Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Vaspitanje Starije dete i nova beba u kuci

Ova tema sadrži 147 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Natasa 7 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 148 ukupno)

Starije dete i nova beba u kuci

• mamaTanja
    Član
    mamaTanja

Hvala svima na iskustvima i podrsci.Trudim se da cerka bude ukljucena u aktivnsti oko bebe kao sto je i bila od samog pocetka.Imamo i samo vreme za nas dve kad bebu okupamo i spremimo na spavanje,onda se nas dve mazimo i pevamo pesmice.Svaki dan je sve bolje,vise ne trazi da spava kod bake nego mi je rekla a voli da bude kod kuce.Valjda je prosao onaj prvi talas frke i zbrke a i svi koji dolaze donose i njoj poklone i slatkise a ona otvara i svoje i batino.Dobro je,a i meni je sada laknulo.

biki
    Član
    biki

:bravo: Eto vidis da se moze,polako,pa je navedi da zavoli bebu,da je cuva i stiti.Moj Nidza gine za svoju sestricu!Ali smo mnogo radili na tom odnosu uzmedju njih dvoje i bogu hvala uspelo nam je.

stancha
    Član
    stancha

Evo i mojih iskustava posle porodjaja.Koliko god da sam strepela da ce se kod prvog deteta javiti ljubomora kad se rodi beba,izgleda da nije bilo razloga za to.Evo i posle skoro mesec dana ja ocekujem da cujem neku izjavu u kojoj se nazire ljubomora,ali nista(mada sam negde cula da i to nije normalno?).Bata naprosto obozava sekicu,a to se vrlo lepo vidi na slikama-odusevljenje u njegovim ocima sve govori.Od seke je dobio transformerse i izjavio je da mu je to omiljena igracka zato sto mu je ona kupila,jednom prilikom mu kazem-sine,pozdravila te baba,a on odmah na to-a Kacu?
    I da ne duzim,ima puno primera,za sada je super…videcemo dalje!

Ivana B.
    Član
    Ivana B.

Ja sad čekam svoju prvu bebu, tako da nemam još iskustvo sa svojim bebama, ali moram vam ispričam situaciju kad sam ja dobila brata… Inače ja sam najstarije od četvoro djece, i kad se rodio moj brat ja sam imala 1 god. i 10 mjeseci!
    Prije svog prvog rođendana sam prestala da nosim pelene i koristim nošu, i sve je bilo super… Ali kad se rodio moj brat, odmah tih prvih dana kad su došli iz porodilišta, ja se ujutro probudim, dođem sama iz spavaće sobe do dnevne i vidim moju majku na trosjedu kako drži bebu!
    Ja se zaustavim na vratima dnevne i popiškim se u gaće, iako sam to bila prestala prije skoro godinu dana! Moja majka nije vjerovala što mi se to dešava od jedanput, i nije odmah ukapirala o čemu se radi i zbog čega to radim…
    Pošto sam to ponavljala nekoliko dana…svakog jutra kad bi ih vidjela zajedno…moja majka je ukapirala o čemu se radi i pronašla foru, i čim bi ujutro čula kako ja ustajem iz kreveta i trčim put dnevne, samo bi brzo ostavila mog brata iza sebe na trosjedu i raširila ruke put mene da me zagrli, govoreći mi: „Jeli se to probudila majkina srećica“!
    Fora je naravno upalila, ja sam letjela kod majke u zagrljaj i odmah joj tražila nošu… Majka je od tada bila veoma obazriva i ja sam prestala sa takvim izlivima ljubomore i nastavila da koristim nošu kao i ranije!

Jedino sam imala još jedan ispad kad je moj brat imao oko 3 mjeseca…majka je bila u kupatilu, moj brat je na svom ćebencetu ležao na trosjedu, a ja sam ga „čuvala“!!!
    Neznam kako sam došla na tu „divnu ideju“, ali ja sam povukla ćebence da bebu obalim na patos! Srećom majka je u tom trenutku izlazila iz kupatila i vidjela šta namjeravam…Ipak nije imala vreman da me spriječi u namjeri, ali je uspjela da postavi ruke i ublaži pad…a tu je bilo i ćebence…uh… Baš sam bila dobrica!

