Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi U IŠČEKIVANJU Trudnoća Trudnoca uz kucnog ljubimca…

Ova tema sadrži 89 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  LediIv 8 godine, 11 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 90 ukupno)

Trudnoca uz kucnog ljubimca…

• majica
    Član
    majica

S’ obzirom da sam relativno sveža trudnica,svi se nesto prave pametni i dele mi kojekakve savete :uzid:
    Poslednji je bio da ni slučajno ne prilazim mojoj mački sa kojom sretno živim već 2 godine,jer je to navodno jako rizično za trudnice.Napominjem da je moja mačka izuzetno čista i vakcinisana.
    Da li je neko čuo nešto slično i da li imate nekih saznanja o tome? :caos:

Irssa
    Član
    Irssa

Majice, dobrodosla
    Nisam cula tako nesto, mada sam puna tih  prica, naslusala sam se kojekakvih budalastina. Ja mislim da to nema nikakve veze  i da je to jos jedna babska umotvorina

mamina_mrvica

Mene je doktorka pitala da li sam u kontaktu sa zivotinjama, sa mackama ili psima, da bi mi uradila toksoplazmozu.

jelenab
    Član
    jelenab

Uradi obavezno toksoplazmu da vidis da li si vec mozda i prelezala virus. Ono sto treba da sada promenis, jeste da ni slucajno ti ne brises mesto (tj. ne menjas pesak) tamo gde maca vrsi nuzdu. Takodje, nemoj da prinosis njeno lice svom licu i peri ruke (sto pretpostavljam i inace radis 🙂 ) . Slobodno mozes da je zadrzis. Ja sam o kucnim ljubimcima sve procitala (posto ja imam kuce). Toksoplazma se prenosi macijim izmetom i zato tu moras da pazis. Sve ostalo je ok.
    Ako hoces da saznas o tome iz prve ruke ukucaj na netu toksoplazma i sve ce ti izaci o tome.
    Na engleskom ti je toxoplasmosis.

Jecca
    Član
    Jecca

Smatram da ti mogu pomoci. Ja sam trudnica sa toksoplasmozom, koju sam dobila jos kao mamin plod u stomaku. Nikada nije imala dodir sa mackama, niti bilo kakvim kucnim ljubimcima. Tako da kod moje mame nije slucaj u direktnoj zarazi. Smatra se (sto i jeste) da je izvor toksoplasmoze u macijem izmetu, ali… Kako se prenosi… Prvo svez izmet ne sadrzi te parazite toksoplasmoze, tek posle nekoliko sati ili cak 2 dana, nisam sigurna. Potrebno je izvesno vreme inkubacije tog parazita, i razvoj dok je napolju, a onda je skodan. Ono kako se takodje prenosi toksoplasmoza, je preko sirovog mesa, nedovoljno pecenog ili kuvanog, jer je ta zivotinja mozda bila u dodiru sa macijim izmetom i tako se zarazila, pa se to prenese na coveka. I narocito voditi paznju sa povrcem  i vocem koje raste na zemlji, jer je moguc dodir sa izmetom. Znaci doooobro peri vocke i povrcke. 🙂

Ovo da radis obavezno test sto neko predlozi, nije obavezno, jer toksoplasmoza nije nevidljiva. Znaci znala bi da si je imala, jer ona napada nervni sistem, centar za ravnotezu, vid i srce, i mislim jetru. Znaci da si imala neki dodir sa parazitom, to bi se pokazalo sa nekom boljkom.

Normalno, trebala bi svaka trudnica da uradi i pre i u pocetku a i kasnije testove na toksoplasmozu, rubeole, Hiv i tako dalje. Ja imam citav spisak i upravo sutra idem na drugo testiranje…. Daj Boze da je sve u istim vrednostima kao i do sad.

P.S. Tokstoplasmoza nije virus vec parazit i ostaje dozivtno u telu domacina!

jelenab
    Član
    jelenab

Tachno nije virus: my mistake!

jelenaorg
    Član
    jelenaorg

Macke i trudnoca

Ukoliko imate macku, doktor ce Vam najverovatnije preporuciti da je poklonite za vreme trudnoce zbog razika da budete izlozeni toxoplasmosis-u. Ne morate da se otarasite svoje macke. Dovoljno je samo da preduzmete neke mere predostroznosti i bicete u redu.

