Ova tema sadrži 21 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  black_horse 10 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 22 ukupno)

ZAŠTO ????

• hajduk
    Član
    hajduk

Noćas sam slučajno naleteo na ovaj forum i zaista sam se zabrinuo.Imam dva tinejdžera sa kojima za sada imam dobar odnos.Često razgovaramo o svemu, pa i na temu narkomanije. Uveravaju me da ih to plaši i da nikada neće krenuti tim putem.Daj Bože! Ipak, interesuje me, ZAŠTO? Zašto se deca u to upuštaju?
    Ne mogu da verujem da su svi krenuli samo da probaju, pa da ostave. To mi je neshvatljivo.

Andjelak
    Član
    Andjelak

Evo da ti pre svega ppozelim dobrodoslicu…
    Na svoje pitanje ces tesko dobiti odgovor,mislim da ga cak ni oni koji krenu tim putem ne znaju…
    U mom zivotu postoji neko kome sam postavljala milion puta to pitanje,ali nikad nisam dobila neki odgovor koji nisam vec znala…
    Jednostavno sve je stvar klika u glavi jedne osobe…ili ce krenuti tim putem ili nece..ponekad su u tim vodama ljudi za koje nebi niko pomislio da piju nesto drugo sem vode,a kamoli da se drogiraju…
    Najbitnije je da otvoreno razgovaras sa svojom decom,neka i oni ponekad procitaju neku od prica postoji mnogo sajtova posvecenih bas ovom problemu…bitno je da oni imaju odbrambeni sistem i da umeju tom ZLU reci NE!!!
    Neka niko ne utice na njih recima-„probaj jednom,neces se navuci..“
    Taj jedan put nece naciniti trenutno zlo,ali on vuce ka drugom,petom,desetom putu i ytako u nedogled…
    Vrecamo se ponovo na tvoje pitanje ZASTO????
    Zbog znatizelje,zbog ludog provoda…jednostavno odgovor je tesko dati…svaciji ce biti drugaciji…
    Cuvaj svoje andjele,kao sto cemo se svi mi u zivotu truditi da sacuvamo svoje…
    :caos:

tratincica

Ja sam sa 13, 14 godina procitala knjigu „Mi deca sa stanice ZOO“ i strasno se uplasila, ali bas strasno. Moram priznati da sam ja inace bila veoma povodljiva ali mi je uzas narkomanije iz te knjige stalno bio u glavi. Glasam da svaki tinejdzer procita tu knjigu, mozda ce na nekoga delovati kao na mene. I pre 2, 3 godine sam gledala film „Kristiana F“ koji je snimljen po toj knjizi i mogu vam reci da je jos strasniji od knjige. A gledala sam ga kao zrela osoba u 30im godinama. Horor filmovi su smejurija naspram tog.

hajduk
    Član
    hajduk

Hvala na toplim recima i podrsci.Nadam se da da cu uspeti da ih izvedem na „pravi put“, ma koliko to zastarelo i otrcano zvučalo.

Talala
    Član
    Talala

Sve nas koji imamo malu decu ta faza jednog dana ceka i ja je se vec unapred plasim.
    Puno ljubavi, paznje i razumevanja je potrebno uloziti u svako dete kako bi shvatilo da nije samo, da su mama i tata uvek uz njega i da jedino utociste u njihovim malim zivotima moze da bude samo kuca.
    Treba sa njima stalno razgovarati i predocavati im stvari koje mogu da im donesu samo lose.
    U neposrednoj okolini imam primer kako ne treba vaspitavati dete, pa se nadam da kada dodjem u fazu da treba sa svojim detetom da razgovaram o tome da cu imati isred ociju taj primer i da cu zajedno sa mm uloziti svu mogucu snagu da nase sadasnje i buduca deca ne dodju opste u fazu da to probaju.
    Jako je tesko izboriti se sa tim problemom kada se jednom nadjete u njemu.

