Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi PORODICA Samohrani Roditelji Sta mislite o samohranim majkama?

Ova tema sadrži 21 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Iva&Lule 9 godine, 2 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 22 (od 22 ukupno)

Sta mislite o samohranim majkama?

• dialectica

Njamii, hvala sto si podelila svoje iskustvo. Ono se uklapa sa mojom slikom o samohranim majkama (roditeljima) u Srbiji. Ko god da si i sta god radis, „okolina“ uvek verno ceka da sudi, da kritikuje u tvoje lice, i da komentarise iza tvojih ledja. To se desi iako ne poznajes nikoga u komsiluku, ako si u braku, bez dece, u bilo kakvoj situaciji. Predvostavljam da samohrane roditelje dobiju vecu parcu kolaca price iz komsiluku :).

A majstori :ruganje:. U pravu si. Kad sam bila trudna sa prvim detetom, majstor je dosao da popraqvi boljer a ja sama u kuci, a nisam govorila srpski uopste. Bilo je… neprijatno. Cela prica je toliko sramotna da necu ni da je napisem.

njamiii
    Član
    njamiii

Sto se nekovencionalnih porodica tice, nemam neki jasno definisan stav. Nemam dovoljno „iskustvenih“ informacija, tj. kako se pokazalo u praksi, da bih mogla da formiram konacno misljenje. Iskreno, nisam se time ni bavila nesto detaljno, ali na osnovu nekih clanaka koje sam usput iscitala, rekla bih da to lepo funkcionise (naravno, postoji i ono ko je clanke pisao). Licno moje subjektivno misljenje, ono cisto seljacko, liseno naucnih teorija, stavova psihologa, sociologa itd. jeste da detetu jesu potrebne 2 primarne figure u zivotu koje ce mu pruziti ljubav, paznju, neznost, brigu, zastitu, a ostalo je stvar vaspitanja i kucne edukacije. Slazem se sa Anitom u tome da je detetu potrebna u zivotu i figura istog pola (ne nuzno roditelj, vec neko ko je blizak i konstantan), jer vidim da je mome bratu muska figura jaaako falila (do duse odrastao je sa 4 zene – 3 sestre i majka), to i on sam kaze. Nas krivi jer ima „zenski mozak“, pa ga sve devojke vrte oko prsta 😉
    Bitno je da dete ima stabilnos i sigurnost u okviru porodice, ostalo su sve varijace. Naravno, „istorodni“ roditelji moraju biti dovojno stabili za ovu ulogu (ovo kazem jer nije lako ici „mimo sveta“) i da znaju detetu na pravi nacin da objasne porodicnu strukturu.

Sto se tice takve porodice u Srbiji, sada, licno svome detetu (bioloskom ili usvojenom) nema sanse da bih tako nesto priustila. „Steta“ koju bi dete imalo zbog porodicne situacije uopste nije za razmatranje kada se uzme u obzir steta koje bi mu nanelo drustveno okruzenje. Ili se ne bih odlucivala za decu ili bih se odlucila za inostranstvo.

Inace, juce sam procilatala „sigurnosno uputstva za dolazak na Paradu Ponosa 2010“ i jako me je rastuzilo…
    Ljudi ne shvataju da vrlo lako moze da se desi da povredjuju nekoga sebi bliskog i dragog, a da to ni ne znaju… Bas bezveze…

dialectica

Slazem se u potponosti, nije lako ici mimo sveta. Ja sam isla u skolu sa jednom devojkom koja je imala dve majke, i meni je to bilo sasvim normalno. Njena bioloska majka je na pocetku bila u braku sa muskarcem, i dobili su dete. Onda je „shvatila“ da je lezbejka, i razvela se. Tako da je devojka imala dve majke i jednog oca, i tri sire porodice. U tome nema nista lose :).

