Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Vaspitanje Starije dete i nova beba u kuci

Ova tema sadrži 147 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Natasa 7 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 136 članaka - 136 do 148 (od 148 ukupno)

Starije dete i nova beba u kuci

• mima80
    Član
    mima80

Divno Malisha 🙂 A tebi jos jednom jedan veliki :respekt: kako si sve ovo izgurala sama, svaka ti cast!

Kod nas je situacija solidna, Gavrilo je ok prihvatio brata, u principu ga ne ferma nesto mnogo i nije mu zanimljiv ali nije imao ljubomorne ili agresivne ispade. Nekad kad se posvadjamo a ja nosim bebu trazi da ga uzmem, pa onda spustim bebu i nosim ga minut-dva, i to je to. Pre par nedelja je krenuo u vrtic tako da je situacija dosta laksa, tamo je poceo i da spava od prosle nedelje. U principu nema nekog univerzalnog saveta, situacija je uslovljena brojnim faktorima – koliko je staro starije dete, kakvog je karaktera, koliko je beba zahtevna, da li starije dete ide u vrtic, da li imate pomoc sa strane, koliko tata radi itd. A fore tipa da starije dete prvo vidi bebine noge prilikom prvog ulaska bebe u kucu ili reci mu da mu je beba kupila poklon, mislim da samo trenutno mogu da zabave dete. Prihvatanje novonastale situacije je dugotrajan proces, mi smo na samom pocetku i nadam se novim trenucima o kojima je Malisha pisala

anita75love
    Učesnik
    anita75love

I malo po malo…..fora jedna, fora druga….trenutna zabave za starijeg batu/seku malo danas-pa malo sutra…..eto u startu manje stresa a više radosti ………i dan po dan, prolazi to čuveno vreme za „dugotrajan proces prihvatanja i adaptacije“ uz tačno onoliko manje haosa koliko je bilo više osmeha i igre……
    I gle čuda-prođe 6 meseci, a prvenče polako shvata da taj mali smotuljak ne predstavlja nikakvu opasnost po njegovo mesto u kući i srcima….
    i to baš u pravo vreme, jer mlađi potomak je sve manje samo „bezazlena beba“koja leži i mirno posmatra svet iz svog ćoška uz samo povremena deranžiranja i počinje aktivno traži svoje mesto u igri sa starijim detetom (sa sve puzanjem, otimanjem i glodanjem igračaka i rušenjem poređanih kockica…..) ……….
    i gle opet čuda-stariji nije previše revoltiran istim i čak pristaje da svoje igračke podeli sa malim „napasnikom“…..čak šta više dotad već ima veoma izražen zaštitnički stav prema potrebama i željama mlađeg deteta….
    zato jer ta beba ima tako slatke noge….i zato jer mu je ona kupila te kocke koje je porušila……a i taj autić koji trenutno balavi……a kupiće mu i još ponešto pa će se zajedno igrati….i sve tako u krug šta god vam padne na pamet……..
    A onda je to samo korak do „druženja“ i jurcanja po kući puzeći i trčeći! I nema otmanja, ni udaranja, ni plača, ni guranja ni potencijalnog povređivanja……i onda zaista možete da odahnete i da iako su oboje strašno mali možete da ih mirne duše ostavite same u prostoriji ili skrenete pogled sa njih na nekoliko sekundi i znate da se neće desiti ništa što ne bi trebalo kao posledica ljubomore! A to je veoma veliko olakšanje, bar meni bilo-jer dvoje male dece ionako morate non stop paziti zbog slučajnih povreda-i to što ne morate voditi računa o „namernim“ uslovno rečeno, je velika stvar!
    Čak šta više starije dete vas može i obavestiti o opasnostima koje prete mlađem kako bi ste to na vreme sprečili (što stariji redovno radi „mama bebi ide ka kupatilu…….mama, skloniću ovaj autić jer je mali da ga bebi ne proguta, ……..vidi, došao je do ivice kreveta i hoće da siđe……)
    Možda sve ovo ne pije vodu kod dece starije od 5 godina i tu treba više ići na „razum“ i objašnjavanja…..ali mlađa deca su strašno naivna i sugestivna i to se jako lepo može iskoristiti da im se „proda priča“ koja će im više od sveg polemisanja ovog sveta pomoći da se lakše prilagode, zavole mlađe dete i da sve prođe u najboljem mogućem redu!
    I naravno da sve zavisi od temperamenta deteta i od gomile stvari….ali zato su tu roditelji da fore i metode prilagode detetu…..
    :-*

