Ova tema sadrži 177 odgovora, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  MilicaCale 7 godine, 2 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 178 ukupno)

Vestacka bradavica

• JOgi
    Član
    JOgi

Ja u pocetku nisam ni koristila nikakve flasice, a vestacke bradavice svakog jutra prokuvavam sa malo sode bikarbone – tako mi je rekla sestra u porodilistu. Sada kada pijemo vodicu i cajeve, flasice sterilisem jednom nedeljno, svakodnevno ih perem deterdzentom i vrelom vodom. Pumpicu takodje. Kao i Magija mislim da ne treba preterivati sa sterilisanjem, dete treba da gradi imunitet, a ne da zivi u sterilinim uslovima i da se razboli prilikom prvog ontakta sa bakterijama na starijim uzrastima.

kaja
    Član
    kaja

Ja sam i pumpicu i flašice redovno sterilisala. Isto, svaki put kad završim pa je sve spremno za sledeći put. Pri tom, tako sam bila sigurna da sam doobro očistila sve moguće ostatke mleka, ako slučajno nisam dobro oprala. Jačanje imuniteta rešavm na drugi način (ne idem ispred nje i ne sterilišem sve pre nego što pipne, niti non-stop perem igračke i glodalice) Što se bradavica tiče, meni je bilo neprijatno sa pupmpicom, ali samo nekoliko dana, dok se nisu navikle i dok se ja nisam ušemila. Verujem da si i ti ukapirala da ti je sve lakše i lakše. Jel da? Mazala ih nisam ni sa čim, samo pre svakog podoja prebrišem bornom kiselinom 3%, vaticom (a pre toga sam oprala grudi toplom vodom bez sapuna). Tako se sprečava nastanak sora u detetovim ustima. A neprijatnost u grudima sam imala, ali u obliku nekih "trnaca". Tako sve kao da me neki trnci prolaze kroz grudi. Obmah sam pitala ginekologa, rekao je da je to ok. I prošlo je kroz neko vreme. Valjda sam sva pitanja obradila i nadam se da ti je makar nešto od toga od koristi… :caos:

hippeia
    Član
    hippeia

Angel – 16/1/2008 20:07

Imam nekoliko pitanja posto vidim da imate bas iskustva sa pumpicom a i sa dojenjem.
    1. Da li pumpicu uvek pre upotrebe sterilisete ili je samo operete i koristite?
    2. Vama koje imate manje mleka kao ja, da li se desi da vas pumpica malo povredi obzirom da vakumski vuce celu bradavicu?
    3. Da li vam se dasi da kada se najezite da vam se osecaj najezenosti kad prodje kroz telo zavrsi u grudima svaki put? Meni je to potpuno novi osecaj pa me zanima da li je normalno obzirom da su mi trenutno bradavice jos u procesu navikavanja na dojenje tako da su najosetljiviji deo tela u ovom momentu.
    4. Posle dojenja i izmlazavanja prskam grudi Aloe First sprejom koji sadrzi Aloe Vera gel, pa zatim namazem kad se osusi Pavlovicku. Sta vi koristite i da li beba sme da sisa posle tog spreja ili moram da isperem? Aloe Vera sprej sadrzi samo biljne ekstrakte…

Eto to bi bilo od mene, posle trudnoce i od njenog rodjenja, najvise paznje posvecujem dodjenju i svojim bradavicama pa ako biste mi dali odgovore na ova pitanja bila bih vise nego srecna.
    :-* :HAG:

1. Ja sam u prvih 3-4 mjeseca sterilisala i pumpicu i flašice nakon svake upotrebe, a kasnije samo jednom dnevno, a inače sam ih temeljno prala vrelom vodom
    2.Naravno, čak su znale i da mi prokrvare, a ja ne skontam nego vidim mlijeko roze boje i onda udaram glavom u zid što moram da ga bacim. Inače sam histerisala za svaku prolivenu kap mlijeka, a to mm najbolje zna, on jadničak par puta umalo nije dobio batine od mene (dobro ne baš batine, hehe ;] ) jer mu se malo prosulo kad mi je donosio flašicu koja nije bila najbolje zatvorena!
    3. Taj osjećaj ježenja mi je poznat, a onda osjetiš peckanje u dojkama, je li to? To ti je refleks otpuštanja mlijeka i nakon toga mlijeko, ako se izmlazaš ide kao ludo!
    4. U početku sam koristila neku kremicu za tretiranje ragada, ne sjećam se kako se zove, znam da je bila iz Chicco kolekcije, ali mi je strašno smetala zbog šeširića, koji nisu mogli da se namjeste jer su samo kliziliKasnije mi je dr-ica rekla da ne treba ništa da koristim jer bebi smetaju ti razni mirisi i ukusi, treba da osjeća samo miris i ukus mlijeka i da je dovoljno da nakon izmlazanja ili dojenja samo razmažem kapljicu mlijeka po bradavici i pustim da se osuši na zraku.

