Roditelj Portal – Trudnoća, beba, roditelj Forumi U IŠČEKIVANJU Porođaj Vasa iskustva – prirodni porodjaj

Ova tema sadrži 1,839 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  Radavox 5 godine, 4 meseci ranije.

Gledanje 1,816 članaka - 1,816 do 1,830 (od 1,840 ukupno)

Vasa iskustva – prirodni porodjaj

• anita75love
    Učesnik
    anita75love

pulinka;798518 wrote: Da li je indukcija bolnija-pa, sve žene koje su u kontrakcijama šetale čekajući da uđu u salu su ćutale i disale-a bilo ih je u raznim fazama „otvorenosti“-a sve te skoncentrisane ženice su postale vrištave i izbezumljene čim je indukcija prodelovala……

pa znas kako Pulinka, mogu ti reci samo moje iskustvo a to je da sam ja u tim „raznim“ fazama otvorenosti ne samo setala i sistala nego sam i rucala, (bila toliko luda da sam htela da vodim dete na klizanje 😯 ), uspavljivala decu, gledala `Sulju`, tusirala se……brijala se jer sam htela da `doradim` posao……cak sam i kosu prala i fenirala…..u jednom trenutku htedoh i da dremnem posle rucka 🙂 ali me dete savatalo da se igramo….:evil: (ne bih ja bas zaspala naravno ali da malo prilegnem i tako `odradjujem` kontrakcije kad me stisne-bi mi bas mi dobro doslo
    e, ali to je bilo do 8 cm……..jer ja nisam prerano otisla na porodjaje…..naime u drugom prodjaju sam u salu usla sa 8, a u trecem sa 6 (i tada mi je kao sto rekoh bilo sasvim konforno odn u tu istu salu sam sasvim lepo usetala bez vristanja i pistanja)…..ALI (ima i to cuveno veliko ali) nije mi palo na pamet da setam, citam, i heklam kada su me stisle porodjajne kontrakcije jer ove pre toga to nisu! Da se razumemo-one bole, kao sto i porodjaj boli!
    E, onda krene bogami i sistanje i hvatanje kreveta i savijanje na sve strane da ne bih vristala, ….ma isto je bilo oba puta….pa jedva cekam pauzu izmedju njih da k sebi dodjem….e, to je ono sto neki zovu umiranje, jer stvarno u jednom trenutku i pomislite da vise ne mozete to da izdrzite….one koje su manje upucene u to sta im se desava se bogami i izbezume, pa pocnu da vriste (i ja bih vristala da nisam znala da bas to ne treba da radim, nego da kako god znam i umem pokusam da se savladam i disem drugi tip disanja), a u pauzi ide relaksacija, ……ma dodje vam da se najradije lupite nekom sipkom u glavu i obeznanite ali znate da ne smete-za vase dobro i dobro bebe morate da radite sve ono sto treba….i to bas tako i toliko boli bile zene indukovane ili ne!
    :-*

pulinka
    Član
    pulinka

anita75love;798533 wrote:

ako žena pita zašto je nekome indukcija strašna, pretpostavljam da je ne zanima zašto nekome nije strašna?

-ne bih se nimalo slozila sa tim jer ako ona misli da je indukcija strasna, mogla bi da promeni svoje misljenje i prestane da strahuje od porodjaja….sta to znaci, po tebi? Da zeni treba da odgovaraju samo oni koji imaju losa iskustva pa da se istraumira? Neka cuje i jedne i druge pa neka proceni sama……..
    .a veruj mi na rec, sa ili bez indukcije vi cete osetiti tacno onu kolicinu bola koju bi ste osetili svakako jer bol koji osecate ne potice od indukcije vec od samog cina porodjaja, prolaska bebe kroz porodjajni kanal, sirenja karlicnih kostiju, kontrakcija materice itd…….jedino je sve to samo ‚‚koncentrisanije‚‚…..ali bolnije nije!

