Ova tema sadrži 832 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  alhemicarka 7 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 833 ukupno)

Sta jedu vase bebe?

• markova mama

Ali, kad se uvodi drugi, pa treci obrok?

kalet
    Član
    kalet

Markova mamo, ja sam neku tabelu ishrane dobila kada smo isli na kontrolu od doktorke. To ti je nesto okvirno. Mozda treba da pitas da ti daju. Tu sve pise.

Lea011
    Član
    Lea011

Trenutno samo mleko 🙂 Za dve nedelje pocinjemo sa kasicama, kad budu napunili 4 meseca.
    Sada jedu Nutrilon 1, za bebe do 6 meseci. Prvih mesec dana su jeli specijalnu kaloricniju hranu, za prevremeno rodjene bebe.

May05
    Član
    May05

do godinu dana sam pratila sve sta maloj dajem da jede ,imala sam tabelu i po njoj sam uvodila hranu,i ja svojoj maloj od godinu dana dajem sve sto ja i mm jedemo,i sve joj se svidja,najvise voli sir, kajmak i jogurt da jede,ali zato djecije kasice nece,kaze „puj“ 😆

nelzi
    Član
    nelzi

najvise ga dojim, a ima 2 nemlecna obroka. Vocni i povrtni (sa dodatkom kuvanog mesa). ponekad mu dajem i palentu umesto povrca. Pirinac sa povrcem ne voli, ali uspem da ga „prevarim“ kada nekoliko zrna ubacim u vocnu kasicu.

andela
    Član
    andela

pa moj sin ima skoro 5 meseci i trenutno ima dva nemlecna obroka obicno ujutru i popodne oko 4 sata a umeduvremenu sisa i pije sokice ili caj.obozava sok od sargarepe dok sa vocnim nije bas odusevljen.inace sisa kad god hoce uopste ne gledam na sat obavezno pre svakog spavanja pa makar i samo malo.

ivamia
    Član
    ivamia

Mia ujutru sisa(oko 7h), pa oko 9 joj napravim rizolino ili mleko (adaptirano) i keks. Oko 12 ruca povrce sa mesom(krompir, sargarepa, tikvice, karfiol, brokoli, spanac, blitva- u kombinaciji po dve vrste povrca sa piletinom ili junetinom). Oko 15 h jede vocne kasice.Sledeci obrok mi je problematican, tj. ne znam sta da joj dajem posto nemam bas dovoljno mleka. Obicno joj dam adaptirano sa keksom(na flasicu).Pred spavanje, posle kupanja sisa.
    Kako se vama cini ovakav raspored ishrane. Ako neko ima neki predlog neka me posavetuje posto sam prilicno skepticna po pitanju sta sve beba sme da jede. Koje jos povrce osim ovog sto sam navela moze da jede sa sest meseci?

MissGak
    Član
    MissGak

Evo nekih receptica koje sam izvukla sa Net-a…

Odlična užina za bebe starije od 8 meseci
    • 1/2 šolje raznog voća
    • 2 kašike pšeničnih klica
    • 1/2 šolje švapskog sira
    • 2 kašike pirea od breskve
    • 1 slatke pavlake
    Sve sastojke mikserom mutite dok ne dobijete finu kašicu
    ———————-
    KAŠICA OD KIVIJA
    • 2 kivija
    • 1 malo švapskog sira
    • 1 kašika kukuruznih klica
    • 1 kašičica meda
    • mrvica pivskog kvasca

Sve sastojke izgnječite viljuškom i umešajte. U kiviju ima puno vitamina C, a u pšeničnim klicama gvožđa. Ovo je jedna izuzetno zdrava kašica.

Možete umesto kivija koristiti bananu, a umesto sira jogurt, ali će tako spremljen obrok imati manje vitamina C, pa dodajte par kapi limunovog soka u njega.
    ———————-
    BOROVNICA – BANANA – JOGURT
    • 1 šolja borovnica
    • 1 cela banana
    • 1 šolja jogurta
    • 2 kašika pšeničnih klica

Bananu iseckajte na kolutove. Borovnicu stavite u rernu i pecite toliko dok ne krene sok. Stavite bananu, borovnice i jogurt u blender i napravite kašu.

