Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi U IŠČEKIVANJU Porođaj Vasa iskustva – prirodni porodjaj

Ova tema sadrži 1,839 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Radavox 5 godine, 4 meseci ranije.

Gledanje 1,801 članaka - 1,801 do 1,815 (od 1,840 ukupno)

Vasa iskustva – prirodni porodjaj

• Dorothy
    Član
    Dorothy

Milice, sigurno ce drugi porodjaj ici mnogo brze od prvog! Ja sam epiziotomiju imala samo prvi put, drugi i treci nista, i ako su bebe bile vece nego prvi put! Indukciju sam imala sva tri puta, epi ni jednom. Muza nisam vodila kod nas to ne moze. Imala sam „svoju“ babicu.
    Samo napred i bice to sve OK!

sanjas
    Član
    sanjas

Anita i Dorothy bas super iskustva!:zvezda:
    Meni je npr prvi porodjaj trajao svega 6 sati,a od toga 4 sata na indukciji,jaakoo mucnih.Tako da mi se cinilo kao da je sve trajalo bar 4 dana.:?
    Drugi porodjaj od pocetka prvih kontrakcija(koje nisam ni osecala,a ctg je itekako registrovao-pocele su oko 09h),pa do porodjaja je proslo sve ukupno 21 sat,s tim da su jace kontrakcije pocele oko 21h,trajale celu noc i ja se porodila ujutru u 06h.Bez obzira na duzinu,ja bih opet izabrala drugi put,jer je sve islo skroz prirodno(izuzev pucanja vodenjaka,koji je probusen pola sata pred porodjaj),bez minuta indukcije.Boli svakako,ali prirodni bolovi su daleko podnosljiviji.:)

njamiii
    Član
    njamiii

Sanjas, kao da si o mojim porodjajima pisala! 🙂 S tim sto sam ja oko 4, 5 popodne otisla u porodiliste, iako sam osecala kontrakcije (bezbolne) od ranog prepodneva, ali dok sam pozavrsavala neke obaveze koje su ostale, isfenirala se po poslednji put kao covek… Realno sam mogla i kasnije jer je prava frka krenula oko ponoci, a porodila sam se u 6 ujutru. Ali bilo mi je ok, malo sam se setala, malo citala knjigu, dremala dok nije stislo. Jedine „zamerke“ su mi sto je seka bila dosta visoko, iako sam se bez problema otvarala, ona se jako tesko spustala, a kontrakcije su ovaj put udarale u donji stomak sto mi je dodatno otezalo „borbu“ da je smilostivim da se pokrene. Na prvom porodjaju, gde su kontrkacije udarale u krsta, mi je dosta pomoglo da stojim naslonjena na mm-a, a na drugom (isle u stomak) mi je vise prijalo da cucim (Bogu hvala za resetke na bolnickim krevetima). I na prvom i na drugom mi je polozaj na boku bio izrazito neprijatan, da ne kazem jezivo bolan (pri kontrakciji naravno).
    Ovih dana iscekujem kumicu da se rodi i sva sam nesto kao ukakan golub, s jedne noge na drugu, sve mi mirise da joj ugovaraju rodjenje, a ja ne smem nista da kazem (vise od onoga sto sam diskretno rekla, mada, moj je stav jasan i bez toga odavno), da ih ne isprepadam dodatno, pa sve nesto navijam za drugaricu da ih zezne i pretekne… Joj, takva me neka panika uhvatila! Jos pre deset godina smo se zezale kako cu ja morati da idem sa njom na porodjaj jer ona je sva strasljiva, a sada mislim da bih pala u nesvest! Uopste ne znam sta mi je. Rekla sam joj da mi nista ni ne govori, nego samo da mi javi kad sve prodje, jer ja ovaj pritisak ne mogu da podnesem! :)))

MilicaCale

jao, njami, potpuno razumem. Meni je bilo mnogo stresnije cekanje na tudje porodjaje, nego na moj..