maja22
    Član
    maja22

Najvise cega se plasim je upravo to,ta prokletinja,neznm kako bi se u toj situaciji snasla.mnogo se brinem,mislim da sa decom mora dosta pricati otvoreno o svim stvarima bez lazi i odgovarati na sva njihova pitanja.A zasto to rade nikada nam nece biti jasno……….verovatno znatizelja ili sta vec…………..

biki
    Član
    biki

Eto … Svi se zalimo na decu kada su mala,kako su nemirna i nemozemo od njih ovo ili ono.a parvi problemi i brige nastaju tek kada udju u pubertet.
    Moje licno misljenje ,koliko sam ja mogla da se postavim u jihovu poziciju,je da upadaju u razne gluposti, pa i dolaze u kontakt sa drogom bas iz tog razloga sto teze tome da sto pre udju u svet odraslih.Vuce ih ta teznja da pokazu sta sve mogu i koliko su jaki,a ne shvataju da time zapravo pokazuju svoju slabost i labilnost.
    Ja mislim da tu jedino moze pomoci razgovor,mnoooogo razgvora,price,primera,edukacija.Da se detetu predstavi i pokaze sta je droga,cemu vodi,i kako se snjome zavrsava.Prilozite detetu koliko je moguce najteze primere.
    Odvedite ih u najozloglaseniji deo grada,prosetajte tuda sa njima,i pokazite im kako izgleda okoreli narkoman.
    Usmerite dete na neki sport ili hobi,osluskujete dete da biste otkrili detetova interesovanja.
    Isplanirajte zajedno sa njima,njihovo slobodno vreme.Upoznajte dete sa carima knjige,pocevsi sa literaturom koja budi njohovo interesovanje,pa kasnije preusmeravajte lagano i neprimetno na ponesto edukativno,dok dete samo ne raspozna kvalitet.
    Ja moslim da su to neki od nacina da pomognete vasem detetu da odraste u dobrog i zdravog coveka.

Ako imate jos koju ideju,prilozite,svi ce mo mi ukoliko sutra imati tinejdzere,i ova stranica ce nam dobro doci.

Zelim da napomenem jos nesto.
    Jako je bitno da se mi kao roditelji portudimo da saznamo nesto vise o drogi,kako da je prpoznamo,i kako da preoznamo dete u koliko je nedaj boze krenulo tom stranputicim.Zato knjige u sake,ima mnogo TV emisija koje bas o tome govore,ne propustajte ih i ne menjejte kanal.
    I nemojte biti vodjeni onom mislju,,MA GDE MOJE ZLATO MOZE UCINITI TAKO NESTO.
    Nikada neznamo sta nasim malisanima moze pasti na pamet,to su lude godine,sacuvajmo ih….

biki
    Član
    biki

A da zaboravih i ja da ti pozelim dobrodoslicu,Nadam se da ce ti koliko toliko pomoci ovo sto sam napisala ;]

