Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Ishrana Dece Šta ste u stanju da uradite da bi beba jela?

Ova tema sadrži 44 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  ija_ftn 7 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 45 ukupno)

Šta ste u stanju da uradite da bi beba jela?

• malisha75
    Član
    malisha75

Evo mene opet sa biltenom. Definitivno je hranjenje krenulo na bolje. Ne samo da hoce da jede, nego se ni ne umusa jako tako da smo poceli da se hranimo i u setnji :). Ocigledno je to bila prolazna faza i neki skok u razvoju jer bas primecujem velike promene u psihomotornom razvoju. Mozda ovo nase iskustvo pomogne nekome da prevazidje zabrinutost kad beba nece da jede. Jos i pre nego sto je ponovo poceo da jede, odustala sam od vecitog nudjenja razlicite vrste hrane. Ponudim, ako nece, dobice kad mi pokaze da je gladan.
    I dalje mu nudim da sisa posle svakog obroka sa namerom da tako unese dodatnu tecnost a i da se pospesi varenje. I tu ima uspeha, vise se ne pati sa stolicom kao ranije. Ne znam da li to ima veze sa dojenjem, ili je jednostavno naucio da treba sada malo vise da se potrudi nego kad je samo sisao.
    Nego, sad imamo novi problem, ako se uopste moze tako reci. Svi obroci su mu pomereni za nekoliko sati. Kad se probudi, nije gladan, jer se budi nocu da sisa. Onda „dorucak“ rastegne do 14h. Zbog toga kasno ruca, oko 18h, a ja bih volela da mu je tad vec vecera. Veceru pojede oko 21h i onda krecu ture sisanja, do jutra sisa bar tri puta. Pokusavam da ga ponovo uobrocim, ali za sada nam ne ide bas najbolje. No, dobro, srecna sam sto uopste hoce da jede…

ana26
    Član
    ana26

Malisha, nista ne brini, jos ste mali, do okvirno 9. meseca je sve to neka priprema za pravu klopu, sika mu je i dalje mnogo vaznija od celog sveta, pa ni uobrocavanje ne moze da prodje. Kako bude rastao, prestace da sisa nocu (moj je sa osam meseci sisao 3 puta nocu, a vec sa devet je prestao da se budi, mada je to sve individualno), sve vise ce mu se dopadati hrana koju mu nudis, i sve ce to doci samo od sebe.
    Evo, moj decak sad ima skoro godinu dana, jos uvek sisa ujutru i uvece, ali mu to jutarnje sisanje vise dodje da prekrati glad do dorucka jer je gladan u rekordnom roku od pola sata posle sikenja.

njamiii
    Član
    njamiii

malisha75 – 14/6/2009 23:02

Nego, sad imamo novi problem, ako se uopste moze tako reci. Svi obroci su mu pomereni za nekoliko sati. Kad se probudi, nije gladan, jer se budi nocu da sisa. Onda „dorucak“ rastegne do 14h. Zbog toga kasno ruca, oko 18h, a ja bih volela da mu je tad vec vecera. Veceru pojede oko 21h i onda krecu ture sisanja, do jutra sisa bar tri puta. Pokusavam da ga ponovo uobrocim, ali za sada nam ne ide bas najbolje. No, dobro, srecna sam sto uopste hoce da jede…

Istu muku muchimo… S tim shto imam utisak da celu noc sisamo, bukvalno na svakih sat vremena… :uzid:

Medvedic
    Član
    Medvedic

Mom malom gospodinu je naprosto dosadno u hranilici,on nema strplenja da miruje ni dok jede!!Nije da on ne bi jeo,ali je problem izdrzati i tih 10-tak min na jednom mestu…

Sta radimo,pa izigravamo animatore a naravno,na hranilici stoji vise kojekakvih igrackica i gluposti,nego same hrane..Jer,ako mu je dosadno i nema sta da mu privuce paznju,nece ni da otvara usta,vec kmeci,odbija hranu i pokusava da izadje iz hranilice…U prvo vreme sam mislila da nije ni gladan,pa sam prekidala hranjenje i pustala ga napolje,ali onda sam uklavirila da zapravo nije to u pitanju,vec neimanje strpljenja izdrazti dok se kasica ne pojede…

