Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi DECA Vaspitanje Starije dete i nova beba u kuci

Gledanje 46 članaka - 46 do 60 (od 148 ukupno)

Vaspitanje

• Brandza
    Član
    Brandza

pa…dugo :)Koliko god vremena treba,dok god ne prodje taj „kritichan“ period… to sok za stariju decu,ipak su oni bili centar sveta i sve se vrtelo oko njih…treba vremena da malisani shvate, da njihov „polozhaj“ nije ugrozen dolaskom bebe, da ih roditelji isto vole, ali da vole i bebu.
    Sad, sve je stvar od deteta do deteta, kod nekih ide brze i lakse, kod nekih ne…mislim da tu roditelji imaju kljuchnu ulogu…

Tijancica
    Član
    Tijancica

Sta je dugo?

Dok beba ne napuni dvije godine?

Beba pocne shvatati neke stvari, a roditelji i dalje se ponasaju prema starijem djetetu kao da su mladje juce donijeli iz porodilista. 🙄

Fokica
    Član
    Fokica

To je veoma slozeno pitanje. Mi sada jednaku paznju posvecujemo i jednom i drugom detetu, to je vazno da se nadje ravnoteza, jer u suprotnom starije a i mladje dete i te kako mogu da koriste ekstra tretman.

mimica
    Član
    mimica

mislim da je vrlo bitno da se prema oba deteta odnosi isto. ja moje cak i izgrdim isto, iako aleksandra ne razume, razume nikola. vrlo je bitno nepraviti ljubomoru i razliku. a vremenom ce i aleksandra poceti da shvata.

Dorothy
    Član
    Dorothy

Dora je imala 8 godina kada se rodila Mima. Jako joj se radovala dok je bila u stomaku, bila je potpuno luda od sreće kad sam joj poslala sliku iz porodilišta, a kada smo došli kući nastao je pakao. Bila je užasno ljubomorna, privlačila je pažnju na sve noguće načine, najčešće tako što je pravila razne gluposti. I ako se njoj stalno poklanjala pažnja, pričali smo sa njom, mazili je, seka joj je donela poklon iz porodilišta i sl.
    Na svu sreću to je trajalo relativno kratko 2-3 meseca i stanje se vratilo u normalu. I to je bila faza, još jedna u nizu. Sada je super, Dora i Mima se bukvalno obožavaju, mada i sada ume još po nekad, doduše retko Dora da poludi. Nikome se Mima tako ne obraduje kao seki, zove je na svom bebećem jeziku Ka i niko je ne zasmeje tako kao Dora. A Dora ima potpuno zaštitnički stav, sve joj dozvoljava i daje, uči je svemu i svačemu i stvarno su super tandem.
    Cvecka, mislim da je i kod vas samo faza i da će proći. Samo joj se maksimalno posvetite, razgovarajte i puno, puno se volite i sve ce biti u redu kad ona shvati da je njeno mesto samo njeno i da joj beba nije konkurencija.

glamchick
    Član
    glamchick

Od kad sam skapirala da sam opet u drugom stanju izuzetno intenzivno razmisljam o ovoj temi… I mnogo me muči razmišljanje kako će Andjela da prihvati bebu. Svi kažu da je dobro što razlika neće biti velika pa će se lakše navići, a kupili smo i neku lutku mada mislim da to nema veze sa realnim životom. Anđela je tvrdoglava i, što ja volim da kažem, dete sa izraženim stavom, mada joj nije teško objasniti neke stvari… Mada, malo mi frka 🙂 A sve mi je jasno, da ne sme da bude na drugom mestu, da ću je pustiti da svi spavamo zajedno, da je nikada neću staviti u drugi plan kako bi što pre shvatila da smo mi jedna porodica… čak sam mislila da je ispišem iz vrtića pa da bude stalno sa nama da ne bi bila ljubomorna jer ona mora da ide, a beba ostaje samnom kod kuće. PA neka krenu onda zajedno kad beba napuni godinu dana. Šta mislite o tome?

Brandza
    Član
    Brandza

glamchick, razlike izmedju tvoje decice ce biti skoro pa ista kao izmedju moje…
    ja ti ne bih savetovala da Andjelu ispisujes iz vrtica, njene aktivnosti treba da ostanu iste kao i pre dolaska bebe, jedino ukoliko ona izrazi zelju da ne ide u vrtic…chak shta vishe, to je odlichno sto ona vec ide u vrtic,frka bi bila recimo, da se starije dete po dolasku bebe upise u vrtic…

mama malog Borisa

Boris je za divno cudo brzo i lako prihvatio mladjeg brata Viktora i nije uopste pokazivao znake ljubomore. Eto Viktor ima dva meseca, a Boris mu stalno mazi glavicu i pomaze nam oko kupanja bebe. Bilo mu je cudno prvih par dana ali se brzo privikao na novonastalu situaciju odnosno na novog clana porodice.
    Razlika izmedju njih je 23 meseca.

