Ova tema sadrži 297 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  mama68 7 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 286 članaka - 286 do 298 (od 298 ukupno)

Samohrane majke ima li ih ovde?

• milly
    Član
    milly

Da se zapljunem i na ovoj temi. Samohrana sam mama od septembra prosle godine (nezvanicno), odnosno od marta (zvanicno). Nisam bas detaljno citala temu, ali vidim da su mnoge mame u fazonu :“na zalost i ja sam samohrana majka“, ali ja kazem: „na svu srecu!“. Ne smatram da roditelji moraju da zive zajedno da bi pruzili sve sto treba detetu, a narocito ne smatram da brak po svaku cenu treba sacuvati zarad deteta. Naprotiv, mislim da deca ni u kom slucaju ne treba da slusaju i gledaju nesrecne i nezadovoljne roditelje. Ako smo vec napravile gresku u izboru zivotnog partnera (jer da nismo, ne bismo se ni razvodile, zar ne?!), treba da budemo dovoljno mudre i hrabre, odgovorne prema svom detetu i sebi i okoncamo ono sto ne valja. A bivsi, ako su iole normalni ljudi, nastavice da pruzaju sve sto su i do rastanka pruzali detetu. A ako su potpuni promasaji, onda se resavamo muke!
    Moj sincic ima nepune dve ipo godine i divno je dete koje se ni po cemu ne razlikuje od svojih vrsnjaka, a ne zivi sa ocem vec skoro godinu dana. Naravno, svesna sam da ce tek poceti da postavlja pitanja, ali sa tim cu se nositi kada za to dodje vreme.
    Na srecu, sa bivsim nemam nekih bitnijih problema (osim sto bih volela da uopste ne moram da ga vidjam i komuniciram sa njim). Pod bitnijim problemima mislim na neka maltretiranja, a to sto ne daje alimentaciju smatram njegovom sramotom i odlikom.

caki
    Član
    caki

Nije upopste strasno a ni zalosno biti samohrana majka 🙂 Bolje je biti samohrahna majka nego ziveti u nesrecnom braku, mnoge danas zive tako, ali je naravno slika za svet mnogo drugacija, a kod nekih je izgovor ja to zbog dece … ili bolje recno „nisam u stanju da zivim sama“…
    Mi smo jake, i nismo za zaljenje :)… daleko od toga
    Ja sam do skoro bila u ovoj grupi, i jos uvek sam na neki nacin:) ali i nisam … Ovako trudnocu i do posle prvog rodjendan sam bila sama sa detetom…Posle toga se popravila situacija sa njenim tatom… sad smo super,planiramo drugu bebu i zajednicki zivot… mada jos uvek zivimo na dve adrse…zabavljmo se i bas nam je lepo 🙂 a do kad ce da bude niko ne zna,pa polako nismo se nadali ni rastanku pa je bio… necu da trosim vreme razmisljajuci o glupostima. Sad je lepo, a ja sam dovoljno jaka da budem i sama sa detetom ili decom nije problem 🙂
    Tako drage mame, nikad se ne zna mozda i vas tata ili vi shvatite svoju gresku pa opet budete na okupu…ali naravoto nije po svaku cenu…ako smo srecni ok,ako nismo nista…Tu sam da se druzimo 🙂

vanjaja
    Član
    vanjaja

hajde ja da vam malo osvezim temu. Nije me dugo bilo na forumu, nadam se da jos ima mame koje me pamte :).
    Imala sam los brak, ali dobar razvod :), brzo se zavrsilo, nije bilo trauma ni po deci ni po meni…tata je ok, prihvatio sve sto mu je socijalna radnica naredila itd….
    I da nije sve tako crno i tuzno – ljubav ne bira ni godine ni vreme. Sada sam u vezi, imam decka hahaha, voli me puuuno, totalno je drukciji od „bivseg“,pun je razumevanja, prihvatio decu, (hoce da rodimo jos jedno :anene: ), nista ne zamera, ugadja mi, kuva sjajno :), obozavam njegove sms-ove….zivot mi je preokrenuo naopacke.
    Svi zasluzujemo da osetimo sta je zivot, sta je prava ljubav. Nista nije tako vredno, da se mucis – zbog dece ili od straha da ne mozes sama.
    Zato glavu gore mame! Pozitivna energija i lepo ce samo doci
    :caos:

vuknik
    Član
    vuknik

Drage mame,
    vidim da ste sve lepo rapolozene i drago mi je zbog toga. Ja sam na pragu da postanem samohrana majka i treba mi savet od vas. Naime, hocu da napustim muza i da decu povedem sa sobom. Sta trebam prvo pravno da uradim? Kome da se obratim socijalnom, advokatu ili nekom trecem?

vanjaja
    Član
    vanjaja

Draga Vuknik,
    Ja ti mogu reci moje iskustvo, sto ne znaci da je i kod vas isto, jer sam ja iz MKD.

