Ova tema sadrži 832 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  alhemicarka 7 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 833 ukupno)

Sta jedu vase bebe?

• anina mama

Slažem se donekle sa predhodnim stavom. Greška je velika počinjati od 4,5 mjeseca sa papicama ako beba doji (ako je na adaptirano mlijeko onada mora).Idealno je sa 5,5- 6 mjeseci početi sa ishranom , najprije sokice da se bebin organizam navikne, petnestak dana pa voće, povrće i ostalo.Mislom da smo svi mi koji posjećujemo ovaj i slične sajtove poprilično obrazovani ljudi i da tu nema nekih velikih grešaka.Pa ipak smo tu da bi pokupili iskustva drugih mama i svojoj djecici pružili najbolje, a svaka mama, pa i ona koja griješi, to radi najbolje!

MissGak
    Član
    MissGak

Maxmara svaki savet je dobrodosao.Nije pametovanje podeliti svoje iskustvo sa nama koje jos nismo prosle kroz taj stadijum!!!Aleksu dojim,tako da mu jos uvek nisam nista uvela,a s obzirom na to da lepo napreduje pedijatar se slatko nasmejao na moje pitanje da li je vreme da pocnem…Sacekacu jos nekoliko nedelja…
    U pocetku sam bila skeptik po pitanju ovih novijih istrazivanja,ali vise ne!

JelaJana
    Član
    JelaJana

Mi smo pre 4 dana poceli da ruckamo sokic od jabuke!
    Prvi dan 2 kasicice,pa svaki sledeci dan + 1 kasicica.
    Sargarepa je sledeca na spisku…

Sneki
    Član
    Sneki

Meni je bas drago da cujem sta savetuju pedijatri u Evropi i Americi.

MissGak
    Član
    MissGak

Mi od danas ruckamo kasicicom i odlicno nam ide za prvi put :bravo: :bravo: :bravo:

MissGak
    Član
    MissGak

anina mama – 23/12/2006 5:03 PM

Slažem se donekle sa predhodnim stavom. Greška je velika počinjati od 4,5 mjeseca sa papicama ako beba doji (ako je na adaptirano mlijeko onada mora).Idealno je sa 5,5- 6 mjeseci početi sa ishranom , najprije sokice da se bebin organizam navikne, petnestak dana pa voće, povrće i ostalo.Mislom da smo svi mi koji posjećujemo ovaj i slične sajtove poprilično obrazovani ljudi i da tu nema nekih velikih grešaka.Pa ipak smo tu da bi pokupili iskustva drugih mama i svojoj djecici pružili najbolje, a svaka mama, pa i ona koja griješi, to radi najbolje!

Kao i sve drugo i uvodjenje papica je individualna stvar i potpuno zavisi od bebe.Jasno kada je beba spremna za taj korak.primera radi,Aleksa i dalje jede na svaka dva sata,samim tim moj organizam nema dovoljno vremena da stvori kolicinu mleka koja je njemu potrebna,a pri tom na poslednjem pregledu kod pedijatra(koji je bio pre 5 dana) ustanovljeno je da je jacina tela mog bebana jednaka jacini bebe od 6 meseci.Iz tog razloga dobili smo zeleno svetlo za uvodjenje papica…
    Isto se tako preporucuje prvo upoznavanje sa povrcem,pa tek onda sa vocem jer je bebi mnogo lakse da navikne na slatkasti ukus voca posto je i majcino mleko slicnog ukusa.

tosa
    Član
    tosa

Drage mame, OBAVEZNO SLANE KASE! Ja sam po nekom bebi kuvar davala detetu samo jednom slanu kasu i dve vocne – bio mi je malokrvan, onda bacim kuvar i krenem po svom – dva puta dnevno slanu kasicu sa mesom i uspeli smo!

