Ova tema sadrži 782 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  krissty 6 godine, 3 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 783 ukupno)

Trudnicko bolovanje

• LediIv
    Član
    LediIv

jasminakg, ako pre otvaranja porodiljskog (koje se otvara max 45 dana pre termina, a min 28 dana pre termina) imas 3-6 meseci staza, onda mislim da se isplacuje 80% zarade tokom godinu dana odsustva. preko 6 meseci je 100%. ne znam sta se desava ako je ispod 3 meseca, mislim da onda nema prava na naknadu.
    e sad, to je teorija, ali ne znam kako se uracunava staz koji si ostvarila po osnovu ugovora na odredjeno. ne znam da li u zakonu pise 6 meseci neprekidnog staza – pretpostavljam da da. moze da se desi da su ti poslednji ugovor na odredjeno i ovaj na neodredjeno vezani, i da tu nije bilo prekida, pa u tom slucaju imas 7 meseci. proveri to (zato sto izmedju ugovora na odredjeno mora da se pravi pauza da ne bi automatski presli u neodredjeno, ali poslodavac nema potrebe za tim ako te ionako prima na neodredjeno, pa moguce da nije pravio tu pauzu izmedju poslednja dva ugovora).
    angel, mislim da moras da budes u radnom odnosu (bilo na odredjeno, bilo na neodredjeno) da bi imala pravo na naknadu. ugovor o delu je sasvim drugi ugovor.

lukas
    Član
    lukas

Ne znam kako vi devojke prolazite i kakva su vam iskustva sa lekarskom komisijom, ali ja sam na dobrom putu da me zakopcaju na ledja. Evo vec drugi put mi Zvezdarska komisija produzava bolovanje na dve nedelje, kao da sam bolesna a ne trudna. Moja doktorka smatra da trudnica ne treba da sedi 8 sati dnevno ispred kompjutera, a narocito da ne treba da se gura sa milionima kljakavih, kijavicavih i slinavih dva puta dnevno u prevozu. Zato mi i pise sve i svasta u uputima za komisiju, ali oni se i dalje drze po principu, nije tebi nista – mozes ti da radis. Valjda ih muci savest zbog mojih „problematicnih“ nalaza, pa zato i ne smeju da me odbiju, ali me zezaju da dolazim svake 2 nedelje. Danas sam im svasta rekla, narocito dvema babama koje se ponasaju kao istrazne sudije, a pri tom nikako da vidim ni jednu jedinu trudnicu da ceka na komisiju… Ma prosto ne znamo sta cemo sa bebama, natalitet nam je super, prosto sramota koliko zena je resilo da ostane trudno, treba to saseci u korenu!…. Izvinite, malo me je uhvatila ironija, toliko sam besna da mi dodje da iskocim iz koze.

Angel
    Član
    Angel

Ne znam draga koliko si trudna, ali u principu ne vidim zasto ne bi mogla da radis do jedno 15 dana pred porodjaj. Ne radis nista fizicki i ne pesacis i ne dzogiras tako da ne vidim sta moze da ti fali. Meni je moj lekar rekao da mogu da radim, i planiram da radim do decembra, a termin mi je nekad u decembru. Takodje radim 8h ispred kompa. Mada ke_am i ja, ja radim samo vikendima sem kad menjam kolegu kao sad cele nedelje 😆
    Trebala bi zapravo mesec dana pred porodjaj da ne radis i da odmaras, to je po zakonu ako uopste postuje ova zemlja zakon 😡

LediIv
    Član
    LediIv

ja bih poludela da nisam radila. i ovako mi je sporo prolazilo vreme (s lenom, a u ovoj trudnoci zbog lene ide mnogo brze).
    a i ja radim za kompjuterom, pa i kad dodjem kuci sednem za komp. mislim da su to malo paranoje nasih lekara. ako ti se ne radi, super onda, iskoristi kad ti vec lekarka nudi, ali ako ti se radi, sta te briga, ti reci da hoces da radis. ja sam se samo u obe trudnoce plasila da mi ne narede da lezim ejr mislim da bih iz koze iskocila…

rozga
    Član
    rozga

Ne znam koliko ti je posao daleko lukas ali znam da je veliki problem u Bgd za trudnicu vezano za posao. Narocito ako treba da menjas prevoz, ujutru spic, kad se vracas sa posla spic, niko naravno nece da ti ustane, narocito sad sezona gripa krece…Veruj mi znam kako se osecas zato sto sam i ja dva puta isla na Zvezdaru na komisiju…Samo sto je meni beba bas nisko i primala sam terapiju od pocetka, nosila izvestaje iz DM gde mi je preporuceno strogo mirovanje, pa su mi produzavali bez vecih problema. Produzili su mi dva puta po mesec dana, i onda se nesto promenilo gde ides na komisiju, tako da ja sad idem na Banovo brdo. Inace, za Zvezdarsku komisiju kazu da je najgora sto se tice bolovanja. Moja koleginica je toliko povracala u trudnoci da je zavrsila na infuziji, dobila je visok pritisak, i oni su joj opet dali samo dve nedelje.
    Znam da mozes na drugostepenu komisiju ali valjda samo ako ti ovi na Zvezdari ne daju ni dan. Ti to proveri. Kad ti drugostepena komisija odobri bolovanje, Zvezdarska ti daje posle bez problema. I bilo bi mozda dobro da te tvoja doktorka posalje kod drugog ginekologa u nekoj od bolnica koji ce isto da preporuci bolovanje. Ja sam imala iz DM a opet su mi trazili iz Visegradske???!!! A zasto, nemam pojima. Sva sreca, pa sam presla na Banovo brdo, tako da nisam morala da setam po bolnicama.
    I ja sam za to da se radi u trudnoci, narocito ako nije tezak posao, ali ni sedenje od 8 sati nije preporucljivo, a narocito ako ti treba dosta od kuce do posla. Tako da te potpuno razumem i ako imas jos neko pitanje rado cu da ti pomognem u onome sto znam! Pozz!:)

