Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Saveti iskusnih mama mladim mamama

Ova tema sadrži 557 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  anita75love 5 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 558 ukupno)

Saveti iskusnih mama mladim mamama

• Ammy
    Član
    Ammy

Zamolila bih sve malo „strarije“ mame (mislim, one sa dužim stažom) da posavetuju nas koje smo tek mame postale po pitanju sticanja loših navika kod dece, u vezi ishrane, oblačenja, izlazaka,… Iznesite svoja mišljenja ako mislite da ste negde pogrešile, recimo, mnogo puta sam čula da nikako ne stavljam dete u moj krevet da spava da se ne bi naviklo na to pa me zanima kada ono uopšte može da bude svesno toga koji je moj a koji njen krevet? Još jedna od „zabranjenih“ stvari je i nosanje i ljuškanje pa nam pišite šta da radimo…

Evo ja ću početi sa postavljanjem pitanja.

Kada beba sme u polusedeći položaj? I koliko vode bi trebalo da popije ako se hrani adaptiranim mlekom?

ma-ta
    Član
    ma-ta

Ja sa pogresila sto sam Mateju navikla na ruke! Bilo mi zao kada je imao grcice, pa sam ga samo nosala i ljuskala i tako navikla! Sada smo veliki i to smo prerasli, a izbegli bismo da sam poslusala jednu prijateljicu. Naime, savet je:
    DRAGE MAME, GRLITE SVOJE BEBE, MAZITE, SLOBODNO UZIMAJTE U RUKE, JER JE NJIMA DODIR POTREBAN, ALI IH NIKAKO NEMOJTE LJUSKATI. NE NAVIKNU SE BEBE NA DRZANJE U RUKAMA, NEGO NA RITMICNO CUPKANJE! TO :anene: , AKO MISLITE DA SACUVATE SVOJU KICMU!
    Toliko od mene, ako se setim jos neceg pametnog, javljem. Nadam se da sam bar nekom pomogla. :caos:

Aiko
    Član
    Aiko

Sto se polusedeceg polozaja tice trebalo bi kad samo dete pocne da se izdize, a to je otprilike sa 3, 4 meseca (individualno je). Sto se tice vode, mislim da treba da popije sto vise, zavisi i od uzrasta naravno. I ne treba apsolutno nista stavljati u vodu, ni limun, ni secer, ma nista.

Jade
    Član
    Jade

Moj Dejan je imao tri meseca grceve i ja nisam mogla da sedim pored njega i gledam kako on urla od bolova.Ne znam stvarno koliki bi trebalo biti kreten pa ne uzeti svoje dete u ruke.Nosala sam ga u nedogled i nikad mi nije bilo zao svoje kicme,pa naopako ja sam njega trazila nije on mene!
    Dok nije prohodao ,posto nismo koristili setalicu ,istu tu kicmu sam lomila drzeci ga za rukice da ne bi pao i povredio se.Koristio je adaptirano mleko pa sam morala uvek da imam spremne ciste flasice,prokuvanu svezu vodu i uvek sam za noc pripremila dozere da ne lupam previse po kuhinji.
    Sama sam ga kupala ,prepovijala ,peglala i uspavljivala.Setala sam ga
    uvek po lepom vremenu i sve sam stizala na vreme .Svoje vreme sam prilagodjavala detetu a i dan danas to isto radim.Napominjem da sam samohrana mama i nemam nicije pomoci ( brata ,sestru ,tetku ili bilo koga slicnog).Moja mama mi je najveci pomocnik.
    Elem drage mlade mame necete ni ucemu pogresiti .Pogresicete ako ne volite svoju decu i ne poklanjate im sebe maximalno.
    Imala bih jos mnogo toga za primer ,ali bojim se da sve napisem,ne biste verovale kroz sta sam prosla.

racic
    Član
    racic

Mi smo sa 3,5 meseci snimali kukove, sve je bilo ok, ali nam je dr. rekao da nema potrebe da se stavlja u polulezeci polozaj (mada svako savetuje drugacije, po meni je najbolje osluskivati sta beba zeli), a da sa 6 meseci mogu slobodno da je stavim da sedi.
    Sto se tice vode Iva, nije htela ni da je okusi do 8-9 meseci (mi nismo koristili adaptirano mleko, sisala je 7,5 meseci pa smo presli na kravicu), stalno sam je nudila i jednog dana je jednostavno pocela. Mislim da treba da piju vode onoliko koliko zele, jedino ne pola sata pre obroka da se ne bi zasitile pa manje pojedu. Slazem se sa Aiko da ne treba dodavati nista.

Magija
    Član
    Magija

Jade, svaka cast, curo!!!:klanjam:

Mogu misliti kroz sta si sve prosla. A ja imam pomoc mog muza kad zatrazim da je pricuva dok ja :kucam: :glacanjevesa: :sudopera: :tusiranje: :vesnapranje: i opet se zalim da sam umorna.

Izgleda da sam malo kilava!:oops:

mayya
    Član
    mayya

Ja sam na primer moje dete uzimala u ruke kada god place. Nisam zelela da razmisljam da li cu ga razmaziti ili ne.

I nisam ga razmazila. Nije se naucio na ruke.

Imao je faze kada sam morala da ga nosam, ali to su bile samo kratke faze.

Sto se tice vode, kada beba sisa, ni ne mora da pije vodu, jer dobije dovoljno iz mleka. Sto se tice adaptiranog mleka, u tom slucaju ne znam.