Mikac
    Član
    Mikac

Ne zna covek kako dase postavi,kad se poradja neko nas blizak po prvi put.Mene je kuma htela da izmlati posle porodjaja sto sam jkj neke stvari pfecutala,ali ipak svako mora da prkdje kroz svojd iskustvo.Jedno je sigurno da se treba opustiti koliko je to moguce.Zamislite prvi seks u grcu i stegnuti, e slicno je i za porodjaj. Sve ide teze kada se zena prestravi i stegne.
    Ja sam prvi put otisla bez ikakveveze mada sam vodila privatno trudnocu,malo me plasila nknsalancija kojom se tretiraju trudnice u drzavnim ustanovama. Porodjaj je isao brzo, imala sam bolove jake svega dva sata samo mi je doktornalego na dtomak pa su mi usivali i matericu i medjicu,ali dobro.Drugi put sam imala coveka,znaci ne da me lorodi na si,u,vec kad sam vec pocela da se otvaram,indukcija preko grlica,bezbolnija varijanta,tek u eksplozivnoj fazi intravenski,gde sam pocely da se otvaram koluda,oba puta su mi probusilivodenjak. Covek mi je pred sam porodjaj daoinjekciju za opustanje tako da porodjajnisamni osetila i uspavala sam se posle na stolu.mogu da kazemda jemeni drugi putbilo bolnije,ali je islo brze,isto dr je bio stalno uz mene,dogvoliomida imam telefon sve vreme itata je odmah mogao da vidi bebu u pola 3 nocu.
    Znaciiako je drugi porodjaj bio bolniji,bio je brzii

sanjas
    Član
    sanjas

Njami mozda ni ja ne bih zurila u porodiliste,nego sam ja taj dan imala zakazan prijem,prenela 3 dana,a pritisak bio malo visi,pa dr htela da me smesti u porodiliste pre vikenda.Inace,kad sam dosla,ja kao sto sam napisala uopste nisam osecala ni k od kontrakcija,a kako ih je ctg registrovao,jednoglasno je odluceno da ostajem.I igrom slucaja,sve se lepo zavrsilo na vreme,jer da se nisam porodila u 06,u 07h me je cekala indukcija.:evil: Ali sam ja bila brza.:lol: U pravu si da je su kontrakcije kad lezis sa strane najjace i beba se brze spusta.Posto sam vec bila skroz otvorena,probusili mi vodenjak,a bebac jos uvek bio dosta visoko,babica mi je rekla da se okrenem na stranu.Kaze vise ce te boleti,ali ce biti brze.Tako je i boli,odmah zatim su krenuli naponi,bebac se spustio,ja na porodjajni sto i posle NEEEKOOLIKO napona je izasao.Prvi put je sve bilo zavrseno u trecem naponu,a drugi Bogami,sigruno jedno iz osmog,devetog napona..:? Prvi put naponi najbolji deo,drugi put najgori.:wink: Ali prodje sve i ovako i onako..:wink:

njamiii
    Član
    njamiii

😯 Dobro si joj umakla (indukciji)!:lol: I meni su probusili vodenjak skoro pred napone, da li je do toga,mislim to sa spustanjem? Ja sam toliku paniku od indukcije imala, da sto kaze mm, sam garant sama sebe naterala da prodjaj krene kako zna i ume, jer mi je taj dan bio termin, a toliko sam se plasila izazivanja ako samo ne krene da sam poslednjih par dana u ocaju samo isla za mm-om i moljakala ga da se malo „druzimo“ (nije hteo, pod izgovorom da sam jako „neozbiljna“) ne bi li se nesto pokrenulo. A onda smo otisli na gin, pregled gde je mm pozeleno kada je dr. komentarisao kako pipa glavicu 😆 Jao, nije hteo da prica samnom, nagrdi me, kako me nije sramota, onaj tamo pipa glavu, a ja hocu… :doomed:
    Kumica se izvukla, ljubim je ja pametnu, krenula je sama (2 nedelje pre termina). Valjda ce sve brzo da se zavrsi. Juce sam kafenisala sa kumom i reko’ ma neeeeces ti jos :> kad jutros me zove kaze ispao joj malopre cepic, pa ide za svaki slucaj na pregled, rek’o aj’, pa da se vidimo posle, kad salje mi posle sat vremena poruku da je otvorena 5 prstiju tako da ce „ipak“ do porodilista 😆 a jaaaa :sok: Tako da se nadam da ce se i nastaviti ovim tempom, jer ja ne mogu vise da cekam, vec dva sata disem u kesu 🙂 Zove me mm da vidi sta se desava, i ja kazem jao ne znam, moram prvo da potegnem jednu (dve) da se presaberem, on kaze ako… ne kaze se dzabe pijan kao majka… :kreten:

Praslin
    Član
    Praslin

Ja moram da pitam (stvarno ne znam, da ne mislite da zezam ili provociram ;] ), sto je indukcija strasna? Meni su izazvali porodjaj jer je plodova voda oticala, nemam pojma ni sada gde a niko mi nije ni rekao i zato su morali da izazovu porodjaj. Izmedju 6 i 7 su mi ukljucili indukciju a porodila sam se u 14h. Kako su je ukljucili, pocele su kontrakcije koje su u pocetku bile na 5 minuta a kako je vreme odmicalo bile su na 3 koliko se secam. Ali najstrasnije mi je bilo kada su mi probusili vodenjak, u 13h , pa do tih 14 kada se rodila smizla. Tih sat vremena sam mislila da cu da umrem. Ali je generalno sve bilo ok. Ja sam se najvise plasila epiziotomije ali sam, na moju ogromnu srecu i zadovoljstvo, prosla bez toga. ;] Inace, jos nisam ni trudna a imam strah od sledeceg porodjaja. 😳

Njami, nasmeja me sa ovim PIJAN KAO MAJKA. 😆 😆

pulinka
    Član
    pulinka

Praslin;798507 wrote:
    Tih sat vremena sam mislila da cu da umrem.

