Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Saveti iskusnih mama mladim mamama

Ova tema sadrži 557 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  anita75love 5 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 558 ukupno)

Saveti iskusnih mama mladim mamama

• Ammy
    Član
    Ammy

E bas se o tome i radi – da malo olaksamo sebi. Ja sam sada u takvoj situaciji da ne mogu ni da :glacanjevesa: njene stvari, a o :sudopera: , :susenjevesa: , :vesnapranje: , :tusiranje: , da ne govorim! Nije se jos ona ni na sta navikla, jos je mala za to, ali stalno izbacuje cuclu jezikom pa moram da budem tu da joj je vratim jer se dernja a ja ne mogu da je slusam, ne place ona kao da je gladna ali ipak nekako place.
    Eto, ja sam vec napravila gresku sa tom cuclom ali to je zato sto smo prvih dana imali problema sa mlekom, kog nije bilo pa je ona stalno trazila nesto i na kraju se smirila sa cuclom i ne pusta je od tada. Postoje trenuci kada je mirna i bez cucle ali su oni tako retki… :uzid:

kaja
    Član
    kaja

Popustiće i to sa cuclom. Veruj mi. Tako ti se sad samo čini. Naravno, nemoj joj na silu davati, a to verovatno ni ne radiš. I ja sam to mislila, pa smo sad došli do toga da je skroz i zaboravimo. Jedino kad hoću da se uspava preko dana jer je nervozna joj dam ili kad se noću probudi da bi nastavila da spava. Inače, ima i kad zaspi bez cucle, a to se prvih meseci nije dešavalo.

Ammy
    Član
    Ammy

Ma ona zaspi bez cucle za minut, ali kad joj se spava :-* ali u toku dana mi trazi cuclu i to bas jasno (koliko to jasno moze da bude), gura jezik napolje, tj. plazi se, odbija caj i vodu – znaci hoce cuclu. Ali znam ja da ona to ne radi svesno, kad bi ona znala da ce joj ispasti cucla kad otvori usta ona to ne bi radila, bas se vidi da nema kontrolu, jos smo mali mi da znamo tako nesto, ali ne mogu bre ni kafu da popijem…ijaooooooo!!! Ali zato mi sad daje vremena pa pijem kafu po celu noc! ;]

Julija SG
    Član
    Julija SG

Mi Leu nismo nosali nepotrebno, ljuljali i uspavljivali. Upravo radi toga, da posle ne strada kicma, a i zivci boga mi! Spava od pocetka u svojoj sobi i u svom kreveticu. Nema nekog uspavljivanja, popije svoje mlijeko, ukljucim joj njenu muziku i ona se sama uspava. Naravno da i ona ima losih dana, kada je kenjkava i trazi puno vise paznje, ali u sustini zna da se zabavi i sama i ne mora neko stalno biti pored nje. Ona je skoro od pocetka bila na adaptiranom mlijeku, a vodu nije htjela da okusi do 7 mjeseca. Pila je samo caj, i sad ga vise voli nego vodu. A navikla sam je na cuclu jos u porodilistu. Bice muke oko odvikavanja znam vec sad, ali ja nisam imala 3 dana mlijeko, ona je neprestano plakala i jedino sa cuclom bi se malo smirila. I tako tu napravismo vec prvu gresku.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