život
    Član
    život

Pokušat ću nešto iz svog iskustva da vam prenesem.Moja kćerka je u 20-oj godini uzela heroin. To znači da sam u neznanju bila dva do tri meseca kada je heroin u pitanju. ZLO,ZLO,ZLO nema reči kojom bi to opisala. To znači da je na „LAGANIM“ drogama bila najmanje dve do tri godine. Po ispovesti moje kćerke oko dve godine marihuana, a posle kombinacija sa trodonima, ekstazijem i spidom, što sve zavisi od trenutne želje za efektima u raspoloženju. Kada je literatura u pitanju, knjige , edukacija i ostalo sve zaboravljaju u momentu uzimanja narkotika. DO 18-19 godine Maja je pročitala deset do petnaest knjiga pisanih za njen uzrast a u vezi sa narkomanijom i kaže da nikada nije mislila da će se njoj desiti takvo što i da u određenom momentu neće moći reči NE. DRUŽENJE DECE U PRIVATNIM STANOVIMA TJ. ŽURKE ORGANIZOVANE PO KUĆAMA I STANOVIMA SU MESTA GDE SE NAJČEŠĆE NAĐE „NEPOZVANI GOST“ i poklanjajući deci bez novčane naknade razna sredstva veže ih dugotrajno kao krajnje kupce. Koriste svaku priliku emotivnog pada i nezadovoljstva u porodici tipovanog deteta. Dileri tako uzimaju vaše dete, ono ne može da vam se obrati za pomoć jer je učinilo nešto što nije lepo i pametno, ne očekuje vašu razumnu reakciju i u toj prilici jedina osoba koja može da ublaži tegobu, bol i slično jeste upravo diler kome ništa ne mora da objašnjava a sigurno će pomoći da zaboravi ponovo na problem.
    Svaka promena, nagla promena, u vašem porodičnom zivotu može izazvati nezadovoljstvo kod vašeg deteta u određenom momentu i ako se u tako depresivnom stanju uveče nađe u gradu, u kafiću, diskoteci, kod nekih sumnjivih prijatelja, zaborav trenutnog problema nudi samo droga. Oni uglavnom misle da je to tad i nikad više, ali s obzirom da su osetili „čari“ opojnosti i zaboravili na problem koji ih muči ponovit će to prvi sledeći put kada im zatreba i tako do ovisnosti.DAKLE ZAŠTO !!!! Deca ponekad žele da odlučuju veoma rano o svojim potezima i žele svoju privatnost mnogo ranije nego je „red“. Žele imati autoritet, naročito ako rastu u porodici u kojoj jedan od roditelja izuzetno dominira i čija je poslednja.Deca ne žele biti onaj drugi roditelj koji trpi, ne žele popuštati tamo gde sami misle da nema smisla.Uglavnom će činiti loše stvari ako dođu u situaciju da sami odlučuju iz inata, osvete i dr.Znači edukujte se u postupcima sa decom skladno njihovim potrebama i godinama. Ponekad je dovoljno da se stvori nesuglasica oko vremena do kada se ostaje uveče i kada bi bilo poželjno da se dete vrati kući. Morate verovati svome detetu i nači načina da zajedno dogovorite i da ravnopravno učestvuje u svim vašim porodičnim odlukama zanemarivši pri tom autoritet i dominaciju. JER NEKADA IPAK NEĆE BITI KAKO VI KAŽETE, BIT ĆE KAKO ONO HOĆE MA KOLIKO TRAGIČNO ZAVRŠILO. Rizičan period je 13 do 16 godine i 19 do 22 godine. Znači pubertet, kada postaju jako drski i mlađe punoletstvo kada žele da odlučuju o svom životu bez obzira što su pod „vašim krovom “ i što ih i dalje hranite i oblačite. Samo je nama važno koliko novaca ulažemo u njihovu obuću, patike i odeću, verujte mi to ih mi navikavamo, njima to ništa ne znači.Nema potrebe da im brojimo kako su neposlušni ili ne uče u školi, a dobili su patike od 100 ili više evra, jaknu od 150 ili 250 evra.Ljudi to je NAŠ problem i ne nabijajte im to svakom prilikom na nos, oni počnu zahtevati takve stvari tek kada ih mi na to naučimo. Odlučili ste da promenite mesto stanovanja.Dogovorili ste se to sa supružnikom, a JA. KO JE MENE U MOJOJ 14 GODINI PITAO DA LI ŽELIM DA IDEM U TAJ KRAJ ILI ČAK DRUGI GRAD. Gde su moji prijatelji, moje društvo i gde ste me to doveli. !!!!???? Nikada vam to neće prigovoriti ali nemojte se dovesti u situaciju da vam se posle ispovedaju. Bračne nesuglasice, probleme sa posla, nedostatak novaca za život DELITE ISKLJUČIVO SA SVOJIM BRAČNIM DRUGOM o svađama pred decom neću ni da pričam. Sa 13-15 godina to je pakao za njih, a sa 19 bi nešto da urade sa svojim životom ali su nemoćni.Nemaju novaca, žive sa vama, hoće na fakultet ali žele biti samostalni. Pustite ih da se osamostale, iznajmite stan, date im sav komfor i upišete ih na fakultet, no zaboravljate da niste primetili da u kući imate potencijalnog ovisnika.Vaše dete koristi travu i spid, a vi ga pustate da samo vodi računa o svom životu, e pa malo ste zakasnili. Suviše ste vremena posvetili poslu, brinuli kako da zaradite da preživite, da obezbedite solidne uslove života, da prištedite jer će vaše