Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Dojenje Šta mame koje doje ne treba da jedu zbog grčeva

Ova tema sadrži 62 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Ushtipak 6 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 63 ukupno)

Šta mame koje doje ne treba da jedu zbog grčeva

• simona78
    Član
    simona78

Nedgje sam cula ili procitala da nije preporucljivo jesti pecurke dok traje period dojenja :neznam: A ja ih baaaas volim i vec mi nedostaju jela sa sampinjonima, na primjer… Zna li neko nesto o ovome :neznam:

stancha
    Član
    stancha

Pecurke spadaju u grupu namirnica koje nadimaju(kao pasulj,kupus,karfiol i sl.),kaze se za njih da su „teska“ hrana :neznam: Ja sam strogo vodila racuna dok je bebica bila bas mala(supice,corbice,pire,keks i sl.),posle sam se postepeno opustala i obogacivala svoju ishranu :> Sad npr. jedem sve,cak mi se desi da pojedem i ljuto :doomed:

uniona
    Član
    uniona

mame, imam pitanjce u vezi jagoda
    i ja sam cula da jagode ne bi trebalo jesti zbog alergije, a da li se to odnosi na sveze jagode ili i na dzem od jagoda, sok od jagoda…?

pirgo7
    Član
    pirgo7

meni Dr rece ni sok od jagoda da ne pijem…:neznam: :neznam:

meni se cini da je Ljubi juce imala grcice od paprika :hmm: mozda?
    a smiju li se breskve jesti, tako mi se jedu…uhhhh

мирка

Пирго,
    ја сам јела јагоде сасвим нормално. Првог дана сам појела 10-ак и пошто није било никаквих проблема сутрадан сам их јела колико ми се јело.
    Ако се бринеш, поједи нпр. пола брескве, па сачекај да видиш да ли има неких реакција код Љубице, мада ја не верујем да ће их бити. Инаљче, мислим да се претерује са том нашом исхраном. После порођаја треба да се опоравимо и да једемо разноврсно, а мени се исхрана свела на кромпир, шаргарепу и месо. Јана је и поред тога имала грчеве и онда сам решила да почнем да једем нормално.

мирка

pirgo7 – 6/8/2008 10:05 u bolnici su nam rekli da izbjegavamo persun i mahunarke od kojih se stomak nadima. A i ako se pojede, treba popiti solju kamilice

Сад тек видех ово…

Першун треба избегавати јер смањује количину млека, а махунарке због грчева….

SInCerITy
    Član
    SInCerITy

pirgo7 – 13/8/2008 15:40

meni Dr rece ni sok od jagoda da ne pijem…:neznam: :neznam:

meni se cini da je Ljubi juce imala grcice od paprika :hmm: mozda?
    a smiju li se breskve jesti, tako mi se jedu…uhhhh

Vrlo lako moguce da je imala grceve od paprika ako im nisi skinula ljuspicu. Pozeljno je da ogulis svo voce prije nego ga pojedes, krusku, jabuku, breskvu … ja sam tako radila, barem prvih 40 dana.
    Tu sigurno ima nesto, kao sto sam vec napisala, pazila sam na ishranu, a Tijana je opet imala grceve, mislim da je to sve individualno od bebe do bebe, moja je bila alava pa je imala grceve, da nije, mozda ih ne bi ni imala jer sam pazila na ishranu.
    Inace bebe lenjivci sisavci 🙂 imaju manje i blaze grceve.

simona78
    Član
    simona78

A smije li GROZDJE???

Leptir
    Član
    Leptir

Mi sva sreca nemamo grceve,doduse pazim sta jedem,za N.G. sam pojela 2 sarme i to vece je prekukao,verovatno od kupusa.
    Ne jedem pasulj,grasak,boraniju,kukuruz,sve sto je kiselo… pecurke jedem 🙄 Jagode nisam ni videla za ova 2 meseca 8)

Diana01
    Član
    Diana01

Mene je uvek zbunjivalo to za grceve…Verujte mi ako je neko nedisciplinovan sto se tice ishrane , to sam onda ja, ali moja beba nije imao grceve uopste :neznam: Ja ne biram mnogo, ko neki svastojed sam…e sad , moguce je da je ipak vezano za to sto je ova hrana ovde takva pa i ne dolazim puno u susret sa tim teskim namirnicama tipa pasulj prebranac , i razna druga zacinjena jela. Finci jedu crni hleb uglavnom i doktorka mi je rekla da od toga bebe mogu da imaju grceve ali moj Luka nije imao, tako da to sve zavisi. I takodje dosta pijem Colu i duga gazirana pica, i ona se navodno smatraju izazivacem grceva. Na kraju krajeva zavisi i od same bebe verovatno .

