Ova tema sadrži 31 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  srecna mama 8 godine, 2 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 32 ukupno)

Vitalino

• srecna mama

Draga alhemicarka, mi takodje imamo 3,5 god.i 13kg:( Ja sam njega vodila i kod psihologa po pitanju odbijanja hrane.Ne pomaze,dajem mu riblje perlice Vodim se mislju da ponovo kupi appetito, i nama se pokazao kao dobar, malo je bolje jeo.U principu dajem mu taj vitalino, sad sam uspela postici red da ga pije posle barem pojedenog komadica hleba.Medjutim,posto nisma sa njim stalno,taj vitalino mu se daje da bi barem nesto jeo:? 😕 😕 😕

MilicaCale

coool. a on bas i ne jede, zato sto je sit od vitalina (jogurta)
    sava ima 3.5 i mozda 14 kg. ali sava jede. tako da vam deca nisu preterano sitna.
    slican problem smo imali na moru:
    iznenada je poceo da pije ogromne kolicine nesquicka i samo to je trazio (potrosili smo teglicu za prvih pet dana), tako da je u toku dana trazio jos po neki slatkis (bar sladoled uvece) i nista nije jeo… situaciju smo malo popravili tek kad smo ogranicili nesquick…

moj savet je da uvedete vitaminski sirup (da bi nadoknadio ono sto ne unosi hranom) a da po malo smanjujete mlecne proizvode i slatkise… da bi dete uspelo konacno da oseti glad… i to ne pali za jedan dan, vec na stvarno dug vremenski period… udruzenim snagama svih u kuci…

srecna mama

Milice, ovo si dobro rekla, da se slozite svi u kuci, kod mene moze da place koliko hoce, nema vitalina dok ne jede.Ai, ne vredi,nazalost sa njim su ujutro baba i deda koji popustaju:roll:

alhemicarka

srecna mama;774320 wrote: Draga alhemicarka, mi takodje imamo 3,5 god.i 13kg:( Ja sam njega vodila i kod psihologa po pitanju odbijanja hrane.Ne pomaze,dajem mu riblje perlice Vodim se mislju da ponovo kupi appetito, i nama se pokazao kao dobar, malo je bolje jeo.U principu dajem mu taj vitalino, sad sam uspela postici red da ga pije posle barem pojedenog komadica hleba.Medjutim,posto nisma sa njim stalno,taj vitalino mu se daje da bi barem nesto jeo:? 😕 😕 😕

I mi gutamo perlice. Svako vece posle pranja zuba trazi po jednu.
    Pokusavamo smo sa metodom „nema nista slatko ako ne pojedes rucak“, ali ne pali. Onda niti ruca niti jede slatko. Ne jede on puno slatkisa jer mu ne dajem. Problem nam je sto jede drugu hranu jako malo.

Milice, Filip je sitniji od bukvalno svih vrsnjaka koje poznajemo. Prosto mi je zao da ga gledam kad ga svucem.

MilicaCale

tu moze da bude kriva genetika a ne ishrana. sava lepo jede, a verovatno je manji od svih vrsnjaka. Obucen ne deluje mrsavo, ali to je zbog sirokih (tatinih) kostiju. ali na kostima nema bukvalno nista 🙁
    moj brat je bio takav, a na njega lici. Jeo sve i bio minijaturan. a onda usao u pubertet i porastao na metar osamdeset i nesto.
    brat od tetke nikad nista nije jeo (solju nesquicka ujutru i uvece i toliko) pa uvek bio najkrupniji (po visini) i normalno popunjen. Nikome, jos uvek, nije jasno od cega… e, mislim da postoji tema dete nece da jede, tamo sam opisala horor price sa njime…

mozda gresim, ali cini mi se da apetit bolje poboljsava sirup sa vitaminima, nego za apetit… a i ako ne pomogne za apetit, bar su uneli sve sto je trebalo…

srecna mama

Moj muz je bio „tezak na hrani“ sto bi se reklo, ali kaze svekrva ne toliko….Milsim da on ima apetiti, ne mislim nego tvrdim, ali hoce da jede samo ono sto on hoce.Sto je najgore nece ni da proba bilo sta drugo.