Brandza
    Član
    Brandza

😯 Ivana B. …

Ni ja nemam iskustva po ovom pitanju,jer ocekujem drugo dete…ali znam iz primera moje starije sestre da ta situacija moze biti zeznuta…ona je imala 3 godine kad sam se ja rodila,i nije mi se bas obradovala 😆 …u skolici me nije crtala (imali su da crtaju porodicu),govorila je da nema sestru,i bilo je tu puno bisera…ali i moji roditelji kazu da su oni glavni krivci…odmah po mom rodjenju,nju su upisali u zabaviste,za sve je bilo „nemoj ovo,nemoj ono ,ti si starija,ona je mala“,i po mom rodjenju vise su mi paznje posvetili,racunajuci da je ona velika…Iz tudjih gresaka se uci,ja njihove necu ponoviti,trudicu se svim silama da Anja ucestvuje u svemu i da se nijednog momenta ne oseti zapostavljena…po mom misljenju,upravo iz ovih i njima slicnih razloga,vise paznje treba posvetiti starijoj deci (u tom nekom pocetku),jer su oni svesni svega…

stancha
    Član
    stancha

Brankica021 – 2/12/2007 10:47

😯 Ivana B. …

po mom misljenju,upravo iz ovih i njima slicnih razloga,vise paznje treba posvetiti starijoj deci (u tom nekom pocetku),jer su oni svesni svega…

Slazem se potpuno-ovi mali samo traze da budu siti,suvi i naspavkani i nista drugo ih ne interesuje,barem dok su sasvim mali.

uros
    Član
    uros

Ja još uvek nemam drugo dete ali je na putu pa sam pomalo u frci kako će sve to izgledati. Uroša već uveliko pripremamo na novog člana familije i čini mi se da to dobro prihvata ali ipak to za njega još uvek nije stvarnost pa nisam sigurna da li će tako biti i kada se bebac rodi. Ja mislim da je neophodno da svaka od nas obavezno nađe vremena za starije dete da se slučajno ne bi osetilo odbačenim ili ugroženim i da ga maksimalno treba uključiti u sve ono đto bi i on ili ona mogli eventualno da rade oko bebe, npr. da nešto dodaju i malo pomognu, to će im u njihovim očima mnogo dati na značaju.

mimica
    Član
    mimica

ja imam dvoje dečice, razlika je dve ipo godine.
    moj sinčić nikada nije pokazivao ništa loše pema bebi već pema meni.isto kao i kod tebe.iprošlo je to.hvala bogu posle jedno petog meseca ta ljubomora polako jenjava. najviše me je bolelo kada sam morala da dojim aleksandru a on dođe plačući najtužnije i govori mi :“pusti nju ,uzmi mene, pusti nju da plače!“. trudila sam se da provodim što više vremena sa njim kada ona spava. i onda kada bi se probudila on je bio strašno ljut. ali u dr.spoku piše da su to sasvim normalna osećanja sa kojima oni moraju da se suoče. i iako su agresivni treba ih izgrditi a onda i zagrliti i utešiti.

mamaTanja
    Član
    mamaTanja

buduce mame dvoje ili vise dece,sta da vam kazem.Ako imata srece procice bez vecih trzavica ako ne onda samo strpljenje,strpljenje i strpljenje i ogromne kolicine ljubavi za sve.Svaka pomoc sa strane je dobrodosla.Mi smo se prilicno uhodali i kada nam je mm kuci sve funkionise a kada nije malo zaskripi ali ne vise onako kao na pocetku.Svako dete je drugacije pa samim tim i pristup.

tanja011
    Član
    tanja011

moj sin ima 9 god. cerka 15 mes. ona je rodjena na njegov 8 rodjendan !!! jedino sam insistirala da njegova zurka bude dogadjaj dana a ne beba koja nema pojma jos sta se desava. tako je i bilo. rodjenje bebe se slavilo sutradan. a on kaze da mu je ona najlepsi rodjendanski poklon ikada!!
    njega sam polako „uvukla“ u pricu tako sto smo oko nje sve zajedno radili i to mu je bilo jako zanimljivo. uz to se i navikao na to da vise nije jedino dete u citavoj familiji.
    i naravno insistirirala sam da svi gosti koji dodju, kao i do tada, prvo pridju njemu pa tek onda bebi. mislim da mu je to bilo posebno drago.
    sada je vec on i pricuva na kratko i sav je ponosan na to

kalimero
    Član
    kalimero

Andrej je rodjen 10 godina posle Lene. Lena i Andrej nemaju istog oca i iako zivi sa nama bio je strah kako ce ga prihvatiti. U toku cele trudnoce ona je bila deo nase ekipe za odlaske na UZ (cak je za jedan odlazak zamoljena uciteljica da je pusti sa poslednjeg casa). Kako sam odrzavala trudnocu sve vreme sam bila kod kuce i pricala joj o lepim i manje lepim stvarima koje nas ocekuju sa dolaskom bebe. Andrej se rodio u julu i posto smo znali orjentaciono kada ce to biti poslali smo je na letovanje sa njenim tatom (ona je tako zelela jer sam joj objasnila da je taj pocetni period najtezi i da je zarad nje dobro da nebude tu). Po povratku bila je odusevljena njime a i sacekao ju je poklon od bate. Svi koji su dolazili da vide batu donosili su i poklon njoj. Ponekada bi se desila kriza ali nista veliko i nista traumaticno (jer je ona ipak dovoljno velika da joj se mogu objasniti neke stvari). Oni su sada fenomenalan tandem. Nikome se Andrej neobraduje i nenasmeje kao njoj. Ona ga prosto obozava. A mi se trudimo da joj budu zadovoljene sve potrebe kao i kada Andreja nije bilo.