Angel
    Član
    Angel

Naravno da ne mislim nista lose niti imalo negativno o samohranim majkama! Osudjujem zene koje u braku ostaju na silu tj po svaku cenu. Iako im ne ide, ne vole muzeve ili ih oni ne voli i recimo varaju. U ostalom nekad samo ljubav nije dovoljna! To je nesto MNOGO gore. Uvek je bolja zdrava rastava nego gluma, svadje, patnja, foliranje da je sve savrseno i ostalo sto ide uz takvu situaciju. Pa cak i ako se u tome svemu nalazi dete.

Moja jako dobra drugarica se nedavno rastavila i u toku je razvod i jako sam ponosna na nju, na nacin i brzinu kojom je izasla na kraj sa tom situacijom. Ona je veliki covek i mnogo je volim!
    Isto tako moja baka je samohrana majka od kad znam za nju. Ona je ljudina nevidjena koja je uvek fantasticno funkcionisala sama i uvek je bila dovoljna samoj sebi i detetu. Posle muza bila je sa jednim covekom par godina pa je ovaj zbrisao staroj ljubavi cim se razvela od muza, a baka je ostala sama. Pokusala je, verovatno se razocarala i vise nije pokusavala. To je bio njen slobodan izbor. Napravila je sebi zivot kakav joj savrseno odgovara. I nikad joj nista nije zafalilo a ni mome ocu. Naravno da mu je otac nedostajao, ali to je zato sto ga nije video od malena. Inace da je bilo normalno i da su se vidjali iako su roditelji bili rastavljeni, sigurno bi bio srecniji ali ni ovako nije bio ni na koji nacin osakaceno dete i covek. Ima porodicu koju obozava i koja njega obozava i srecan je.

Moja ujna je samohrana majka i ima sina koji je u srednjoj skoli. Mlada i slatka, nije kriva sto je moj ujak skot i sto je dok je jos bio sa njom drugoj zeni napravio cak troje dece. Naravno nije to htela da trpi i nije od onih koje zmure i misle da ih ceo svet ne vidi ako one ne vide ceo svet, i sada zivi srecno i normalno. Dete vidja oca, vidja ga i ona zbog deteta i sve ok. Ujak i dalje seta od cveta do cveta jer je iskompleksiran, ima para i ima sve ali nikada nece moci da povrati godine koje su ostale iza njega i ni jedna da prostite sisata glupaca od dvadeset godina, sa kojom je, to nece promeniti.

Ono sto je sigurno je to da se zene uvek snadju, na ovaj ili onaj nacin. Jedini koji su na gubitku u slucajevima samohranih majki sa decom, su bivsi muzevi tj ocevi te dece. Po mom skromnom misljenju.

dialectica

Angel – 14/11/2010 10:31

Naravno da ne mislim nista lose niti imalo negativno o samohranim majkama! Osudjujem zene koje u braku ostaju na silu tj po svaku cenu. Iako im ne ide, ne vole muzeve ili ih oni ne voli i recimo varaju. U ostalom nekad samo ljubav nije dovoljna! To je nesto MNOGO gore. Uvek je bolja zdrava rastava nego gluma, svadje, patnja, foliranje da je sve savrseno i ostalo sto ide uz takvu situaciju. Pa cak i ako se u tome svemu nalazi dete.

Moja jako dobra drugarica se nedavno rastavila i u toku je razvod i jako sam ponosna na nju, na nacin i brzinu kojom je izasla na kraj sa tom situacijom. Ona je veliki covek i mnogo je volim!
    Isto tako moja baka je samohrana majka od kad znam za nju. Ona je ljudina nevidjena koja je uvek fantasticno funkcionisala sama i uvek je bila dovoljna samoj sebi i detetu. Posle muza bila je sa jednim covekom par godina pa je ovaj zbrisao staroj ljubavi cim se razvela od muza, a baka je ostala sama. Pokusala je, verovatno se razocarala i vise nije pokusavala. To je bio njen slobodan izbor. Napravila je sebi zivot kakav joj savrseno odgovara. I nikad joj nista nije zafalilo a ni mome ocu. Naravno da mu je otac nedostajao, ali to je zato sto ga nije video od malena. Inace da je bilo normalno i da su se vidjali iako su roditelji bili rastavljeni, sigurno bi bio srecniji ali ni ovako nije bio ni na koji nacin osakaceno dete i covek. Ima porodicu koju obozava i koja njega obozava i srecan je.