MissGak
    Član
    MissGak

I jos nesto,ako bi mame koje pominju tu tabelu ishrane mogle nekim putem da nam je dostave bila bih zahvalna!!!

jeja
    Član
    jeja

Imam bebu staru 7 nedelja,za sada samo sisa ali je na prvoj kontroli dobila samo 800 gr.Doktorka je savetovala da ne uvodim vestacku formulu,a beba sad jede na svaka 2 sata pa i cesce, pri tom ne znam da li napreduje kako treba ili ne .da li neko ima slicno iskustvo/beba ne place, nije razdrazljiva , jedino sada umesto 5-6 stolica koliko je imala prethodnog meseca sda ima 1

MissGak
    Član
    MissGak

Ukoliko ti doktorka nije predlozila dohranu verovatno je sve u redu i nema potrebe za tim.Nisi samo navela nakon kog vremena je bila prva kontrola?
    Ako beba sisa bez problema,a ti imas mleka mislim da tu nema drugih problema.Koliko sam upucena strucnjaci savetuju dojenje i kako kazu-NE POSTOJI LOSE MAJCINO MLEKO!
    A to sto cesto jede takodje ne bi trebalo da znaci problem,postoje periodi u bebinom razvoju kada prolazi kroz „ubrzan rast“ samim tim cesce zahteva hranjenje-to je bi slucaj kod nas jedno vreme…
    Ti samo uzivaj u svojoj bebici i ne brini..

jeja
    Član
    jeja

Hvala na odgovoru 🙂 kontrola je bila posle tacno mesec dana od rodjenja.Verovatno sam ja sada malo vise opterecena tom pricom jer sam starije dete dohranjivla jer je imao jako izrazen refluks i ne samo da prvog meseca nije napredovao nego je i izgubio 200 gr u tezini ali je posle doslo sve na svoje mesto.

MissGak
    Član
    MissGak

Interesuje me kada ste uveli svojim bebama grasak i buraniju?Ovde od gotovih kasica za pocetnike moze se naci samo sargarepa,krompir i bas grasak i buranija,a ja sam citala kako se ovo povrce uvodi kasnije…
    A kasica od psenice…procitah da se uvodi kasnije..
    Isto tako vecina kasica sadrzi paradajz koji se ne preporucuje do 1.godine…
    Dakle sve odstupa od pravila,a ja vise nemam ideje sta spremati…a tek smo poceli…
    valjda je normalno da se sve samo vrti u krug…
    Ah da,jos jedno pitanje-da li voce treba da zameni dorucak ili veceru,vidim da su i tu misljenja podeljena… 🙄

Sneki
    Član
    Sneki

MissGak, ako pronadjem svesku napisacu ti! 😆
    Ono sto se sigurno secam jeste da proizvodi od psenice se uvode kasnije,cak i posle god dana zbog alergija.
    Mahunarke, koliko se secam :hmm: , valjda posle 9tog meseca. Najbolje da pronadjem ja svesku
    Mozes davati pirinac..
    Mislim da mozes davati spanac, al obavezno da bude u kombinaciji sa mlekom.
    Voce mu valjda dodje kao uzina, obrok pre rucka.

JelaJana
    Član
    JelaJana

[big]Pravila kod uvodjenja dohrane[/big]

Izmedju cetvrtog i dvanaestog meseca beba neprestano menja broj obroka, menja vrstu hrane, menja i “instrumente” – prvo je sisala, sad treba da nauci da se sluzi kasicicom, da pije iz case. Ne preporucuje se uvodjenje flasice jer se moze desiti da beba pocne da odbija da sisa kada zakljuci da ne mora da se “muci” time sto ce da vuce mleko – iz flasice ono samo ide kap po kap.

U principu, pokusajte da koristite kasicice kada dajete bebi njene prve sokice i kasice. Ako beba koristi flasicu, pokusajte sto ranije moguce da je izbacite i uvedete koriscenje case (danas na trzistu postoji ogroman izbor odlicnih a i prelepih casica sa tzv. pacjim kljunom) jer dugo koriscenje flasice, tj. cucle moze lose da se odrazi na rast bebinih zubica, razvoj govora i sl.

Beba u principu ne voli promene; one je zbunjuju. Neraspolozena je za napor koji zahteva neprekidno prilagodjavanje novinama. Zbog toga se, pri uvodjenju promene, treba pridrzavati odredjenih pravila.

Osnovno pravilo koje vazi za svaku promenu je da treba ici postepeno, bilo da se radi o povecanju kolicine hrane koja je vec davana, bilo da je u pitanju uvodjenje nove vrste hrane. Ovo je neophodno da bi se i bebin ukus i stomacic prilagodili promeni. U sustini, kad god uvodimo novu hranu, bebi dajemo jednu kafenu kasicicu i ukoliko se ne pojave promene na kozi, ako ne povraca ili ne dobije ucestale retke stolice, svaki dan povecavamo kolicinu hrane za po jednu kafenu kasicicu.