Toxoplasmosis je infekcija izazvana parazitom. Povoljni izvori infekcije izazvane ovim parazitom su nedovoljno termicki obradjena mesa, neoprano voce i povrce. Jedini nacin da se zarazite toxoplasmosis-om je prilikom direktnog kontakta sa licem Vase macke. Vecina ljudi nikada i nema direktan kontatk sa licem macke. Da biste eliminisali rizik od izlaganja ovom parazitu, koristite rukavice prilikom ciscenja kante za otpatke, ili sredjivanja dvorista ukoliko u njemu ima macaka. Operite temeljno ruke kada zavrsite. Ovom parazitu je potrebno 24h da postane aktivan i pocne da utice na Vas. To mozete izbeci i ukoliko svakodnevno cistite kantu za otpatke. Ako ste i pored toga zabrinuti, zamolite nekoga da to ucini umesto Vas. Drugi nacin da smanjite rizik izlaganja ovom parazitu je da izbegavate nedopecena ili nedokuvana mesa. Ukoliko ste navikli da narucujete sniclu slabije pecenu, pocnite da narucuje bolje ispecenu, bar dok se Vasa beba ne rodi. Postarajte se da svo voce i povrce koje jedete bude dobro oprano. Perite ruke – i ovo ce takodje uticati na smanjenje rizika.

Jednostavna analiza krvi Vam moze omoguciti da saznate da li ste bili izlozeni toxoplasmosis-om. Testom se utvrdjuje da li je Vas imuni sistem proizvodio antitela za odbranu od ovog odredjenog parazita. Ukoliko ste izlozeni toxoplasmosis-om dok ste u drugom stanju, sanse za pojavu nekih komplikacija su minimalne. Simptomi izlozenosti ovom parazitu slicni su simptomima gripa. Toxoplasmosis se leci.

Jecca
    Član
    Jecca

E zaboravih jos jedno cudo oko moje zaraze toksoplasmozom. Zanimljivo je to da sam zarazena kao plod, u utrobi majke, a kod nje nije nadjena toksoplasmoza. Nisam upoznata da se toksoplasmoza leci. Ali kada prodje najveca infekcija, aktivnost stagnira i tako do kraja zivota, normalno, ali postoji i mali rizik reaktiviranja, ali je toliko mali da ga skoro nema nema. Koji su simptomi, nisam sigurna, jer ja sam u stomaku imala te simptome pa se ne secam bas 🙂 Ali citala sam negde da je isto kao i u gripu, visoka temperatura i u zavisnosti koji organ je napao parazit su dalji simptomi. Recimo, ja nisam lecena nikakvim lekovima, jer je receno da leka nema. Jedino sto mi je pomoglo je odlazak na terapije bioenergijom. Doktori su bili iznenadjeni da od miliona parazita za kratko vreme je spalo na oko hiljadu. Smatrali su fenomenom. U svakom slucaju, rekli su mami da se kontrolisem, da pre trudnoce obavezno obavim razgovor sa strucnjacima, da ce mozda biti potrebno i lecenje pre trudnoce, medjutim to nije bilo potrebno, jer  sam prakticno imuna na nju i rizik je manji ili isti kao i majke koje nikada nisu zarazene. Tako da mi je pao kamen sa srca. Ipak nije ti pravo.

U svakom slucaju, treba povesti racuna u trudnoci, da se ne kajes posle. Sve savete si vec procitala gore.

Jecca
    Član
    Jecca

E sad necemo da pricamo o mackama i toksoplasmozi, nego recite vi meni koju jos opasnost nose macke. Elem, zena kod koje stanujemo, stan u njihovom dvoristu, zeli da kupi sinu macku (ala joj je izbor ubilo se. Detetu od 4 godine macka na poklon ???!!! Izvinjavam se ljubiteljima ove zivotinjice, aliiii…) i sad kao ja sam imuna na toksoplasmozu pa nema veze, ali znate one price o udahivanju macje dlake, i pravljenja klupka u crevu … Koliko je to moguce? Sta jos macka moze da ugrozi coveku???

I eto njen sin tako mali relativno (kazem mali jer jos sisa cuclu, nosi pelenu i trpa ruke u usta :uzid:) ce dobiti tu zivotinjku, i sta sad to znaci???? Prvi on moze da navuce kakvu bolestinu. A ona mi je cistunica nedaj boze. Ne zna ni vodu da pusti posle pisanja, a kao menjace maciji pesak…:hmm: Pa rece i u jednom momentu "nek bude napolju preko dana, ko je sisa". Koja je tu logika ljudi??? Kao kupuje nesto sto dete nije ni trazilo, a ne zna ni o sinu da brine a kamo li o macki….  Da je prijavim zastitnicima zivotinja????:srbenda:

Ivek
    Član
    Ivek

Ehinokokus pluća

To je oboljenje koje se dobija hranom zaraženom jednom vrstom sitne gliste pantljičare koju prenose psi i mačke. Ehinokokus može iz creva da se preseli u jetru ili pluća, gde počinje da se razmnožava i na kraju proizvede manju ili veću loptu ispunjenu tečnom masom, koja je puna glava i jaja ehinokokusa.

Pas i mačka izbacuju ehinokokus u svom izmetu i na taj način, uglavnom preko povrća, salate i vode, zaraze čoveka. Pas može i lizanjem ruku i predmeta da prenese ovu bolest.