Selena
    Član
    Selena

meni je Sarica bas ljubomorna od kada se Sofia rodila.stalno hoce da je udari,vuce je za ruke.nadam se da ce se malo smiriti!

LediIv
    Član
    LediIv

lena je odlicno prihvatila ivana, bolje nego sto smo mogli da sanjamo. uopste nije ljubomorna. u pocetku joj je bio interesantan, pa je htela da pomogne oko presvlacenja i sl (sto nije lako artikulisati kad se ima u vidu da je ona tad imala 2 godine i 3 meseca), ali je brzo to prestalo. sad ga registruje, voli, pridje mu pa ga grli i ljubi (a ta njena ljubav nije bas nezna, to nam je najveci problem), ali se najveci deo dana ignorisu i igraju svako za sebe. jedino ako neko prilazi njemu npr na ulici, ona odmah pritrcava i vice „to je moj brat“. ne moze da trpi da neko gleda njega a da ona nije tu negde, to je jedino gde se vidi neka vrsta ljubomore.
    ali ono sto je problem je sto je mala razlika i ona je u sustini jos mala, i ne razume da mnogo toga sto ona njemu radi njega moze da boli ili da on ne moze da je isprati u onome sto je naumila (npr nesto se vuku kad se igraju i sl), tako da ume da bude opasna.

ummi-emina

Ledi005,ista situacija je i kod nas,ali bas sve isto.Emina uziva da voli svoga batu,ali cim neko drugi to kaze ili pokaze,e menja se tad skroz,postaje agresivnija,nebi li skrenula na sebe paznju.

mamaTanja
    Član
    mamaTanja

Evo mene opet na ovoj temi.

I kod nas je ista situacija,cim neko pridje bratu ona odmah se tu ugurava pa ga grli,ljubi i vice to je moj brat a inace moze satima da se igra i da ga ne primecuje ako joj ne dira igracke.

Juce je izbio haos ,jer vec neko vreme i on se igra na podu pa to nije samo njena teritorija,ona je poslozila neke kartice a on je to malo „pospremio“ .Krenula je sa drekom kako nju niko ne voli kako njoj niko od nas ne treba,zasto sam uopste rodila drugu bebu,ona zeli da bude sama i sve tako u krug.Ronzala je jedno sat vremena dok joj nije poceo omiljeni crtic i posle toga mir kao da nista nije bilo.

Valjda ce prestati kad odrastu 😆

mariya
    Član
    mariya

Caos svima! :caos: Imam devojcicu od 4 god i trudna sam 7 nedelja pa me zanimaju vasa iskustva u vezi sa odnosom starijeg deteta i vasom trudnocom kao i novim clanom porodice….? Kako je dete prihvatilo nekoliko dana bez mame ako se nikada ranije nije odvajalo od mame, kako pripremiti dete i objasniti da ga necemo manje voleti kad dodje beba…..????? :beba:

ZeljkaZ
    Član
    ZeljkaZ

Cao Mariya :caos:
    E kod nas je to bilo tako lako da ni ja nisam mogla da poverujem;prvo odvajanje od mene tada Sebastian je podneo o.k ,ostao je sa tatom.A sto se bebe tice mnogo smo mu puno pricali tako da je on bio skroz pripremljen oko toga.Znaci kada sam sa Dominikom stigla kuci ,odmah sam ga ukljucila u sve sto se bebe tice,znaci kupanje, presvlacenje,dojenje…i.t.d Ubrzo mu je beba t.j Dominik dosadio pa ga nije ni peimecivao.Ali izmedje njih je bila vrlo mala razlika sto mozes i da vidis dole.Tacno 21 mesec.I da se ponovo sve isto ponovi ,ponovo bih napravila tako malu razliku.Meni su svi govorili „kako ces pa i Sebastian ti je beba….ali ti mogu reci da je meni zaista bilo super lako.A pri tom nisam imala niciju pomoc,bila sam sama dan i noc,tata im je radio,a svi nasi su u Srbiji.SVe se moze kada se hoce.Znaci osnovno je ukljuciti dete u sve poslove oko bebe,koje sam ti gore nabrojala.I prica jako puno pricaj sa njom o tome,sada dok je beba u stomaku a i kasnije.To ti govorim jer sam procitala gomilu knjiga sa tom tematikom,koje su psiholozi pisali i veruj mi da je meni jako pomoglo.

stancha
    Član
    stancha

Slicna(ako ne i potpuno ista) tema vec postoji
    http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=2815&posts=57#M422562

Gledanje 46 članaka - 46 do 60 (od 148 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.