mrav
    Član
    mrav

Nas decak je imao nepune 3 godine kada je dobio seku. Od pocetka trudnoce je bio ukljucen u svaki razgovor o bebi, zajedno smo kupovali stvari za bebu i smisljali imena. Ipak nismo znali kako ce reagovati kada beba dodje kuci. Kada ju je prvi put video, moglo se reci da je bio ravnodusan, nije previse obracao paznju na nju. Ali vec posle par dana kada je pupcic zarastao i kada smo je zajedno kupali, poceo je da je mazi i ljubi i tako je i danas, posle 9 meseci. Kaze, jedva ceka da ona jos malo poraste pa da je nauci „svemu“. Beba se njemu najvise obraduje kada ga vidi. Nadam se da ce tako i ostati.

Kakva su bila vasa iskustva? 😆

teana
    Član
    teana

Ovako je pocelo drugarstvo Nade i Teodore.
    Dok sam bila u porodilistu Teodori nismo menjali navike tako da je normalno isla u vrtic i sve je bilo kao i drugim danima samo sto mama nije bila kod kuce (sto je meni mnogo vise smetalo nego njoj), ja sam izricito zabranila da je dovode u porodiliste jer je sigurno ne bih mogla ispustiti iz narucja i pustiti da ode kuci a ja da ostanem bez nje.
    Tog cetvrtka kad sam dosla kuci ona je jos bila u vrticu i ja sam jedva cekala da dodje kuci da je uzmem u narucje dugo-dugo.Kada je mm otisao po nju ja sam svo vreme prisluskivala da je cujem kako dolazi, kada je bila na spratu cujem ja komsije koji je pitaju: Kako ti se zove beba? a ona odgovara NADAAAAAAAAAAAA!!!! i trci prema nasem stanu, ja otvaram vrata sva uzbudjena i sirim ruke da je uzmem a ona prolazi pored mene kao pored turskog groblja i trci prema krevetcu „JAO MAMA DAJ MI BEBU“ to je bila prva reakcija moje Teodore na bebu. Prvi dani pa cak i meseci su bili super al kad je TEa shvatila da je beba tu za stalno pocela je da negoduje i da pokazuje znake ljubomore ali i ta faza je prosla uspesno.

E a sada kada Nada ima skoro dve godine one umeju jako lepo da se zaigraju ali umeju i da se pocupaju, njihov odnos varira od ljubavi do mrznje a ova mala bogami ume da bude jako nezgodna, kad nesto zacrta gotov si.

Sve u svemu ima tu malo ljubomore i sa jedne i sa druge strane a nekad nesme ni tata da mi pridje od Nade.
    Pre neko vece legla Teodora pored tate a Nada se ustremila na nju „To je moja tata, izazi otate, moja tataaaaaaaaaaaaaaa!“ a tata kaze „Obe ste moje devojke, dodji Nado sa druge strane“ mislite da je dosla (jok), bila je uvredjena i okrenula im guzu sva ljuta.
    Normalno kada se ne vide nekoliko sati njihova ljubav je najjaca i tad se ljube i grle do besvesti, smizle mamine :smizla: :smizla: :batina: :ljubav:

teana
    Član
    teana

Zaboravila sam da pomenem da je Teodora trazila da siki i kad je videla da to nije nista posebno prestala je da trazi, a imali smo i period kad je piskila nocu u krevet ali i to je proslo, eto vidite kako se sve brzo zaboravi.

MISEL
    Član
    MISEL

Drage moje evo i mi da se upisemo u ovu temu jer od nedavno (nekih mesec dana) imamo veliki problem.Marija je isto bila pripremana u trudnoci za dolazak bebe, cesto je ljubila i mazila stomak i radovala se …tako je bilo i prvih 4 meseca posle dolaska bate.Al u zadnje vreme postala je mnogo agresivna, nece ama bas nista da jede , duri se za sve i place na sav glas ma gde god da se nalazimo i kao vrhunac svega zadrzava stolicu po nekoliko dana i onda imamo problem…Mislim da je sve to zato sto je bata sada veci, ne spava püo citav dan i njemu se poklanja paznja .Ona nikada nije pokazala nesto lose prema njemu al sada neda nikom sem meni i mm da pricamo sa batom ni da ga diramo.Nece da je niko vodi na wc sem mene, ni da joj pere zubice ni da jew vodi na spavanje.Ranije je isla sa sveki svuda sad bez mene nigde nece place, vrsti za svaku glupost…Neznam sta da radim vise sam nego ocajna

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 148 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.