Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi PORODICA Ishrana Porodice Test intolerancije- jelovnik, recepti, predlozi

Ova tema sadrži 39 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  marmit 8 godine, 10 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 40 ukupno)

Test intolerancije- jelovnik, recepti, predlozi

• jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Ovako izgleda moj test intolerancije , stim da sam izostavila neke alergene koji nisu vezani za hranu. kako su na repertoaru potpuno nove namirnice ne koriscene do sada, molim sve zainteresovane i kreativne za pomoc meni a i ostalima ce sigurno znaciti.

Test intoletrancije

Glavni alergeni: mleko – ne dozvoljeno , kozije – dozvojeno, Kvasac – ne moze, Psenica – ne moze, Secer – ne moze, Jaja – moze.

Zitarice : Soja, Kukuruz , ovas i jecam – ne moze.
    Proso, heljda, pirinac, raz- moze

( trnutno sam nabavila pirincane testenine u vidu rezanaca i spageta, imam i crne spagete, pirincano brasno , heljdino brasno, proseno brasno, razeno jos nisam nasla. U zrnu imam heljdu i proso. Soda bikarbona i prasak za pecivo kao i so , su mi dozvoljeni.

Voce: Banane, pomorandza, grejpfrut, ananas, Kivi, malina, Grozdje , kruska, – NE MOZE
    Jabuka, Kajsija, Borovnica, tresnja, ribizla, smokva, Limun, mandarina, kupina, sljiva , jagoda, urma, visnja, nektarina, breskva – MOZE

Meso :
    Svinjetina i Curetina – NE MOZE
    Piletina, Govedina, Jagnjetina, Teletina, Konjentina- MOZE

Riba : Tunjevina, Losos i som – NE MOZE
    Oslic, Skusa, Pastrmka, skarpina, Lignja, saran – MOZE

Uljarice : Kikiriki, lesnik, brazilski orah , susam , orah, kafa, leblebija- NE MOZE
    Badem, bundevine semenke, suncokret, Mak, laneno seme, pistaci , kakao , kokos, indiski orah – MOZE

Povrce: Paprika , socivo, pecurke, zelena salata, paradajiz , crni luk, krompir, celer, grasak, spanac. NE MOZE
    Cvekla, Lubenica, krastavac, beli luk, praziluk , tikvica ,zelje, sargarepa, maslina, biber, plavi patlidzan, karfiol, brokoli, boranija, bundeva, kupus, dinja, persun , keleraba, blitva, pasulj, prokelj.

Lekovita bilja: nana – NE MOZE
    Bosiljak, lipov cvet, hibiskus, sipak, mirodjija, cimet, maticnjak, kamilica, djumbir, majcina dusica, zalfija, origano, ruzmarin , zeleni caj. MOZE
    ( ja u kuci imam i vise od toga :))) chili, kari, mesavinu za pecenu piletinu, vegete, kocke za supu i kokosije i govedje, vlasac, anis, muskatni orah, karanfilic, i tako dalje ima svega u mojoj kuhinji :))) )

Poleni : polen trave – intolerancija :(((((
    polen drveca i korova- ok

Zasladjivaci :
    Dekstroza i med – ne moze
    fruktoza – moze

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

evo nekih stvarcica recimo palacinke od heljdinog brasna :))))

dakle heljdino brasno, malo soli , jedno jaje i kisela voda, pojedete takve dve i gotovo sve i da hocete vise od toga ne mozete !!!

Preliv za palacinke, kakao, kozije mleko i fruktoza.

Hlepcici od heljde i prosa voda , brasno , prasak za pecivo i malo soli. zamesis , ispeces jedes. Uzasno je gorko proseno brasno , prosto ne znam sta da mu radim a da ubijem tu gorcinu :P, ako neko ima predlog neka javi , mozda limunov sok ??

Riza kao prilog a moze i obrok : Praziluk beli luk na srednju vatru na ulju proprziti, obarenu i procedjenju rizu ubaciti u to, naseckati povrce po zelji, moja danasnja kombinacija je bila, tikvica, prokelj, sargarepa. dobro to prodinstati mesati da ne zagori. Dodati so i biber po zelji , ja volim dosta bibera. Na kraju u to sve ulupati jedno jaje i promestai, sluziti sa kriskama limuna koje cedite preko tog variva , FENOMENALNO JE !
    komadici piletine , uvaljam ih u so i kari pa u proseno brasno , pa na vrelo ulje :))) i to je to !

Pirincana rezanca obarim i narednam biljni kackavalj preko :))) dodam beli luk u prahu , so i biber 🙂
    eto dovijam se nekako.