dete na fakultet, a dugo je takođe školarac. Pa ljudi moji vi zapravo niste vodili računa o detetu, nego o tome kako da ga obučete i nahranite, eventualno ste pratili uspeh u školi i silno želeli da upiše fakultet, a vi ćete se opet „ŽRTVOVATI“ da ga odškolujete i pratiti kako daje ispite jer bože moj, ulažete silne novce i svi se nešto odriču zbog daljeg školovanja vašeg rođenog deteta i vaših ličnih ambicija. Zavirite u lične stvari vašeg deteta ponekad , slobodno bez ustručavanja. Pregledajte ranac, fioke, garderobu, ako ste zadovoljni a uhvaćeni na delu, iskreno recite vašem detetu da je to iz straha i da se od srca izvinjavate i iskoristite to kao priliku da duže razgovarate o vašim strahovima. Pregledajte mobilne telefone vaše dece, bez griže savesti, tako ćete pomoći i njima i sebi.Ako u adresaru pronađete vama nepoznata imena ( uglavnom čudni nadimci) pitajte ih bez griže savesti o kome se to radi.Neće im biti po volji ali uz malo kretivne domišljatosti pokušajte to objasniti kao preventivu. Bolje i neka suza u njihovim očima, nego vaš plač posle.Vodite računa o načinu odevanja vaše dece. Da li su odjednom promenili stil i boju garderobe koju isključivo zahtevaju i kupuju.? Vodite računa o ponašanju vašeg deteta prema roditelju sa manje autoriteta. Deca korisnici opojnih sredstava svoj autoritet pokušavaju iskazati na jednom od roditelja koji manje dominira u porodici. Da li je vaše dete postalo drsko, odgovara na svaku vašu reč, voli da spava i često je „šmrcavo i prehlađeno“. Znam , reći ćete kako sva deca vole duže da spavaju. U redu ali u periodu između 13 i 17 godine obratite pažnju da budete sigurni da je to samo zato što vole da spavaju. Ako se vaša deca primetno prestaju družiti sa svojim dotadašnjim drugarima i počnu sa nekim novim da se druže, obratite pažnju, ko je u pitanju i zašto nakon nekoliko godina menjaju drugarice i drugove. POSMATRAJTE VAŠE DETE I PRATITE NJEGOVA NEZADOVOLJSTVA. NISU SVA DECA ISTA I NE REAGUJU NA ISTI NAČIN. VODITE RAČUNA POGOTOVO AKO IMATE POVODLJIVO I DETE LABILNOG KARAKTERA, KOME SU SVI VEĆI PRIJATELJI OD VAS SAMIH. Budite prijatelj svom detetu na vreme, nemojte da zakasnite. Slušajte svaku reč svoga deteta, nemojte biti gluvi kod ušiju i slepi pored sopstvenih očiju, Ja sada na ulici, u trgovini, na pijacu ili keju bilo gde odmah mogu prepoznati narkomana, verujte mi.Sada tačno znam gde je greška i tačno znam da sam sve imala pred očima ali nisam videla. Poruke na mobilnom čudnog sadržaja, nemalo u šiframa smatrala sam ljubavnim, način odevanja – ah mladost ludost, novi prijatelji- pa eto devojke se posvađale. Viče na mene, ma to je pubertet. Oči joj suze, šmrca, eto opet sam se prehladila . S obzirom da te promene traju i nisu svakodnevne, jer vode oni jako računa o svemu, onda se teško uočavaju u nekom vremenskom periodu od dve ili tri godine. Nešto se desi danas, pa opet za petnaest dana ili mesec i tako, vi posvećeni životu i obavezama pređete preko toga a vreme odmiče i uzima vam pred očima vaše dete isključivo i samo vašom krivicom.BUDITE PORODICA SA VAŠOM DECOM, UVEK NALAZITE VREMENA ZA NJIH, NE DOZVOLITE DA UPRAVLJAJU VAMA SAMO ZATO ŠTO NEMATE DOVOLJNO VREMENA ZA NJIH PA IH KUPUJETE SKUPOM OBUĆOM, ODEĆOM I TELEFONIMA. Tako se oni igraju sa vama, a ljubav izostaje. Sve nedaće u braku rešavajte razumno i bez posledica. DECA TO RADE IZ OSVETE, INATA, RADI POTREBE DA IH VIDITE I PRIMETITE DA DOISTA POSTOJE I DA SU VOLJENI U PRAVOM SMISLU TE REČI, DOGOVARAJTE SE S NJIMA I UČITE IH ŽIVOTU , TEŽINI ŽIVOTA JER ON DOISTA NIJE LAGAN.Ako im omogućite lagodan način života cilj će im biti iznad toga, a pitanje je da li mogu da ga ostvare.Deca imaju loše idole u novopečenim biznismenima, bez obrazovanja i inteligencije, u zvezdama estrade satkanim od silikonskih gerli bez osnovne škole, mladićima koji nelegalno zarađuju. Deci omogućite pristojan život, ne navikavajte ih na ono što posle neće sami moći da steknu jer želeće mnogo više da postignu od vas i kada su svesni da to ne ide ….. deca beže. Imjate harmoniju u porodici, bolje i dobar razvod nego loš brak. Novac je samo sredstvo za život, ako ga nema dovoljno ne morate dete s tim svakodnevno opterećavati. Da li ćete ostati bez posla, nezadovoljni ste kolegama i šefovima, ….. ma to je vaš problem , razgovarajte o tome tamo gde treba, nemojte dete plašiti – to za njih znači dodatne probleme i neimaštinu, drugačije razmišljaju nego odrasli i uzet će drogu ako ništa tek da im bude lepo i da zaborave.