Ali Praslin je već napisala da njoj sama indukcija nije strašna, da je to njoj sve bilo ok?
    (dobro, napisala je i da se boji porođaja, što baš ne ide nekako zajedno sa onom gornjom rečenicom :)).
    Hoću reći, Praslin nije prvorotka i već je „isprobala“ indukciju, nije sad da pišeš ženi koja ide na prvi porođaj…
    Heh, šta ja sad treba da napišem, „verujte mi na reč, sa prirodnim porođajem ćete osetiti 1000 puta manje bola i patnje nego sa indukcijom?“ Jer to je moje iskustvo, pa je to jedino merilo?
    Čula sam a i pročitala ovde na forumu da drugi porođaj može da bude i teži i bolniji-tako da, pravila nema.
    Ja sam napisala samo iskreno kako je meni bilo i ono što sam videla dva puta u porodilištima.
    Ja znam šta je meni na prvom porođaju bilo strašno i uradila sam sve da to na drugom porođaju izbegnem i potpuno sam zadovoljna.
    I meni je bzvz pisati tako bilo šta pozitivno da se niko ne uplaši. Pitanje je bilo baš prosto i ja odgovorila na njega.

Praslin
    Član
    Praslin

pulinka;798538 wrote:
    Čula sam a i pročitala ovde na forumu da drugi porođaj može da bude i teži i bolniji-tako da, pravila nema.

Zbog toga me je i strah (iako znam da preterujem). ;] Ali ako prodjem bolje nego na prvom porodjaju, bice odlicno.

MilicaCale

praslin, i ja isto kao i ti. ali sam odbila da razmisljam o tome
    lepo idem logikom: nadam se najboljem a ocekujem najgore, tako da ne mogu da se iznenadim.
    lepo citam i slusam sta sve moze da me strefi, ali, o sopstvenom porodjaju ne razmisljam (kao sto nisam ni prosli put) dok ne pocne, a ni tad ne razmisljam, nego trpim i cekam da prodje 😉

Mozart
    Član
    Mozart

Ja ne pripadam ovoj temi, vec CR jer sam hitno porodjena CR, ali je meni poceo prirodni porodjaj koji nije dobro tekao.
    Prenela sam nedelju dana.Vodenjak je puk’o u 7h 19.marta a porodjena sam hitnim CR u 19:25h 20.marta. Znaci, porodjena posle 36 sati.

Kada mi je pukao vodenjak ja nisam taj ceo dan ,ni celu noc imala kontrakcije. Grlic je bio dugacak 3 cm, i bila sam potpuno zatvorena. Posle 25 sati su me ukljucili na indukciju.
    Ja nemam nista lepo da kazem za tu indukciju. Bilo mi je grozno i odvratno. Bolovi su poceli posle pola sada od ukljucenja. Nisam mogla da uhvatim ritam kontrakcija. Sve je bilo neravnomerno,bolelo me ludacki i uzasno mi se piskilo. Od 8h -13h otvorila sam se 2 prsta.Imala sam nesnosne bolove. Imala sam utisak da nisam imala pauze nikakve, da su me stalno picile kontrakcije. Ja to mogu jedino muzicki da opisem kao kresendo. Od slabog ka jacem bolu.
    Oko 14 h je istekla prva boca. Posle sam ih zamolila da se istusiram,to mi je prijalo.Malo sam setala. Tada su i kontrakcije bile ublazene. Jednostavno su se smanjile i bile su kao jaci menstrualni bolovi.
    Oko 15h su me ponovo ukljucili na indukciju i bila sam do 18:30h na njoj. Ukupno sam se otvorila do tog vremena 4 prsta. Drugi put su kontrakcije bile veom blage, skoro da ih nije ni bilo. Jednostavno moje telo nije reagovalo na indukciju.
    Mogu da potpisem da bih ja i dalje bila na indukciji i da bi cekali da me porode prirodno, da u toj pauzi nisam zvala moju mamu, koja je svim silama cupala i zvala veze i vezice. Na kraju me je porodio cuveni Vejnovic, koji mi je pred porodjaj rekao: „Zasto nisam ranije rekla , da je moja mama isla sa njegovom zenom zajedno u srednju skolu u isti razred“. ETo to je to.