LediIv
    Član
    LediIv

ja sam u pocetku sterilisala posle svake upotrebe ali sam vrlo brzo prestala. iskreno, meni je bilo i odvratno koliko se kamenca nakupi posle iskuvavanja. posle sam samo prala i prelivala kljucalom vodom, umesto da u njoj kuvam.
    u nekom trenutku sam flasice cistila tako sto stavim s vodom u mikrotalasnu i grejem dok ne prokuva. vise se i ne secam, mislim da sam to u stvarir adila s vodom koju sam pripremala za pravljenje vestackog mleka – sipam koliko terba vode, zatvorim flasicu, prokuvam tako u mikrotalasnoj i posle ostavim da stoji, i onda kad dodje vreme za klopu samo malo smlacim i smutim.
    joj, boze, kako se sve zaboravi, cini mi se da cu s ovom bebom sve ispocetka morati da ucim…

Ceca25
    Član
    Ceca25

Ja sam koristila vestacke bradavice samo kada bi mi Stefan napravio ragade i ti po 2-3 dana samo. prvo sam koristila chicove a posle aventine vestacke bradavive i mogu ti reci da su mnogo bolje chicove jer je silikon mnogo meksi, aventine su mnogo tvrde a isto su velike rupe.
    Sa pumpicom ti nece stati mleko jer je za mleko samo bitno da se istiskuje na bilo kakav nacin.
    Sto se tice bljuckanja, ja sam imala jako lose iskustvo sa tim tako da ne bih nikome preporucila da tako olako prihvata to ali. mi smo u onom mnogo manjem procentu kada je to bljuckanje znacilo nesto lose. Mislim da to nije slucaj kod vas naravno. Posavetuj se sa nekim da li dobro stavljas bradavice jer moj stefan nije povlacio puno vazduha.

hippeia
    Član
    hippeia

Ceca25 – 17/1/2008 13:03

Sa pumpicom ti nece stati mleko jer je za mleko samo bitno da se istiskuje na bilo kakav nacin.

Da, ali nije bitno samo da se istiskuje, već da se istiskuje do kraja. Pumpica nikad ne može istisnuti mlijeko do kraja. Pumpica je super za mame koje imaju dosta mlijeka, ali za ove mame koje kubure sa mlijekom cijelo vrijeme (kao ja, na primjer), veoma je bitno da se ne oslanjaju isključivo na pumpicu već da što više doje svoju bebu.

LediIv
    Član
    LediIv

ali hippeia, kod mene je bas bilo obrnuto – lena nije mogla da izvuce sve, bar je to bio moj utisak, pa sam ja da bih podstakla mleko, kad ona zavrsi sa sisanjem uzimala pumpicu u ruke i pumpala, pumpala, pumpala… i uspevala uvek da izvucem nesto, vrlo malo, uglavnom ne vise od 10-15ml, ali to ipak znaci da je pumpica izvlacila ono sto lena nije.
    uh, muka me hvata kad pomislim sta me ceka od ponedeljka (ali slatke su to muke :love: :love: :love: :love: :love: )… stvarno se nadam da mi dojenje s ivanom nece biti tako mucno kao s lenom, ono me je dovodilo do ludila…

Brandza
    Član
    Brandza

i kod mene je pumpica izvlacila sve…uvek su mi posle izmlazanja grudi bile potpuno opustene i mekane…nema te bebe koja ima jaci cug od pumpice 😆

hippeia
    Član
    hippeia

ledi005 – 17/1/2008 13:55

ali hippeia, kod mene je bas bilo obrnuto – lena nije mogla da izvuce sve, bar je to bio moj utisak, pa sam ja da bih podstakla mleko, kad ona zavrsi sa sisanjem uzimala pumpicu u ruke i pumpala, pumpala, pumpala… i uspevala uvek da izvucem nesto, vrlo malo, uglavnom ne vise od 10-15ml, ali to ipak znaci da je pumpica izvlacila ono sto lena nije.
    uh, muka me hvata kad pomislim sta me ceka od ponedeljka (ali slatke su to muke :love: :love: :love: :love: :love: )… stvarno se nadam da mi dojenje s ivanom nece biti tako mucno kao s lenom, ono me je dovodilo do ludila…