Inace, jos nisam ni trudna a imam strah od sledeceg porodjaja. 😳

Pa kud ćeš strašnije od tog?
    Pravilna indukcija bi trebalo da imitira prirodan porođaj. Ti si recimo imala takvu.
    Ja sam tri sata imala takvu da su kontrakcije bile na minut, i trajale preko minut. I sva tri sata sam mislila da ću da umrem.
    Moj drugi porođaj je bio potpuno prirodan, 1000 puta bezbolniji i udobniji i pomislila sam da ću da umrem u jednom jedinom trenutku malodušnosti. Da, trenutku. I od tada mi je jasno zašto su nekadašnje žene mogle da rađaju po 10-toro dece. I više se ne bojim porođaja. Ali se još više bojim lekara.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Nemojte da imate paniku od indukcije!!!!!!
    Sem ako stvarno ne naletite na idiote od lekara (necu da kazem da takvih nema jer ih na zalost ima…..) ali ako imate iole srece pa naidjete na nekog normalnog niko vam indukciju nece ukljuciti iz ciste psihopatologije kako bi vas mucio i uzivao u vasim bolovima!
    Indukcija se uvek ukljucuje u odredjenim indikacijama-mahom je to nenapredovanje ili sporo napredovanje porodjaja, ako treba izazvati porodjaj koji jos nije krenuo ali bi zbog nekih problema moglo doci do ugrozavanja zivota deteta ili ako nastane opasnost po bebu tokom samog porodjaja, isti mora ubrzati……. necu da komentarisem one manijake koji u dogovoru sa porodiljom dodju do fabuloznog zakljucka da je konstelacija zvezda bas tog dana idealna da se zakaze porodjaj……..
    Ako spadate u ove dve grupe porodilja i niste naleteli na psihopatu (sto ipak bas i nije tako cesto) onda ce vam ta intervencija zaista koristiti……
    da je neprijatnija od neindukovanog porodjaja je verovatno……..kazem verovatno jer ja sam imala tri porodjaja, dva sa indukcijom i jedan bez i iskreno NIKAKVU RAZLIKU NISAM OSETILA izmedju njih u jacini ili duzini bolova sa i bez nje!
    Mozda neke zene imaju nizi prag bola pa je subjektivni osecaj razlicit, koliko nekoga nesto boli je stvar licnog osecaja i o njemu ne vredi mnogo raspravljati……ali panika generalno ne pomaze!
    Moj prvi porodjaj je bio sa indukcijom, spasila je zivot mojoj bebi jer se porodjaj morao hitno privesti kraju i zato hvala do neba onome koji ju je izmislio!
    Moj drugi porodjaj je bio skroz bez indukcije, a treci uz indukciju u poslednjih 15 tak minuta porodjaja jer je lekar procenio da se iako trecerotka sporo otvaram i da je grlic ocuvam cak i na 6 prstiju pa cu se prirodno samo duze muciti……ja se nisam obradovala kada sam je dobila ali realno jacina kontrakcija, jacina bola, duzina kontrakcija, pauza izmedju njih su bile potpuno iste kao i kod drugog porodjaja koji je bio neindukovan (rekla bih cak da je vreme za koje su me porodile prirodne kontrakcije bilo oko 40 min, minut na minut-pauza/kontrakcija a indukovanih jedva 20 tak minuta, dva na minut-pauza/kontrakcija, znaci pauze izmedju su cak bile duze nego one neindukovane….do tada su bile na 10-15 minuta)
    Porodila sam se za 15 tak min od trenutka kacenja boce, sa samo trecinom iscurele tecnosti, posle svega 5-6 kontrakcija a prva je usledila tek posle 5 minuta,….
    -ono sto sam cula to je da je lekar rekao da mi se da samo cetvrtina doze….mozda neki lekari preteraju sa doziranjem, ne znam….kao i sve u zivotu mnogo zavisi od iskustva lekara……ono sto ja mogu da kazem da su lekari u visegradskoj po tom pitanju zaista korektni……
    ne ukljucuju indukciju bez veze, ako nije potrebna!
    Sto se epiziotomije tice prvi put sam je imala, kao i 90% porodilja u Srbiji….da li je bila neophodna ili ne, ne mogu da procenim……drugi put sam je imala iako sam bila drugorotka ali zaista opravdano jer je moj drugi sin imao ogromnu glavu koja bi tesko prosla bez cepanja (i dan danas ima veliku glavu, vecu od svog brata za 1 cm u obimu iako je 2.5 godine mladji) ….treci put nisam imala epiziotomiju-obim glave bebe je bio isti kao kod prvog porodjaja……
    Naravno da je bez epiziotomije neuporedivo konfornije-ja sam trcala treceg dana posle porodjaja-kao da se nisam porodila vec dobila menstruaciju-eto takav je osecaj bio……ali ako mora-mora-10 puta je bolje da je rez pravilan nego da vas sastavljaju kad se medjica pocepa!
    Niko nece napamet raditi epiziotomiju ako nije potrebna……takva su bar moja iskustva.
    Busenje vodenjaka-i oko toga neke zene prave polemiku! Ne razumem bas zbog cega-mozda jer ja nisam imala takva iskustva posto mi je prvi i treci put sam pukao, a drugi put je probusen ali zaista 10 minuta pred porodjaj….tako da ja nisam dozivela kao praksu da vam neko busi vodenjak pri samom ulasku u salu, na 3 prsta itd……..
    Nemojte se plasiti, mislite pozitivno i naravno malo pripremite teren (vezu, muza-sta god…..) i bice dobro….uvek mislite da je ono sto vam se desilo ma kako neprijatno bilo u stvari sluzilo da se izbegne jos gore!
    :-*

