Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Bebe Saveti iskusnih mama mladim mamama

Ova tema sadrži 557 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  anita75love 5 godine, 9 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 558 ukupno)

Saveti iskusnih mama mladim mamama

• Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Iki pusti je sama ce da odluci kako joj odgovara normalno je sto se tako ponasa ipak je cvrsta hrana za nju novina,slazem sa svim sto su devojke reke osim da prvo trebaju slatke kasice,ja nisam za to nego prvo povrce ,pa voce,sad je lako davati im jabuku,krusku,breskvu,kajsiju,ali ces imati problem kasnije da ce slabije prihvatati povrce i meso,a davice se u vocu,moja bratanica i dan danas sa godinu dana ne pije cistu vodu samo razblazen sok od jabuke,a u vocu bi se davila,a povrce i meso mrljavi,moj ti je savet pokusaj da joj napravis krompir pire,sargarepicu i krompir,brokoli i karfiol,brokoli i pirinac,jer mnoge bebe koje su prvo jele slatke kasice imale su odbojnost ka slanim,kako hoces ali ovo je moj dobronameran savet,i ne zuri i ne ocekuj da pojede celu teglicu za pocetnike dovoljno je i po 5-6 kasicica. :-*

Ella
    Član
    Ella

Ivana-Lukina mama – 28/11/2007 14:38 Iki pusti je sama ce da odluci kako joj odgovara normalno je sto se tako ponasa ipak je cvrsta hrana za nju novina,slazem sa svim sto su devojke reke osim da prvo trebaju slatke kasice,ja nisam za to nego prvo povrce ,pa voce,sad je lako davati im jabuku,krusku,breskvu,kajsiju,ali ces imati problem kasnije da ce slabije prihvatati povrce i meso,a davice se u vocu,moja bratanica i dan danas sa godinu dana ne pije cistu vodu samo razblazen sok od jabuke,a u vocu bi se davila,a povrce i meso mrljavi,moj ti je savet pokusaj da joj napravis krompir pire,sargarepicu i krompir,brokoli i karfiol,brokoli i pirinac,jer mnoge bebe koje su prvo jele slatke kasice imale su odbojnost ka slanim,kako hoces ali ovo je moj dobronameran savet,i ne zuri i ne ocekuj da pojede celu teglicu za pocetnike dovoljno je i po 5-6 kasicica. :-*

:bravo: :bravo: :bravo: slazem se sa Ivanom skrooooz. Nasa prva kasica je bila od sargarepe. Ja sam Stelli uvela prvo povrce pa onda voce. Voce se uvek lakse prihvati, zato sam je prvo navikla na povrce. Sve jede bez problema, i ne pravi dramu. Takodje pedijatar me je podrzao u tome da je dobro sto smo prvo krenuli sa povrcem.

andrea
    Član
    andrea

Iki ja sam citala da je najbolje prvo davati povrce(sargarepu posto je hipoalergena) pa posle voce, jer ako se navikne na slatko tesko da ce prihvatiti povrce…I da kasicu davati najbolje u podne ali pre toga dati bebi da malo siki jer gladna nece hteti da proba novo jelo…Prvi dan dati dve tri kasicice, sledeci pet sest i tako povecavati i davati istu namirnicu minimum 5 dana…I ako beba nence da jede i place ostaviti za sledeci dan, netreba je siliti…
    Nadam se da sam ti bar malko pomogla!

Animated Letters

Lilypie 1st Birthday PicLilypie 1st Birthday Ticker

Lilypie Breastfeeding PicLilypie Breastfeeding Ticker

Daisypath Anniversary Years PicDaisypathAnniversary Years Ticker

Animated Letters

SmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.com

SmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.comSmileyCentral.com

racic
    Član
    racic

Iki, moras prvo da odlucis sta ces prvo da uvedes, ne moze sve od jenom. Mnogi savetuju prvo povrce pa onda voce i na kraju mlecne kase.
    Mi smo prvo vocne.
    Dva puta dnevno, prepodne i popodne, izmedju dva obroka po par kasicica dok beba ne pojede celu kasicu. Vocnu treba skoncetrisati u prepodnevnu uzinu, rucak tj povrce popodne a mlecnu kasu navece.

Kad beba pojede celu porciju jedne vrste pocnes sa drugom.

Kada se uvodi povrce, ide prvo krompir i sargarepa 7 dana, posle toga krompir, sargarepa i nesto od zelenog povrca, svako novo povrce se daje po tri dana zbog mogucih alergija.

