

Super je tema i nadam se da ce mnogi u njoj naci odgovore koje traze

Cvetic
    Član
    Cvetic

Uf bre Jelena :HAG: :HAG: :HAG:

ciciban
    Član
    ciciban

Jelena :respekt: :respekt:

jelenab
    Član
    jelenab

Mi smo u subotu prosli grozno iskustvo. Imali smo lancani sudar. MM, Andrej i ja. Ja sam „najgore“ prosla, zato sto sam se ugruvala. Andrej je bio vezan u svom sedistu (onome ko ga je izmislio treba dati nagradu za zivotno delo), tako da se pri prvom kocenju cimnuo ka napred, a vec pri udarcu automobila od pozadi u nas auto, ja sam ga dodatno rukom pritisla za sediste. On se jako uplasio i poceo da place ali vrlo brzo se smirio. Medjutim nekako je zadobio malu modricu i cvorugu i ogrebotinu na celu (to mi je totalna misterija u sta je mogao da se udari jer je bio vezan kajsevima: mozda u cipelu, ili u kopcu…ne znam), pa smo posle uvidjaja ipak resili da ga odvedemo u Urgentni. S obzirom da smo njega vodili, a i mene je pocela da boli desna strana tela, vrat i potkolenice (ja nisam bila vezana na zadnjem sedistu pa sam se istumbala) resila sam da im se i ja pozalim. Ali nasa poseta Urgentnom se svela na to da su Andreju rendgenom snimili glavu i konstatovali da je sve ok, a meni su snimili glavu, grudni kos, i stomak ultra zvukom. Moram da priznam da nas niko nije konkretno pregledao, samo kao na traci iz jedne sobe u drugu. Elem, meni je bilo drago sto smo dobro i nisam preterano razmisljala o zracenju i rendgenu.

Ali juce mi se slosilo. Dobila sam temperaturu. Otisla sam kod doktorke i ona mi je dala uput za rendgen pluca jer sumnja na upalu – sto bi bio moj treci rendgen za 4 dana. Tu sam se zamislila i sela da procitam nesto o tome. I onda sam videla da je rendgen zapravo jako stetan za decu. Da kod njih mnogo lakse dolazi do mutiranja celija usled zracenja. I onda sam se bas razzestila sto su Andreja tako olako, bez pregleda, bez razgovora sa nama poslali na rendgen i to glave.

Da li je neko od vas vodio ovako malo dete (Aki ima godinu i mesec dana) na rendgen i da li neko od strucnjaka moze malo da napise nesto o stetnosti rendgena. Net je put informacija o tome kako je r. stetan u trudnoci, ali nisam nasla bas previse o uticaju na decu.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

jelenab, ne znam odakle d apocnem…prvo drago mi je da je Andrej kako treba i nadam se da ce i tebi biti sve kao treba i da ce se sve zavrsiti dobrim ugruvavanjem i nicim vise.
    O rengenu sam pisala ovde i tema se zvove Rengen – sta sve teba zvati. Bambina ce prespoiti uvu temu u tu.
    A ja cu sada iskoristiti priliku da ti ovde odgovorim, jer te potpuno razumem da si u panici.
    Draga jelena ni malo ne treba da budes u frci, rengen i zaracenje kao takvo jeste stetno, ali od jednog sniumanja mu AMA BAS NISTA nece biti, veruj mi imali smo 3 u prvih 12m procitaces vec da se ne ponavljam. Doktori moraju u HITNOM postupku odstraniti tu mogucnost da ima neuroloskih povreda i rengen im je za to najprakticnija metaoda. Ne sekiraj se nisu ama basnista lose uradili. Andrej ce biti potpuno dobro, nas dr je pazljivo napravio pauzu izmedju dva snimanja 6m a prva dva smo uradili u roku od nepun mesec, na nekim snimanjima cak nismo nosili ni zastitnu kecelju. Jeco ja se nadam da posle ovog mog posta neces brinuti odnosno da ce ti biti bar malo lakse. Nadam se da sve stos te prosli da ce se zavrsiti samo na stresu, Andrej se toga ne seca budi sigurna u to. Evo linka sa mojom temom http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=4517&posts=10#M274358

:-* :-* :-* Zelim da sto pre zaboravite sve ruzno i vratite osmeh na lice :HAG:

jelenab
    Član
    jelenab

Hvala ti puno Jelena na odgovoru. Procitacu sta si ti vec pisala. Vec si me malo smirila. Previse stresa u nekoliko dana…..
    Izvinjavam se moderatorima, ali pretraga nije htela da radi, a pokusala sam da nadjem da li je vec pisano o tome.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

jeco pusti sad to sto nisi nasla, rekoh ti ja znam da si bila u frci Bambi ce to da spoji kad bude imala vremena.
    Nemoj da brines kad ti kazem popi veceras jedan cajic od lipe i ususkaj se pored tvog divnog muzica…bice sve ok veruj mi bitno je da ste vi zivi i zdravi :-*

jelenab
    Član
    jelenab

:-* :-* :-*

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 45 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.