MilicaCale

meni je indukcija ukljucena posle vise od 24 casa od pocetka, posto porodjaj nije napredovao kako treba (sporo) i naponi nisu bili dovoljno jaki da bi spustili bebu. I posle nje sam se preporodila: imala pravilne napone, koji ne bole ni upola toliko koliko ono mesanje kontrakcija i napona… znaci, samo je smanjila bolove 😉
    naravno, ni u ludilu ne bi pristala da odem na porodjaj kad odgovara lekaru, pa da izazivam sve od nule… osim, naravno, da smo bas usli u deseti mesec i nema izbora…

pulinka
    Član
    pulinka

anita75love;798509 wrote:
    Sem ako stvarno ne naletite na idiote od lekara (necu da kazem da takvih nema jer ih na zalost ima…..) ali ako imate iole srece pa naidjete na nekog normalnog niko vam indukciju nece ukljuciti iz ciste psihopatologije kako bi vas mucio i uzivao u vasim bolovima!
    Indukcija se uvek ukljucuje u odredjenim indikacijama-mahom je to nenapredovanje ili sporo napredovanje porodjaja, ako treba izazvati porodjaj koji jos nije krenuo ali bi zbog nekih problema moglo doci do ugrozavanja zivota deteta ili ako nastane opasnost po bebu tokom samog porodjaja, isti mora ubrzati……. necu da komentarisem one manijake koji u dogovoru sa porodiljom dodju do fabuloznog zakljucka da je konstelacija zvezda bas tog dana idealna da se zakaze porodjaj……..
    Ako spadate u ove dve grupe porodilja i niste naleteli na psihopatu (sto ipak bas i nije tako cesto) onda ce vam ta intervencija zaista koristiti……

Ovaj razgovor vodimo bar jednom godišnje 🙄 .
    U Betaniji SVAKA prvorotka, a u novije vreme izgleda svaka porodilja, RUTINSKI dobija indukciju čim legne na sto.
    Ili su sve Vojvođanke nesposobne, što je statistički vrlo malo verovatno, ili su svi u Betaniji psihopate-što ih onda ne čini baš retkim :)!
    Da li je indukcija bolnija-pa, sve žene koje su u kontrakcijama šetale čekajući da uđu u salu su ćutale i disale-a bilo ih je u raznim fazama „otvorenosti“-a sve te skoncentrisane ženice su postale vrištave i izbezumljene čim je indukcija prodelovala-osim jedne vezare koju su svi doktori pobožno obilazili i zapitkivali kako je…Valjda su njoj dozirali kako treba.

Nego, ako žena pita zašto je nekome indukcija strašna, pretpostavljam da je ne zanima zašto nekome nije strašna?

Dorothy
    Član
    Dorothy

I ja moram malo da prokomentarisem ovu temu, i iznesem svoje iskustvo i misljenje!
    Sva tri puta sam se porodila u Betaniji i sva tri puta su mi ukljucili indukciju! Da li je bilo medicinski bas opravdano, nisam jako ubedjena u to. Sva tri puta sam dosla otvorena pet centimetara, pa im je napredovanje porodjaja do indukcije bilo sporo, mislim lekarima, meni ne, pa hajde malo da ubrzamo. Verujem da je zbog indukcije bilo brze, meni i sa indukcijom podnosljivo sto se bolova tice, ali da li je bila nepohodna, sumnjam!
    I slazem se da u Betaniji po difoltu svaka porodilja dobije barem malo ili malo vise indukcije,a da li je to uvek bas opravdano…???
    Epiziotomiju imala samo prvi put, vodenjak mi busili sva tri puta.
    Volela bih da sam se barem jednom porodila prirodno, ali nisam i ne znam kako to izgleda, tako da o razlici izmedju prirodnog i indukovanog porodjaja ne mogu da govorim iz licnog iskustva.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