Pa tako je u početku, bebe su slabašne i ne izvuku sve, pa pumpica onda može poslužiti da se grudi što više prazne, radi prevencije od mastitisa, ali jedna zdrava i napredna 2-mjesečna beba, koja je od početka pravilno dojena, bi trebalo da može da izvuče mnogo više nego pumpica.
    Moja Ksenija nikad nije naučila da vuče kako treba, ja svoje dojenje smatram zbog toga neuspješnim, iako sam se izmlazala 7 ipo mjeseci i Ksenija je dobijala redovno moje mlijeko. Pedijatrica mi je rekla da će mi mlijeko stati ako nastavim da se izmlazam i ne dojim je, ali ona nikad nije bila zainteresovana za dojenje.Bila je u pravu, nakon četiri mjeseca (kad je Ksenija definitivno odbila da doji i kad smo prešli na isključivo izmlazanje)krenulo je da se smanjuje, a dan kada sam posle cjelodnevnog izmlazanja izvukla svega 20 ml, prestala sam da se izmlazam. Za to krivim prvo svoju neinformisanost, a zatim stav zdravstvenih radnika u porodilištu koji izgleda rade sve da dojenje ne uspije (ne znam da li svjesno ili nesvjesno)!
    Ova majka, koja je postavila ovu temu je pitala da li da se izmlaza, jer dijete bljucka posle podoja. To mi je takva šteta i bilo bi jako neodgovorno od nas da je mi sad ne nagovaramo da doji, zar ne? Dojenje je ipak prva opcija, sve drugo su pomoćne, kada dojenje ne funkcioniše. A kod nje, koliko sam shvatila funkcioniše više nego dobro, a to što beba bljucka nije nikakv problem. Bebe uglavnom bljuckaju, neka manje, neka više, to ne bi smio biti razlog prestanka dojenja!
    :caos:

hippeia
    Član
    hippeia

Brankica021 – 17/1/2008 14:04

i kod mene je pumpica izvlacila sve…uvek su mi posle izmlazanja grudi bile potpuno opustene i mekane…nema te bebe koja ima jaci cug od pumpice 😆

Brankice, ovo sam kopirala sa Rodinog sajta:

– Beba koja efektivno sisa uvijek može izvući puno više nego i najbolja izdajalica. To je tako iz dva razloga: prvi je taj što mehanički podražaj usisavanja i pritisak na dojke nikad ne može u potpunosti imitirati sinkronizirano djelovanje bebinog jezika, čeljusti i nepca, a drugi i još važniji razlog je taj što je majčin emocionalni odgovor na bebu ključan za njenu sposobnost da postigne dobar refleks otpuštanja mlijeka. Zato, ako dojite i želite probnim izdajanjem provjeriti imate li mlijeka, količina koju možete izdojiti najčešće nije dobar pokazatelj količine mlijeka koju imate u dojkama – puno bolji pokazatelj je bebino opće stanje i napredovanje.

Evo ovdje možeš naći cijeli tekst, iz koga sam to kopirala:

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=277&Show=2473

A ovaj tekst može biti koristan mami koja je postavila ovu temu, zove se:

Kada nastaje potreba za izdajanjem tj. kada je ono zaista potrebno ili neophodno?

