Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi PORODICA Posao i Finansije Stednja u banci VS zivotno osiguranje

Ova tema sadrži 5 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  njamiii 8 godine, 1 mesec ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 6 (od 6 ukupno)

Stednja u banci VS zivotno osiguranje

• alhemicarka

Vec neko vreme mm i ja zelimo da pocnemo neku stednju za decu za skolovanje, ili za sta bude bilo potrebno.
    Mislim da treba poceti na vreme razmisljati. Mm i ja smo zavrsili fakultete, ali sa ovakvim primanjima svesni smo da bi bilo tesko izdvajati povecu sumu mesecno koliko treba za za jednog studenta (a tek dva :sok: ).

Pitanje je da li se odluciti za zivotno osiguranje ili stednju u banci.

Posto sam radila u osiguranju znam kako to ide. Obavezivanje je na najmanje 10, pa do 25 god. Placa se mesecno, polugodisnje, kvartalno ili godisnje. Ako se ne izmiruju rate redovno, ugovor se stornira. Zato je tu problem ta obavezna rata, dok se kod stednje u banci na racun dodaje onoliko koliko se u tom trenutku moze izdvojiti. Dakle kad i koliko se moze.
    Druga osobina osiguranja, pored stednje je i sigurnost za ne daj Boze smrt kada se naslednicima isplacuje krajnja osigurana suma bez obzira da li je uplacena samo jedna rata, ili se placa godinama. S druge strane, to je motiv za izdvajanje svakog meseca novca koji bi otisao na neke druge stavari, pa cak i gluposti.

Sta vi kazete? Da li je neka od vas vec zapocela stednju za buducnost dece, odnosno svoju.

mima80
    Član
    mima80

Muz i ja vec 5 godina uplacujemo zivotno osiguranje, ali ne neku veliku sumu, po 25 evra mesecno. Ja ipak blagu prevlast dajem zivotnom osiguranju, prvo sto te natera da svakog meseca uplatis odredjenu sumu, tesko da bi bilo ko bio toliko disciplinovan da istu svakog meseca stavlja na stednju, a druga stvar je to sto si ujedno i osiguran, i to ne samo u slucaju smrti, premija se isplacuje i za povrede koliko je meni poznato. A sto se skolovanja tice, o tome jos uvek ne mogu da razmisljam. Moje roditelje moje skolovanje nista nije kostalo, fakultet nisam placala tj. bila sam na budzetu i sve vreme studiranja sam drzala privatne casove cime sam finansirala troskove puta, kafe, uzine…Imam i tu srecu da zivimo u Pancevu koje je nadomak Beograda pa nije potrebno seliti se zbog studija, ja sam svakog dana putovala na fakultet i nije mi to bilo nesto strasno. Da zivimo u unutrasnjosti sigurno da bih razmisljala drugacije. A sad, kako ce to izgledati za skoro 20 godina…Da li ce se i koliko fakultet placati, masteri u inostranstvu i sl. O tome jos uvek nisam sposobna da razmisljam8)

MilicaCale

uf, treba razmisljati… mislim da ce uskoro svima da treba osiguranje…
    moj fakultet je kostao, ali samo zato sto su zeleli da stanujem sa sestrom, pa nisam kredit iskoristila za dom i menzu.
    mislim da u svakom drustvu (cak i najgorem) postoje stipendije za najbolje… pa eto deci motivacije da budu najbolji (trenutna motivacija da se bude dobar u skoli nije bas zadovoljavajuca)… Sreca je i da zivimo u nisu, pa nece morati da se placa stan. A, ukoliko zele nesto mnogo bolje, morace i da se potrude…

zato mi se cini da cemo uskoro da se opredelimo za osiguranje 🙂

alhemicarka

U pravu si, Mima. Povrede se placaju, ako ugovoris to kao dopunsko osiguranje.
    Moji su meni placali stan dok sam studirala, a moram o tome razmisljati i ja. Bila sam isto na budzetu. Da je daleko, daleko je, ali sta ako bude kao u americkim filmovima gde vidim, ako uspeju roditelji da ustede, salju decu na skolovanje. Sve mi se cini da ce u buducnosti biti sve teze. A mozda mi deca i ne budu sjajni studenti, pa ne budu na budzetu :doomed: .
    Mozda se i odluce za neki biznis 🙂 .
    I, Mima, :bravo: za samostalno izdrzavanje (bar za te stvari koje si napomenula) dok si studirala. Mm je radio i studirao i nikakvu pomoc nije imao :respekt: . I sada je jako samostalan i, cini mi se mnogo se lakse probija kroz zivot nego ja.
    Ovde roditelji uce decu da studiraju da ne bi radili u buducnosti, sto je apsurd. Ta vremena su prosla. A kamoli da rade dok studiraju (da se mamini i tatini sinovi cerke ne namuce :srbenda: ). Time im cine medvedju uslugu.

katarina
    Član
    katarina

JA sama sebi placam penziono 100e mesecno,deci po 50 do 18 god..dok mm ima jos mnogo sto sta…invalitsko,penziono,zivotno,u slucaju nesrece itd..a sve to jer mu je rizican posao inace ne bi…
    U Srbiji moji placaju zivotno osiguranje u Dunavu ..posto mi sestra tamo radi znam da je ok…

njamiii
    Član
    njamiii

Mi smo kada se mali rodio u Intesi otovrili onaj neki deciji stedni racun (ne zato sto je to kod njih nesto specijalno, negu tu imamo racun, pa kao aj’). U principu je namenjen za skolovanje, tj. sa tom namerom smo ga otvorili, e sad, za sta ce biti iskoriscen novac… Nismo jos uvek u mogucnosti da odvajamo fixnu sumu svakog meseca (mada, kakvi smo ne znam da li cemo ikada biti), niti smo sigurni u to gde cemo se nastaniti na duze, da li ostajemo ovde ili idemo u pecalbu, pa nam je ova varijanta za sad ok. Neka osnovna ideja nam je da mesecno uplacujemo bar 10e, a ako pretekne i ako se uzmogne… Takodje, pare koje dobije (npr. svekar nikada do sada za rodjendan, ng nije kupovao poklone, nego da kes, pa da mi vidimo sta cemo) isto idu na racun (nekada sve, nekada deo-zavisi koliko dobije i kakva nam je trenutna situacija). Kod mm-a na poslu su sad skupili neku kintu za bebu, pa su ga pitali sta da kupe, mi smo se dogovorili da uplate na racun. Realno nam nista ni ne treba, sve imamo od bate.

Gledanje 1 članaka - 1 do 6 (od 6 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.