chencha
    Član
    chencha

Anita, izgleda da je pokazivanje nogica stvarno carobna formula, posto vidim da je kod vas situacija idilicna:)
    Kod nas, verovatno jer nismo pokazivali bebine nogice, nije sve tako idilicno. Mali ubrzano sustize velikog po velicini 😆 , pa se manje – vise ravnopravno otimaju oko igracaka i to otimanje, sem jurnjave po kuci, im je poslednjih mesec dana omiljena zajednicka aktivnost. Ovih dana, skoro bez prestanka, ratuju oko nekog plasticnog francuskog kljuca, dok ostatku radionice sa 7935 komada raznog plasticnog alata i ne prilaze 🙄 Stariji je vrlo revoltiran kada mu mali porusi konstrukciju od kockica, dok se mali bacaka i valja po podu kada stariji povrati otetu igracku. ALi sa druge strane, vec imaju neke svoje igre (skroz bez moje asistencije), ljube se i maze kad stariji stigne iz vrtica, dele svu hranu (ovo bih i da izbegnem, pogotovo u sezoni virusa, ali je nemoguce), stariji nece da ide ni u kakav „provod“ (rodjendan, kupovinu, setnju…) bez mladjeg itd. Sve u svemu, mislim da ce se pozitivne strane male razlike izmedju njih pokazati tek sledece godine, kad mali ozbiljnije proprica i kad uspostave pravu komunikaciju.

tirina
    Član
    tirina

Malisha iskreno se radujem tim momentima i jedva čekam da dođu, ali moram i priznati da izgleda pravimo prve korake ka njima 🙂

Pre deset dana uživali smo u prvoj zajedničkoj igri i slatko smo se smejali. Ja sam držala batu, a ona se smejala pa je i on počeo naglas da se smeje, pa se ona bacakala po krevetu što je njemu bilo još smešnije i tako smo dobili prvi zajednički snimak sa puno osmeha.
    Voli da ga ljubi, da se mazi sa njim, da ga pripazi dok ja odem do kupatila da operem ruke, a posebno je srećna kad treba da mu pokaže zvečku da ne plače.
    Pre par dana bili smo kod mojih i ležali su zajedno u onom prenosivom krevecu, kada sam izašla iz sobe čula sam kako mu priča Snežanu i sedam patuljaka, a kada sam posle par trenutaka ušla da vidim šta rade videla sam kako ona dok priča objašnjava i rukama, a on zadivljen gleda i u nju i u njene ručice.

Ostaje nam samo da se izborimo sa njenim histerijama pa mi čak na momente deluje da i to prolazi i da naravno u velikoj meri zavisi od rekacije roditelja u datom momentu.

Sad se igramo gluvih telefona jer me ništa ne sluša i priča u isto vreme kada i ja…..:roll: 🙄

malisha75
    Član
    malisha75

Tirina, baš mi je drago da se i kod vas situacija popravlja! A to kako starije dete može da nasmeje mlađe i obrnuto mi je stvarno čarobno! Mogu da ih zamislim u krevetiću i kako velika seka priča priču :love: . Držim vam fige da se izborite i sa histerijama, polako i strpljivo, ako ikako može 😉 .

Ema kao baš mala beba nije bila smejalica kao njen brat koji je oduvek veseljak. Ali, kad bi joj se on obratio veselim tonom, ili je samo veselo pogledao, ona bi odmah počela da se smeje glasno. Mm i ja smo mogli da dubimo na glavi, ali takvim smehom nas je retko počastila (mislim na period kad je imala 3-4 meseca). Sad se situacija promenila, uveseljavaju se međusobno, a i mi dobijamo svoju dozu sreće najveće. Sve je mnooogo opuštenije.

Chencha, kad sam u prethodnom postu rekla da još uvek „ima svega“ tu sam mislila i na svađe i otimanje igračaka i pogotovo knjiga koje su bati najdragocenije! Iako ih ima baš puno, uvek oboma treba ista. Ali, to je valjda uobičajeno 🙂 .