A sad smo u fazonu pustanja spotova na mobilnom.Pustim mu „Medu Brundu“ ili „Zmiju-zabu“ ili tako neku prepoznatljivu stvar i onda gleda u to i rucka kao lud…Kad i tad pocne da negoduje,e onda znam da se sad zapravo naruckao koliko mu je trebalo…

MilicaCale

Da dodam, kod nas novi momenti. Poceo je da pravi probleme u stolici, uprkos filmicima igrackama. Sad je resio da ce sam sebe da hrani. Oduzme mi kasiku i umoci drsku u hranu, razmazuje rukama… sve, samo ne jede. Ja uzmem drugu i ubacujem mu u usta. Onda primeti nju, pa mi i nju oduzme. Tek sa tri kasike resimo problem. Ja ga hranim, a on radi posao. Sreca pa cvrste stvari stavlja u usta, i bar se tako hrani (recimo, parce hleba, plazma, vocka), a ja dodajem koliko mogu. Naravno, cela tacna umazana i ceo Sava. Neka, samo nek se zeza, dok god jede (valjda ce za godinu da uvezba, pa da pojede neku kolicinu sam). Ostaje mi da se nadam (krece u jaslice, pa ce valjda tamo da ga nauce :))

iva69
    Član
    iva69

A ja sam mog pre neki dan udavila! I onda sam zamislila tete iz centra za soc. rad na vratima i sad sam kuuul- ako oces jedi ako neces- jedi smoki!

malisha75
    Član
    malisha75

Opet ja 😆 .

Kod nas su se desile neke značajne promene. Neverovatne ili sasvim očekivane, kako se uzme 🙄 .

Unazad nedelju dana Ivan jede kao sumanut 😯 . "Provalio" se potpuno. Pojede sve što mu ponudimo, ne bira, i skuvano, i gotovo, i slatko i slano, SVEEEEEE. Pre neki dan je za ručak pojeo celu kašicu povrća i mesa (190 g) i posle se jos "zasladio" sa skoro celom voćnom kašicom od 125 g. E, tad sam se već zabrinula da će ga boleti stomačić. I dalje se konstantno vrpolji na stolici i moram malo da lovim usta kašikom, ali, hranjenje je postalo pravo zadovoljstvo :klanjam: . Ima tri redovna obroka, u pristojno vreme, i uz to sisa još bar tri puta.

Mislim da je ova faza definitivno bila neki skok u razvoju. Ne znam kako bih to objasnila, ali, drugačiji mu je pogled, brblja na neki novi način, više komunicira, počinje da puzi. Nadam se samo da će ova faza "Hoću da jedem" potrajati :).

njamiii
    Član
    njamiii

Choveche, kako ti zavidim. Mi sa 9 meseci i dalje shtrajkujemo. Shiznucu totalno, delom shto on nikako da krene da krka ko pristojan chovek, a delom shto nikako ne mogu da ga uobrochim. I mi imamo tri „konkretna“ obroka, a ujutru, izmedju oborka (znachi za 2 uzine) i uveche sikimo pred spavnje (ne rachunam sto milijardi budjenja i nocnih podoja). Ajde molim te kucni kad shta radite, kad vam je prvo sikenje, kad ustajete, doruchak, ruchak itd… I koliko pre nocnog podoja mu dajesh vecheru.
    Neki me vec ubedjuju da mu smanjim podoj, tj da izbacim te dnevne, kako sigurno zbog toga nece lepo da ruchka, al’ ja se nekako josh uvek nedam i u fazonu sam da ovim tempom, Boze zdravlja, nastavim do godinu dana, pa onda da svedem na ujutru i uveche.

