Ova tema sadrži 928 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  dacika 5 godine, 7 meseci ranije.

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 929 ukupno)

Vantelesna oplodnja (IVF,ICSI)

• zogo
    Član
    zogo

Leptir imas u ns Genesis tu radi ista ekipa lekara kao u Betaniji…..

Leptir
    Član
    Leptir

Stvarno?! Jao super,čim dođem u Srbiju raspitaću se,hvala ti puno! :-* :-* :-*

zogo
    Član
    zogo

Nikolino ja sam dobila semu u decembru pocinjem sa kontracepcijom pa prvu kutiju bez obzira sto ima 21 pilula picu do16.01 znaci dokupicu jos.Onda pauza od 7 dana pa opet 21 pijem.U februaru treba da se javim kod njih na prijem i neke 3 nedelje tamo cu lezati jer cu kod njih primati te hormonske injekcije e sad zavisi kako budem reagovala odredice mi kolika doza….Naravno nadam se da mi sve to nece biti potrebno ako mi ova treca insemenacija uspe….

Nikolino
    Član
    Nikolino

i pre IVF pije se kontracepcija jedan ciklus. to je da se stopira prirodno lucenje hormona. onda se pocne primanjem injekcija po odredjenoj semi. s tim sto pocinje se najcesce s dve injekcije gonal i nekoliko mililitara injekcije suprefakt (ako nisam pogresila ime) koja se stavlja podkozno u stomak. pa zavisno kako reaguje organizam t.j jajnici uveca se ili namali gonal i daje se onoliko koliko treba da porasnu folikuli 19-21mm t.j pre ovulacije. onda primi se stop injkecija dva dana pre punkcije itd. al znam da ima i do kad sme da se primaju injekcije- t.j do koji dan ciklusa.
    ipak cu ja da proverim moje dokumente koje jos uvek cuvam kuci, kao i dnevnik dok sam primala terapiju pa pisat cu deteljno i tacno. da ne pogresim nesto sad , je ipak je to bilo pre tri godine i zaboravila sam.

inace trebalo je i ja da radim inseminjaciju, al nikako nije moglo da dodje do ovulacije.

cak i kad sam radila IVF primala sam po 4 gonala, zatim dodali mi jos po 2 luverix injkecije. kad bi napulia sestra spric mislila sam da mi pola sata ubrizgava tecnost. 😯

zogo
    Član
    zogo

Pa meni je ovo treca insemenacija kod nas je sve ok ali bebe jednostavno nema tako da sam resila da radim VTO mada su mi predlozili da pokusam par insemenacija pre toga.Ako ova ne uspe odmaram novembar pa u decembru pocinjem kontracepciju…

Nikolino
    Član
    Nikolino

zoqo – sto i da radis dali inseminaciju ili IVF najvaznije pre svega je da se opustis. da verujes u ono sto radis i da svemu pristupis pozitivnom energijom. ja posto sam imala problema sa ovulacijom bila sam skepticna kad smo poceli IVF. narocito kad u se pojavili opet isti problemi. al lekar i mm su mi mnogo pomogli. i kad sam prestala da se opterescujem i nerviram urodilo je plodom.
    inace samo da ti kazem moja skolska drugarica radila je inseminuaciju nekoliko puta i nije uspelo, pa resila da napravi pauzu dva ili tri meseca i da opet pokusa. tokom te pauze ostala u drugom stanju prirodnim putem. kad je najmanje ocekivala.
    tako da samo pozitivno – i upola je stvar gotova. 🙂

zogo
    Član
    zogo

Znam ali tesko je nemisliti o necemu sto jako zelis….to je ipak najgore od svega.

Nikolino
    Član
    Nikolino

naravno. ista sam bila. mislim da mi je navise pomoglo to sto sam tad radila i najveci deo dana nisam mogla da mislim niocemu osim o poslu. radim od 9-17 -novinarka i non stop je bila jurnjava. s posla trkom do bolnice da primim injekciju, pa kuci i tako sve redom.

al bice nemoj gubiti nadu nikada. ja kazem kad sam ja rodila dete onda svaka ce 🙂

zogo
    Član
    zogo

Bas mi je drago da ti je uspela iz prve…I meni doktorka kaze da su mi bas velike sanse da mi uspe jer joj dolaze zene od 38god,na VTO a ja sam 10godina mladja….ali pre svega toga cekam 15ti novembar da vadim betu i saznam rezultate insemenacije….

Nikolino
    Član
    Nikolino

evo za sve kontakt bolnice u skoplje gde sam se ja lecila i radila IVF. ovo je ustvari njihov sajt gde mozete naci korisne i interesne podatke i informacije. ko ne razume na makedonski ima i na engleski 🙂

http://www.malabogorodica.com.mk

Ella
    Član
    Ella

Novi način veštačke oplodnje

Primena danske metode trenutnog zaleđivanja jajnih ćelija u tečnom azotu na minus 200 stepeni, koja je upravo počela da se primenjuje u Institutu za ginekologiju i akušerstvo, omogućiće formiranje banke jajnih ćelija i u Srbiji. Ovako sačuvane jajne ćelije mogu da se oplode i posle tri godine od zaleđivanja, što otvara nove mogućnosti donatorstva. Metoda trenutnog zaleđivanja u početku će omogućiti uštedu parovima koji za veštačku oplodnju moraju da izdvoje 2.000 do 3.000 evra, u zavisnosti od toga koliko je koštala kontrolisana stimulacija jajnika i koliko hormonskih injekcija je bilo potrebno za formiranje jajne ćelije.