majja
    Član
    majja

Ja jos danas radim pa odo na plandovanje.Termin mi je za sest nedelja, ali imam jos tri nedelje godisnjeg odmora pa hocu prvo to da iskoristim pa onda na bolovanje.Na pocetku trudnoce sam bila na bolovanju mesec dana i to mesec dana strogog mirovanja zbog krvarenja i to mi je teze palo nego svo ostalo vreme sto sam sljakala.Takodje radim administrativni posao i sedim osam sati ispred komjutera i sad mi je vec iskreno govoreci tesko da sedim.A moram da priznam da su mi sve kolege bile vrlo uvidjajne i da su me maksimalno stedele.Ako tebi vise prija da ne radis a htela bi da izbegnes komisiju, sto se ne dogovoris sa doktorkom da ti zakljuci bolovanje pa idi radi dva tri dana ili eventualno uzmi godisnji odmor ako si u mogucnosti pa onda nek ti opet tvoja doktorka otvori bolovanje i tako u krug.Svakako ides na kopntrole svakog meseca pa svu tu papirologiju mozes da zavrsis sa njom.

jasminakg
    Član
    jasminakg

Hvala Ledi,raspitacu se…..:caos: :caos:

klisa
    Član
    klisa

Pozdrav,
    danas sam sebi sredjivala kod racunovodje porodiljsko i stvari stoje ovako: za 100 odsto isplate radni staz ne sme da je manje od sest meseci, a bolovanje treba da se otvori izmedju od 28 do 45 dana pre termina. ako postoji samo 4 meseca staza iznos koji drzava nadoknadjujeje je 65 odsto, ispod toga nista, nazalost. te ako postoji neko ko bi te zaposlio pitj da ti ucini, vratice se i tebi i njemu

lilica
    Član
    lilica

Joj, sva sreca da se ja nisam prebacila kod dr na Zvezdri, nego sam ostala kod mog dr na Vracaru! Meni su sad kad sam bila produzili bolovanje od 3.10 do 31.11. a posto mi je termin 14.01. onda ce mi valjda posle 31.11. produziti jos nekih 15 dana i pocinje mi porodiljsko. Stvarno ne mogu da shvatim te sa komisije na Zvezdari sto su takvi baksuzi… 👿

lukas
    Član
    lukas

Joj imala sam ja sve nalaze koje je trebalo, i moje doktorke iz DZ i doktorke iz N fronta, pa su me opet gledali kao da sam dosla da im nesto otmem. Nego, juce sam razgovarala sa mojima sa posla, tako da cu sada da uzmem II deo ovogodisnjeg odmora, pa opet na malu komisiju, tj. samo kod moje dr, a posle N. godine uzecu svih 29 dana novog godisnjeg odmora, tako da me te istrazne sudije vise nece ni videti. Bas sam budala sto sam se uopste nervirala zbog njih!

JOgi
    Član
    JOgi

ja sam lukas to odmah regulisala tako – pomocu godisnjeg odmora. ja radim u jednoj skoli blizu Lazarevca, a zivim u bgdu. Putujem gradskim prevozom 15 min i jos Lastom 1h svaki dan i to u dva smera, znaci duplo. Cim je prosao letnji raspust ja sam otvorila bolovanje od 03 do 21 septembra, pa godisnji od 25. septembra do 08. oktobra, sad opet bolovanje od 08. do kraja meseca i od pocetka novembra sam na porodiljskom. termin mi je 27 novembar, tako da se supr uklopilo. I najbolja je varijanta da ti na poslu izadju u susret i pomognu, samo ako hoce.
    Pozdrav i uzivaj

asja
    Član
    asja

Cao,
    da li znate koliko meseci minimum treba biti prijavljen da bi se dobilo trudnicko bolovanje i puna plata od drzave? Da li se uzima prosek plate poslednja tri meseca ili vise? I da li je istina da ce tek od 2009. trudnice dobijati 100% plate?

Hvala unapred!!! :love:

Lisa
    Član
    Lisa

Koliko ja znam, a znam, jer su moje prijateljice porodilje, dobijamo punu platu. Zapravo, to važi samo za porodilje iz Vojvodine, jer Vojvodina nadoknadjuje onih 35% koje je skupština pre par godina izglasala za višak (!!!).

bojana82
    Član
    bojana82

treba biti prijavljen minimum 3 meseca da bi se odobrilo trudnicko bolovanje, jer oni traze samo poslednja 3 platna spiska…to znam jer smo u firmi hteli da napravimo neku foru sa platom..prijavljena sam na minimalac, pa sam htela da ja dam svoje pare do pune plate da bi mi bolovanje bilo vece…medjutim, nesto ranije sam otisla na bolovanje, pa nisam stigla to da odradim do kraja…trudnicko je 65% od plate, i meni je bilo izmedju 9-10 hiljada, a sada sam na porodiljskom koje je 100%…inace, ako si sa gazdom ok, a nisi prijavljena na platu, mozes to da uradis…

LediIv
    Član
    LediIv

za odrzavanje trudnoce je (za sad) 65%, a porodiljsko je u celoj srbiji 100%. porodiljsko se otvara min 28 a max 45 dana pre terminai traje 365 dana. koliko znam, pravo na 100% naknade imas ako si zaposlena min 6 meseci pre otvaranja porodiljskog, a ako sr zaposlena 3-6 meseci pre porodiljskog onda 80%. ako si manje od 3 meseca onda nista

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 783 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.