Iskreno sada me je strah, indukcije i priordnog porodjaja. Sva sta sam videla za to vreme dok sam lezala. Ispratila sam par trudnica. Krvi na krevetima, vriske, cike, dranja od strane babica i zena.
    CR mi je veoma lepo uradjen, oporavila sam se u porodilistu i zaista sam zadovoljna sa tim.

sanjas
    Član
    sanjas

Praslin super je sto si ti imala dobro iskustvo sa indukcijom.Ocigledno ima tu puno faktora koji uticu na to kako ce ko podneti,a pre svega mislim da zavisi od jacine(doze) same indukcije.Ja sam cula i mnogo gora iskustva od mog,mnogo vise sati na indukciji,ali znam da je meni moja 4h bilo preko glave.Prva dva sata me je bolelo,mogla sam jos donekle pratiti kontrakcije,cutala sam i trpela,ali posle toga..vise nije za pricu.Kad znas da si otvoren tek malo vise od pola,a imas kontrakcije koje ne prestaju,kada nema ni p od pauze,kada mislis da ces umreti,da stvarno ne mozes vise..e pa ja mislim da su to dovoljni razlozi zasto je nekom indukcija strasna..:? Ja sam pre porodjaja cula dosta prica kako indukcija boli,ali nikad nisam mogla zamisliti da je taj bol toliki..Nisam se uopste plasila porodjaja i otisla sam skroz opustena…
    Bilo kako bilo,mislim da nema potrebe da brines unapred,samim to sto ti prvo iskustvo nije lose..Iskustava ima raznih,nekom je prvi put lakse-teze,nekom drugi,treci…tu defintivno nema pravila i zato nemoj da razbijas glavu sa tim.Opusti se,jer prvo treba napraviti tu bebicu,a kad dodje vreme,rodice se malo lakse ili malo teze..a mi smo tu da izdrzimo i ovako i onako..:)
    Posle prvog porodjaa sam bila jako iscrpljena i mislila da necu nikad vise se porodjati..i ne samo mislila vec i govorila..ne treba mi vise dece..jako dugo vracala film kako mi je bilo,kako je bolelo..ali vec posle samo godinu i po dana,pozelela drugo dete..imala mali strah od porodjaja,ali uspesno prevazisla..,jer nije on jaci od mene.:) A verujem ni od tebe!:) :-*

sanjas
    Član
    sanjas

A sto se tice pomenutog „trenda“ u NS,ne znam da li je stvarno tako.ali ja sam prvi put porodjena na indukciju,jer sam prenela nedelju dana i kako sam cula ako se do tada ne porodis,onda indukuju,drugi put sam prenela 4 dana,i da ne ponavljam posto sam vec pisala o tome na prethodnoj strani,opet trebala na indukciju,ali porodila se sat vremena pre iste..
    Ne zelim da sad razmisljam o tome,da li sam trebala da idem ili ne,da li je trebalo jos cekati…jednostavno tako se izdesavalo..
    Sto se tice AC,isto sam je oba puta radila zbog snizenih vrednosti na dabl testu i isto nisam htela da razmisljam da li treba da idem ili ne..bilo je preporuceno,a posto ja ne volim nista da prepustim slucaju,odradila sam i drago mi je zbog toga,posebno zbog druge trudnoce…jer zbog nekih kasnijih dogadjaja,pojela bih se da nisam uradila ili jos gore odbila da uradim…ali to je vec druga tema..:wink:

MilicaCale

naravno, sanjas, ac i sluzi za takve situacije. ali cini mi se da u vojvodini (ali i u nisu medju privatnim lekarima) vlada trend da vole da se zastite na ovaj nacin, pa i sa dobrim double i triple testom salju na ac.

inace, ovde je, tipicno, problem sto niko nikog ne slusa.
    ja jesam imala divno iskustvo sa indukcijom, jer je upotrebljena bas kako treba: u zaista maloj kolicini da pojaca moje nedovoljno jake kontrakcije (po intezitetu bola su bile jake, ali izgleda nisu bile efikasne). I vodenjak su mi busili nekoliko sati pre kraja porodjaja da bi ubrzali porodjaj. I nije bilo neprijatno i nije pravilo probleme.