U matericu se ubacuju najviše tri jajne ćelije, a ostale koje su do sada bile neiskorišćene, moći će metodom zaleđivanja da budu sačuvane za naredno oplođenje ukoliko prvi pokušaj ne uspe. Tako će pacijenti uštedeti ponovni trošak. Ukoliko je postupak uspešan, preostale jajne ćelije skladište se u banku jajnih ćelija i uz pristanak donatora, njih će moći da koristi neka druga žena koja ne može da formira svoju. Ćelija će tada biti oplođena materijalom partnera primaoca.

„Zamrzavanje epruveta sa jajnim ćelijama u tečnom azotu počelo je tek pre nekoliko sedmica. Inače, sve do početka primene danske metode zaleđivanja parovi kod kojih smo morali da ponavljamo veštačku oplodnju bili su prinuđeni na ponovni trošak. Za stimulaciju ovulacije jajne ćelije ponekad je potrebno po 15 do 20 injekcija, svaka košta po 2.000 evra, a to je samo deo troškova”, objašnjava za „Blic” doktorka Svetlana Spremović Rađenović, šef odseka za adolescentnu ginekologiju u Institutu.

Metoda brzog zamrzavanja jajnih ćelija u tečnom azotu smatra se relativno novom u svetu i primenjuje se u razvijenim zemljama Evrope i Americi u protekle tri godine. Brzina postupka omogućava veću garanciju da materijal neće biti oštećen, da će biti sačuvano više jajnih ćelija i da u takvom stanju mogu da budu sačuvane nekoliko godina.

„Formiranje banke jajnih ćelija svakako će iziskivati i novu zakonsku regulativu, koja će odrediti medicinske uslove ili možda ograničiti starost davalaca i primaoca”, kaže doktorka Svetlana Spremović Rađenović.

Formiranje banke jajnih ćelija u Institutu za ginekologiju i akušerstvo utoliko je značajnije kada se zna da prema najnovijim podacima sve više žena znatno ranije ulazi u menopauzu, mnoge već između 35 i 40 godina, a već je postalo uobičajeno da posle 40. godine nastupi klimakterijum. Uzročnici su po rečima doktorke Spremović-Rađenović uglavnom u posledicama načina života. Stres, nedovoljno spavanje i upotreba duvana su faktori koji značajno utiču na brže starenje jajnika i smanjenu plodnost.

zogo
    Član
    zogo

Ja planiram da zaledim jajne celije ili embrione vec sam se raspitala posto mi je vto nacionalni program postoji privatna klinika a tako zaledjeni kod njih se cuvaju 5 godina….

alix
    Član
    alix

i ja pocinjem da razmisljam o vestackoj oplodnji posto se nista ne desava vec godinu i po dana. jel neka od vas cula za dr Gordanu Ivanovic u BG-u? cula sam bas mnogo toga pozitivnog u vezi nje, pa sam mislila i ja da krenem od sledeceg meseca. ne znam sta da radim, dal prvo da probam i ja inseminaciju, posto ocigledno svi prvo tako probaju. meni moja dr savetuje da odmah radim VTO a ne inseminaciju posto kaze da je daleko veca sansa da se uspe. A ovo novo sa zamrzavanjem jajnih celija, hvala Bogu da i kod nas postoji tako nesto… koje su jos prednosti osim ustede troskova? da li se takodje i manje „trose“ jajne celije? mozda sam lupila glupost, al me zanima da li ako ne uspe iz prve onda drugi put ne moraju opet da se vade nove i samim tim se „stede“? ❓

zogo
    Član
    zogo

Da Alix npr.zamrznes embrione ili jajne celije i cuvaju se 5 god.Posle kad budes htela oni ti ih samo vrate nemas ponovo pijenje hormona i ostalo.I ja sam cula sve najbolje za Ivanovice ali neznam zasto ne iskoristis ovaj jedan pokusaj koji finansira drzava.Ja sam se prijavila u ns u tkzv.betaniju i mnogo sam zadovoljna svojom dr.Postoje tri klinike koje rade o trosku drzave 2 u bg i ta jedna u ns koja je kasnije pocela ali svi pricaju da imaju vecu uspesnost jer su cekali na tu novu opremu koju koriste….

alix
    Član
    alix

zogo, nije mi palo na pamet posto sam mislila da oni najpre primaju zene koje mnogo duze pokusavaju il imaju vise godina (npr kasne tridesete). takodje sam mislila da se nesto mnogo dugo ceka. al hvala ti na savetu, bas cu da se raspitam koji su uslovi. naravno da bih pokusala ako moze tako. jel znas nesto vise o tome ili mozda neki sajt gde mogu da se nadju neke info? kada ti planiras da pocnes sa tim? zelim ti iz sveg srca da ti uspe iz prve (a daj Boze i pre!!), iskreno cu se radovati s tobom! ovo cekanje se bas oduzi…

Gledanje 31 članaka - 31 do 45 (od 929 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.