katarinam
    Član
    katarinam

Već sam negde ranije pomenula, ali da ponovim kad se već priča na tu temu. Nama su se za otvaranje apetita najbolje pokazale granule bevipleks. Probajte, ne može da škodi nikako, B vitamin se izbacuje mokraćom ako ga ima u višku (što je teško moguće čak i ako dete jede kako treba, a kamo li kad ne jede). Daje se po 1 kašičica granula dnevno rastvorena u mleku ili u vodi, kad se rastvori u mleku ima neki čokoladni ukus i deca ga ne odbijaju.
    A što reče MilicaCale, oni ne jedu zato što su siti mleka/vitalina/jogurta. Iz iskustva znam da je to teško rešiv problem i ne rešava se preko noći, ali Dimitrije je počeo postepeno više da jede, a manje da pije mleko. Ali čim mu ne dam obrok na vreme i on jako ogladni ponovo traži „samo mlekce, samo mlekce“ i neće ništa drugo da okusi. I ja naravno dam mlekce jer što je gladniji to je teže da ga ubedim da bilo šta osim mleka stavi u usta, a onda još i počne da plače i krene histerija kojoj nema kraja.

srecna mama

I, kod nas je histerija nevidjena kada treba da jede bilo sta drugo sem jogurta i hleba.Prosle god,su nam se dobro pokazale perlice, povoljno su uticale na imunitet, skoro da nije bio bolesljiv.Videcu za vitamin b, mada nisam sigurna mislim da ga ima u appetitu koji s enama dobro pokazao.

MilicaCale

e, a sad cu ja da se pravim pametna, ponovo.
    prvo: u kuci, zaista, ne bi trebalo da drzite nista sto nije dobro za dete (ako ne zeli da jede bilo sta pametno). Pa, ako nije pri ruci, ne moze da ga pojede.

drugo: hrana je problem onoliko koliko to naprave roditelji: sto pravite vecu frku, i dete pravi vecu frku. Ali, „malo hrane“ i „ni malo hrane“ je relativan pojam. obicno je to mnogo vise nego sto se cini roditelju (deca u ovom uzrastu jedu dosta manje nego do godinu dana, tj. nego sto smo navikli). Mozda dete jede dovoljno za svoje potrebe?

trece: najveca mudrost koju je mami rekao pedijatar: ni jedno dete (ni beba) nece sebe da ubije gladju. znaci, kad mu bude trebalo, jesce. Ovde naravno imate izuzetak: ako ste od hranjenja napravile toliku frku, da je detetu potpuno ubijen prirodan instinkt (kao sto je moja tetka uradila sa bratom), onda nece znati da je gladno…

sve ostalo je ispitivanje granica od strane vaseg deteta.

znaci, ako se detetu u svakom trenutku ponudi nekoliko prihvatljivih opcija, moze da izabere. Ako ne zeli, ne mora da jede (uskoro ce da se pozali da je gladno i samo)… posle nekoliko dana problema i strajka, pocece da jede.

ali: nemojte da ste bukvalisti: mali su poznati po tome da u razlicitim periodima zivota jedu samo po jednu vrstu hrane (pa menjaju u toku godine)… ne ocekujte da ce da jedu raznovrsno kao vi…

na kraju, poucena stravicni iskustvom iz porodice, trudim se da budem maksimalno opustena po ovom pitanju. I mogu da kazem da je sava svastojed :). ali nisam izricita, tako da ne jede sve uvek: danima samo jednu stvar, pa danima samo drugu… pa moze da se kaze da u toku godine, u proseku pojede sve 🙂 a sve vreme sam fina pa izmisljam nove nacine za pripremu onoga sto ne voli, tako da, jede skoro sve (ali ne sve na nacin na koji ste navikle). Neko drugi, na mom mestu, bi se zalio kako mu dete jede malo i nista ne jede, ali ja znam bolje 😉

MilicaCale

srecna mama, pa pusti ga da danima jede samo jogurt i hleb. Dosadice mu :wink:. i nemoj da mu nudis bilo sta. Pozelece sam da proba, vremenom 😉
    sava je do sada, u dva kruga po dva meseca ziveo na prizenim jajima i plazmi sa mlekom. Ostatak vremena odbija da proba przeno jaje 🙂
    ili, kusao pastetu argetu i krem sir (kasicicom, bez hleba), a druga opcija je bila suva plazma. i tako vise od mesec dana…
    pa sve prodje…
    ili jeo samo kiflice… danima….
    jeo ukupno dve vrste svezeg voca, a ni jednu povrca (povrce jede u rucku), do letos, kad je trazio da proba sargarepu, odusevio se i sad redovno trazi jednu za grickanje, probao, takodje i svezu papriku i krastavac (ne trazi ali probao vise puta i nije ispljunuo) i probao svez kupus, pa sad redovno gricka dok ga seckamo…
    deca se mnogo lakse opuste kad ne vrsimo pritisak na njih…