Ako je beba starija, u kašicu dodajte pšenicne klice.
    ——————–
    VOĆNI TOFU
    • 40 gr tofua (sir od soje)
    • 1 oljustena banana
    • 1/4 šolje svežeg ili smrznutog sitnog voća
    • 3 kašike pšeničnih klica

Sve sastojke stavite u blender i miksirajte dok ne dobijete kompaktnu masu. Ovu kašicu možete staviti u zamrzivač da se malo stegne i nazvati je sladoledom

MissGak
    Član
    MissGak

P O V R Ć E

Zima je jedini nezgodan period za pripremu kašica od povrća, jer je izbor povrća slab. Ali nemojte oklevati da koristite smrznuto povrće, jedino je vazno da je od poznatog proizvođača i da proverite datum pakovanja i rok upotrebe na pakovanju. Naravno najbolje je ako imate povrće koje ste sami zamrzli i spremili za zimu.

KUKURUZ ŠEĆRAC

Kašica od kukuruza šećerca se pravi sasvim jednostavno. Stavite zrna da se kuvaju toliko dugo dok „meso“ ne izađe iz opni. Tada procedite kukuruz i propasirejte ga kroz gustu cediljku tako da u kašici bude samo meso kukuruza. Kašiču razredite vodom ili majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom.

GRAŠAK ILI BORANIJA

Zimi ćete naravno koristiti smrznuto povrće. U periodu kada tog povrća ima na pijaci koristite ga sveže. Povrće očistite, boraniju očitite od onih neprijatnih traćica i isecite na male komade. Stavite povrče u šerpicu i nalijte sa vodom da ogrezne. Kuvajte na laganoj vatri dok ne omekša a po potrebi dolivajte vodu. Kuvano povrće procedite, stavite u blender, i razredite supicom u kojoj se povrće kuvalo.

PROKELJ

Prokelj dobro operite pa mu odstranite eventualne nezdrave listiće. Isecite ga na tanke šnitice, stavite u šerpicu, anlijte vodom i kuvajte na laganoj vatri dok se ne ukaška. Ispasirajte ili obradite u blenderu zavisno od starosti bebe.

KAŠICA OD ŠARGAREPE
    • 1 šargarepa

Šargarepu operite, očljuštite i isecite na tanke kolutiće. Prelijte vodom da ogrezne i lagano kuvajte dok šargarepa ne omekša. Ako je beba mlađa od 8 meseci onda šargarepu procedite u blenderu napravite kašicu koju ćete po potrebi razblažiti običnom prokuvanom vodom. Ako je beba starija, šargarepu izgnječite sa supicom u kojoj se kuzvala.

MissGak
    Član
    MissGak

…i jos…
    KAŠICA OD KROMPIRA
    • 1 krompir

Krompir možete da oljuštite i isečete na kockice (ili ga možete peći ili kuvati u ljusci ali tada vodite računa da ga prethodno dobro operete da bi uklonili eventualne aditive koji se koriste da bi se krompir sačuvao od klijanja tokom zime). Komadiće krompira stavite u šerpicu i nalijte vodom da ogrezne. Kuvajte na laganoj vatri i vodite računa da vam voda ne ispari.

Takođe pazite da vam se krompir ne prekuva jer će se onda pretvoriti u „lepak za tapete“.

Krompir procedite i pasirajte, a za razređivanje ove kašice možete koristiti vodu u kojoj se krompir kuvao, majčino mleko ili adaptirano mleko kod manjih beba, ili obično mleko ako je baba starija od 6 meseci.

TIKVICE
    • 1 mala tikvica

Birajte manju, mladu tikvicu jer je ona uvek mekša. Tikvicu dobro operite i isecite na male kocke. Ako je beba starija od 8 meseci ne morate skidati koru sa tikvice jer je beba dovoljno stara da svari ovako spremljen obrok. Sravite komadiće tikvice u šerpicu, nalijte vodom da ogrezne i lagano kuvajte dok se ne ukaška. Izgnječite ili obradite u blenderu, zavisno od starosti bebe.