Prvi znaci oboljenja često su slični kao u slučaju zapaljenja plućne maramice: kašalj, bol pri kašlju i probadanje. Ponekad se pojavi i sukrvičav ispljuvak. Od dana zaraze pa do potpunog ispoljavanja bolesti može da protekne i više od godinu dana. Ako se lopta provali, nastupi iskašljavanje velike količine tečnosti zarazne za pse i mačke, koji posle opet mogu preneti zarazu na čoveka.

Ehinokokus se leči samo operacijom. Kućno lečenje ne pomaže.

Naročito treba paziti na to da posle igre sa psima i mačkama uvek operemo ruke. Nikada ne smemo dozvoliti da psi i mačke jedu iz suda iz kojeg se hrane ljudi. Znaci, dlaka je opasna samo u koliko na njoj postoje jaja nekog parazita medju kojima je najopasniji ovaj Ehinokokus koji moze da se smesti u pluca ili gde bilo u novog domacina i dovede do stvaranja ciste. Ta cista moze da bude opasna jer moze da dovede do stvaranja mehanickog pritiska na neki drugi organ i na taj nacin ugrozi zivot. Zaista osim ,ako na dlaci postoje neki uzrocnici bolesti, nema razloga da dlaka bude opasna. U svakom slucaju ne preporucuje se ljubljenje pasa i macaka jer on to ne shvata kao izliv vase ljubavi. Sigurno je da to sto ih ljubite samo vama cini neko zadovoljstvo. Dr.Vet.Med.

Jecco, moj otac je odrastao uz macku, moja sestra i ja smo takodje odrasle uz macku. I dan danas posedujemo macku…i svi smo zivi i zdravi. Mislim da nema tolike bojazni od ovoga stvora ako je kucna ili dvorisna macka vezana za stan i gazdu (tamo gde ga hrane). Veruj mi, ta macka se nece hraniti na ulici vec samo u svojoj kuci jel se takve domace macke malo olenje i nisu neki lovci (mogucnost zaraze-minimalna). Posto ce spavati malo u dvoristu i malo u kuci ona ce biti cistija macka od ostalih jel se mora prilagoditi ambijentu i gazdi. Namerno sam ti stavila o Ehinokokusu jel je to najgora bolest koju mace mogu coveku da prenesu a i da ne mislis da branim ovu zivotinju vec samo da bih te informisala i dala ti svoj primer. Ti macku nemas i nemoj da brigas zbog komsiluka 😛

:HAG:

ivy
    Član
    ivy

ja imam kucu evo ja na avatar-u i ljubimo se sto puta dnevno.

ali redovno je vakcinisana,okupana i ociscena od parazita: i dlaka i creva. cak smo joj i kamenac sa zuba operativno skidali:)-preventivno jer se na takvim zubima skupljaju bakterije. dobila je i da pije orvazil,tablete za ljude za bakterije i gljivice.

cistija je od pola ljudi u gradu.

za macke ne znam ali koliko sam cula malo je komplikovanije nego sa psima iako onako laicki meni je to nelogicno jer je macka u stanu a kuca seta napolju ali eto tako je.

samo se dobro raspitaj,najbolje odvedi macu kod veterinara da joj uradi par nalaza i ako treba prepise neke tabletice

Jecca
    Član
    Jecca

Poenta moje price je u tome sto cu ja provoditi dosta vremena u njihovoj kuci a oni ce imati tu macku. A zao mi je tog malog sina njihovog, jer ce on moci da se zarazi jer su u pitanju jako necisti ljudi, jako prljavi, i jos samo macku mogu da zamislim…. Uzas!!!!   Prosto ne mogu da zamislim da ce oni da paze na macku, uz to imaju i miseve i u kuci i napolju… A ja njihovo dete cuvam u njihovoj kuci.

tanja.
    Član
    tanja.

Ja imam dva psa, redovno ih vakcinisemo i cistimo od parazita, kupamo ih mozda i vise nego sto je potrebno i zaista su jako cisti ali ipak nas napustaju tokom sl.meseca 😥 😥 imamo mi uslove da ih totalno izolujemo od beba ( jako veliku zastakljenu terasu) ali necemo imati vremena za njih kao sada, jer su veliki i treba im dosta setnje (bar dva – tri sata dnevno) a uz dva bebca to apsolutno nije moguce 😥 😥 ….. eto….

ivy
    Član
    ivy

sigurno ce vam biti tesko ali bebci ce ih potpuno zaseniti 🙂

moja  kuca ema je mala a i mama mi je na 5min pa ce ona brinuti o setnjama.

sve nas jako zanima kako ce reagovati na bebana posto se vec 8godina jedino njoj tepa..

Dusica M
    Član
    Dusica M

Ja zivim sa psom u stanu,kupam je i zdrava je i nema buve i parazite.Bitno je prati ruke.Jedino sto mi smeta je sto stalno prdi.Malo se pribojavam kada se rodi beba,onda cu morati da je izbacim na drugu terasu.Bojim se psece ljubomore.Jer iskreno receno,moj se muz ponasa prema njoj kao prema ljudskom bicu.Beba i pas…to nesto nisam sigurna 😐

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 90 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.