ali i ja se plasim, kao i mnoge mame sa teme, indukcije „na suvo“: toga da neko odluci da me porodi kad je njemu zgodno, pa mi ukljuci indukciju. A, u krajnjem slucaju, do ovog mora da dodje u jednom trenutku ako se previse udje u 10. mesec…

e, sad, pozitivno iskustvo: indukcija na suvo ne mora da bude propast: moja kuma je prenela 10 dana i dr je probala da izazove porodjaj na sledeci nacin: ukljucila joj je indukciju, slabu, na pola sata i iskljucila. Ovo je moglo da da organizmu ideju sta sam treba da radi. U njenom slucaju nije odmah, pa je pustena kuci, gde su joj pocele kontre prirodno preko noci, tako da je ujutru otisla vec fino otvorena na porodjaj (koji se zavrsio oba puta cr. zato sto ima matericu u obliku srca pa se beba zaglavila pored porodjajnog kanala, a ovo je moglo da se konstatuje tek kad je porodjaj poceo… ali to zaista nema veze sa temom)

pulinka
    Član
    pulinka

Da, i ja se slažem da je u Vojvodini „u modi“ amniocenteza-mada su čini mi se u poslednje vreme malo „oladili“ sa time. Nekako i same žene i dalje insistiraju na tome da se odradi, čak i nakon što su lekari rešili da ne šalju više žene rutinski na ac.
    Čak, zapravo, meni je bilo neobično da pročitam da u ostatku Srbije ac uopšte nije „obavezna“, niti je same žene očekuju kao rutinsku.
    Sa ćerkom je bio skandal što sam odbila ac (krajnji rezultati testa dobri!), a sa sinom se već nisu iščuđavali (isto krajnji rezultati dobri), tj. mlako su predložili pa odustali, sa ćerkom je odbijanje bilo čudo neviđeno-a samo su dve godine prošle između 2 trudnoće. Meni je to pozitivan pomak.
    Skrenula sam sa teme samo da potvrdim Milici da je moj utisak isti kao i njen.
    Praslin, pa to je neki normalan strah svake trudnice, kako će joj proći porođaj. Samo mu ne treba dopustiti da pređe u paniku i sve ok.
    Mozart, možda te malo uteši crni humor, nemoj se ljutiti-ti nemaš čega da se bojiš jer teško da ti idući porođaj može biti gori…(uh, ne ide mi ovo pozitivističko pisanje u Anitinom stilu…)

Mozart
    Član
    Mozart

Hahah Pulinka. :> Taman posla, ‘de da se ljutim.;] ;]

Mikac
    Član
    Mikac

Ja ipak mislim da svaka zena ima drugaciji prag bola, nekoj ce da ukljuce indukciju i ona ce da povraca od muke. Dok ce druga da dise, i da ocekuje kraj uz bolove naravno da doceka napone. Nismo sve iste, a sto je indukcija postala moda, to je druga stvar. Za amniocentezu tek, sto bi je neko radio ako nema los dabl ili tripl test,ili u porodici neke bolesti koje tim putem mogu da se otkriju. Ne razumem.
    Sve dok nam svima ne uvedu epidural, nista od cele price. E onda cemo biti jedinstveni, ovako radi kome sta padne na pamet. Ovde su ga ukinuli, do daljnjeg, znaci strasno.
    Mozart, ti ces verovatno i drugi put na carski, pa ne brini mnogo unapred.

anita75love
    Učesnik
    anita75love

pulinka;798569 wrote: Da, i ja se slažem da je u Vojvodini „u modi“ amniocenteza-mada su čini mi se u poslednje vreme malo „oladili“ sa time. Nekako i same žene i dalje insistiraju na tome da se odradi, čak i nakon što su lekari rešili da ne šalju više žene rutinski na ac.
    Sa ćerkom je bio skandal što sam odbila ac (krajnji rezultati testa dobri!), a sa sinom se već nisu iščuđavali (isto krajnji rezultati dobri), tj. mlako su predložili pa odustali, sa ćerkom je odbijanje bilo čudo neviđeno-a samo su dve godine prošle između 2 trudnoće. Meni je to pozitivan pomak.

