Ova tema sadrži 782 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  krissty 4 godine, 2 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 783 ukupno)

Trudnicko bolovanje

• bubili
    Član
    bubili

skoro sam se zaposlila i ubrzo ostala trudna.Poslodavac mi kaze da ne mogu da ostvarim trudnicko,a ni porodiljsko ako nisam u radnom odnosu minimum 6 meseci.Proslu trudnocu mi nije bilo tako ,pa me zanima da li neko zna da li se taj zakon promenio. 😕

pahuljica
    Član
    pahuljica

Bubili, mislim da je tvoj poslodavac u pravu. Ja sam (slučajno) baš sa šest meseci radnog staža otišla na trudničko bolovanje. Nisam znala da postoji to ograničenje, dr mi je otvorio bolovanje zbog mog stanja a kasnije se ispostavilo (kada je komisija odobrila bolovanje) da je dobro da imam toliko u radnoj knjižici. Doznake sam predala bez problema…
    Pozz

skorpijamaya

I ja mislim da moras biti prijavljena minimum 6 meseci da bi to ostvarila,pogledaj sajt zavoda za trziste rada,
    ili se raspitaj u socijalnom.pozz

Brankica
    Član
    Brankica

U firmi gde sam radila mesec dana pre mene na trudnicko je otisla devojka koju smo prijavili od 15. u mesecu a ona je otisla na bolovanje 10 dana posle toga. Koliko sam ja pokapirala neke stvari a radila sam kao administrativni radnik stvari stoje ovako. Trebaju se razjasniti neke stvari a to je da je trudnicko bolovanje mesec dana pre lekarskog termina porodjaja a porodiljsko naravno kad se porodis. Sve do trudnickog ti si na obicnom bolovanju i svakih mesec dana ides na komisije i tako to i mislim da ukoliko od dana prijave pa do dana trudnickog ostvaris tih 6.meseci mozes da ostvaris trudnicko i porodiljsko. I to se naravno odnosi na novac koji dobijas od socijalnog. I mislim da i bez tih 6 mes mozes da dobijes trudnicko i porodiljsko samo sto onda valjda ne dobijas novac od socijalnog.

Nadam se da sam ti nesto pomogla ali najbolje bi ti bilo ako poznajes nekog knjigovodju da se raspitas kod njega jer su oni upuceni u takve stvari ili ako nisu bar ce znati kod koga da se raspitaju.

skorpijamaya

Mislim da ti mozes sad sama sebi da uplacujes svaki mesec socijalno kao da si zaposlena kod tog poslodavca (tj pare njemu dajes ,a on to uplacuje za tebe,kao svog radnika) i kad se navrsi 6 meseci,otvoris trudnicko bolovanje,prvi mesce opet ide na teret poslodavca/firme u ovom slucaju tebe a svaku sledeci mesec dobijas od socijalnog sa zakasnjenjem debelim ali ipak dobijes,onda mesec dana pred porodjaj otvoris porodiljsko koje vazi 1 god i to placa i ide preko Tirsove,sto je redovno.pozz

Andjela.26

I ja sada planiram da otvorim bolovanje…i pozvala knjigovodju da se konsultujem za platu i tako to..
    Prvih mesec dana ide na teret firme, a svaki sledeci se dobija 65%! Njena preporuka je da izdrzim sto duze, jer ako bih odmah otisla na bolovanje prosek bi mi se racunao na tih 65%.
    Mene zanima da li bih sada mogla da odem samo mesec dana, i da posle nastavim koliko mogu… U petak idem u dom zdravlja da vidim za to…

Maki
    Član
    Maki

Zakon o radu se ove godine promenio, ja kad sam bila na trudničkom bolovanju pre 2-3 godine plaćali su 100%, sada je 65% kao i obično bolovanje. A ako si više od 15 dana na bolovanju moraćeš na komisiju, tako da ti je najbolje da ako možeš uzmeš neko dan odmora i radiš dokle god možeš.