Lose je ako u Betaniji stvarno svaka zena dobija indukciju, trebala, ne trebala…….
    Ja samo mogu da kazem da u Bg-u nije tako, ni u Visegradskoj ni u Gradskoj jer mi ni tamo ne bi ukljucili indukciju da nije bila neophodna i nisu je ukljucili celih 16 sati. Za Front ne znam…..
    Na drugom porodjaju je nisu ukljucili jer su mi kontrakcije stavrno bile na minut i trajale su minut, cak i duze….bio bi idiot onaj kome bi na pamet palo da to jos pojacava….prosto ne mogu da zamislim da u cak i u Betaniji kada dobijete porodilju sa takvim kontrakcijama vi ukljucite indukciju RUTINSKI…..
    Na trecem porodjaju su stvarno bile relativno retke, na 10 tak minuta, i ne onoliko jake koliko su one koje ce vas i poroditi……mozda bi se one za 5 sati i pojacale i ucestale ali bih ja trebala da izdrzavam narednih 5 sati takve kontrakcije i lezim na tom krevetu………. ovako sam bila gotova za 10 minuta i tih 10 minuta stvarno nije bilo vece mucenje nego sto bi to bilo bez indukcije, cak sam imala i duze pauze izmedju kontrakcija nego drugi put, (tako da mogu slobodno da kazem da mi je indukcija pomogla), a sve je trajalo mnogo krace nego sto realno bi……
    Stvarno je neverovatno da se lekari toliko razlikuju po gradovima, mada ne kazem da je nemoguce….i zalosno je ako je tako…… (eto i u Nisu ne daju indukciju tek tako bez veze-cak su mogli kao u slucaju Milice da malo ranije daju indukciju a ne da cekaju da porodjaj traje vise od 24 sata, verujem da bi se manje namucila)……
    Problem je u tome sto zene generalno ne znaju sta da ocekuju na porodjaju, valjda misle da je to sve malo lakse nego sto jeste, nisu uopste svesne sta ih ceka i onda kada ih `lupi` to bude veliki sok….inace Pulinka, drugi porodjaj i jeste laksi i to ce ti reci svaka drugorotka pa zato ne cudi sto si drugi put bolje prosla i super za tebe, imas i jedno lepo iskustvo sa porodjaja-nije to mala stvar……..ima mnogo zena koje to iskustvo nemaju iz prostog razloga jer se nisu usudile…..toliko je strah bio veliki, na zalost.

ako žena pita zašto je nekome indukcija strašna, pretpostavljam da je ne zanima zašto nekome nije strašna?

-ne bih se nimalo slozila sa tim jer ako ona misli da je indukcija strasna, mogla bi da promeni svoje misljenje i prestane da strahuje od porodjaja….sta to znaci, po tebi? Da zeni treba da odgovaraju samo oni koji imaju losa iskustva pa da se istraumira? Neka cuje i jedne i druge pa neka proceni sama……..
    Inace Dorothy, kao sto rekoh gore, ne tuguj previse, jer boli isto, sto se jacine bola tice! A moze stvarno da traje samo krace……….a veruj mi na rec, sa ili bez indukcije vi cete osetiti tacno onu kolicinu bola koju bi ste osetili svakako jer bol koji osecate ne potice od indukcije vec od samog cina porodjaja, prolaska bebe kroz porodjajni kanal, sirenja karlicnih kostiju, kontrakcija materice itd…….jedino je sve to samo ‚‚koncentrisanije‚‚…..ali bolnije nije!
    :-*

MilicaCale

e, moj utisak, prema pricama sa ovog foruma:
    u vojvodini je moda da svaka zena dobije indukciju, a da skoro svaka ide na amniocitezu.

Gledanje 1,801 članaka - 1,801 do 1,815 (od 1,840 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.