život
    Član
    život

Evo opet ja da nešto napišem. Imam potrebu za tim i jednostavno želim preneti neka saznanja i iskustva. Problem narkomanije marginalan je za društvo u celini i stoga je on tako velikih razmera. Garnitura ljudi koji bi mogli daleko više da urade na suzbijanju te pojave, upravo živi velikim delom od tog unosnog posla i zbog toga se izuzetno malo bave narkomanijom kao problemom, a više kao izvorom zarade. Drugo, vidite na forumu koliko je zapravo članova i posetilaca koji imaju ili su imali takav problem. Zasada vidim samo sebe, svi ostali su retki roditelji koji žele da više saznaju o narkomaniji i preventivno deluju u sprečavanju pojave u svojoj kući. Svako peto dete od 13-te godine na na dalje je uživalac neke od droga. Ne postoji bezazlena droga, niti je trava naivna. To je samo početak. Dobro obučeni „menadžeri“ kojih je masa, angažovani od strane „trgovaca“ stalno kruže oko vašeg deteta, ispred škola, bioskopa, diskoteka, kafića, kejovima i gde god se vaše dete kreće. Čekaju priliku i izuzetno su „obrazovani“ da prepoznaju dete koje je napr.uveče izašlo u grad posle žestoke svađe sa roditeljem.Deca su različita, kao i mi. Svako je ličnost za sebe. Proteklih godina sam se družila sa decom koja konzumiraju neke od droga, veoma sam se družila u želji za novim spoznajama i želji da im pomognem. Različiti su razlozi njihovog „ZAŠTO“. Nema pravila, nekada možda, ali u današnjem društvu više ne. Marihuana je na „izvolite“ oko njih. Nekada su deca krila prvu cigaretu, a danas je sasvim „normalno“ povući dim trave.Danas dim, sutra !!!??? U tim društvima oni nalaze razumevanje jedni od drugih za sve svoje postupke. Sve što posle ne mogu reči vama, prazne u društvu istih. Tu su svi sa istim problemima, a problemi su im ponekad tako smešni i rešivi. Postaju tako osobe koje ne žele da žive životom koji ima postavljena pravila ponašanja, nekakav red, disciplinu i obaveze. Sve im se svodi na lenčarenje, izbegavanje bilo kakvih obaveza u porodici, odlaske u školu čisto reda radi kako s te strane roditelji ne bi shvatili da „nešto nije u redu“. Počinju sa sitnim problemima, i završavaju uglavnom po zatvorima. To se više odnosi na mušku decu jer su svi koje sam upoznala, pravili velike probleme kući, bavili se krađom i ko zna čim, kako bi obezbedili novac pre svega za drogu.Devojke uglavnom tipuju, uvode ih u društvo i „muškarčine“ ih finansiraju, tako da su one , dok ne zaglave, pošteđene krivičnih dela. Laž im postaje normalna i lažu čak i banalne stvari jer drugačije ne umeju, ne mogu više prepoznati šta je dobo, šta ne, šta je bilo jučer, šta danas.Mušku decu, a neretko i devojke roditelji često posle niza problema odbacuju, dižu ruke od njih i svesno ili ne guraju ih u smrt.
    Situacije koje dovode do uzimanja droge su postale tako široke i bez pravila. Deca siromašnih isto kao i deca bogatih. Jedi iz besa, inata i pretiža, drugi zbog kompleksa niže vrednosti u bilo kom smislu. Devojčice i dečaci žele da budu „in“ kao on ili ona. Žele da su prepoznatljivi i na pijedestalu škole kao „face“. Kriteriji su totalno poremećeni. Dok smo se ranije stideli i sklanjali od „tih“ i „takvih“ današnja mladost identifikuje ih kao cool i in. Otkačene devojke i mladići su uglavnom lepe