A tek kako je je ukusna limunada u kaficu i to bez secera , pa to je pravi uzitak 🙂

nakica
    Član
    nakica

Znas kada bih se odrekla npr.crnog luka? NIKADA 🙂

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

pa da imas beskonacn kg verovatno bi, naravno i ja ga obozavam i paradajiz i svasta nesto a da ne pricam o slanini mmmm , pa cvarci ali jebiga morala sam. Menjam crni sa prazilukom , survivor sam za sad 🙂 … i sta niko nema maste za recepte ? aaa steta 🙁

katarina
    Član
    katarina

jelena evo podrske!!!!pa ok je spisak onoga sta smes da jedes..sad kombinuj i eto ti rucka…recimo piletinu batak i karabatak proprzis sa prazilukom dodas sargarepu pa se to malo dinsta i jos po nesto od povrca ako hoces,dodas vodu i zacine pa kad je meso skoro gotovo dodas pirinac pa se sve to lepo kuva i na kraju mozes jedno umuceno jaje ili solju jogurta u corbicu i eto ti lepog rucka.
    karfiol,brokoli,tikvice u vatrostalnu ciniju redjati odozgo jaje,rendani kackavalj i peci…
    ondaa pasulj corba i pasulj u rerni sa biberom zapecen..
    mozes i pilav sa batacima u rerni..
    mozes i ribu a povrcem..
    itd ja bi mogla svasta da spremim od ovoga sto ti smes da jedes…

cipelica
    Član
    cipelica

Ajde ovako da pocnemo od cvekle,jer sam danas to spremila.
    Salata od cvekle.
    Jednu cveklu srednje velicine oljustis i iseces je na kockice.Uvec prokljucalu vodu stavis kockice i kuvas oko 8.minuta.Po zelji mozes i duze.Kuvanu cveklu procedis kroz cediljku i posolis.Deo vode u kojoj se kuvala ista,mozes zadrzati i u njoj skuvati testeninu-dobije se izvanredna boja i eto i culo vida se zadovolji,ne samo ukusa.U serpici mozes istopiti deo nekog biljnog sira,dodas malo bosiljka i bibera i time prelijes cveklu.Dobijes salatu koju mozes jesti onako mlaku ili hladnu.

cipelica
    Član
    cipelica

Salata od cvekle.
    Jednu cveklu srednje velicine oljustis i iseces je na kockice.Uvec prokljucalu vodu stavis kockice i kuvas oko 8.minuta.Po zelji mozes i duze.Kuvanu cveklu procedis kroz cediljku i posolis.Deo vode u kojoj se kuvala ista,mozes zadrzati i u njoj skuvati testeninu-dobije se izvanredna boja i eto i culo vida se zadovolji,ne samo ukusa.U serpici mozes istopiti deo nekog biljnog sira,dodas malo bosiljka i bibera i time prelijes cveklu.Dobijes salatu koju mozes jesti onako mlaku ili hladnu.

cipelica
    Član
    cipelica

Salata od cvekle.

nakica
    Član
    nakica

Meni nesto nije jasno…Da li Jelena treba samo da smrsa ili se radi o tome da gore navedenu hranu ne podnosi, pa ne sme da je jede? Ako se o dijeti radi, onda ne bi trebalo ni da przi, sto je navela Katarina, niti da jede kackavalj…ili je ovaj test intolerancije (pretpostavljam da je lapsus gore napisana rec- intoleTrancije) samo jedan od milion izuma 21. veka da se ljudima lako uzme novac…

cipelica
    Član
    cipelica

Cari foruma,dva sata salje jednu poruku u tri primeraka:)))
    Punjene tikvice.
    Tikvice preseci na pola i na obe polovine napraviti im udubljenje supenom kasikom-nalik camcu.Takve ih prokuvati u slanoj vodi oko 5.minuta.Izvaditi ih i procediti ih.Fil napraviti od sadrzaja koje si vadila kasikomn iz predhodno skuvanih tikvica.Taj sadrzaj staviti u tiganj,dodati beli luk u prahu po ukusu,takodje malo djumbira i soli.Na laganoj vatri sa dodatkom malo maslinovog ulja proprziti.Kada je fil fotov,spricom ili obicnom kasicicom puniti camcice od tikvica.Kada je i taj deo posla gotov,jedno jaje samo malo umutiti i njime premazati punjene tikvice.Zapeci u rerni na 200 C,oko 10 minuta.U fil se moze dodati i iseckan svez ili suv persun i narendani koziji sir.