Moja ujna je samohrana majka i ima sina koji je u srednjoj skoli. Mlada i slatka, nije kriva sto je moj ujak skot i sto je dok je jos bio sa njom drugoj zeni napravio cak troje dece. Naravno nije to htela da trpi i nije od onih koje zmure i misle da ih ceo svet ne vidi ako one ne vide ceo svet, i sada zivi srecno i normalno. Dete vidja oca, vidja ga i ona zbog deteta i sve ok. Ujak i dalje seta od cveta do cveta jer je iskompleksiran, ima para i ima sve ali nikada nece moci da povrati godine koje su ostale iza njega i ni jedna da prostite sisata glupaca od dvadeset godina, sa kojom je, to nece promeniti.

Ono sto je sigurno je to da se zene uvek snadju, na ovaj ili onaj nacin. Jedini koji su na gubitku u slucajevima samohranih majki sa decom, su bivsi muzevi tj ocevi te dece. Po mom skromnom misljenju.

Lepo je citati da ima i ljudi sa kojima se potpuno slazem ovde! Svidelo mi se i to sto si napisala na temi u paradi ponosa :).

Angel
    Član
    Angel

E pa bas mi je drago ;] :bravo:

Iva&Lule
    Član
    Iva&Lule

Angel – 14/11/2010 11:31

Angel,ovo si bas lepo napisala,takodje isto mislim 🙂

Moja tetka je 25 godina samohrana majka troje dece…Teca je poginuo,a ona je ostala udovica,a deca mala,sa jednim roditeljem,deca koja treba da se skoluju,vaspitavaju.Pored male penzije koju su deca dobila iz oceve firme uspela je da ih odneguje,vaspita i od njih napravi ljude.Nikada se nije udavala niti je imala nekog.Dok su njena deca bila u skoli,ona je cuvala tudju decu kako njenoj deci ne bi nista falilo.Moja mama cesto govori,kako neka deca imaju oba roditelja pa su nevaspitana,narkomani,lopovi,a ona sama uspela je da ih izvede na pravi put.Pored toga sto su svo troje divne osobe,fakultetski obrazovanje,sada dobri roditelji….Njima je falio otac tokom odrastanja i dan danas im fali 🙁 Jednom je u skoli bila tema jedan dan “Moja mama“ drugi “Moj tata“,sestra je o majci napisala samo takav sastav,pun ljubavi,divljena pozrtvovanja.Iako, je za temu o tati bila oslobodjena da ne pise,ona je ipak napisala da je i profesorka plakala.Moj tata se uvek trudio da bude uz njih,mogu reci da su u njemu gledali oca i nikada njih nije odvajao od svoje dece…
    Ali, eto, zena moze sama da uspe,mlada,nezasticena,sa bezbroj problema iza sebe i ispred sebe.
    Ja joj se divim,i svaki put kada pogledam nju, njenu decu, njenu unucad sve vise i vise joj se divim kako je uspela sama…Dok komsinica je ostavila svoje dve cerke,jedna od 7god.druga 10 god,kod roditelja,jer joj muz otisao u inostranstvo nije se javljao godinama,ne pita za nju i decu,a ona da bi se udala za drugog ,svoje cerke ostavila.Devojcice moraju da se najave kad zele da vide majku,cesto samo i preko kapije pricaju….Sto puta se pitam kako je mogla????Gde ce joj dusa?

Gledanje 16 članaka - 16 do 22 (od 22 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.