malisha75
    Član
    malisha75

E, da, možda bi bilo dobro da otvorimo temu tipa „Dojenje i uvođenje hrane na kašiku“, jer nekako mislim da se bebe koje ne sisaju pre uobroče, ili bar bebe koje ne sisaju na zahtev.
    Mi smo ritam uhvatili tek u poslednjih nedelju dana tako da ne znam da li sam baš merodavna da već sada pišem o tome.
    Ivan ustaje oko 8h. Tad doručkuje voće ili voće sa žitaricama. Onda se igra jedno 1,5h pa spava još sat. Negde oko 11h sisa. Ruča povrće i meso oko 14h. Pa opet igranjac. Sisanje recimo oko 17h i oko 20h večera – žitarice. Onda kupanje, igranje. Znake umora pokazuje tek oko 22h. Uspavljuje ga mm tako sto ga nuna u rukama par minuta, ili eventualno uz sisanje, mada nam to nije navika. Ponekad se desi da on nece da sisa pred spavanje a meni su prepune grudi i mrzi me da se cedim pa ga onda uspavanog stavim na grudi i on posisa sve bez problema. Znači, zaspe negde oko 23h i do 8h ujutro se budi jednom da sisa oko 4h (ako imam sreće, a ako ne, budi se 2x, oko 2h i oko 5h).
    Ranije sam mu ujutro, nakon buđenja odmah davala da sisa. Međutim, tad nije hteo da doručkuje sve do 11h, a i tad je brljavio i završio sa obrokom kasno, pa nam je i ručak bio pomeren, kao i sve ostalo.
    Ja bih jako volela da svedemo sisanje na ujutro i uveče što pre je moguće, a posle godinu dana, samo uveče. Sad mi to deluje kao nemoguća misija. I inače, ove dnevne podoje ja ni ne računam u obroke, to mi više deluje kao spas za žeđ, a ne kao hrana. Bebi u ovom uzrastu treba već nešto mnogo ozbiljnije. Takoc, možemo mi da mislimo šta hoćemo, a beba sebi i tako sama pravi raspored koji joj odgovara. Zaključujem da je svako nerviranje suvišno sve dok beba napreduje i raspoložena je 🙂

ana26
    Član
    ana26

Malisa, ne opterecuj se time da uobrocis bebu, videces, sve ce to doci samo od sebe. Imate jos puno vremena da provedete na siki, iskoristi ga, jer posle ce mu se sve vise svidjati prava hrana, shvatice i sam da sika i nije nesto, i bukvalno, ako budete postepeno ukidali podoj po podoj (ja sam to radila jedan podoj mesecno, evo, sad sa godinu dana sisa samo ujutru) nece ni osetiti i sve ce proci bez frke.
    Poljubac za vas :-*

malisha75
    Član
    malisha75

Ana, ne opterećujem se ja, samo još uvek po ceo dan mislim o bebinoj hrani :ruganje: :ruganje: :ruganje: . Proći će i mene ta faza 🙄 , nadam se. Pa će doći neka druga 😆 . Sve je to u stvari super!

:-* i za vas i sa malim zakašnjenjem čestitke za veliki rođus :cvecko:

biljanagj
    Član
    biljanagj

Evo i ja da se javnem na ovu temu pošto je beba sličnog uzrasta. Mi nismo imali fazu nejela, s obe devojčice sam uvela dohranu s punih šest meseci a do tada su samo sikile. Obe su kašičicu odlično prihvatile i sa Stašom je sve išlo školski. Super je spavala, od dva meseca cele noći bez buđenja, lepo napredovala. I s Lenkom sve isto osim spavanja. Znači legne oko deset, sama zaspi, sisa i nakon podoja je ubacim u njen krevet i to je to. Međutim buđenje u dva je obavezno, pa opet oko pet, osam,…svaki put sisa i definitivno ustaje u deset. Tad jede voćnu kašicu, spava oko sat vremena oko 13 časova, pa ručka povrće i meso, spavka opet oko sat vremena oko 18, nakon toga jede žitarice koje ne voli i pojede maksimum oko 50mililitara (izmuzam se) a nakon toga siki. I opet pre spavanja siki? Šta mislite da li ona previše siki i kako da izbacim noćne podoje koji me načisto zbunjuju? Sad češće siki po noći nego kad je imala tri meseca. Napominjem probala sam da joj dam dudu, ili vodu što nju samo iznervira pa onda neće da spava. Planiram da do godinu zadržim podoje ujutru i naveče, a posle godinu da zadržim večernje još neko vreme, naravno, ako ona to bude želela. Ali bih da izbacim noćne,…pomagajte!

MilicaCale

biljo, pogresno ti je mesto za pitanje. ali, kad si vec tu, probaj da ljuljas nocu, i nikako nemoj da dojis u krevetu, lezeci, nocu, ako to radis. Verovatno samo zeli da se grli sa tobom.

biljanagj
    Član
    biljanagj

E, vidiš Milice, to mi još nije palo na pamet. Hvala. Što se tiče teme, nadovezala sam se na Malishino pitanje o uobročavanju bebe.

MilicaCale

Nema problema, a vec imas na temi nocno spavanje ili izbacivanje nocnih podoja, nesto slicno.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 45 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.