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Nakice da naravno da je lapus ja sam uzasno brza u prstima no u mislima i eto … bitna je sustina ne lapsus- kuckanje 🙂
    Da radi se o hrani koja mi smeta i koju treba kompletno da iskljucim na puna 3 m. Nakon toga ponavljam test i neke namirnice mi vracaju a neke mi dozivotno ostaju zabranjene.
    Obzirom da si zdravstveni radnik ako zelis ostavi mi u pp svoj e mail pa ti mogu proslediti vise o testu cak i metodu kojom je radjen i tako dalje … to su zapravo detalji koji bi tebi bili jasniji no nama koji nismo medicinari. Sto se przenja tice da naravno da ga treba izbegavati zbog gojenja ali jebiga ja cu bar mesec dana biti na przenom pa ako ima efekta u skidanju kg ima ako ne , UZ TESKU MUKU CU SE I TOGA ODRECI :((((

Daco , puno ti hvala :*** zlatna si .

Katarina hvala i tebi nesto sam slicno vec radila.

Danas recimo pljeskavice od mlevene junetine , praziluk , beli luk , so i biber pa malo blaaago uvaljano u proseno brasno, heljdin hlepcic i salata kupus … prejela sam se.

e da Daca zna a mozda jos neko evo recimo kako cu sa Kokosovim mlekom ? i sa kakaom ?? da li iko ima ideju kako bi sa ovim namirnicama mogla da napravim slatkis ??

A da Katarina hvala na savetu za jokurt ali jok ja , zabranjeno :))) a zelim ga vise nego ista/
    Sve sve ali najvise mi u zivotu nedostaje slanina, paradaiz i ajvar :((( sad se bas spremam da napravim ajvar od plavog patlidzana .

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Nakice da naravno da je lapus ja sam uzasno brza u prstima no u mislima i eto … bitna je sustina ne lapsus- kuckanje 🙂
    Da radi se o hrani koja mi smeta i koju treba kompletno da iskljucim na puna 3 m. Nakon toga ponavljam test i neke namirnice mi vracaju a neke mi dozivotno ostaju zabranjene.
    Obzirom da si zdravstveni radnik ako zelis ostavi mi u pp svoj e mail pa ti mogu proslediti vise o testu cak i metodu kojom je radjen i tako dalje … to su zapravo detalji koji bi tebi bili jasniji no nama koji nismo medicinari. Sto se przenja tice da naravno da ga treba izbegavati zbog gojenja ali jebiga ja cu bar mesec dana biti na przenom pa ako ima efekta u skidanju kg ima ako ne , UZ TESKU MUKU CU SE I TOGA ODRECI :((((

Daco , puno ti hvala :*** zlatna si .

Katarina hvala i tebi nesto sam slicno vec radila.

Danas recimo pljeskavice od mlevene junetine , praziluk , beli luk , so i biber pa malo blaaago uvaljano u proseno brasno, heljdin hlepcic i salata kupus … prejela sam se.

e da Daca zna a mozda jos neko evo recimo kako cu sa Kokosovim mlekom ? i sa kakaom ?? da li iko ima ideju kako bi sa ovim namirnicama mogla da napravim slatkis ??

A da Katarina hvala na savetu za jokurt ali jok ja , zabranjeno :))) a zelim ga vise nego ista/
    Sve sve ali najvise mi u zivotu nedostaje slanina, paradaiz i ajvar :((( sad se bas spremam da napravim ajvar od plavog patlidzana .

nakica
    Član
    nakica

Cudno je meni sve to…kada se test ponovi, onda se i dalje ne savetuju namirnice na koje se ponovo utvrdi „intolerancija“…koliko znam, organizam ni na sta ne postaje za par meseci „tolerantan“, tako da, iskreno, smatram, kao sto sam i rekla, da je ovaj test lepo smisljen da se zaradi, ali to je samo moje misljenje…Svaki covek iz iskustva treba da zna ako mu neka hrana smeta, ali to ne znaci da postoji intolerancija, koja se u ovom testu olako prihvata…zna se sta je intolerancija u medicini i tesko da je neko intolerantan na ovoliko namirnica kako se pokazalo u tvom testu…Ne znam da li si shvatola sta je pesnik hteo da kaze 🙂

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

ma cuj ja se vec godinama kanim da ga uradim i eto uradila sam , za 3 000 din necu propasti …
    odavno znam za ovaj test i samo jednu osobu znam kojoj je bila dozvoljena psenica i svinjetina 🙂 ali ne i kvasac :)) , cak sam i razmisljala pa ok “ ako izbacimo psenicu u kombinaciji sa kvascom i svinjetinu i slatkise “ eto nam – kg .. ali hajde uradila sam i to je to, da li je prevara ili ne ne znam , prosto ne mogu da sudim . Guram ja ovako pa mozda i urodi plodom :))

nakica
    Član
    nakica

I to sto kazes…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 40 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.