U sestom mesecu se pocinje sa uvodjenjem nemlecnih obroka. Medjutim, nemoguce je ocekivati da beba preko noci navikne na tu novu promenu, novi ukus, novu konzistenciju hrane. Potreban je prelaz od oko petnaestak dana. Ako potraje i duze, nemojte se brinuti.

Prilkom promene mora se voditi racuna da se radi samo o promeni jednog elementa. Na primer: necete detetu dati krompir i meso istog dana ako se to radi prvi put. Detetu je potrebno da se navikne na ukus namirnica kada mu ih date pojedinacno. Pored toga, ukoliko se ispostavi da dete ima problema sa varenjem, ne biste mogli da odredite da li je to zbog mesa ili povrca.

Jos jedno pravilo: Moze se desiti da dete odbija hranu ukoliko mu dajete novom kasicicom; neka deca ne vole hladne metalne kasicice, pokusajte sa plasticnom.

Odaberite povoljan trenutak za uvodjenje nove namirnice u bebinu ishranu – ne uvodite novine onog dana kada je dete umorno, ima temperaturu ili mu raste zub.

Novinu uvodite u vreme onog obroka kada je dete najgladnije.

Postujte detetov ritam ali nemojte suvise cekati sa uvodjenjem promena. U protivnom, bice vam teze.

JelaJana
    Član
    JelaJana

[big]Hrana koju bi trebalo izbegavati u prvoj godini zivota[/big]

Neke vrste hrane mogle bi izazvati alergijske reakcije kod tako male dece, stoga bi ih trebalo potpuno izbegavati.

KRAVLJE MLEKO je česti alergen. Zvanični pedijatrijski stavovi u svetu a i kod nas su da je prehrana majčinim mlekom apsolutno najbolji način prehrane odojčadi, a da je, nakon toga, prehrana fabrički proizvedenim mlečnim preparatima mnogo bolja od prehrane adaptiranim kravljim mlekom.

Vaše mleko, naravno, i nakon godinu dana nastavlja biti bolji izbor od kravljeg mleka. Zapravo, jedino mleko koje je Vašem detetu potrebno je Vaše mleko. U nekim delovima sveta odrasli uopšte ne piju kravlje mleko, ali im, uz kvalitetnu prehranu, to ne smeta da budu sasvim zdravi.

Ako dete nije dojeno, kravlje mleko ne mora biti jedini izvor kalcijuma. I mlečni proizvodi uvedeni u prehranu s 10 meseci su isto tako dobar izvor kalcijuma. 100 ml kravljeg mleka ima nešto manje od 110mg kalcijuma. Osušeni peršun ga, na primer, ima čak oko 1400mg na 100g. Drugi dobri izvori kalcijuma su šipak, peršun, lešnik, kelj, suve smokve, beli luk, pasulj, suve kajsije, salata, praziluk, raž, susam.

MED nikada nemojte davati detetu mlađem od godinu dana. Med može da sadrži bakteriju koju dečji sistem za varenje i imunološki sistem ne mogu podneti i koja uzrokuje dečji botulizam.

JAJA
    Cela jaja izbegavajte tokom detetove prve godine. Počnite s tvrdo kuvanim žumancem nakon što dete navrši 10 meseci života. Belance je jaki alergen.

SO može preopteretiti detetove nerazvijene bubrege. Osim toga, dete ne treba navikavati na ukus slanog jer to formira njegove prehrambene navike za čitav život.

U porodicama s istorijom alergija treba biti posebno oprezan sa hranom. Dohrana se tada može još malo odložiti, ali se nikako ne bi smela uvoditi pre navršenih 6 meseci života i majka bi trebalo da bude jako oprezna koju će hranu dati detetu. Visoko alergena hrana su: pšenica, kukuruz, svinjetina, riba, kikiriki, paradajz, luk, kupus, lešnik, orah, začini, citrusno voće i sokovi, čokolada i sva ostala hrana koja uzrokuje alergijske reakcije kod nekog drugog člana porodice ili se pokazalo da dete reaguje na nju preko majčinog mleka.

Hrana koja se ne bi smela uvoditi pre nego što dete navrši godinu dana zbog rizika od gušenja:

– lešnik, orah, kikiriki
    – grožđe (cela zrna)
    – kokice
    – sirova šargarepa i sva ostala hrana koja se može slomiti u veliki zalogaj
    – bombone

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 833 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.