Nama je najkritičniji period kada on dođe umoran iz vrtića, a ona puna energije jer se tek probudila posle podnevne dremke. Njemu je verovatno dosta frke i drugara, želi da se osami, uzme jedno desetak knjiga, sedne na krevet i „čita“. A ona jedva dočeka da on dođe kući, pa samo obleće oko njega, hoće da radi sve što i on, zna lepo da lista knjige, ali joj on ne dozvoljava i kad mu se približi on je odgurne, pa tu bude plakanja i kukanja. To traje oko pola sata, onda oboje ručaju i posle je milina. Lepo se igraju jedno sat vremena, do popodnevne dremke. Onda ja uspavljujem Emu, najčešće uz dojenje, a on sa ćebencetom legne pored nas i uspava se :love: . Posle dremke opet kreće puzeća žurka, do fajronta.
    I kod nas ima izliva ljubavi, pri čemu su oni fizički nekad malo pregrubi – zna da je zgrabi i jako zagrli, a ona samo vrisne. A ona najveću ljubav iskazuje tako što se podigne na kolena, visoko podigne ruke i onda se baci na njega pa deluje kao da ga napada. U tom momentu izgledaju kao mečići kada se igraju :love:
    I jos anegdota iz vrtića. Pre neki dan mi priča vaspitačica kako su se igrali u pesku i pravili tortice pa svakom detetu pevali Happy birthday. Kada su svima otpevali, on je insistirao da se napravi još jedna tortica za Emu i da se i njoj peva, iako nismo bili tamo :love: .

Napisah roman, ali šta ću, neka mame vide da ih čeka puno lepih momenata. Tako se lakše prebrodi težak početak.

pulinka
    Član
    pulinka

I ja sam vam svima duboko zahvalna na vašim iskustvima.
    Tirina, i kod nas je identično-seka se ludira, a bata se kikoće kao lud.
    Jedino ostalo nije idilično.
    Ah, kad nemam fore, forice i armiju pomagača.

marmit
    Član
    marmit

Drage moje iskusne mame, ja sam preplašena! Tek sam ustanovila trudnoću, a već sam prepadnuta kako će Vuk prihvatiti bebu, kako ćemo se snaći i organizovati. Vuk je jedan veliki nestaško, razmaženko i neposluško, ali ume da bude i mnogo dobar. Tipičan jedinac, dečak, snažan i vetropirast. Počela sam da mu pričam o bebi, ali ne znam koliko on to shvata. Verovatno će biti bolje kad stomak počne da raste. On će na leto imati 4,5godine, nekako se tešim da će biti malo razumniji. Jako sam prepadnuta i pomislim da nisam ni normalna čime se opterećujem a još nisam ni bila kod dr da potvrdim trudnoću 😳 .

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Marmit, opusti se! Sve dodje na svoje!
    I veruj mi na rec, on je dovoljno star da sve razume i shvata…..nemoj mu prerano pricati o bebi-nema potrebe, dovoljno je kad pocne stomak da se vidi. A tada ce biti i sve sigurnije u vezi trudnoce.
    Inace, sto se dece tice sve obicno bude suprotno-ti o kojima brinemo da su razmazeni i nemirni-ispadnu najsamostalniji i najrazumniji a oni o kojima smo imali misljenje da ce lako-obicno pokazu u manjoj ili vecoj meri neke znake ljubomore (mozda bas zato jer od njih previse ocekujemo a oni su ipak samo deca)…..
    Moj stariji je bio to sto ti kazes-zahtevan, nemiran, razmazen,……a ispade da bolji stariji bata od njega nije mogao da postoji!
    Za mladjeg sam imala stav-pa sta ima on da bude ljubomoran-on nikada nije bio jedinac…i kao dete je samostalniji, razumniji itd…….ispostavilo se da je vezaniji za mene nego sto sam mislila-nije klasicno ljubomoran, voli seku ali se pomalo ocito boji za svoje mesto.
    Eto…….
    :-*

alhemicarka

Marmit, cestitam :zvezda: :zvezda: :zvezda: ! Zelim ti lepu i laku trudnocu.
    Potpisujem Anitu. Opusti se i uzivaj u trudnoci i pusti da sve ide spontano.Pred porodjaj ces mu kupiti igracku, tj. to mu je poklon od bebe i tako ga pripremas s tim nekim forama. Kad nas to nije upalilo i prvenac je i dalje ljubomoram. Cak se plasim da ne povredi batu, ali tako je, kako je. Guramo dalje. Svaki dan nova iznenadjenja.
    Vidim da si previse zastitnicki okrenuta prema prvencu i plasim se da ne napravis istu gresku kao ja. Smanji kolicinu paznje koju mu posvecujes postepeno, jer kad dodje beba moraces vecinu paznje da posvecujes njoj, a on ce se osetiti odbaceno.
    Sa ove tacke gledista ja bih sada tako radila, jer kod kuce imam po ceo dan ispade ljubomore.
    Kad kazem da mu manje posvecujes paznje, mislim da mu se ne odazivas na svaki mig i plac i sl.