spoljašnosti, dobrog izgleda i veoma je poželjno naći se u njihovom društvu.To kao jedan od razloga, posle sledi izazov, koji deca po prirodi radoznala ne mogu izostaviti sa svog spiska isprobanih stvari. Pitanje je koji procenat njih će probati, osetiti i reči doviđenja. Osećaj koji nudi opojno sredstvo, uvek stoji kao alternativa za popravak raspoloženja i zaborav. Kažu da nema lepšeg i lakšeg načina za zaborav. Deca često zapuste školu pa ako ne vodite računa o tome, oni ne smeju da vam to prijave, neko ih „lepo “ posavetuje da se opuste i eto. Neretko po diskotekama i kafićima u čaše deci ubacuju tablete i tako bez znanja deteta od njega prave ovisnika. Problemi u porodici, nesuglasice sa roditeljima, nezadovoljstvo materijalnim stanjem, nezadovoljstvo izgledom , ljubavni problemi ,brdo različitih razloga. S obzirom da su „trgovci“ i njihova „marketinška garnitura“ svuda oko nas izuzetno zaštićeni pred zakonom, ČUVAJTE SVOJU DECU, PROVODITE VIŠE VREMENA S NJIM, VODITE RAČUNA GDE I S KIM IZLAZE, KONTROLIŠITE ODLASKE NA NASTAVU, PRETURAJTE PO NJIHOVIM STVARIMA I ONIM NAJLIČNIJIM, NE SVAKI DAN ALI BAREM JEDNOM ILI DVA PUTA MESEČNO. VERUJTE MI NEMA PRAVILA. Deca korisnici bilo kakvih opojnih sredstava su izuzetno pažljivi u prikrivanju i transformaciji, nekada su deca za poželeti, samo da ih manje kontrolišete i da manje izazivaju sumnju. Moja kćerka je uvek bila super odličan učenik, tu i tamo izostala bi retko sa nekog časa, ali je bilo toliko, sada meni prepoznatljivih, detalja koji su ukazivali na zlo, a ja ih jednostavno nisam signirala.Mnogo sam prepoznatljivih dešavanja pripisivala pubertetu i savremenosti mladih. Nikada mi nije iskreno priznala, ZAŠTO, ali sam posle milion razgovora s njom sama svatila i svela razloge na tri moguća. Muž je bio strog gde ne treba, a popustljiv gde je trebalo da bude strog. U Majinoj trinaestoj godini napustili smo Novi Beograd i otišli u provinciju, godinu posle rodila sam toliko željeno drugo dete . Maja je tada imala 14 i po godina. Živeli smo lepo, borili se da ima sve što joj treba, pa i više. Imala je normalne uslove života, lepu garderobu, svoju sobu, kompjuter,liniju, nikada joj nismo branili izlaske u grad, druženje . Gde je greška !!! Zašto Majo ??? Nikada neću saznati, jednom je samo rekla iz inata tati. On je voli kao Boga i uvek ju je stavljao ispred ostalih. Uvek je dobijala šta god poželi od njega. On je bio taj koji je odobravao sve ono protiv čega sam ja bila, pa je mene uglavnom izbegavala pitati za razna dopuštenja. A kada se desilo to što je, Maja je jako patila i samo me pitala kako je tata i kako podnosi sve to, da li jako pati, plakala je satima razmišljajući o tati i koliko ga je to potreslo, mene nikada nije pitala kako sam i kako to sve podnosim i nikada za mnom nije zaplakala. Pa sad neka mi neko kaže iz kojeg to inata i zašto. Psiholozi kažu da je otac bio veliki autoritet za nju protiv kog se una uporno borila. Čuvajte svoje dete i izvedite ga na put , vi ste ga hteli i vaša je obaveza da ga izvedete na put dok god ne primetite da sami mogu vladati problemima i formirati svoju porodicu. Nekoj deci smo doista potrebni, druga opet su samostalna. Deca su nepredvidiva i različita, puni emocija i izgubljeni u svetu odraslih.

