Ova tema sadrži 21 odgovor, ima 1 glas i poslednji put je ažurirana od strane  black_horse 10 godine, 8 meseci ranije.

Gledanje 16 članaka - 16 do 22 (od 22 ukupno)

ZAŠTO ????

• mayya
    Član
    mayya

Uh, ova tema me sve vise opseda danima unazad.
    Imam sestricinu koja je tinejdzer, 16 godina, srednja skola.
    Totalno je otrgnuta kontroli, neprimerna, blentava, nesavesna…
    Bas se plasim za nju da ne posrne.
    Moracu joj pronaci taj film o narkomaniji, pa da ga pogledamo zajedno.
    Mada sam je od malena ucila da je droga najvece zlo, mislim da ipak nije dovoljno, dok se ne uveri.

Praslin
    Član
    Praslin

postoji i film MI DECA SA STANICE ZOO. Ne taj KRISTINA F. To je stari,nemacki film. ’80. su u pitanju. Ja sam ga gledala pre par godina ali sam bukvalno neke delove preskakala koliko mi je bio strasan,potresan … pronadjite ga. Sigurno moze da se download-uje od nekud. Moze biti poucno.

Danijela&Jovana

Mayya, obratite paznju sto vise mozete. Moja sestra od tetke je jako lose prosla sa svojim sinom koji je poceo sa 16 da izmice kontroli, da bi sa 18 zavrsio na heroinu. Naravno, novca za to zadovoljstvo nikada dovoljno, drustvo je „divno“, pa je krenuo i u kriminal, napustio skolu, zaradio hepatitis, odlezao 3 godine u Pozarevcu. Lecio se vise puta, gde god su znali da postoji bolnica, sanatorijum i sl, navodno je sada vec 6 meseci sve u redu (u sta ja sumnjam, ali kad god kazem nesto, sestra me poklopi recenicom da je ona zdravstveni radnik i da ona valjda zna sta je dobro za njeno dete). U medjuvremenu j nasao devojku, dete je na putu, molim se da se to dobro zavrsi i da beba bude zdrava. Nikome ne bih pozelela tako nesto, to je agonija za celu porodicu, a sve zbog tinejdzerske gluposti i stava da on sve zna najbolje i da mu ne treba niko da soli pamet.

sladjanam
    Član
    sladjanam

Ja nisam majka, kos uvek, i citam ovde sta ste pisale, i vidim da vecina vas nema problem jos uvek i da trazi informacije. Ja znam po sebi, posto sam odrastala u devesesetim, da vas niko na silu nece naterati da uzmete nesto sto necete, i da ne postoje ‘loši momci’ koji vabe vašu zlatnu decu da uzmu nešto što ona neće. I sve te gluposti oko ubacivanje droge u piće su urbane legende, stranci neće da bacaju svoju korisnu i vrednu robu na klince koji je neće, i kojima može da bude samo muka , ako je uzmu, a da ne znaju šta su uzeli. Ta urbana legenda o zlim čikama koji ubacuju dobroj deci drogu u piće je postojala i kada sam ja bila klinka, i tada se sećam da je to, iz moje klinačke perspektive , izgledalo stvarno neviđeno glupo. Kretala sam se u krugovima gde su deca konzumirala alkohol od 5. razreda osnovne, i gde se marihuana pušila od 7. osnovne.Niko tu ‘jAdnu’ decu nije bio po ušima da probaju, niti im je sipao u grlo, niti ubacivao bilo šta u piće. Radoznalost, i težnja da probaju nešto drugačije, ili tako neki prosti razlozi, su bili odgovor na pitanje zašto. Od 5 tih momaka, koje sam poznavala, a sad imaju po 28. godina, dvojica su srećno oženjeni (jedan od njih profesionalni košarkaš), jedan se uspešno bavi politikom, i veren je, ostala dvojica rade i imaju stalne devojke. Ma sasvim normalni ljudi, koji i dan danas, kad smo zajedno, popiju po koju i opuste se. Činjenica je da je narkomanija opasna, i da se u nju lako ulazi, i da sad ima mnogo više droga koje su i lakše dostupne nego ranije, ali vi kao roditelj nećete moći da uradite ništa da sprečite to što je vaše dete namerilo da uradi. Možete samo delovati preventivno, informisati ih koliko je to loše, i šta može da im se desi ako se navuču, i svojim znanjem možete njima mnogo pomoći. A da ih zasmejavate pričama kako će im neko sipati drogu u piće na nekom splavu, to je stvarno smejurija.