zozon
    Član
    zozon

jeste da mi je treće dijete, ali sam zaboravila šta je sve na listi nepoželjnih namirnica. znam ono osnovno: nezačinjeno, ništa kiselo, ništa mahunarke. moj bebac će sutra imatti 4nedjelje i pomalo ima grčeve, a ja crkoh od gladi jer jedem samo supice, krompir, kuvano meso i tjesteninu. pomalo jedem jagode ali čeznem da smažem kilogram odjednom, i trešnje (mmmm), ali ne smijem.
    pa ako ima neko da se razumije ili neko iskustvo……bilo bi korisno

(neki dan sam pojela samo malu sarmicu koja je napravljena s vrlo malo aleve paprike, bebac je plakao strašno) 🙄

vele
    Član
    vele

imas na forumu podforum dojenje i tamo bezbroj korisnih saveta.

http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=4655&posts=40#M499263

:caos:

Vanessa_K70

Svaka peta beba pati od grčeva koji počinju sa dve-tri nedelje starosti i prestaju do kraja četvrtog meseca. Pravi lek ne postoji, ali neki saveti mogu pomoći da se grčevi ublaže.

Sve bebe plaču, ali one koje plaču duže od tri sata, više od pet dana nedeljno imaju infantilne kolike, odnosno, stomačne grčeve.

Stomačni grčevi se ispoljavaju nekontrolisanim produženim plačem kod bebe koja je inače zdrava i dobro uhranjena. Oni se podjednako javljaju kod dečaka i devojčica, kod beba koje se doje i koje se hrane bočicom. Nešto su češći kod prvorođene i ranije rođene dece.

Pedijatri naglašavaju da grčevi obično počinju kad beba napuni dve do tri nedelje a smanjuju se ili potpuno prestaju do kraja četvrtog meseca. Pravi uzrok kolika nije do kraja razjašnjen.

Sigurno je da nastaje zbog nezrelosti digestivnog trakta, a nakupljeni vazduh izaziva bol i neprijatnost. Kako funkcija varenja sazreva, beba postaje tolerantnija.

Drugi moguć uzrok je nezrelost bebinog nervnog sistema pa su preosetljive i burno reaguju na obične stimulanse kao što su zvuk, svetlo, promena položaja. Pri kraju dana bebe su još uznemirenije što rezultira dugim periodom plača.

Zabrinutost roditelja može pogoršati stanje, jer bebe osećaju njihov stres, postaju i same nespokojne i sve se završava napadom plača. Glavni simptom je konstantan plač bez vidljivog razloga u dužem periodu, prodorniji od normalnog, a naročito izražen uveče.

Bebe sa kolikama podižu glavu, savijaju kolena prema trbuhu, zacrvene se u licu, prave grimase i ispuštaju gasove. Kolike se pogoršavaju posle hranjenja. Nekada se javljaju u toku hranjenja pa bebe prekidaju obrok.

Grčevi uzrokuju i probleme sa uspavljivanjem i dužinom spavanja. Između tih epizoda, bebe su dobro, dobro jedu, dobro napreduju i ne pokazuju nijedan znak bolesti. Bez obzira kako dramatično izgledalo, grčevi nisu ozbiljno stanje.

Glavni problem je stres i zabrinutost koji se stvaraju u kući. Roditelji teško izlaze na kraj sa neprekidnim plačem i važno je pružiti im podršku. Grčevi ne zahtevaju pomoć lekara, a pedijatrijski pregled treba da eliminiše druge medicinske probleme i potvdi bebino zdravlje.

Inače, ne postoji izdvojen ili dokazan lek za kolike, ali neka pomoćna sredstva mogu biti od koristi i osloboditi gasove. Majke koje doje treba da izbegavaju da jedu hranu koja može da pogorša grčeve kod bebe, a to je pre svega hrana koja nadima, kao kupus, karfiol, brokoli, paškanat, pasulj, crni i beli luk, citrusno voće, začinjena hrana, kofein i alkohol.

Decu na prirodnoj ishrani treba dojiti što duže, jer odbijanje može pogoršati grčeve. Postoje položaji i postupci koji umirujuće deluju na bebu sa grčevima – beba se drži uspravno ili na trbuhu, može da se nosi u „kengur“ nosiljci, duže kupajte bebu jer joj topla voda može prijati i lagano masirajte stomačić.

Najbolje je uvek bebu uzeti u naručje i utešiti je, čime se postižu veoma važani efekati, jer na ovaj način pokazujemo bebi da je volimo i da smo tu zbog nje.

TanjaApatin

dali neko zna dali se smeju jesti lubenice posto ih obozavam?

vele
    Član
    vele

tanja, ja bih rekla da slobodno mozes, barem ja planiram da ih tamanim i kad se porodim i budem dojila 😆

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 63 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.