marmit
    Član
    marmit

Hvala drage moje. Ja kontam da se sve nekako sredi, jer Bože moj, toliki ljudi imaju po dvoje i više dece, pa ne bi niko imao da je to nemoguće. Ja se nadam da će Vuk do leta sazreti, da će mu se moći objasniti. Samo da ja stasam da mogu napolje, onda sam na konju, bojim se tog perioda posle samog porođaja dok sam ja još nikakva, ali dobro, da ne paničim pre vremena…

malisha75
    Član
    malisha75

Marmit, čestitam ti novu trudnoću, i želim ti zdravu bebu! Slažem se da je prerano za euforiju. Nema potrebe da se dete opterećuje apstraktnim zamišljanjem bebe na koju će još jako dugo čekati. Tj, ne znam kakav je tvoj sin, ali, ja mom da sam rekla da će dobiti seku dok to još nije bilo očigledno, svaki dan bi me pitao po hiljadu puta kad će doći seka. Oni još ne kapiraju koliko je to 8 meseci. Ja se ni ne sećam kada sam mu rekla, ali mislim da nije bilo pre nego što mi je stomak baš jako porastao. Uglavnom, dolazak seke nam nije bila glavna tema razgovora, više smo se koncentrisali na ono što je njemu aktuelno, a tek poneka aktivnost je bila vezana za seku – čitali smo neku prigodnu knjigu, kad je beba bila najaktivnija, on mazio stomak pa se ona mrdne, a on to oseti i bude srećan i tako, ništa specijalno. Ne znam da li sam ranije pisala, ali kod nas je ono što sam ja očekivala kao problem, prošlo idealno, a problemi su se javljali tamo gde ih ni u snu nisam zamišljala. Deca su različita i nikada ne možeš da znaš unapred kako će reagovati… Veća razlika rekla bih, bar u početku ima svoju prednost u tome što detetu puno toga možeš da objasniš, a dvogodišnjak po pravilu prolazi kroz neke razvojne faze u kojima mu najmanje treba beba brat/sestra… A onda opet dođe sledeća faza u kojoj dragoceno mesto zauzima i brat/sestra…

marmit
    Član
    marmit

Hvala Malisha. Vuk je prilično nezainteresovan za male bebe, tako da je stvarno prerano forsirati ga sa tim. Tu i tamo ga pitam hoće li beba bit dečak ili devojčica, ako mi zahteva da ga podignem ja mu kažem da ne mogu jer imam bebu i moram da je čuvam i tako neke stvari. Bratove devojčice su mnogo zainteresovanije za bebu, one su već počele da ostavljaju stvari za bebu, možda zato što su devojčice.
    Uh, očekujem probleme, mada, kao što kažeš, može da me i iznenadi. Razlika od 4.5godine je dovoljna da on može nešto da razume. Dosta je posesivan, sve je njegovo, ništa ne da, mi još nismo sklonili krevetac jer je on do skora spavao u njemu, sad sam u rebusu da li da ga pakujem ili ne… bojim se da ako ga ne sklonim da neće dati bebi tamo da spava jer je njegov, iako ne spava u njemu, a nešto me mrzi da ga sklapam pa opet rasklapam! Biće teško, ali ćemo, kao i vi, nekako pregurati. Druge opcije nema!

Natasa
    Član
    Natasa

Gledam oko sebe i vidim da svuda postoji veca ili manja doza ljubomore medju decom. To je verovatno normalno, ali roditelje i te kako to sekira. Kumina deca i deca moje prijateljice se stalno tuku. Ja npr. nikada nisam bila ljubomorna na sestru, ali razlika izmedju nas je 11 godina. Ne znam…sve je individualno…. Dolazak jos jednog clana je velika promena u porodici.

Gledanje 136 članaka - 136 do 148 (od 148 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.