Slana kasica treba da sadrzi 3-5 vrste povrca, belo, obojeno i zeleno.

Kada beba pojede celu porciju povrca dodaje se meso i to: teletina, junetina, piletce, pileca dzigerica ili curetina.

Ukoliko beba nikako nece da jede kasicu od povce moze se dodati malo soli, na vrh noza. Mada uvek pokusavajte bez soli pa ako bas nece onda dodajte.

Eto, tako je nama savetovao pedijatar.

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Normalno je da beba se u pocetku mrsti mrstice se i na jabuku i krusku,ili na krompir i sargarepu,pa mame odmah misle jaoo nece da jede,ajde da probamo sa slatkim kasicama,zapamtite vi ste te koje korigujete bebin ukus,one to ne znaju vremenom ce jesti ono sto im ponudite.

Mi smo jeli prvo krompir pire,pa sargarepicu,brokoli,pirinac,tikvicu,karfiol,boraniju,spanac,grasak, da bi sa devet meseci uveli paradajz,papriku i plavi paradajz.

Posle je bilo jabuka,kruska,kajsija,breskva,banana,sljiva, nektarine da bi skoro usledilo crveno voce,maline,jagode(ne sveze nego iz kasica jagode) borovnice,mandarine,kivi planiramo i ananas da probamo ali sve postepeno.

Posle je islo sa dodatkom povrca koje smo sve isprobali sem ovo na kraju(paradajz,paprika..) piletina,curetina,teletina,govedina,pileca dzigerica,do godinu dana necemo jesti svinjetinu i ribu.

Dok nismo isprobali gluten,jeli smo pirincane i kukuruzne kase,pa kad smo videli da nema reakcije na gluten poceli smo sa psenicnim grizom,ovsom,jecmom,ustvari kupim Nestle pahuljice sa 7 vrsta zitarica.
    Kada je sa glutenom sve bilo ok,poceli smo da jedemo i male makaronice za decu,prelivene jogurtom.

Sto se mlecnih proizvoda tice prvo smo probali kiselo mleko ,pa jogurt,pavlaku,vocne jogurte,ali je u pocetku sve bilo sa malim% masnoce, sad jedemo sve punomasno jer za bebe tako treba.

Krajem sedmog meseca smo probali 1/8 zumaca,pa pauza nedelju dana pa 1/4,pa opet pauza,pa 1/2 i pauza od dve nedelje i posle smo jeli celo 2x nedeljno uz dodatak povrca.

Jos uvek sikimo,ali za dorucak pijemo adaptirano mleko sa zitaricama,vocem,vanilom jer majcino mleko nema dovoljno proteina,kalijuma i cinka posle 6 meseci.

Nikad mu ne kupujem bebi dezerte napravljene od adaptiranog mleka sa dodatkom cokolade,caramele ili bele cokolade niti cu ga navikavati da to jede.

Skoro smo poceli da jedemo i zdenku,sirni namaz namazem mu na parce integralnog hleba i jede sam,pije dosta vode i bebi cajeva,voli supice da jede,slatkise mu ne dajem bananice,kinder cokolade,keksice cokoladne,samo plazma i bebi keks sto se topi u ustima.

Povrce sa mesom,zumancem,voce bilo iz teglice ili sveze,mlecne proizvode ama bas nsita ne odbija super mi jede(izuzev kad ga muce zubici),skoro sam mu dala sok da proba poceo je da pljuje,ja sva odusevljena,slatko isto nece ,a jeo bi sigurno da sam mu davala na pocetku.

Ja sam se raspisala :kucam: sigurno me ovo ceka od vas :batina:

andrea
    Član
    andrea

Eto vidite bas su razlicita misljenja i saveti u vezi ovoga!! U knjigama pise jedno, doktori savetuju drugo…A svaka mama neka radi onako kako misli da je za njenu bebicu najbolje!!!

Animated Letters

Lilypie 1st Birthday PicLilypie 1st Birthday Ticker

Lilypie Breastfeeding PicLilypie Breastfeeding Ticker

Animated Letters

kaja
    Član
    kaja

Znači , Ivana… :bravo: :bravo: :respekt:

I nek si se :kucam: . Ovo bre može da se koristi kao formula! :bravo:

mayya
    Član
    mayya

Nemanja je krenuo sa vocnim kasicama i posle sasvim lepo prihvatio i povrcne.
    Znaci, sve je od deteta do deteta.
    Godinama unazad je vazilo pravilo prvo voce, pa povrce. Sada vazi prvo povrce. Po meni je najpametnije da svako sam izabere.