ALEK2006
    Član
    ALEK2006

Zelim da te pozdravi Bubili i hocu samo da ti kazem da sve gore sto je navedeno tacno kao i sto je rekao tvoj poslodavac. Nalazim se trenutno na trudnickom i dobijam 100%, a to znaci da sam bila prijavljena 6 meseci kod muza u firmi. Sve manje od tog perioda ti smanjuje novcanu nadoknadu koju ces dobijati ako ostvaris pravo na to.
    Ako sve prodje kako treba prvu isplatu ces dobiti 2 do 3 meseca nakon porodjaja i kada odneses svu potrebnu dokumentaciju kao dokaz da je beba rodjena i da si ti majka. Dobra i ona fora sto su ti vec preporucili da u dogovoru sa poslodavcem uplacujes sebi trudnicko ali gledaj ako mozes ili u mogucnosti da neuplacujes neki minimalac jer na osnovu tih uplata tebi ce biti obracunato trudnicko.
    Nadam se da sam ti bar malo pomogla a da te nisam zbunila. :bravo:

daca77bg
    Član
    daca77bg

Na lekarsku komisiju se ide nakon 30 dana bolovanja. Ranije je bila mala lekarska komisija u domu zdravlja na koju se upucivalo nakon 15 dana, ali je ona ukinuta. Lekarska komisija se nalazi u ispostavi filijale Fonda na podrucju gde je izdata zdravstvena knjizica odnosno na opstini gde radis. Bolovanje za vreme trudnoce je 65% i pocetkom marta je bila isplata za januar mesec za bolovanje preko 30 dana.

Sanjalica
    Član
    Sanjalica

Alek, kako si uspela da dobijes 100%, ja sam u radnom odnosu 4 godine, u skoli i ako odem na trudnicko dobijam 65%. Ako nije problem napisi u cemu je razlika :trudnica:

bubili
    Član
    bubili

pa moje dame ,treba prvo razgraniciti sta je trudnicko BOLOVANJE i porodiljsko odsustvo.Malo sam se raspitala.Trudnicko se placa 65%,kao i svako drugo bolovanje,a porodiljsko 100%.Zato sto puno trudnica ide na trudnicko,a da nema potrebe za tim.E sad tu su ostecene najvise one koje zaista moraju da leze.Ali neko mora da bude na steti.Mi bi najvise volele kad bi dobijale i 150%,i benificije i neke parice za pretrpljen strah…
    Tako da :pravo na trudnicko se ostvaruje tek nakon 6 meseci neprekidnog radnog odnosa,ako nemas toliko nece ti niko ni platiti bolovanje.Placa se 65%.A porodiljsko,koje se mora otvoriti maksimum 28 dana pre termina za porodjaj se placa 100%.

skorpijamaya

Trudnicko bolovanje do zavrsetka trudnoce se otvara
    kad se ustanovi trudnoca najranije,
    prvi mesec ide na teret poslodavca/firme,
    a svaki sledeci na racun socijalnog.
    Zakonski je odredjeno da je MINIMUM da se trudnici
    isplacuje 65% zarade,
    ali od firme zavisi dal ce ti isplacivati vise,
    nekome firma placa i 100% na trudnickom,
    znaci samo od poslodavca tj firme
    zavisi koliku ces imati isplatu trudnickog.pozz

Mama Aleksandra

Može li mi neko odgovoriti na pitanje na koji iznos se računa procenat od 65 za trudničko i 100 na za porodiljsko odsustvo? Da li je neko obavešten šta se dešava ukoliko se firma u kojoj je trudnica radila zatvori, ugasi?

daca77bg
    Član
    daca77bg

65 posto od plate koju primas, i na koju tvoj poslodavac placa porez i doprinose. Problem nastaje kada poslodavac prijavi radnika sa minimalnom strucnom spremom i platom ( ostatak isplacuje na ruke), a drzava isplacuje bolovanje na osnovu priajvljene plate. Imam prijatelje koji su zavrsili fakultete a prijavljeni su kao da obavljaju posao sa osnovnom skolom. Pa tako moja drugarica koja ima platu preko 40000 dinara za vreme porodiljskog bolovanja dobijala je samo 10000din. Sto se tice zatvaranja firme ukoliko to povlaci gubitak posla mislim da nemas pravo na trudnicko bolovanje ali da imas pravno na porodiljsko, ali nisam sigurna.

skorpijamaya

Mama Aleksandra – 14/5/2007 11:55 AM

Može li mi neko odgovoriti na pitanje na koji iznos se računa procenat od 65 za trudničko i 100 na za porodiljsko odsustvo? Da li je neko obavešten šta se dešava ukoliko se firma u kojoj je trudnica radila zatvori, ugasi?

Zavisi dal je poslodavac redovno uplačivao tvoje doprinose ili ima dug od par meseci,godina…ko zna treba to sve proveriti.
    Ako jeste sve uplačivao ti i ovako ideš preko socijalnog za trudničko bolovanje,kad ga otvoriš imaš 1 mesec koji treba poslodavac da uplati ili ti da platiš preko njega,a onda ide na teret države.
    Ne znam koji si mesec,dal je poslodavac zatvorio privremeno ili za stalno objekat…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 783 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.