E ovako kad smo dosli iz pordilista ,Luka bi posle sredjivanja,presvlacenja spavao u krevetcu ili u kolicima u onoj ravnoj korpi za novorodjencad.Tako kad bi rucali on bude u toj korpi,S&S se motaju oko nje teli bi da ga uzmu ,ali ne mogu,zasto da ga uzimaju ,ako ne place.Zaista je bio divna bebica,okupam ga,sredim,lepo se nasisa i spava do 5.00h kad opet sisa i tako nastavi do 10.00h.Nismo ga nosali na ruke,ili u krevetcu,ili u kolicima,ili u lezaljci sa vibracijama,posle smo kupili ljuljasku i tu se ljuljao.Sve dok nisu pocele muke za zubicima,vec sa 4 meseca je balavio,bio nervozan,temperaturice,ponekad proliv,dok mu ta prva pocetkom 5 meseca nisu nikla,meni su rogovi na glavi izasli,nocu budjenje na svaki sat.Vodu bebama nemojte davati nikad kasicicom,uglavnom znam bebe koje su pile vodu na kasicicu da posle nisu bile zainteresovane za istu.Nego spricom,tako sam ja davala po malo,posle na cuclu,zad ne moze bez vode i cajeva,narocito vodu koju voli da pije.Kod malih beba uvek obratiti paznju ispod pazuha hoce da se skupe truncice od bodica,pa se upredu i to moze bebu da sasece ispod pazuha.Posle kupanja dok je bas mala bebcica usi sam mu cistila vatom pravila sam tuflere samo pokupim vodu,i obavezno obrisem iza uva,tj resicu.Sokic mu nikad nisam davala,samo vodu i bebi cajeve i sad sa 10 meseci kad proba sokic mrsti se,nece,samo vodu i jako sam srecna zbog toga.Dudu varalicu je hteo malo u pocetku,nekih mesec dana posle ne cim sam videla da nece vise mu nisam ni davala.U nasem krevetu je spavao samo par puta,ali zaista mu bilo tesko zbog zubica i plakao je nocu pa ga stavimo izmedju nas i odmah zaspi,ali samo par puta.Inace beba oseca majcin miris,toplotu pa zato se budi u krevetcu i place,ako se predhodno navikla na roditeljski krevet.Uvek i preko dana spava u svom krevetcu,nocu cim zavrsi sisanje odmah u svoj krevetac,i ja sam odmornija i sposobna sutra dan da se igram sa njim,nego da se budim ukocena i sa glavoboljama.Vec prilikom pojavljivanja prvog zubica,odmah smo poceli da ih cistimo gazom,pa kad su nam se pojavili drugi kupili smo cetkicu za zubice za prve bebine zubice,ali peremo ih samo sa vodom,jer beba vec jede kasice i moramo brinuti o njenim zubicima da sutra ne bi imala crne zubice.Sa kasicama tj. kad se uvodi ne mlecna hrana uvek prvo forisrajte povrce,pa voce,i moj savet je izbegavajte sokice.Bitno je forsirati povrce,voce,meso,zitarice,posle zumance,mlecne proizvode,nikad mu nisam davala smoki,grisine,sokove,cokoladu jedini slatkis mu je plazma keks,a i vidim sad kad mu ponudim nesto sto je slatko da vidim da li hoce samo lizne i okrece se nece,a povrce obozava.Bebu nikad ne ostavljate samo u kadici vode jer beba moze da se udavi i sa sasvim malo vode,uvek pripremite sta vam treba unapred,ako nesto nije pri ruci pozovite nekog da vam donese,ali nikad bebu ne ostavljajte samu u kadici sa vodom.Temperatura u bebinoj sobi gde spava treba da bude 18c nikad vise,i bebu nocu pokrivajte slojevito pa ako joj je vruce lakse je da skinete cebad sa nje.Ja recimo uvek sam Luki cistila nozne prstice znaci izmedju uvek hoce da se nakupi od carapica.Ja nisam za to da se bebi uvedu kasice za 3-4 meseca,ako beba sisa nema potrebe najidealnije je sa 5-6 meseci,jer muciti malu bebu zaista nema potrebe,mi smo poceli sa 5 meseci i evo nas nista nismo propustili.Nemojte da se nervirate ako beba u pocetku ne jede kako treba sasvim normalno vise se baci nego sto beba pojede,ipak se oni navikavaju na nove ukuse.Vase raspolozenje utice na bebu,ako majka nervoza onda je i beba,vise pesmica,citanja,pevanja,igre i vi i beba cete biti mirniji,nekad se desavalo da sam umorna i nervozna zbog necega i on bi to osecao i neutesno plakao.Vodite bebe u setnju,na svez vazduh bolje ce jesti i spavati,jer bebe se unervoze u stanu.Isto se slazem sto su devojke napisale,svaka majka zna sta je najbolje za svoje dete,osluskujte bebu i sami cete znati kako da se ponasate prema njoj,sta joj fali,kad poceti sa kasicama ma sve,jer majka je majka,a mi samo mozemo da pripomognemo.

Izvinite sto sam vas udavila stvarno sam :kreten: :kreten: :kreten:

Ammy
    Član
    Ammy

Ma nisi nas udavila, sta pricas! Cak naprotiv, bas ti hvala sto si ovliko pisala i imala strpljenja, ja bih vec stala na destom redu!
    Sto se tice kasica, ja razmisljam o njima, na jednoj i ovom adapt. mleku, na drugoj strani i nekako mi se cini da je bolje da sto pre predjemo na njih i da smanjujemo ovo mleko, pa neka uzima hranljive materije iz voca i povrca, bolje takve nego ove vestacke. Ne znam ni sama sto sam to utuvila u glavu. Inace ja bebi vodu dajem iz flasice – moram jer nikako drugacije nece da je pije. Ovako je prevarim, pije gutljaj po gutljaj, 10ml pije 5 minuta! Ali moramo tako. Caj voli pa sada sve manje i pije vodu. I caj isto pije iz flasice ali sam imala velilki problem oko odabira iste, drugaciju cuclu od one koja je na flasici s mlekom jednostavno nece! To je neka NUK anatomska cucla, nije losa, ali problem je u otvoru, pa kad pije vodu ili caj zna da se zagrcne…

kaja
    Član
    kaja

Kaype – 27/11/2007 13:22Sto se tice kasica, ja razmisljam o njima, na jednoj i ovom adapt. mleku, na drugoj strani i nekako mi se cini da je bolje da sto pre predjemo na njih i da smanjujemo ovo mleko, pa neka uzima hranljive materije iz voca i povrca, bolje takve nego ove vestacke. Ne znam ni sama sto sam to utuvila u glavu.