KOMBINOVANO POVRĆE
    • grašak
    • tikvica
    • krompir
    • šargarepa

Ovu kašicu pravite kada je beba već prošla svako povrće pojedinačno a vi ste se uverili da ona pozitivno reaguje na svako od navedenih povrća. Količinu odredite individualno shodno tome koliko beba pojede u jednoj porciji, jedino vodite računa da svako povrće bude podjednako zastupljeno. Tikvicu isecite na mele komade, krompir oljuštite i isecite na tanke kriške, a šargarepu olčistite i isecite na tanke kolutiće.

Povrće stavite u šerpicu i nalijte vodom da ogrezne pa ga lagano kuvajte dok ne omekša. Pasirajte ili spremite u blenderu, dodajući supu u kojoj se povrće kuvalo, zavisno od uzrasta deteta.

NAPOMENA
    So nikada nije potrebna kod pripremanja kašica od povrća za bebu, i zato je ne treba dodavati. Ostale začine kao što su cimet, beli luk i sl. možete dodavati počev od 7 meseca života uz predhodnu konsultaciju sa vašim pedijatrom.

MissGak
    Član
    MissGak

Ovo su neki receptici sta mozete spremiti bebici kada krenete sa nemlecnom ishranom, a ne biste da kupujete gotove kasice itd.

MLEČNA KAŠA
    U 100 gr. mleka staviti 1 kafenu kašičicu (5 gr) opranog i očišcenog pirinča ili pirinčanog brašna (mlevenog pirinča) i kuvati na tihoj vatri sa malo šećera (1 kafena kašičica) dok omekša i pretvori se u kašu. Ovakav obrok dati samo jednom dnevno, umesto mlečnog obroka

(nikako ne dati pšenični griz i keks do 8-mog meseca života zbog nepodnošenja glutena – jedne supstance u pšenicnom brašnu).
    ———–
    ŽITARICE
    Izbor žitarica – pirinač, ovaseno brašno, ječam, pšenica itd…

Bilo koju od ovih žitarica sameljite u mlinu za kafu, ili u multipraktiku. Dobićete fino brašno od kojeg možete praviti kašice za vašu bebu u periodu kada počne da unosi žitarice.

Koristite žuti umesto belog pirinča jer je daleko hranjiviji!

PIRINČANA KAŠICA
    • 1/4 šolje pirinčanog brašna
    • 1 šolja vode
    • malo adaptiranog ili majčinog mleka

Stavite vodu da uzavri. Tada dodajte brašno i kuvajte dok se ne zgusne. Umnešajte malo adaptiranog ili majčinog mleka. Prohladite na odgovarajuću temperatutu i hranite bebu.

JEČMENA KAŠICA
    • 1/4 šolje ječmenog brašna
    • 1 šolja vode

Stavite vodu da uzavri, dodajte brašno i kuvajte desetak minuta. Sklonite sa vatre pa razredite sa mlekom. Ohladite na poželju temperaturu i nahranite bebu.
    Vremenom, kako beba bude odrastala možetem menjati teksturu kašica i kuvati žitarice ucelo (bez mlevenja)

OVSENA KAŠICA
    • 1/4 šolje ovsenog brašna (meljite u blenderu)
    • 3/4 vode

Stavite vodu da uzavri, doajte brašno, porkijte i kuvajte 5 minuta. Razredite mlekim ili možete koristiti neki prirodan voćni sok na koji je vaša beba navikla. Ohladite na željenu temperaturu i hranite bebu.

KAŠICA OD MEŠANIH ŽITARICA
    • 1 kašika mlevenog ječma
    • 1 kašika mlevenog pirinča
    • 1 kašika mlevenog ovsa
    • 1 šolja vode
    • malo adaptiranog ili majčinog mleka ili voćnog soka

Vodu stavite da provri, sklonite sa štednjaka, ubacite žitarice i dobro ih izmiksirajte. Pokrijte i ostavite da stoji desetak minuta. Razredite mlekom ili sokom.