Sto se tice spavanja u maminom krevetu, moj Nemanja spava sda mnom vec 7 meseci. Mislim da se nije navikao na mene, jer preko dana bez problema spava sam. Ali ne znam da li je to uzrok toga sto on jos uvek sisa nocu.

Jos jedan predlog od mene je da ne dajete deci puno sokica, kada za to dodje vreme, jer se tako lakse kvare zubi. Pametnije je da jedu mixano voce.

Toliko od mene.

Iki
    Član
    Iki

ja laru nisam nista posebno ni ljuljala ni puno drzala u rukama, sem naravno kad je trebalo, ali ona sad to zahteva, ponekad trazi po celi dan da je nosam tamo vamo i ne moze da zaspi bez ljuljanja, znaci u mojim rukama, kako se to navikla nemam pojma jer ja to nisam radila na pocetku.
    sto se tice spavanja u krevetu to na pocetku dok je beba mala,rekla bih do 3 meseca je ok. e posle pazi, ja sad imam muke nocu kad spava u krevetcu budi se po sto puta a u nasem krevetu uglavnom samo da sisa. za bebe je ipak najzdravije da spavaju na njihovom duseku, ali se bolje osecaju kod mame i tate.

Kronkusa
    Član
    Kronkusa

Ja sam npr. grijesila s Damjanom u vezi ovoga: kad je imao godinu dana, otprilike, odvikla sam ga od dude varalice koja mu je sluzila samo za uspavljivanje, ali se zato navikao da, dok ne zaspe, vrti moju kosu. To znaci da sam svako uspavljivanje morala obaviti ja. Sad ima 4,5 godine i jos uvijek ponekad zna traziti kosu 🙄 .

Jecca
    Član
    Jecca

Uvek neodredjene informacije o vodi. Lako je reci dajte puno vode ako bebe piju adaptirano, a koliko je to puno u mililitrima ima li iko informaciju? Nina je ne voli ja joj onda dam na kascicu ili spricic kako bi sigrno progutala, jer iz kascice je vrati napolje, ne voli. E sad ima tih raznih voda sa ukusima jabuke, jagode, limuna… ali ne bih joj to davala, radje bih obicnu bezukusnu vodu, ono, da se ne navikne pa nece normalnu vodu, mada ni ovoj nista ne fali i dostupna je uvek. I ima istu funkciju ko obicna voda… STa znam!

M&M&M
    Član
    M&M&M

Ako dete pije adaptirano mleko preporucena dnevna kolicina je izmedju 150-200ml. 🙂

kaja
    Član
    kaja

Jade – 26/11/2007 20:00 Ne znam stvarno koliki bi trebalo biti kreten pa ne uzeti svoje dete u ruke.

Ovo ne razumem? Šta time hoćeš da kažeš? ❓ ❓ ❓

Ja nisam dizala svoje dete iz krevetića i nosala je po kući. Milovala sam joj stomačić, grejala termosom, umotavala u pelenu, mazila je po glavi. I ona bi uvek, na kraju zaspala. I sve muke tog tipa su prošle posle prvog meseca (više nismo imali problema sa stomačićem). Ne mislim da sam kreten.

Ono što je moje iskustvo je da je počela jako dobro da kapira stvari sa jedno 3,5 meseca pa na dalje. Sad je takav manipulator da je to strašno, ali ja se "kretenski" ne dam!! 😉

A što se tiče polusedećeg položaja, Kaype, dozvoljeno ti je da je staviš da sedi tako sa 4,5 meseci pod 45 stepeni (već sam to pisala sto puta, možda sam i dosadna), a posle… :neznam: Mi smo sad u toj fazi.

katarina
    Član
    katarina

Svaka majka neka slusa svoj instinkt to je najbolje a naravno sta neznamo pitamo…
    Nisam za to da se dete nosi ako nema potrebe,nisam za to da beba spava u istoj sobi sa roditeljima(jedino ako nema uslova za to)a nikako sa njima u krevetu,ako beba odbija cucli nemojte joj dati,uspavljivanje u ruke ili pa da mama pored deteta lezi dok se ne uspava ne dolazi u obzir!Olaksajte sebi tako sto ce vase dete imati rituale i naviku da od malena bude na neki nacin samostalno..

kaja
    Član
    kaja

katarina – 26/11/2007 22:47 Svaka majka neka slusa svoj instinkt to je najbolje a naravno sta neznamo pitamo… Nisam za to da se dete nosi ako nema potrebe,nisam za to da beba spava u istoj sobi sa roditeljima(jedino ako nema uslova za to)a nikako sa njima u krevetu,ako beba odbija cucli nemojte joj dati,uspavljivanje u ruke ili pa da mama pored deteta lezi dok se ne uspava ne dolazi u obzir!Olaksajte sebi tako sto ce vase dete imati rituale i naviku da od malena bude na neki nacin samostalno..

Sve se slažem!! (to mora da je od imena 😉 )

Brandza
    Član
    Brandza

Mislim da Jade nije htela nikog uvrediti…poenta njenog posta je bila da niko normalan ne bio ostavio dete da satima place…uostalom,dete stice navike koje mu roditelji „usade“…moje misljenje je da dete treba uzeti i nositi,ali ne stalno,jel malisani jako brzo naviknu na ruke,pa kasnije kako su stariji mogu biti muke sa njima…retko kada su roditelji ti koji dete „razmaze“,to su uglavnom babe i dede…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 558 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.