Joj, bre ženo!! Šta pričaš!? Pa gde ćeš ti već sa kašicama?? Naopako da je adaptirano mleko veštačko!! Mi nismo ni na sokiće prešli jer nam je dr rekao da je za sad ok (pošto smo na minimalnoj dohrani već tri nedelje) jer kroz adaptirano dobija dovoljno vitamina i minerala. Pa ćemo se sledeće nedelje, kad odemo na kontrolu, početi baviti i time (ja jeeedva čeeekam! Ali, Jana ima 5 meseci, a ne 1,5:!: ) Mislim, naravno to je sve individualno, al da je sa mesec dana rano za kašice, rano je!! Ne znam što ti sad smeta to adaptirano, pa pričale smo o tome. Sve je to dobro za decu.

NE ŽURI!! :caos: Ljubi dete!

kalimero
    Član
    kalimero

Andrej je na adaptiranom mleku od njegove druge nedelje zivota. Medjutim ni vodu ni caj ne voli da pije i ima dana kada neuzme ni kap istih. Nazalost posto ima problem sa povecanim bljuckanjem cesto se desava i kad popije (ne bitno da li na kasicicu ili flasicu) on to izbaci. Doktorka nam je rekla da se nebrinemo jer i u tom adaptiranom mleku ima vode jer se i pravi sa vodom.Takodje i da ima beba koje do 7-8 meseca nepiju vodu.

Kao i Lenu i Andreja nenosim mnogo u rukama nego im poklanjam paznju mazeci ih dok leze (sa Lenom sam studirala i citala joj o medjunarodnoj ekonomiji i poslovnom pravu 🙂 ) igrajuci se (sada ima mnogo vise igracaka i nacina da se beba zainteresuje a ne samo da bude u rukama).Naravno ako mu naidje zuta minuta uzmem ga ali prvo pokusam da ga zabavim na neki drugi nacin.

I Andrej i Lena su poceli sa 50-tak dana da spavaju po 7-8 sati nocu (verovatno zbog adaptiranog mleka koje daje duzi osecaj sitosti). Za nas je to bila velika radost, pogotovo sto je Andrej kada je dosao iz porodilista zamenio noc za dan (redovno je bio budan izmedju 12 i 5 ujutro, a mi smo bili zombi) i trebalo nam je jedno nedelju do deset dana da ga dovedemo u red.

Smatram i da je bitno da deca imaju odredjenu rutinu i da se uvek zna kada je kupanje, spavanje i poljubac za laku noc. Andreja ponekad uspavljujem u stolici (koja moze da se ljuljuska) a najcesce ga samo spustim u krevetac i on se malo meskolji i zaspi.

Ammy
    Član
    Ammy

Ma bre nisam mislila da joj sad dajem kasice Kajo! Najranije moze od 4-og meseca, na to sam mislila, da cim sme da ih jede da ih odmah i jede a da smanjujemo mleko. ;]

kaja
    Član
    kaja

E ja sam tako isto kao ti bila. "Čim dođe taj četvrti mesec, te ja ću ovo, te ja ću ono…" Kad, ono… Međutim! 😉 Ispalo nekako drugačije. A sad mi nije žao. Sve mi kao ok i ovo, još da mi bude malecka beba. Nismo još ni na kolicima promenili onaj položaj zato što taj ležeći deo može da se uzdigne do 45 stepeni, pa mi se ne žuri. Oću još malo da je gledam dok se vozamo. Neka, sve to dođe na svoje! ;]

Iki
    Član
    Iki

Imam jedno pitanje za mame koje vec duze hrane svoju decicu

da li ste na pocetku pokusavale svim silama da nahranite svoju bebu iako je ona zatvarala usta i okrecala glavu na drugu stranu, ili ste jednostavno odustajale i pokusavale posle nekoliko dana ponovo?

laru sam pocela da hranim pre jedno3-4 nedelje, ali ona jos uvek pojede samo par kasicica, jednom dnevno joj dam povrce jednom voce i po nekad griz uvece. ali to je samo mala kolicina koja je uopste ne zasiti pa siki i dalje na svaka 3 sata. da li da je pustim da ona odluci kad zeli malo vise ili da pokusavam da je prevarim pricanjem i ubacim joj malo vise nego sto bi ona htela???

Ammy
    Član
    Ammy

Iki, verovatno joj se ne svidja hrana, sto je i normalno jer je nikada nije ni probala pa budi strpljiva. Ja mislim da ne treba da odustajes i posto ona vec ima 6 meseci da polako prelazi na povrce i voce. 😉

katarina
    Član
    katarina

pocni prvo sa slatkim kasicama pa tek onda polako povrce..lakse joj da siki nego da se muci kad jede hehe imaj strpljenja..

crvena sonja

Samo joj davaj i animiraj je pocni prvo samo sa slatkim pa onda postepeno dodavaj i ostalo.
    Kasikicu po kasikicu i navici ce se.Daj joj vremene, najlepse joj je da sisa.

Iki
    Član
    Iki

ne planiram da odustajem,strpljiva sam samo me interesuje kakvo je vase iskustvo,verovatno slicno. hvala na odgovorima

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 558 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.