Ova tema sadrži 85 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  mrav 6 godine, 5 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 86 ukupno)

Vanmatericna trudnoca

• anita
    Član
    anita

Da li je neko od vas imao iskustva sa vanmatericnom trudnocom?

Kad su vam ustanovili i kakva je onda procedura?

Ja sam 6. nedelja i kazu da moraju da sacekaju da potvrde, jer nisu sigurni da li je matericna ili ne

Marijana FC

Anita, ja licno nisam imala iskustva sa vanmatericnom trudnocom (mada sam sebi bila uvrtela u glavu da je ova trudnoca vanmatericna – budala!) Koliko ja znam, lekari bi trebalo da mogu da utvrde obicnim ultrazvucnim pregledom da li se radi o normalnom ili vanmatericnoj trudnoci. Da li si bila na ultrazvuku?
    Zao mi je sto nisam bila od vece pomoci i drzim ti fige da je sve u redu!

anita
    Član
    anita

Bila sam, ali oni nisu sigurni. I sad su mi rekli da cekam do ponedeljka pa onda da pogledaju, nadaju se da ce se bolje videti. A ja do ponedeljka da crknem od muke!

Marijana FC

Anita, evo sada sam pogledala na internetu i kazu da su klasicni simptomi vanmatericne trudnoce: jaki bolovi u stomaku (obicno sa jedne strane), krvarenje, a neke zene se zale i na vrtoglavicu i bol u ramenu.
    Jos uvek mi nije jasno kako nisu mogli da to utvrde na ultrazvuku?! Ali, glavu gore i misli pozitivno! Saljem ti pozitivnu energiju i misli iz Engleske!

Marijana FC

Ako ce da pomogne, evo sta pise na sajtu Svet zdravlja:

Vanmaterična trudnoća

Podvanmateričnom trudnoćom podrazumevamo usađivanje i razvijanje oplođenogjajašca izvan materice, najčešće u jajovodima, a u vrlo retkimslučajevima negde u donjem trbuhu ili na jajniku.

Pošto ni jedno od ovih mesta ne pruža oplođenom jajašcu sve potrebneuslove za razvijanje, dolazi ranije ili kasnije do prekida trudnoće.

I kod vanmaterične trudnoće žena primeti da joj je izostalamenstruacija, što je navodi da veruje kako je u drugom stanju. Katkadaoseća i druge znake trudnoće, kao gađenje, jutarnje povraćanje,nesvesticu itd., ali u manjoj meri nego kod pravilne trudnoće. Običnodve do tri nedelje posle izostale menstruacije, katkada i kasnije,dolazi do raznih teškoća koje su jasni i ne sumnjivi znaci da nije bilopravilne trudnoće i da je došlo do prekida vanmaterične trudnoće.

U tom slučaju žena iznenada oseti jak bol u donjem trbuhu,jako prebledi, često se onesvesti, puls (bilo) joj je slabo i ubrzano,povraća ili je muči na povraćanje. Iz polnih organa nastaje krvarenje,ali ne jako. Međutim, unutrašnje krvarenje, tj. krvarenje u trbušnušupljinu koje nastaje usled prskanja krvnih sudova u jajovodu, možebiti veoma obilno, tako da život žene dolazi u opasnost. Svi opisaniznaci nastaju usled naglog i velikog gubitka krvi u trbušnoj šupljini.

Prekid vanmaterične trudnoće može da nastupi i postepenimstezanjem jajovoda. Žena oseća na mahove jače i slabije bolove, pomalokrvari, a znaci trudnoće, koje je eventualno u početku osećala,postepeno se gube. Krvarenje iz polnih organa proteže se duže vreme,isto tako i bolovi, koji katkad postepeno i uminu.

Pomoć u slučaju vanmaterične trudnoće može da pruži samo lekar, i to ubolnici. Zato ženu treba odmah bio dan ili noć preneti u bolnicu,naročito ako su jaki bolovi propraćeni ostalim znacima. Pri tom trebapostupati veoma oprezno. Treba je uneti u kola i smestiti da leži, pohladnom vremenu dobro je pokriti i lagano, bez velikog truckanjavoziti.

Uzroci trudnoće izvan materice su najčešće razne nepravilnostina putu kojim oplođeno jajašce treba da prođe do materice. Nedovoljnorazvijena, iskrivljena materica ili prirasli jajovodi, sa odebljalom,neravnom sluzokožom, mogu da budu zapreka da oplođeno jaje dođe umatericu. Ove nepravilnosti su najčešće posledice zapaljenjaunutrašnjih polnih organa.

Trudnoća izvan materice može da se utvrdi i pre nego štonastupi prekid trudnoće, ili se bar može posumnjati da je u pitanjuvanmaterična trudnoća. U tom slučaju žena mora biti stalno pod nadzoromlekara ili ako se sa sigurnošću utvrdi da postoji vanmateričnatrudnoća, preduzima operacija pre nego što nastane unutrašnje ispoljnje krvarenje, tj. znaci prekida vanmaterične trudnoće. Na tajnačin sprečava se veliko unutrašnje krvarenje koje može biti smrtonosnoza ženu.

Zbog toga svaka žena koja posle izostanka menstruacije počne da krvarii oseća bolove, ili primećuje da nema ostalih znakova trudnoće, ili suti znaci slabiji nego kod drgih trudnoća, treba odmah da potraži pomoćod lekara. U ovom slučaju to je jedini način da se spreči velikaopasnost koja preti ženi sa vanmateričnom trudnoćom.

Bambina.
    Član
    Bambina.