Evo linka:

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=277&Show=2133

LediIv
    Član
    LediIv

[QUOTE]hippeia – 17/1/2008 14:31

< a drugi i još važniji razlog je taj što je majčin emocionalni odgovor na bebu ključan za njenu sposobnost da postigne dobar refleks otpuštanja mlijeka.

eto, mozda je ovo razlog kod mene. ja priznajem, dojenje nisam ni najmanje volela (mada znam da je to ovde bogohulno reci) ali sam pokusavala zbog lene i zbog toga sto je to navodno najbolje za bebu. cula sam za to i ranije, da mleko moze da bude nedovoljno zbog negativnog stava majke. mada ja u pocetku nisam imala negativan stav, nego je vremenom postajao sve gori…

Cvetic
    Član
    Cvetic

Slazem se sa hippeiom. Apsolutno je beba zakon naspram pumpe.Znam jer imam zadnju rec tehnike, probala sam i Medela PIS i sada imam Ameda Purely Yours. Elektricna cudovista ,koja pumpaju obe dojke u isto vreme i dobijes refleks ispustanja mleka, htela ne htela, ko kravica.
    I opet, Angelina kad sisa, izmerim je pre i posle, posisala daleko vise za 5min nego moje pumpanje za 30min.Ali pumpa je potrebna u prvim danima vise zbog stimulacije.
    Nepravilno i precesto pumpanje moze hiperstimulisati dojke i dovesti do mastitsa.Znaci ako beba koja sisa fino napreduje, ne treba vam nista!

kaja
    Član
    kaja

E, ledi005, bogohulnice jedna! Hihihi! 😉 😆 😆

Ja bih samo da dodam, vezano za pumpicu, da sam ja, dok pumpam, dodatno masirala grudi. Nekako sam kombinovala sa ručnom metodom da bih izvukla što više i da bih što dalje doprla. Problem sa pumpicom je što ona ne može da izvuče iz onih dalekih kanala (a kanali sežu i do ispod pazuha, dotle mleka može biti) nego pošteno prazni taj deo koliki je taj levak, a ono dalje mora da se pripomogne. Ja sam je na početku koristila da bih stimulisala dojke, jer mi je mleko sporo nadolazilo, a kasnije za skupljanje, makar i toga malo, što ostane pa sam Jani to dodavala na flašicu. Kombinovana metoda – opet! Ne znam da li je jača bila Jana ili pumpica, tek, mi smo pošteno izgurale 4,5 meseca na čistom "majčinom mleku", posle smo uveli i adaptirano. Od tad je pumpica na godišnjem odmoru. Jana i dalje i sisa i pije i na flašicu, a Boga mi jede i kašice. To nam je sadašnji status! Meni je pumpica pomogla, ali kako kaže hippeia, samo kao ispomoć, ali veeelika ispomoć!

Brandza
    Član
    Brandza

Brankice, ovo sam kopirala sa Rodinog sajta:

– Beba koja efektivno sisa uvijek može izvući puno više nego i najbolja izdajalica. To je tako iz dva razloga: prvi je taj što mehanički podražaj usisavanja i pritisak na dojke nikad ne može u potpunosti imitirati sinkronizirano djelovanje bebinog jezika, čeljusti i nepca, a drugi i još važniji razlog je taj što je majčin emocionalni odgovor na bebu ključan za njenu sposobnost da postigne dobar refleks otpuštanja mlijeka. Zato, ako dojite i želite probnim izdajanjem provjeriti imate li mlijeka, količina koju možete izdojiti najčešće nije dobar pokazatelj količine mlijeka koju imate u dojkama – puno bolji pokazatelj je bebino opće stanje i napredovanje.

Evo ovdje možeš naći cijeli tekst, iz koga sam to kopirala:

Draga hippeia…
    Moja Anja nije imala nikakav reflex sisanja,od samog rodjenja su joj dali flasicu,tako da je dojenje od starta bilo otpisano…moje tvrdnje su zasnovane na mom iskustvu,za koje jedino mogu da garantujem,a pri tom ne idem na zakljucak da je ono jedino i najispravnije…ti si napisala da mleko usled koriscenja pumpice nestaje i da se kolicina smanjuje…ja sam napisala svoje iskustvo koje ne ide u prilog tvojoj teoriji,a ti meni kopiras linkove da pogledam 😯
    :uzid::caos:

Cvetic
    Član
    Cvetic

Ja mislim da iskljucivo pumpanje ne smanjuje proizvodnju ako se radi pravilno i redovno. U Kanadi je ok jer imamo godinu dana porodiljnog ali u USA, oni imaju samo 8 nedelja. Uzas jedan.Milione mama pumpaju mleko i do dve godine na poslu po dva tri puta.
    Poznajem nekoliko njih. Kod sviju je uvek ok a neke ni dohranu nisu davale, imale su puno mleka. Mozda je do kvaliteta pumpe.Manuelne ne mogu ovo ostvariti.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 178 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.