Mene su drugi put slali na amnio jer sam presla 35 tu……to sam odbila i vrsili su pritisak na mene gde su stigli! Cak su i pisali i kad sam dosla na porodjaj da sam odbila AC u istoriji bolesti, kao i prilikom svake kontrole posebno u porodlistu! To je bilo 2010.
    Za treci porodjaj nisu toliko vrsili pritisak ali ne verujem da je to zbog promene mode vec zato sto su lekari koji su mi vodili trudnocu bili isti pa su vec unapred znali da ce dzaba pricati (pa su odustali da ne gube vreme).
    Inace znam da zene cesto same traze AC cak i onda kada nije indikovana……..kao za `svaki slucaj da budu 100% sigurne` sto licno ne razumem jer AC ne iskljucuje 100% rizik od svake bolesti bebe. vec samo na nekoliko njih koje su najcesce i koje se ispituju…..tako da zena nikako nije i ne moze biti 100% sigurna da ce roditi 100% zdravo dete ali to je vec druga prica …….

pulinka
    Član
    pulinka

Ja sam rodila decu sa 30 i 32, pa je priča bila da su žene „stare“ posle 30.-te….I većina žena to sasvim ozbiljno shvata-a i zašto ne bi, pa pokloniš poverenje lekaru, kako bi inače. Tužno je to, zapravo, ja znam nekoliko žena koje su nakon ac jedva spasle trudnoću, gubile plodovu vodu, preležale mesece na lekovima do porođaja…a bez realne potrebe-mlade i zdrave, bez nekih genetičkih opterećenja u porodicama. Naravno, sad, probaj da im kažeš da nije moralo tako…
    Ne znam, ja volim dobre teorije zavere i mislim da se u Vojvodini neko jako dobro ovajdio, što kažu u selu, od svih tih amniocenteza.

Da, vidiš, sada si me podsetila, i meni su se u porodilištu iščuđavali gde mi je nalaz sa ac, pa coktali kad su čuli da nisam radila.
    Kad bolje razmislim, moguće da je i meni doktor mirno prešao preko odbijanja ac u drugoj trudnoći jer je znao da nema svrhe insistirati :).

Ushtipak
    Član
    Ushtipak

Uf, jeste da smo otisli skroz ot, ali ne mogu da se ne cudim “ modi amniocenteze u Vojvodini“ 😯 😯 😯 Primetila sam da vecina trudnica iz NS pise “ isla sam na dabl, pa cu na tripl i amnio“, ali nisam pretpostavljala da se radi o standardnoj proceduri, posto nije standardna??? Ja sam sa punih 35 ostala u drugom stanju i dr iz doma zdravlja mi je rekla da cemo videti prvo sta kaze dabl. Posle dobrog dabl testa, otisla sam na ekspertski uz i sve ok. Niko me nije slao na ac, niko me nije pitao zasto nisam isla, pa ni u porodilistu. Sta im to znaci, ajte svi na amnio? Ko treba da ide, treba da ide i mora da ide, sta sad. Ali ko ne mora, zasto bi? Moja koleginica je po preporuci dr otisla na jos rizicniju proceduru, biopsiju horionskih cupica, valjda se vade uzorci posteljice. Dr joj je rekla da je to bolje od ac, jer se radi ranije, pa moze da se odreaguje ako nesto nije u redu sa plodom. Njoj je to bilo jako bolno, krvarila je posle, kravrenje se nastavilo do porodjaja i zdrava normalna trudnoca se pretvorila u rizicnu…
    Da se vratim na temu prirodni porodjaj ipak 8) : ja sam takodje porodjena carskim rezom, ali posle 16 sati poradjanja prirodnim putem (racunam da je pocelo kad su kontre krenule na manje od 5 minuta). Sve sam prosla, i indukciju, i prokidanje vodenjaka i, na kraju, operaciju, a celu trudnocu sam pisala na forumu kako mi je svejedno da li cu se poroditi prirodno ili carskim, samo da ne prezivljavam oba porodjaja! 😆 😆 🙄 🙄 Naravno, prezivela sam oba i opet bih. Doduse, drugi put bih, ako moze, da bude malo lakse :smizla:

MilicaCale

joj, sirota ustipak, pa ti si se vec poradjala dva puta. Ali sad ti je lako: iskusila si najgore od oba i sad mozes da uzivas (i da ocekujes samo nesto bolje :wink:)

Gledanje 1,816 članaka - 1,816 do 1,830 (od 1,840 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.