PAHULJICE
    • 1 šolja jogurta
    • 2 kašičice soka od pomorandže
    • 1/2 šolje pasiranih jagoda
    • 1/4 šolje zgnječene banane
    • 4 kašičice limunade
    • kukuruzne pahuljice

Izgnječite sve sastojke i sipajte u kalup, pa ih dobro ohladite. Nakon 30 minuta pospite kukuruznim pahuljicama. Ohladite tokom noći i ponudite detetu kao doručak.

anina mama

cao svi mamama!Skoro sam otkrila ovaj fantastican sajt,tražeći ideju sta da kuvam mojoj djevojčici.
    Ja sam sa primorja, moja doktorica me ovako savjetovala(nemamo gore pomenuti kalendar ishrane):sa šest mjeseci(bebu dojim) počinjemo voćni sokići 15 dana(kompot)(5 dana jabuka, 5 dana jabuka +mrkva, 5 dana jabuka+mrkva+kap limuna), zatim 15 dana voćne kašice, zatim 15 dana povrće,meso 15 dana u kombinaciji sa povrćem, pa žumance 15 dana po malo, i onda prelazimo na jelovnik približno našem. Malo se razlikuje način ishrane od naučnih ali moja beba i ja smo zadovoljni kako napreduje i sl.-volimo sve!
    I dalje nam je mamina papa najmilija,ali sve volimo da jedemo sem instant kasica(npr. Humana)koje se pripremaju sa vodom.
    Nadam se da sam nekome pomogla ko tek treba da započne sa ishranom bebice!Prijatno 🙂

maxmara
    Član
    maxmara

ivamia
    Poslato 15/11/2006 4:51 PM (#21983 – je odgovor na #997)
    Naslov: RE: sta jedu vase bebe?

Roditelj

Poruka: 11

Mia ujutru sisa(oko 7h), pa oko 9 joj napravim rizolino ili mleko (adaptirano) i keks. Oko 12 ruca povrce sa mesom(krompir, sargarepa, tikvice, karfiol, brokoli, spanac, blitva- u kombinaciji po dve vrste povrca sa piletinom ili junetinom). Oko 15 h jede vocne kasice.Sledeci obrok mi je problematican, tj. ne znam sta da joj dajem posto nemam bas dovoljno mleka. Obicno joj dam adaptirano sa keksom(na flasicu).Pred spavanje, posle kupanja sisa.

Od svega ovde sto sam procitala a ima stvarno svega ovo je najpribliznije onome sto savetuju na zapadu tako da samo ovako nastavi ivamia svaka cast ko god da te savetuje i sto se tice rasporeda i namirnica za druge ne zelim nista reci zaista…samo cu reci ono sto jedu sada kasnije ce im se odraziti..tako da ono sto kazete isto sto i mm ija..ja cu reci mm i ja isto sto i beba hehehe…kad budem imala vremena raspisacu se o ovome jer mislim da ima dosta vas koji jako gresite..iznecu sve pa ko hoce nek poslusa…Pozdrav
    :caos:

maxmara
    Član
    maxmara

…jer zaboga ovo je najvaznija tema u podizanju dece ljudi…NAJVAZNIJA SVE OSTALO JE ‘GLANCANJE’…ali ne mogu da ne pomenem da je ovde neko reko da mu dete ima 9.m a jos uvek ga samo doji…. 😯 😯 to je strasno pozuri sve da nadoknadis sada kada je najvaznije bre pa sada ‘staje na noge’ posle je kasno za mnoge stvari….ovde vazi pravilo da majcino mleko vrsi funkciju samo do 4 meseca posle je beskorisno i moraju se uvoditi postepeno razne stvari…pisacu detaljnije o ovome moram jer sam u shoku sta sve pise…nije buckasto dete merilo naprednosti to znajte…ima tu mnogo toga…nemojte se ljutiti ali ovo je moje misljenje koje sam stekla ovamo i poredjivala sa mnogo cim a ko ima imalo logike prihvatice jer je sve lepo objasnjeno…npr kao sto je logicno krenuti prvo s uvodjenjem slanog,jer beba bez problema prihvata slatko jer je na to navikla zato sto je majcino mleko slatkasto… ja cu vam pisati samo o cinjenicama a ne o onome sto namecu mame,bake itd..istrazivanja idu napred svaki dan…
    P.S.prihvatam svaku vrstu kritike