Iki
    Član
    Iki

ja joj dajem oba :neznam: jednom kao za rucak povce pa posle podne malo voca. na pocetku sam naravno svakog dana uvodila po jednu namirnicu oko 5-6 dana(sargarepu, krompir,brokoli, bundevu,jabuku,krusku,bananu i kajsiju) i sada samo kombinujem to, dok se ne naviknemo. ali ona uvek uzme malo od ponudjenog. sokove joj ne dajem, probala sam od sargarepe,nece, pa i ne mora. pije vodu i jos je bolje pije ako nakapam u nju moje mleko, probajte, da vidite kako bebe onda vole vodu.
    kao sto rekoh htela sam da cujem kako je vama bilo. puno vam hvala na odgovorima.

Nikola&Anja

Iki, pročitaj ovo http://www.kibid.co.yu/cms/casopis/oktobar-2006/abeceda-ishrane.html. Meni je pomoglo pre skoro 3 meseca kada sam počela da uvodim Nikoli čvrstu hranu. Čak sam i kupila celu knjigu koja zaista ima odgovore na mnoga, ne baš sva, ali na mnoga pitanja. Mi smo počeli sa mlečnim kašama od pirinča i pirinač- kukuruz (žitaricama) koje imaju u sebi formulu, tako da im ukus nije mnogo drugačiji od mleka. Tada je učio da jede na kašičicu. Kasnije kada je došlo na red povrće, on je isto odbijao šargarepu, pa sam mu dodavala u nju malo žitarica, kasnije smanjivala žitarice i nakon par dana jeo je čistu šargarepu. Nije se bunio.
    Nakon povrća sam uvela voće, ali nisam se STROGO pridržavala ovoga što piše. To mi je bio samo orijentir od čega da krenem i kako da rasporedim obroke. On sada jede meso i jaja i skoro svo povrće i voće. Još uvek za doručak i večeru dobija žitarice, ali ujutru najčešće jede palentu. Osluškuj svoje dete i svoje instinkte, oni će ti sve reći! ;]

Jecca
    Član
    Jecca

kaja – 26/11/2007 23:33

[QUOTE]Jade – 26/11/2007 20:00 Ne znam stvarno koliki bi trebalo biti kreten pa ne uzeti svoje dete u ruke.

Ovo ne razumem? Šta time hoćeš da kažeš? ❓ ❓ ❓

Ja nisam dizala svoje dete iz krevetića i nosala je po kući. Milovala sam joj stomačić, grejala termosom, umotavala u pelenu, mazila je po glavi. I ona bi uvek, na kraju zaspala. I sve muke tog tipa su prošle posle prvog meseca (više nismo imali problema sa stomačićem). Ne mislim da sam kreten.

Ono što je moje iskustvo je da je počela jako dobro da kapira stvari sa jedno 3,5 meseca pa na dalje. Sad je takav manipulator da je to strašno, ali ja se „kretenski“ ne dam!! 😉

A što se tiče polusedećeg položaja, Kaype, dozvoljeno ti je da je staviš da sedi tako sa 4,5 meseci pod 45 stepeni (već sam to pisala sto puta, možda sam i dosadna), a posle… :neznam: Mi smo sad u toj fazi.

Kajo da znas da si malo i u pravu, beba place te place drzala je ili ne! Ali mom slucaju je palilo drzanje na ramenu, tako joj grejem stomak i prodje i zaspi i samo je spustim u krevet.

I htedoh jos nesto da predlozim, iako nisam iskusnija mama, ali sam cula. Posto vodu bebe uglavnom ne vole, lepo dodajte svaki put po malo u flasicu, u adaptirano mleko, prakticno razblazite sa destak mililitara i to je vec nesto i plus ce bolje da kaki beba.

Jecca
    Član
    Jecca

racic – 28/11/2007 15:06

Ukoliko beba nikako nece da jede kasicu od povce moze se dodati malo soli, na vrh noza. Mada uvek pokusavajte bez soli pa ako bas nece onda dodajte.

A odkud beba zna da nesto treba biti slanije nego inace. Ljudi, u namirnicama ima dosta soli, uposte se ne zna zasto je covek poceo da soli hranu.