Anita ja stvarno ne znam nista o tome ali sam uz tebe svim srcem, saljem ti svu pozitivnu energiju. Javni obavezno sta se desava. Nemoj mnogo da se sekiras, predlazem ti da se malo okupiras drugim mislima, prosetaj se malo prirodom, bice lepo vreme za vikend.
    :-* :love:

makica 265

Anita i ja sam 6 nedelja.Prije 10 dana isla sam na pregled ali dr.kaze da nije jos siguran jer rano je da se vidi,ali je na papiru napisao-pocetni znaci razdvajanja.Ja idem u utorak opet.Samo se ti opusti,sve je to dobro.A koliko si bila trudna kad si otisla na pregled?

Beca
    Član
    Beca

Mislim da trebas da odes kod drugog dr a ne da cekas ponedeljak.Ja sam u petoj nedelji imala pregled i dr je jasno video da je trudnoca matericna i da je sve ok.Do tog perioda bi se sve verovatno trebalo znati.U sestoj nedelji kada sam bila ponovo kod dr zato jer sam imala bolove i drugi dr je to potvrdio i konstatovao da srce vec radi.Moja preporuka ti je da odes jos danas negde na pregled, zamolis nekog za hitan termin, ako je vanmatericna nema sta da se ceka do ponedeljka.Izvini ako sam preterala ja imam takve informacije sto se toga tice i bolje je da imas pravu informaciju, bices mnogo mirnija!

daca77bg
    Član
    daca77bg

Slazem se sa Beclijkom, da treba da odes kod nekog drugog ginekologa, jos danas. Meni su u sestoj nedelji jasno videlji da je plod u materici. Kada su u pitanju takve stvari najbolje je da cujes vise misljenja.

anita
    Član
    anita

Pa znam i ja da se obicno vidi, sa proslom trudnocom, koja je zavrsila spontanim, radila sam uz u 6. nedelji i videlo se lepo, cak i sliku imam i bas se lepo vidi. Nista mi nije jasno!

maja22
    Član
    maja22

moja drugarica je imala vanmatericnu trudnocu.pa joj ludaci od doktora nisu opste videli trudnocu mislili da je slepo crevo,i kad je ostavili u bolnici zbog slepog creva oni skontali da je trudnoca a plod poceo da se raspada i zamalo zena da im umre,strrasno,uradili su kiretazi i spasili je,uzas boziji kakva neodgovornost.zato ti je moj savet ne cekaj ponedeljak vec idi kod drugog lekara.srecno

PCELICA
    Član
    PCELICA

Cao Anita. KAKO SI ? vidim da si imala nekih problema sa trudnocom pa bih voljela znati sta se dogodilo sa tobom.
    i ja sam bila juce kod doktora i rekao mi je da sam u 6 nedelji trudnoce ali ne moze da vidi plod u maternici nego me je boljelo pri pritisku na lijevi jajnik.danas sam isla da vadim krv jer on sumnja vanmatericnu trudnocu.toliko me je strah sta ce se desiti,strah me je za jos nerodjenu bebu a i strah me je za mene jer sam citala da to moze biti i rizicno za zenu.moji siptomi su bolovi u donjem dijelu stomaka (kao pred menzes), grudi su mi osjetljive i nisam dobila menzes (vec 13 dana kasni).nije mi muka i nemam napade apetita iako volim da jedem.molim vas ako se neko razumije u ovu temu,napisite mi vase misljenje jer neznam kako su izdrzati sve ovo.jos mi je teze jer bi ovo bila moja prva trudnoca a i zelim bebu. anita ako procitas ovo javi se.

makica 265

Pcelice mozda i jesi trudna ali je kasnije doslo do zaceca pa je plod suvise mali da bi se vidio.Kad ce ti biti gotovi rezultati krvi?
    Ne zelim da me shvatis pogresno ali i ako je u pitanju vanmatericna to se samo izbaci i nije nista strasno.Nemoj se plasiti,vjerujem da je to sve ok!!!

PCELICA
    Član
    PCELICA

jos nesto: doktor je rekao ako bude vanmatericna da se to mora ukloniti na jedan nacin a ako nebude moglo onda mora operativno.sta je to pitam se taj neki prvi nacin????zar sa lijekovima?koliko je to stetno za zdravlje? posto je ovo moja prva trudnoca,kao sto napisah, plasim se da cu imati poteskoca da opet zatrudnim i da se ovo opet ne ponovi.reci mi kako funkcionise to „kasnije zacece“?????? hvala sto mi ulijevas nadu…to mi mnogo znaci.

Beca
    Član
    Beca

Van matericna trudnoca odnosi se na termin kada do oplodnje dodje u jajovodu, na janiku ili negde na putu ka materici koje jajasce prolazi.
    Vanma tericna trudnoca je zaista rizicna i veoma pazljivo se mora utvrditi jer zaista moze da bude rizicno za zenu.U sestoj nedelji vecini zena moze da se utvrdi da li je trudnoca matericna ili nije, a to je i period kada vec srca ploda pocinje da kuca.
    Mislim da treba da ides kod jos jednog dr, pa i kod dva dok se tacno ne utvrdi sta se desava.
    Simptomi su kazu potpuno isti kao i kod normalne matericne trudnoce, medjutim ako slucajno pocnes da krvaris, makar i u tragovima, dobijes temperaturu ili pocnu mucnine i povracanje obavezno i podhitno da se obratis najblizoj ustanovi…
    Ja koliko znam vanmatericna trudnoca resava se iskljucivo operativnim putem.
    Nemoj da se plasis, ja ti zelim sve najbolje naravno, ali moras da to isteras do kraja.Ja bih ti preporucila da ne cekas vise, nego da se konsultujes sa nekim dobrim dr koji ce detaljno da uradi uz i sve utvrdi….
    Javi se obavezno.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 86 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.