chencha
    Član
    chencha

Srecna mama, ne verujem da taj vitalino ima toliko lep ukus da zbog toga tvoj sin hoce samo njega da pije, pre da je u pocetku bila stvar u sarenom pakovanju ili nekoj zanimljivoj slicici na njemu, a sada vec u navici. Mozda da pokusas da jogurt i mleko nekako atraktivno „upakujes“? Moj stariji sin jogurt pije iskljucivo na slamke i to ne bilo kakve, vec one „rodjendanske“ sa sljokicama, papirnim visuljcima i kartonskim zivotinjicama. Kad nemamo pri ruci tih slamcica, jogurt jedva da hoce da proba i onda mu „nije ukusan“ 🙄 i
    Ja se slicnim trikovima sluzim i kad je druga hrana u pitanju, ono sto ne voli maskiram u ono sto voli i tako se hrani raznovrsno iako na prvi pogled ne deluje tako. Inace je strasno izbirljiv i vrlo malo jede, kad bi mu to dozvolila njemu bi za dan bilo dovoljno npr. casa mleka, pola jabuke i jedna-dve stanglice kinderlade. Kod nas je situacija vrlo slicna kao kod Milice, pa je npr. prosli mesec hteo da jede samo sendvice, pre toga je dva-tri meseca hteo samo pite, trenutno hoce samo supe i corbe…Ja se onda prilagodim njegovom trenutnom ukusu, pa je tako u slast jeo sendvice sa npr. piletinom, boranijom i svezim paradajzom (inace ga ne bi ni pogledao), pite sa mesom i razno-raznim povrcem, pice sa spanacem…sa corbicama je sad vec lakse 🙂 Jedino sto insistiram je da obavezno pojede bar 5-6 kasika pilece supice, zbog probave i svega ostalog, i to nekako prolazi jer zna da ga posle ocekuje ono sto voli.
    Inace, mislim da to „pusti ga, ogladnece“ ne prolazi kod sve dece, moj ne bi okusio ono sto je smislio da ne voli, pa makar mu tri dana ne davala nista drugo.

MilicaCale

🙂 bi, samo ni jedna mama nema srca da proveri 🙂

chencha
    Član
    chencha

Istina je, nisam nikad pokusala 🙂 Ali npr. za dve i po godine koliko ima, on je samo JEDNOM sam trazio da jede, pri tom racunam i bebeci plac zbog gladi. Kada je letos na moru rekao „ajmo da rucamo“, mm i ja smo se prvo pogledali i zapitali jel smo dobro culi, „sta si rekao sine?“, „hocu da klopam“, „da kopas?“, „ma da jedem, gladan sam“ 😯 i trk na rucak dok se nije predomislio 😆

srecna mama

Iskreno da vam kazem ja ne znam sta sve mi nismo pokusali.Pravila sma raznorazna jela , ukrasavala kecapom, prvaila usta , oci, nos…Ma sta sve nisam….Milion puta sam rekla da barem hoce da proba….On nece da proba razlictu vrste hrane….Jednostavno drzi se onog sto on hoce……Njagore od svega je to sto on nece da proba nista sto nije jogurt, hleb, ili kecap.

alhemicarka

chencha;774473 wrote: Istina je, nisam nikad pokusala 🙂 Ali npr. za dve i po godine koliko ima, on je samo JEDNOM sam trazio da jede, pri tom racunam i bebeci plac zbog gladi. Kada je letos na moru rekao „ajmo da rucamo“, mm i ja smo se prvo pogledali i zapitali jel smo dobro culi, „sta si rekao sine?“, „hocu da klopam“, „da kopas?“, „ma da jedem, gladan sam“ 😯 i trk na rucak dok se nije predomislio 😆

Chencha, sta nam to govori? Malisan se sigurno umorio od vode i jurcanja, pa je ogladneo! Znaci sto vise trcanja i boravka na svezem vazduhu. Moj sin kad ode kod babe na selo, razbija se od jela zato sto se umori. I tamo se uvek malo ugoji. Kad dodje kuci, za nekoliko dana opet smrsa. Prosto mi bude neprijatno. Kao da ga ne hranim:roll: .

Srecna mama, jesi li probala to sa izgadnjivanjem? Par puta se nama taj metod pokazao kao uspesan. Kad nece da ruca, nista mu ne dajem. Posle uvece vec trazi da rucka i pojede bar nekoliko zalogaja omrznutog mu variva npr.

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 32 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.