Ivana superiska si napisala svoje iskustvo sa Lukom! Dala si mi puno ideja za buduce dane sa Ninom!

racic
    Član
    racic

Jecca – 28/11/2007 20:22

[QUOTE]racic – 28/11/2007 15:06 Ukoliko beba nikako nece da jede kasicu od povce moze se dodati malo soli, na vrh noza. Mada uvek pokusavajte bez soli pa ako bas nece onda dodajte.

A odkud beba zna da nesto treba biti slanije nego inace. Ljudi, u namirnicama ima dosta soli, uposte se ne zna zasto je covek poceo da soli hranu.[/QUOTE]

A zasto beba lakse prihvati voce i mlecnu kasu nego povrce? Zato sto je ukusnije, pa tako i sa ovim. Naravno da beba ne zna vec jede ako joj se svidja. Ja sam napisala onako kako je meni dr. preporucila da lakse prihvati povrce. Ja nisam solila hranu do godinu dana.

Daria
    Član
    Daria

Slano je stecen ukus i bebe nemaju sklonosti ka slanoj hrani.So opterecuje bubrege.

Ivana B.
    Član
    Ivana B.

Ivana-Lukina mama – 28/11/2007 15:09

Normalno je da beba se u pocetku mrsti mrstice se i na jabuku i krusku,ili na krompir i sargarepu,pa mame odmah misle jaoo nece da jede,ajde da probamo sa slatkim kasicama,zapamtite vi ste te koje korigujete bebin ukus,one to ne znaju vremenom ce jesti ono sto im ponudite.

Mi smo jeli prvo krompir pire,pa sargarepicu,brokoli,pirinac,tikvicu,karfiol,boraniju,spanac,grasak, da bi sa devet meseci uveli paradajz,papriku i plavi paradajz.

Posle je bilo jabuka,kruska,kajsija,breskva,banana,sljiva, nektarine da bi skoro usledilo crveno voce,maline,jagode(ne sveze nego iz kasica jagode) borovnice,mandarine,kivi planiramo i ananas da probamo ali sve postepeno.

Posle je islo sa dodatkom povrca koje smo sve isprobali sem ovo na kraju(paradajz,paprika..) piletina,curetina,teletina,govedina,pileca dzigerica,do godinu dana necemo jesti svinjetinu i ribu.

Dok nismo isprobali gluten,jeli smo pirincane i kukuruzne kase,pa kad smo videli da nema reakcije na gluten poceli smo sa psenicnim grizom,ovsom,jecmom,ustvari kupim Nestle pahuljice sa 7 vrsta zitarica.

Kada je sa glutenom sve bilo ok,poceli smo da jedemo i male makaronice za decu,prelivene jogurtom.

Sto se mlecnih proizvoda tice prvo smo probali kiselo mleko ,pa jogurt,pavlaku,vocne jogurte,ali je u pocetku sve bilo sa malim% masnoce, sad jedemo sve punomasno jer za bebe tako treba.

Krajem sedmog meseca smo probali 1/8 zumaca,pa pauza nedelju dana pa 1/4,pa opet pauza,pa 1/2 i pauza od dve nedelje i posle smo jeli celo 2x nedeljno uz dodatak povrca. Jos uvek sikimo,ali za dorucak pijemo adaptirano mleko sa zitaricama,vocem,vanilom jer majcino mleko nema dovoljno proteina,kalijuma i cinka posle 6 meseci.

Nikad mu ne kupujem bebi dezerte napravljene od adaptiranog mleka sa dodatkom cokolade,caramele ili bele cokolade niti cu ga navikavati da to jede. Skoro smo poceli da jedemo i zdenku,sirni namaz namazem mu na parce integralnog hleba i jede sam,pije dosta vode i bebi cajeva,voli supice da jede,slatkise mu ne dajem bananice,kinder cokolade,keksice cokoladne,samo plazma i bebi keks sto se topi u ustima.

Povrce sa mesom,zumancem,voce bilo iz teglice ili sveze,mlecne proizvode ama bas nsita ne odbija super mi jede(izuzev kad ga muce zubici),skoro sam mu dala sok da proba poceo je da pljuje,ja sva odusevljena,slatko isto nece ,a jeo bi sigurno da sam mu davala na pocetku.

Ja sam se raspisala :kucam: sigurno me ovo ceka od vas :batina:

——————————————————————————————————————————————————-

Pa Ivana, ovaj tvoj post ima da iskopiram i sačuvam u kompu…pravi si doktor za bebe i kuhinju!!! Neka si se raspisala, bar imamo šta da naučimo…Svaka ti čast…!!!

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 558 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.