tanja011
    Član
    tanja011

tratincica – 9/7/2007 23:49

Ja sam sa 13, 14 godina procitala knjigu „Mi deca sa stanice ZOO“ i strasno se uplasila, ali bas strasno. Moram priznati da sam ja inace bila veoma povodljiva ali mi je uzas narkomanije iz te knjige stalno bio u glavi. Glasam da svaki tinejdzer procita tu knjigu, mozda ce na nekoga delovati kao na mene. I pre 2, 3 godine sam gledala film „Kristiana F“ koji je snimljen po toj knjizi i mogu vam reci da je jos strasniji od knjige. A gledala sam ga kao zrela osoba u 30im godinama. Horor filmovi su smejurija naspram tog.

Ova knjiga i film su i na mene ostavili jak utisak. Uzasno se plasim narkomanije. U stvari najvise je se plasim.
    I zato pokusavam na sve nacine da pokazem i suocim sina (cera je jos mala ali isto je ceka) sa posledicama droge. Nazalost u okolini ima jako mnogo primera od kojih mu ne okrecem glavu vec mu kazem:“vidi kako je strasno, kako je to ruzno, a na kraju ce sigurno umreti!To je kao teska bolest od koje neko pre neko kasnije , ali sigurno se umire!“
    Pre neki dan je u autobus sa nama usla devojka u neopisivom stanju. Gledao je u cudu i kad sam ga pitala da li zna sta joj je samo je potvrdno klimnuo lavom i napravio zgadjen izraz lica . Svim srcem se nadam da ce tako i ostati.

jelenab
    Član
    jelenab

Zivot hvala ti na ovim postovima i iskrenim recima, stvarno si na mene ostavila utisak i mogu cak reci -edukovala me. Recimo, ja sam oduvek mislila da necu svom detetu preturati po stvarima, da bih postovala njegovu/njenu privatnost, ali posle ovih tvojih reci necu zaliti da to uradim. Puno sam citala o narkomaniji, posecivala seminare, gledala emisije i gledale neke svoje prijatelje, koji su postajali bivsi prijatelji uplovivsi u svet droge i ne znam ni jednog iz starog kraja koji se izvukao. Mene sve ovo prestravljuje. Pokusavam da se setim i razumem zasto medju svim tim ljudima koji su konzumirali raznorazne supstance (a ja sam puberet prosla u devedesetim, moji su se razveli i nije bilo ponekada bas lepo u kuci, pa kriza, pa nemastina) ja zaista nikad nisam htela ni da taknem. I nemam objasnjenje, kao sto verovatno nema objasnjenje ni tvoja cerka zasto je zapravo uzela. Neki trenutak slabosti.
    Samo molim Boga da se pravilno postavim, da naucim da razumem i ispratim svoje dete. Znam da za to nije dovoljna bezgranicna ljubav, koju svaki roditelj pruza.