Znaci treba ti advokat i socijalno zajedno. Najbolje je da imate spogodbeni razvod, to znaci vi sve dogovorite i to sprovedete u socijalno i na sud. Kod nas, u socijalnom zavrsis sve, dogovoris se oko deteta, vidjenje i kojim intenzitetom to cete obavlajti, a na sud samo utvrdis to. Sud jos odredjuje i visinu izdrske, (najbolje da i to unapred dogovorite, jer sud kaze da otac placa izdrsku u visini od 1/3 plate, u moj slucaj to mi nije odgovaralo jer moj bivsi ima prijavljenu minimalnu platu a radi privatno).
    Advokat priprema onaj format predlog za spogodbeni razvod, ako ti muz to potpise onda idete u socijalno. Ja sam tamo imala 4 sesije. Prvi put obavezno pokusavaju da vas pomire. Kad zakljuce da to se ne moze dogoditi onda sledeca faza je kod kojeg roditelja ostaju deca ( to je obavezno mama, osim u nekoliko slucaja – kad je mama narkoman, psihicki nezdrava ili ako se ona otkaze dobrovoljno). Onda dogovarate kako ce ih otac gledati i intenzitet susreta (kod nas je obicno svaki drugi vikend deca prolaze kod oca, i dva dana u toku nedelje po nekolko sati). Kad se oko svega toga spogodite, socijalno izdaje zvanicni dokument, i s njim idete na rociste.
    Sve se brzo zavrsava nazalost…
    Zelim ti puno srece i pozdrav

Mica 3
    Član
    Mica 3

Sve pohvale za sve hrabre mame i tate, koji sami brinu o svojoj deci. Neke mame kazu na zalost neke na srecu, ja cu reći na VELIKU ŽALOST ja sam samohrana majka, imam troje dece. U julu 2009 godine muž mi je poginuo u saobraćajnoj nezgodi, stariji sin je imao 8 meseci, a bila sam trudna sa blizancima 4 meseca. Inače imala sam divnog supruga, koji je bio izuzetan po svakom pitanju. Imali smo divan harmonican brak i život. Neostvarena želja nam je da imamo ćerku. Imam veliku podršku mojie i njegove porodica. Želim samo da kažem da je izuzetno teško boriti se sam. A neka hrabra mama je rekla da dete traži oca, to je tačno, primećujem da se sva trojica jako vezuju za mog brata, predpostavljam zbog nedostatka oca. Imam obaveze oko dečice, kuće, idem na posao…. Nemam dovoljno vremena, ali gledam da sto vise vremena provodim sa njima, jer oni su srećna i vesela deca, sto je meni najbitnije.

mimi i mima

Drage mame sa ne punih osamnaest godina rodila sam decaka 2004 godine, sve sam sama jer oca nije zanimalo dete… detetu nigde u dokumetima ne pise ime oca, umesto njegovog svuda je pisano moje ime, a i prezime. U to vreme nisam imala nikakva prava na finansijsku pomoc od drzave jer sam bila maloletna, a ni posle punoletstva sa izgovorom „kao maloletno lice ste rodili, nemate prava“. Prosle godine sam se udala i rodila devojcicu, da li neko zna da mi kaze da li ja imam neka prava za prvo dete tipa roditeljski deciji dodatak ili se gleda naspram suprugovog proseka posto sam ja ne zaposlena. Unapred hvala!!!

njamiii
    Član
    njamiii

mimi i mima;786131 wrote: U to vreme nisam imala nikakva prava na finansijsku pomoc od drzave jer sam bila maloletna, a ni posle punoletstva sa izgovorom „kao maloletno lice ste rodili, nemate prava“.

😯 Da li je moguce?

Oljicica!
    Član
    Oljicica!

Preminuo mi jeotac,majka je ostala sama sa bratom,ali je on punoletan,ima 18 godina,da li neko moze da mi kazeda li postoji neka pomoc od drzave u ovom slucaju?Hvala unapred.

njamiii
    Član
    njamiii

Postoji nesto sto se zove porodicna penzija i ja mislim da ona iznosi nekih 70% od penzije koju bi u trenutku smrti tvoj otac ostvarivao (nisam sigura, ali mislim da tako obracunavaju). Na porodicno penziju imaju pravo srednjoskolci do 20. god. i studenti do 26-te, tj. dok je u srednjoj skoli ima pravo na nju, a kada je zavrsi neka upise neki faks ili visu (ako nije nameravao da studira moze npr. visu, pa nek obnavlja godine dok moze, jer im svake godine nosi potvrduda je student). Kada se zaposli (u smislu socijalno, zdravstveno, tj. da je prijavljen) gubi pravo na porodicnu penziju. Neka ode u republicki fond za penziono i zdravstveno osiguranje da se raspita o detaljima.

njamiii
    Član
    njamiii

I primi moje saucesce, stvrano mi je jako zao.

mimi i mima

Na zalost u ovoj drzavi je sve moguce, pa posle sedam ipo godina resila sam da opet pokusam i da saznam da li mogu ostvariti neko pravo za to dete. U drzavnim ustanovama niko nista nece da kaze , zaista bi mi znacilo kada bi saznala nesto.

mama68
    Član
    mama68

mimi i mima;788155 wrote: Na zalost u ovoj drzavi je sve moguce, pa posle sedam ipo godina resila sam da opet pokusam i da saznam da li mogu ostvariti neko pravo za to dete. U drzavnim ustanovama niko nista nece da kaze , zaista bi mi znacilo kada bi saznala nesto.

Vidim da ti lokacija pise Beograd…..Nasla sam na netu informacije kod socijalnong i ja se nadam da tu mozes traziti pomoc za djete.
    http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1520
    potrazi jos informacija preko google ima sigurno neko rjesenje samo ko moze da se bori i trazi.

Gledanje 286 članaka - 286 do 298 (od 298 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.