Verujem isto tako da postoje ljudi koji se lako navlače, tj imaju tendenciju da budu zavisni od nečega. Neki ljudi imaju jaku volju, pa se sa time lakše izbore. Neki pušači ostave cigarete jednom, i nikada više ne propuše, dok neki se vraćaju cigaretama po 100 puta. Morate naučiti dete da razvije čvrstu volju (to se roditeljima obije o glavu ponekad, verujem) I DA RAZMIŠlja svojom glavom, da ne bude povodljivo i da ne usvaja automatski tuđa mišljenja i stavove (i to će vam se ,v erujem , obiti o glavu nekad, kad vas nadgovori), i da se onda nadate da ste obavili posao kako valja. Slažem se da treba ponekad i pretresti torbu ili sobu đaku, što je sigurno, sigurno je, ali isto tako se sećam da sam ja pušila (cigarete) od svoje 15. godine, i da mi nikad nije bilo teško da ih sakrijem od roditelja, znala sam tačno kako sam ostavila knjigu na stolu ili džemper u ormaru i da li mi je neko nešto pomerao, ako dete hoće nešto da sakrije, onda će sakriti. Poenta je da zna šta je heroin, kako deluje, i kako ubija, da zna šta su tablete, kako deluju, i kako izazivaju zavisnost, treba da bude informisano o speedu, o ekserima, o travi, i o alkoholu. Najbolje od svega je da ima poverenja u vas, i da ako se nekad i napije ili naduva, ne bude proglašeno doživotnim narkomanom ili alkoholičarem, jer je skoro i neverovatno da nikada neće hteti ama baš ništa da proba. Prosto treba da zna šta ga očekuje ako se navuče, a i roditelji treba da znaju da niko drugi neće biti kriv, do li njihovo zlatno čedo, ako se navuče, a zna gde to vodi. Prevencija je edukacija.

Lavita
    Član
    Lavita

sladjanam svaka ti cast
    kao da sam ja pisala
    pored mene su se drogirali a ja nisam uzela, pitaju jel hoces ti kazes necu i cao
    ne moze niko da te nagovori
    pa i da kaze uzmi uzmi uzmi to samo onda uzme onaj ko to zeli ili onaj ko je labilna licnost

moj brat je bio tezak narkoman, od ujaka, samo zato sto je on to sam hteo, a mama i tata su svom zlatnom cedu davali para i sakom i kapom, dok smo im svi mi pricali sta on radi, oni su se vredjali i nisu hteli ni da cuju to, pogotovo moja ujna koja mu je cevape u krevet nosila u 2 popodne i govorila njegovoj rodjenoj sestri koja je doktorka da cuti jel njen sin spava, strasno
    i onda kada je on pukao i rekao mama i tata ja sam narkoman i pokazao i vene i sve oni su se zapitali i njihovi zivot se menja iz korena

moj brat se izlecio hvala bogu
    tesko ali cist je vec skoro pa bogami ima cak i 5 godina
    ali mog ujaka nema vise
    izlecio je sina jedva, dao mnogo novca, ajde novca nego zivaca i umro
    a moja ujna mu eno mozda sada sprema veceru da mu odnese u krevet i dalje mu tetosi
    dok mojoj sestri od ujaka koja je doktorka patolog a ima 30 godina uvek nesto fali

zek4pek4
    Član
    zek4pek4

Uh,citam i neznam sta da mislim.Doslo je tako lose vreme i tako strasno za nasu decu.Sigurna sam da cemo MM i ja dati sve od sebe da nasu decu izvedemo na pravu put,ali verujte mi brinem se vec sada. 🙁
    Zalim ljude koji to rade,jer je njima sigurno mnogo tesko i hteli bi da prekunu,ali ne mogu.Strasno je to,mnogo je strasno. 🙁

black_horse

Ko zeli da uplasi decu i da ih otrgne od narkotika,nek da deci da procitaju iskustva od ZIVOT i mene

Gledanje 16 članaka - 16 do 22 (od 22 ukupno)

Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.

Roditelj portal 2017 © Sva prava zadržana.