[email protected]

Zivot,tvoji postovi bi mogli da posluze svim roditeljima kao upozorenje ali mogu i da puno nauce iz njih.Ja kao med.sestra sam imala prilike da vidim i cujem svasta,a kao majka sam uplasena i zabrinuta.Svi mi mislimo da se to desava nekom drugom ali na zalost ako se zavaravamo i ne vodimo dovoljno racuna moze da se desi i nama.Smatram da je najbitnije pricati sa decom ne kada dodje do problema jer tada je vec kasno vec im na vreme objasniti da je droga jedno veliko zlo koje im ne moze doneti nista dobro.Objasniti im posledice i sta ce se desiti na kraju,jer retki su ti koji uspeju da se izvuku iz pakla droge.Gubitak oca je mojo deci sigurno jedan veliki sok koji smo tek delimicno uspeli da prevazidjemo,ali je to nesto sto ce ih obeleziti kroz ceo zivot pogotovo mladju cerku koja je bila izuzetno vezana za tatu,i koja i sad cesto place kako joj tata nedostaje.Taj gubitak me je jos vise ocvrsnuo i borim se kao lavica za njih za njihovu bolju buducnost,da postanu dobri i posteni ljudi koji znaju da cene prave vrednosti u zivotu.Smatram da ih pravilno vaspitavam i da se to mojoj deci ne moze desiti ali ipak sam uvek na oprezu,stalno pricam,pricam i objasnjavam!Tretiram ih kao odrasle pametne osobe koje trba da budu svesne sta je dobro a sta zlo.

život
    Član
    život

jelenab i [email protected], pre svega osećam razum u vašim porukama, naravno i porukama ostalih na forumu. Vremena su se jako izmenila i pojava narkomanije uzima sve više i više mladih. Razloga za to je mnoštvo. Bitno je da ih posmatrate, razgovarate i pratite njihov stil i način života.U vreme kada sam ja odrastala nije toliko narkotika bilo u prometu niti je bilo rasprostranjeno korištenje a sada je sasvim drugačije. I ja sam odrastala u izuzetno teškim uslovima života i sve što je bilo poznato o narkotiku je za mene bila smrt – ništa mi više nije ni trebalo od saznanja. Tim saznanjem za mene je i počela i završila priča o drogama. Moja je kćerka bila izuzetno obaveštena, upućena i načitana o upotrebama droga pa ipak …. Njen odgovor na pitanje ZAŠTO bio je nadanje da će znati kada da prestane i da će moći reči NE u pravom trenutku. Nažalost ….

MikaMaca
    Član
    MikaMaca

Pitanje je ZASTO???
    A ja se sa druge strane pitam kako sam uspela da kazem ZATO!!! Ja sam zivela u Rusiji 10 godina i vratila se taman na bombardovanje u Srbiju. Ja ovde nikoga nisam znala i vremenom sam upoznala ovde likove iz kraja. Druzila sam se ja sa njima i naravno videla da se oni drogiraju ali mi nikada zaista NIKADA nije palo na pamet da probam to iakomi je bilo bezbroj puta nudjeno. E sad da li je to stvar kucnog vaspitanja zaista ne znam ali mislim da ono mnogo doprinosi nasima odlukama. Ja sam sada majka i zasita se nadam da ce moje dete imati isto razmiljanje kao i ja ali kakva vremena su sa i kakva tek idu sve se vise plasim…
    To je mojemisljenje i iskustvo pa sad…

Gledanje 1 članaka - 1 do 15 (od 22 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.