maxmara
    Član
    maxmara

Evo najoh vremena pa koga zanima kako u nemackoj uvode cvrstu hranu nek cita:
    NADAM SE DA CE BAR NEKOM KORISTITI
    Ovo vazi za bebe do 6.meseca trenutno smo dotle stigli… :neznam: ;]
    Pisacu svojim recima pa ne zamerite na greskama.

Ovako savetuju ovde po najnovijim istrazivanjima i ja sam tako radila,do sada beba mi je bila skroz ok,nijedan virus,prehladu,zatvor,temperaturu,grceve..itd nije zakacio:

Cvrstu hranu treba uvoditi postepeno nakon navrsena 4.meseca,znaci pocetkom 5.m.Razlog je taj sto je bebe u tom periodu najlakse nauciti na razlicite ukuse i kasicicu,i sto vec od sestog beba treba dosta drugih namirnica da jede,zbog raznoraznih vitamina kojih u majcinom i adaptiranom mleku nema,a koja su joj neophodna za dalji razvoj.Sve sto izostane u tom periodu od vitamina i minerala se kasnije u zivotu odrazava,iako vecina beba u ovom periodu izgleda u redu,to je isto slucaj i sa ishranom u trudnoci.
    Dakle prvi mesec odnosno 5. je uglavnom privikavanje i isprobavanje u slucaju da je dete alergicno na nesto.Preporucuje se da se pocne sa slanom hranom,odnosno hranom slabijeg ka jacem ukusu.Jer sve bebe lako prihvate slatko,zato sto je majcino mleko slatkasto pa im je to vec poznat ukus i onda nema sile da se nauce na raznorazne slane ukuse.Cast izuzecima.Pocinje se prvo zitarice,povrce,sokovi,voce.Naravno ako zelite da se dete u zivotu hrani pravilno.Jer navike koje stekne sada ostace mu za ceo zivot.Preporucuje se verovali ili ne u pocetku hrana samo iz teglica..a evo zasto,hrana iz teglica:je uvek sveza,ujednacena,ista vrsta istog ukusa,proverena,sterilna,bez pesticida,soli,konzervansa,secera,glutamina i raznih drugih stetnih stvari na koje dete ne treba navikavati,bez obzira koliko vam delovala bljutavo uvekce biti ukusnija nego kad je sami spremite,jer beba ne zna za drugo osim onoga sto joj vi ponudite,sa mnogo vise vitamina nego kad bi je sami spremali,ne isplati se za tako male kolicine trositi vreme i ostalo.

Beba ne zna sta je bljutavo,slano itd samo zna kad navikne da je bas to sto jede zasiti i zato je prihvata,sto je velika prednost za nas i navikavanjam na raznovrsnost zdravih namirnica joj mnogo u zivotu cinimo…jednom ce vam biti zahvalna..kao ja mojoj mami.

Ja sam dakle pocela sa zitaricama jer su ZDRAVE najneutralnieg ukusa da bi stvorila beba osecaj za kasicicu i drugacji ukus jer to je za njih shok(inace sve novo sto uvodite ponavljajte 3.dana sto je dovoljno da bi se otkrila eventualna alergija)ima raznih pakovanja Milupa,Nestle itd pravite kase sa majcinim ili adaptiranim mlekom onako gustina da ne curi nego lepo da ostane na kasicici,svakog dana u podne 12h 4-5 kasicica pa dan za danom po malo vise,sto je rucak,i treba da obroke smanji kasnije za jedno mleko,znaci sa 5 na 4,ako beba posle toga zeli uvek joj ponudite mleko….

….e znate sta osecam se glupo samo nesto pametujem..ako nekoga ovo zaista zanima neka kaze pa cu nastaviti u suprotnom zaista ne bih… 😕

Pozdrav

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 833 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.